Ulica Głuchowska ''pilskie getto''

aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Ulica Głuchowska ''pilskie getto''

Post autor: aliemus »

Czy ktoś ma może stare fotki tzw ''Pilskiego getta'' chodzi mi o ulicę Głuchowską. Mieszkałem tam od lat 70 ale nigdzie nie mogę znaleźć starszych zdjęć tego osiedla.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ja mam jedno zdjęcie z początku lat 90., a od tego czasu raczej niewiele się tam zmieniło ;). Za to posiadam trochę informacji historycznych na temat osiedla i mogę się nimi podzielić.
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Post autor: aliemus »

:D to super. Trochę informacji by sie przydało jakby co to aliemus@poczta.fm to elilek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

A jakby można te informacje to prosilbym na forum ;)

I tak a propos to nie rozumiem, dlaczego osiedle czterech dość przyzwoitych czyńszówek z lat 20 czy 30, fajnie zakomponowanych tak, że tworzą ładne podwórko wewnętrzne, przy minimum zadbania i remontu, fajne miejsce w sumie, zostało nazwane gettem. Chyba że są tam jakies względy hisoryczne, ale tak jest to moim zdaniem nieuzasadnione.
aliemus
Posty: 19
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:38
Lokalizacja: Piła

Post autor: aliemus »

myśle że nie ma żadnych przesłanek historycznych odnośnie tej nazwy. Z tego co wiem nazwano to osiedle gettem właśnie ze względu na te zabudowania i zamknięty plac. :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Na Jadwiżynie nazwa "getto" jest bardzo popularna i chyba każdy z okolicznych mieszkańców nazywa tak to osiedle :)
No to teraz trochę o historii. W latach 20. i na początku lat 30. (a może i wcześniej) w tym miejscu był plac nazywany Rynkiem Bydlęcym (Viehmarkt). Stały tu wielkie hale, w których odbywały się licytacje bydła rozpłodowego. Ostatnia licytacja odbyła się w 1933 r. i wkrótce potem na miejscu rynku rozpoczęto budowę osiedla (na planie miasta z 1933 r. są już zaznaczone uliczki osiedlowe). Budynki wchodziły w skład pobliskiego zespołu koszarowego, a mieszkali tutaj oficerowie i podoficerowie z pilskich pułków piechoty. Ulice na osiedlu otrzymały nazwy:
- Schlochauer Str. - Człuchowska - po wojnie z nieznanych mi przyczyn nazwana Głuchowską
- Firchauer Str. - Wierzchowska (od Wierzchowa Człuchowskiego) - obecnie Gdańska
- Flatower Str. - Złotowska - obecnie Bocheńskiego
I to by było na tyle ;)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się