Tajemnicze pozostałości przy obwodnicy?

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Tajemnicze pozostałości przy obwodnicy?

Post autor: Aragorn »

Po obu stronach obwodnicy, w pobliżu mostu na Gwdzie, zachowały się nieznane pozostałości po pewnej budowli.
Po stronie prawej, kierując się na most, zachowało sie nawet małe pomieszczenie ze schodkami w dół.
W czasie budowy obwodnicy droga przedzieliła ten obiekt na pół.
Być może miejsce gdzie jest obecnie szosa, kryje w sobie tajemnicę.
Może ktoś wie co to za pozostałość?
Co mogło być w tym miejscu?
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Witam, testowa wyrzutnia rakiet, wiem od mieszkanca Piły zaraz po wojnie mówił że leżały tam czesci rakiet, tylko tyle.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Wychodzi na to że jednak w informacji którą posiadam coś jest.
Bowiem z relacji Leona Budy w Pile miało istnieć centrum wyszkolenia broni rakietowej.
W numerze 4 z 1977 roku - "Kroniki Wielkopolski"- są opublikowane wspomnienia na ten temat.
Leon Buda, wkrótce po zajęciu Piły przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku znalazł się w tym mocno zniszczonym mieście.
Tam w jednym z pomieszczeń koszarowych dostrzegł na ścianie mapę regionu nadnoteckiego z oznaczeniami, ktore odpowiadały Budzie miejscom wybuchów pocisków V w ówczesnym powiecie chodzieskim, wchodzącym w skład rejencji poznańskiej Kraju Warty.
W tej izbie koszarowej wśrod walających się papierów znalazł również instrukcje z rysunkami pocisków rakietowych.
Rosjanie wiedzieli, że śladów rakiet V-2 należy szukać również w tych okolicach.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Tajemnicze pozostałości

Post autor: Mistrz »

Tom pisze:Nie jestem taki pewein czy to miejsce broni rakietowej, mam foto z 1903 roku ruiny zamku nad Gwdą w okolicach Piły. niestety nie umiem tu wkleić.
Wyślij to zdjęcie na schneidemuhl@vp.pl
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Tajemnicze pozostałości

Post autor: Aragorn »

Tom pisze:Nie jestem taki pewein czy to miejsce broni rakietowej, mam foto z 1903 roku ruiny zamku nad Gwdą w okolicach Piły.
Te pozostałości nie wyglądają jak pozostałość po jakimś zamku.
Z wyglądu przypominają typowe niemieckie budowle zbrojeniowe lub fortyfikacyjne.
Jeśli możesz to prześlij fotkę na adres jaki podał Mistrz.
Pozdrawiam.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

pytanie o inne pozostalosci

Post autor: mih »

Do czego służyła wieża stojąca na terenie pkp (między torami, gwdą i poznańska)? Wygląda jak pomniejszona kopia dzwonnicy kościelnej...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: pytanie o inne pozostalosci

Post autor: Aragorn »

Sam nie wiem, z wyglądu przypomina wieżę kościelną, szczególnie te okienka.
Na mapach co posiadam w tym miejscu jest zaznaczona cegielnia.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: pytanie o inne pozostalosci

Post autor: SA108 »

mih pisze:Do czego służyła wieża stojąca na terenie pkp (między torami, gwdą i poznańska)? Wygląda jak pomniejszona kopia dzwonnicy kościelnej...
W wykazie zabytków pisze, że to wieża ciśnień. Nie stoi ona na terenie PKP ale w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała gazownia miejska. Kolejowa wieża ciśnień stoi prawie naprzeciwko, po drugiej stronie torów. Kilka lat temu w jednym z numerów Tygodnika Pilskiego było przedwojenne zdjęcie gazowni z widoczną wieżą.
586. ZESPÓŁ GAZOWNI MIEJSKIEJ, ul. Poznańska 20:
a. budynek administracyjno-mieszkalny, mur., ok.1880, przebud.,
b. wieża ciśnień, ob. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. RG Piła, nieużytkowana, mur., pocz.XX.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zespół Gazowni Miejskiej przy al. Poznańskiej 20 - niestety przeznaczony już do rozbiórki.
Szkoda.
ziomek11
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2005, 09:52

Zamek co dalej?

Post autor: ziomek11 »

Panowie gdzie mozna znaleźć fotkę tego zamku?
Czekam na odp. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Zamek co dalej?

Post autor: Aragorn »

Chodzi zapewne o tą fotografię.

Schneidemühl....s/w...Der Turm, nicht gel. ca. von 1903
Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

A czy ta pocztówka w ogóle przedstawia Piłę? Nie wydaje mi się.

RR
ziomek11
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2005, 09:52

Post autor: ziomek11 »

Dzięki za odpowiedź...gdzie ta wieża stała? Nie przypominam sobie jej z żadnych starych zdjęć i pocztówek - wygląda tak jakby przy rzece - ale w którym miejscu? Masz może jakieś konkretne info. o tej budowli?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

RR pisze:A czy ta pocztówka w ogóle przedstawia Piłę? Nie wydaje mi się.
Moim zdaniem jest to jednak jakiś widok Piły, w aukcji pisze Schneidemühl, rok 1903 Turm, gdzie turm znaczy po polsku wieża.
A gdzie to mniej więcej stało to nie wiem.
Dlatego min. dla takiego widoku historia naszego miasta jest bardzo interesująca.
Moim zdaniem pomocy co do ustalenia miejsca tejże wieży może dać tylko i wyłącznie stara mapa miasta.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Ja się jednak upieram przy swoim - jestem przekonany, że to NIE jest widok z Piły. Kartka nie była wysłana (a tresc korespondencji mogłaby wyjaśnić sprawę), jest na niej jedynie ołówkiem napisane "Schneidemuhl". Tak duza budowla nie pozostala by niezauważona przez wydawców pocztówek czy książek o dawnej Pile, a nigdy się na podobną ilustrację nie natknąłem. Akurat widokówek przedstawiających Gwdę i okolice wydawano całą masę i nie jest raczej możliwe, żeby ta wieża nie znalazła się na żadnej z nich. Choć nie ukrywam, że bardzo bym się ucieszył, gdyby jednak okazło się, że to Piła, to jednak nie wierzę w to...
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnicze pozostałości.

Post autor: Ikarus »

Aragorn pisze:Po obu stronach obwodnicy, w pobliżu mostu na Gwdzie, zachowały się nieznane pozostałości po pewnej budowli.
Po stronie prawej, kierując się na most, zachowało sie nawet małe pomieszczenie ze schodkami w dół.
W czasie budowy obwodnicy droga przedzieliła ten obiekt na pół.
Być może miejsce gdzie jest obecnie szosa, kryje w sobie tajemnicę.
Może ktoś wie co to za pozostałość?
Co mogło być w tym miejscu?
To nie była wyrzutnia rakiet ani zamek :D , tylko z tego co wiem niemiecka strzelnica wojskowa. Teraz jej kształt jest trochę zniekształcony przez przechodzącą przez jej środek obwodnicę. Najlepiej zachowana część jest po północnej stronie szosy. Ma kształt dwóch równoległych wałów ziemnych zakończonych nieco wyższym półkolem. Na północnym krańcu jest wybetonowane pomieszczenie bez dachu. Z tamtąd zapewne wystawiano tarcze strzelnicze. Można się do niego dostać bezpiecznie spoza wału korytarzem ze schodami. Wały miały za zadanie wyłapywać kule. Strzelec znajdował się na drugim końcu budowli, po południowej stronie dzisiejszej obwodnicy, gdzie ślady budowli są mniej czytelne. Być może była ona powiązana z zabudowaniami wojskowymi po południowej stronie obwodnicy. Podobne strzelnice znajdują sie w wielu miejscach, np. w Wieleniu Północnym.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

RR pisze:A czy ta pocztówka w ogóle przedstawia Piłę? Nie wydaje mi się.
Również mam obiekcje co do pochodzenia tej pocztówki. Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale istniała jeszcze jedna miejscowość, a może bardziej wieś o nazwie "Schneidemuhl" obecnie nosi nazwę "Żerdno", znajdowała się na pónoc od Czaplinka nad jeziorem Żerdno (Srebrne). Może ta pocztówka pochodzi własnie stamtąd?
Dla zobrazowania całej sprawy dwa wycinki mapek z tego rejonu, dawna i obecna.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Więc równie dobrze kryptonim DETLEF może dotyczyć tej miejscowości. Sorki że nie na temat.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

No to mamy ciekawostkę, dwie miejscowości Schneidemuhl.
Wracając do obiektu niedaleko rzeki przy obwodnicy tez jestem w sumie za opcją byłej strzelnicy, chociaż na mapie z 1936 roku zaznaczona jest strzelnica bliżej Bydgoskiej.
Wychodzi na to że obiekt musiał powstać albo przed albo w czasie trwania II wojny światowej.
Świadczą o tym pozostałości w nasypie ziemnym pocisków karabinowych.
Brałem to z początku za ślady minionych walk.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Ta woda przed wieżą wygląda mi bardziej na jezioro niż na rzekę, co wskazywałoby, że wieża stała w Żerdnie...
Trzeba by się popytać mieszkańców "drugiego Schneidemuhl", czy stał u nich budynek na kształt tej wieży...
Mi też się wydaje mało prawdobodobne, by ta budowla stała w Pile.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Cytat ze strony www.czaplinek.pl :
Atrakcją ścieżki jest wieża widokowa zbudowana na wzgórzu o wysokości 195 m n.p.m. obok Spyczynej Góry (203 m n.p.m.) w pobliżu miejscowości Żerdno. Jest to jedno z najwyższych wzniesień na Pojezierzu Drawskim.
Czyli w pobliżu Żerdna do dziś stoi wieża widokowa. Obecnie ma konstrukcję drewnianą:
http://czaplinek.pl/foto/duze/056spyczyna.jpg
Ale może kiedyś na jej miejscu stała ta wieża z pocztówki?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Ta pocztówka nie jest na 100 % z Piły, mogła być wysłana do naszego miasta, odpowiedź mogłaby dać odwrotna jej strona.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Tak, odwrotna strona mogłaby dużo nam powiedzieć.
Jako że Tom zna niemiecki prosiłem aby skontaktował się z osobą sprzedającą tę pocztówkę, niestety nie istnieje taka możliwość aby dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat, panują na tych aukcjach trochę inne zasady niż na naszych.
Tom próbował parokrotnie skontaktować się z tą osobą i niestety brak odzewu.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Ikarus pisze:To nie była wyrzutnia rakiet ani zamek :D , tylko z tego co wiem niemiecka strzelnica wojskowa. Teraz jej kształt jest trochę zniekształcony przez przechodzącą przez jej środek obwodnicę. Najlepiej zachowana część jest po północnej stronie szosy. Ma kształt dwóch równoległych wałów ziemnych zakończonych nieco wyższym półkolem. Na północnym krańcu jest wybetonowane pomieszczenie bez dachu. Z tamtąd zapewne wystawiano tarcze strzelnicze. Można się do niego dostać bezpiecznie spoza wału korytarzem ze schodami. Wały miały za zadanie wyłapywać kule. Strzelec znajdował się na drugim końcu budowli, po południowej stronie dzisiejszej obwodnicy, gdzie ślady budowli są mniej czytelne. Być może była ona powiązana z zabudowaniami wojskowymi po południowej stronie obwodnicy. Podobne strzelnice znajdują sie w wielu miejscach, np. w Wieleniu Północnym.
Co do strzelnicy na obwodnicy to się nie zgodzę. Ponieważ pomieszczenie do którego prowadzą schody miało sklepienie i nie służyło ono do wystawiania tarcz. Tam kiedyś była jeszcze skrzynka elektryczna tylko że nasi złomiarze ją wyrwali z "korzeniami". Natomiast po drugiej stronie są poprzewracane bloki betonowe z konstrukcją metalową. A poza tym rozmawiałem z człowiekiem który, przybył do Piły zaraz po wojnie i pamięta dobrze tą budowle.
A co do pocztówki to wielka zagadka. Gdyby była takowa wieża w Schneidemuhl, to napewno coś przy rzece musiało by pozostać. Przeszedłem rzeczkę jedną i drugą stroną i nic takiego nie spotkałem. Chyba że hmmmm... ciekawe :?:
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

No nie wiem, to że to pomieszczenie miało dach i zasilanie elektryczne nie wyłącza zastosowania całej konstrukcji jako strzelnicy. Nie upieram się przy swoim na 100%, ale obiekt pilski jest bardzo podobny do wspomnianego przeze mnie w Wieleniu Północnym, choć większy, a tam na pewno była strzelnica. Są tam także równoległe wały ziemne zakończone półkolem i pomieszczenie znajdujace się przy końcu konstrukcji. We Wieleniu brakuje tylko schodów spoza wału. Co do tego pomieszczenia to nie wiem czy słuzyło wysuwaniu tarcz, celów czy czegoś innego, napisałem "zapewne", bo takie przeznaczenie wydało mi się najbardziej prawdopodobne. Możliwe, też że testowano tam lub ćwiczono się w użyciu cięższej broni, np. ręcznej broni przeciwpancernej. Co do rakiet, to konstrukcja na pewno jest za mała, żeby testowano tu duże rakiety, ( np V2 ) po za tym trzeba pamietać że była to broń eksperymentalna i musiałoby istnieć duże zaplecze, po za tym takie obiekty lokowano na poligonach albo nad brzegiem morza. Z filmów dokumentalnych wiem, że np. na wyspie Uznam wyrzytnie V2 były dużo większe i miały inny kształt. Poza tym miejsca testowania hitlerowskich "superbroni" są dość dobrze rozpoznane. Owe bloki betonowe są dziś za bardzo zniszczone by rozpoznać co to było. Nie wiemy też jakie szkody poczynili budowlańcy w trakcie budowy obwodnicy.
Podsumuwując, sądzę, że albo była to strzelnica, albo coś co wprawdzie słuzyło innym celom, ale ja bardzo przypominało.

Skoro pozostajemy w rejonie obwodnicy, czy wiecie czemu służyła budowla położona nad rzeką przy moście na obwodnicy? Znajduje się ona po stronie północnej szosy i po stonie "jadwiżyńskiej" rzeki, na przeciwko baru bieszczadzkiego. Jest to budowla czworoboczna dość wąska o wysokości ok. 1,5 metra z okrągłym otworem na górze przypominajacym te ze schronów typu tobruk. Ścianki w otworze od wewnątrz sa pokryte metalem.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się