Okolice Leszkowa - miejsce tragicznego wypadku lotniczego

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Okolice Leszkowa - miejsce tragicznego wypadku lotniczego

Post autor: luther »

Witam.
Był rok 1975 4 kwietnia. W okolicach Leszkowa rozbił się samolot, pilot nie przeżył. W miejscu tego tragicznego miejsca pozostałe drobne elementy rozbitego samolotu, krzyż i płyta z informacjami o pilocie. Miejsce nie jest mi bliżej znane aczkolwiek będąc bardzo małym dzieckiem bywałem tam na 1 listopada, dziś nie pamiętam gdzie ono jest.
Może ktoś natknął się kiedyś i może mnie naprowadzić na to miejsce, byłbym wdzięczny.
To jest gdzieś na prawo od drogi Piła-Kaczory, głęboko w lesie.
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

Więc chyba raczej nikt mi nie pomoże :(
W każdym razie nie poddam się i będe szukał, pewnie troche czasu mi to zajmie, wkleję zdjęcia jak już będzie po wszystkim z tego miejsca.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Niestety nie potrafię Ci pomóc. W tych okolicach bywam rzadko. Zaledwie kilkukrotnie zawitałem tam rowerem.

Zatem czekamy na fotografie i opis miejsca. :)
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Kolego Luther proponuje abyś zawitał do leśniczego w Jeziorkach lub nadleśniczego w Kaczorach. Jeżeli było to w lesie lub na jego pograniczu to napewno bedą coś wiedzieć. Pozdrawiam.
P.s. Jak możesz po uzyskaniu jakiejkolwiej informacji odezwij się na forum co z tego wyszło, ciekawy wątek.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

No właśnie, czy ktoś już próbował znaleźć to miejsce albo dowiedział się czegoś o nim? Pytałem się już o to kilku ludzi obeznanych w temacie, jednak na razie nikt nic nie wie... Chyba napiszę maila do nadleśnictwa ;)
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

Ustaliłem mniej więcej miejsce, jak będzie pogoda na weekend to jadę szukać, wezmę aparat i po zrobieniu zdjęć tu wrzucę.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

No to mógłbyś napisać coś więcej o tej lokalizacji, bo też zamierzam się tam wybrać w weekend :)
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Plan dotarcia (mniej więcej): Szosa Piła-Kaczory, trzeba dotrzeć na ok 2 km. od przejazdu kolejowego, jeśli się nie mylę to 3 lub 4 droga w prawo (charakterystyczne: przy wlocie właściwej drogi szosa odchodzi od torów, po lewej, między szosą a torami kilka świerków) drogą leśną około 800 m. - 1 Km, po prawej stronie drogi młodnik - drzewa ok 3 - 3,5 m wysokości, po lewej stronie drogi niedawna wycinka. Idąc drogą, ok. połowy długości młodnika kępa wyższych drzew, koło niej, w młodniku, krzyż i tabliczka upamiętniająca śmierć pilota, ok 10-15 m od drogi.

Miłych Poszukiwań - Pozdrawiam
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

SA108 pisze:No to mógłbyś napisać coś więcej o tej lokalizacji, bo też zamierzam się tam wybrać w weekend :)
Możemy iść we dwójkę, nie widzę problemu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Dzięki za informacje :) Ktoś jeszcze chciałby się tam wybrać?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Znalazł ktoś ten pomnik? Bo ja jestem chory i mogę tam jechać najwcześniej w sobotę :(
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

SA108 pisze:Bo ja jestem chory
To możemy podać sobie rękę.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A wyjazd rowerem w następną sobotę wchodzi w rachubę? ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Najbliższą sobotę, czy nastepną? :P W moim przypadku wszystko zależy od tego, kiedy wyzdrowieję.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

I jak panów zdrowie? Czy rowerowy wypad jest możliwy?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

inf.rgt149 pisze:Plan dotarcia (mniej więcej): Szosa Piła-Kaczory, trzeba dotrzeć na ok 2 km. od przejazdu kolejowego, jeśli się nie mylę to 3 lub 4 droga w prawo (charakterystyczne: przy wlocie właściwej drogi szosa odchodzi od torów, po lewej, między szosą a torami kilka świerków) drogą leśną około 800 m. - 1 Km, po prawej stronie drogi młodnik - drzewa ok 3 - 3,5 m wysokości, po lewej stronie drogi niedawna wycinka. Idąc drogą, ok. połowy długości młodnika kępa wyższych drzew, koło niej, w młodniku, krzyż i tabliczka upamiętniająca śmierć pilota, ok 10-15 m od drogi.
Czy potrafisz wskazać to miejsce na satelitarnym foto z Google? Trochę by było łatwiej odszukać. Właśnie jestem po grypie jelitowej... Mocna rzecz... Słaby jestem jak dziecko ale mam nadzieję, że na rowerze jeszcze pojeżdżę :wink:. Czarna kreska to linia kolejowa w kierunku Kaczor.

Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Chętnie dołączę do wyprawy (jak będę miał wolną sobotę).
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Mam chwilkę wolną wskakuje na rower i dreptam w okolice Leszkowa.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Zaznaczę Wam na sztabówce, jak mi się uda to jutro.
Pozdr.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Byłem dziś tam nawet 2 razy. Próbowałem na wysokości skrętu asfaltowej drogi lekko w prawo. W tym miejscu zaczyna się las między torami a drogą. Jest tam kilka dużych świerków. Przejechałem parę kolejnych leśnych ścieżek odchodzących od owego asfaltu. Są tam między innymi drogi leśne oznaczone numerem 22 i 23. Mało tam charakterystycznych punktów. Dużo młodników, nowych wycinek i kęp pojedynczych wysokich drzew... Chyba jedynym punktem orientacyjnym jest paśnik dla zwierząt i słupki kwater leśnych... Bez lepszych wskazówek trudno trafić. Zrobiłem dobrych paręnaście kilometrów i nic... Pozdrówka!

Obrazek Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Byłem dzisiaj przy pomniku trafiłem bez problemu, zgodnie ze wskazówkami inf.rgt149 (dzięki).
Dokładnie to jest tak 1200m za skrętem na Kaczory droga leśna przy działce nr 2/238 (dobrze widoczny numer z szosy) 800m prosto leśną drogą w prawo między drzewami kilka metrów i jesteśmy na miejscu.
Przy tablicy leży kilka kawałków blach (resztki samolotu), jedną dołożyłem, na jednym widać resztki zielonej farby co by oznaczało że samolot miał kamuflaż (LIM6BIS)
Jeszcze mam taką prośbę, jak ktoś będzie chciał zapalić znicz to niech nie będzie szklany!!)
Szkoda lasu, trochę szkła pozbierałem z potłuczonych zniczy.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Z Twojego opisu wynika, że trafić tam to drobnostka. Byłem tam, również na drodze zaczynającej się kamieniem 2/238. Niczego nie znalazłem... Chodziłem przy tym młodniku i przy kępie wyższych drzew. Czy pomnik jest jakoś głębiej ukryty?

Wejście do lasu z drogi na Kaczory:
Obrazek

W oddali po lewej kępa wyższych drzew, po prawej młodnik:
Obrazek

Z tego samego miejsca fotka w lewo:
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

To nie jest typowy pomnik, tablica tekstem "TU ZGINĄŁ ŚMIERCIĄ LOTNIKA P. POR. RYSZARD ŻABCZYŃSKI".
Tablica ta umieszczona jest na wysokości ok. 50 cm od ziemi, obok stoi drewniany krzyż (z brzozy).
Obok stoją dwa znicze, dojście między wyższymi drzewami jakieś 30 m od drogi (zdjęcie nr 2) na wysokości tej kępy drzew po lewej.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Jak się okazało byłem w tym miejscu wielokrotnie. Zmyliło mnie wcześniejsze określenie Kolegów, że miejsce to leży 10-15 metrów od drogi i z łatwością można je znaleźć. Przejeżdżałem więc rowerkiem, przechodziłem, będąc przekonanym, iż 10-15 metrów to odległość łatwa, w zasięgu wzroku. Miejsce pamięci leży jednak mocno schowane wśród drzew i drzewek, które prawdopodobnie nie istniały w czasie wypadku. Tak więc byłem, pokłoniłem się.

Obrazek Obrazek
luther
Posty: 25
Rejestracja: 04 wrz 2006, 18:10

Post autor: luther »

Z tego co widzę na zdjęciach pozostało niewiele elementów z samolotu, których było znacznie więcej. Co do tego lasku przy płycie to pamiętam jak jeszcze tam jeździłem, że to były drzewka dopiero co zasadzone, kawał czasu już minął.
W czasie tego tragicznego wypadku duża część lasu płonęła, samolot był dopiero po tankowaniu (z tego co się dowiedziałem), pamiętam że widać jeszcze było po drzewach wielkość pożaru.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się