Liceum przy ul. Wincentego Pola

lv200
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 21:51

Liceum przy ul. Wincentego Pola

Post autor: lv200 »

Na początek chciałem wszystkich serdecznie przywitać, bowiem jestem nowy na forum ;)

Szkołę z nazwy tematu wszyscy tu w Pile dobrze znają i spora część pilan kiedyś do niej zapewne uczęszczała. Tak się składa, że mi też się zdarzyło ;) Wiem że budynek zawdzięczamy Niemcom i nieco fururystycznemu :P jak na tamte czasy stylowi zwanemu bauhaus, wiem też, że przed wojna również mieściła się tam szkoła średnia (gimnnazjum im. von Steina zdaje się?) Interesują mnie bardzo przedwojenne zdjęcia wnętrza obiektu, jego uczniów (ciekawe jakie wtedy nosili mundurki i czy zagoszczą one w tym budynku ponownie ;)) a także wszelkie zdjęcia i informacje na temat zniszczeń wojennych. Wszelkie inne ciekawostki również bardzo mile widziane.

Pozdrawiam, lev
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

W zeszłym roku latem dokumentację budowy i foto Szkoły oglądałem w czytelni Biblioteki Miejskiej na ul. Buczka.
Oczywiście w j. niemieckim. 3 regał po prawej stronie, przedostatnia półka, 2 od góry. Spisy uczniów i kroniki szkolne z Schneidemuhl często można spotkać na aukcji ebay.de
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na początek dwa szkice wykonane przez projektanta gimnazjum - Kurta Kirsteina:

Obrazek

Dom połączony łącznikiem ze szkołą został zbudowany dla dyrektora gimnazjum dr. Raddatza. Teraz z tego co wiem mieszka tam jeden z byłych dyrektorów ogólniaka.

Obrazek

To coś na środku boiska (fontanna? kwietnik?) prawdopodobnie pozostało tylko w planach.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Ten budynek to typowe modernistyczne założenie. Szkoda, że pomalowano ją na tak beznadziejny kolor i zabudowano podcienie na boisku - choć trudno się temu ostatniemu dziwić. Szkole potrzebne były dodatkowe pomieszczenia, bo była przeznaczona dla znacznie mniejszej liczby uczniów.

SA108, foty się nie wczytują...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Budowa owego obiektu nie została doprowadzona do końca.
Miała być jeszcze m.in. sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia.

Pozdrawiam
piotr
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2006, 22:15

Ogólniak na Pola

Post autor: piotr »

Sala gimnastyczna była przed wojną w tym samym miejscu co obecnie. Nawet zostały do dnia dzisiejszego przedwojenne przyrządy do ćwiczeń, np. kozioł do skoków. Przed wojną podłoga wykładana była korkiem, z których wycinanano zaraz po wojnie wkładki do butów, stąd uległa ona zniszczeniu. Być może były jakieś plany większej sali gimnastycznej...
pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

Witam serdecznie :) dawno mnie tutaj na tym forum nie było hmm..

Jestem uczennicą Pola tak się składa, i wszystko co jest z nią związane bardzo mnie ciekawi... także interesowały by mnie zdjęcia i jakieś ciekawości. Na lekcji biologi na zastępstwach od czasu do czasu opowie nam Pan od Biologi coś o tej szkole... ale dla mnie w sumie to nic...

i najchętniej dowiedziałabym się coś o niej...

dość chaotycznie pisze ...


pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Bocian pisze:Szkoda, że pomalowano ją na tak beznadziejny kolor i zabudowano podcienie na boisku - choć trudno się temu ostatniemu dziwić. Szkole potrzebne były dodatkowe pomieszczenia, bo była przeznaczona dla znacznie mniejszej liczby uczniów.
W trakcie trwającego teraz remontu szkoły rozebrano szatnię którą kiedyś "wbudowano" w podcienia od strony auli i przy okazji odsłonięto te podcienia. Nie wiem czy pozostawi się je w obecnym stanie czy zostaną z powrotem zabudowane.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Szkoda, że pomalowano ją na tak beznadziejny kolor
A nowy kolor elewacji jest chyba jeszcze gorszy od poprzedniego...
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

RR pisze:
Szkoda, że pomalowano ją na tak beznadziejny kolor
A nowy kolor elewacji jest chyba jeszcze gorszy od poprzedniego...
Jak najbardziej się zgadzam. Widziałem jak remontowali, jak było całe białe, budynek wyglądał o niebo lepiej.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Tego sie obawiałem. Pokażcie jakieś fotki.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Filip pisze:
RR pisze:
Szkoda, że pomalowano ją na tak beznadziejny kolor
A nowy kolor elewacji jest chyba jeszcze gorszy od poprzedniego...
Jak najbardziej się zgadzam. Widziałem jak remontowali, jak było całe białe, budynek wyglądał o niebo lepiej.
I nie ma się czemu dziwić bo architekturę modernistyczną (do której niewątpliwie należy budynek liceum) cechował m.in. biały kolor elewacji. Polecam przyjrzenie się prekursorskim założeniom modernistycznym, jak chociażby szkoła Bauhausu w Dessau, autorstwa Waltera Gropiusa.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Widziałem jak remontowali, jak było całe białe, budynek wyglądał o niebo lepiej.
Swoją drogą budynek był cały biały od czasu budowy aż do lat 70. albo nawet 80. Fotek jeszcze nie mam, ale postaram się jakieś zrobić.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Emilca pisze:I nie ma się czemu dziwić bo architekturę modernistyczną (do której niewątpliwie należy budynek liceum) cechował m.in. biały kolor elewacji. Polecam przyjrzenie się prekursorskim założeniom modernistycznym, jak chociażby szkoła Bauhausu w Dessau, autorstwa Waltera Gropiusa.
Może nie zawsze cechowała biała elewacja, ale niewątpliwie bardzo często. Przykłady można mnożyć.
Najzabawniejsze, że konserwator zabytków wyraził zgodę na ten kolor... Jestem akurat w Pile, to może sam pojadę obejrzeć.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Nie wierze że konserwator to zrobił! Coś zaczynam wątpić w kompetencje i znajomość historii sztuki tego urzędnika.

A tak naprawdę tynk od razu był biały, wiec miasto musiało kupować farbę, co wiąże się z wyższymi kosztami. Nie mogli zostawić tak jak jest a farbę wykorzystać na kamienicę albo zaoszczędzić? Kurna, logika miasta mnie doprowadza do szewskiej pasji.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Dlaczego w tym przypadku właśnie miasta?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Szkoła jest zarządzana przez Starostwo, nie przez miasto.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Po prostu biały tynk się szybko brudzi. Ale to nie jest jakiś straszny problem. Są już takie tynki, które nie brudzą się tak łatwo.

Konserwator się zgodził. Tak mi powiedział dyrektor Jarczak.
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Konserwator wojewódzki, tak?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie wiem, chyba powiatowy. Nie wnikałem.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Art. 89. Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowi, iż organami ochrony zabytków są:
1) minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w imieniu którego zadania i kompetencje, w tym zakresie, wykonuje Generalny Konserwator Zabytków;
2) wojewoda, w imieniu którego zadania i kompetencje, w tym zakresie, wykonuje wojewódzki konserwator zabytków.

Przypuszczam, że chodziło o pilską delegaturę wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Jeśli coś w regulacji tej się niedawno zmieniło to przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Bocian, a może wiesz co się stanie z podcieniami?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie wiem. Gadałem z dyrektorem przez moment ponad miesiąc temu... Teraz siedze we Wroclawiu i nie mam najlepszego kontaktu z moja dawną szkołą.
Podcienia zabudowano stosunkowo niedawno, a szkoła chyba nie ma innej przestrzeni na szatnię i malą salę gimnastyczną. Poza tym salę docieplano jakieś 4 lata temu, więc jej teraz raczej nie zburzą.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Gimnazjum

Post autor: adam »

Zdaje się że szkoła ta została wybudowana w latach 1929/30. Było to państwowe gimnazjum (szkoła średnia) o nazwie Freiherr-vom-Stein-Gymnasium przy ulicy Hantkestraße i rzeczywiście elewacja była koloru białego.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Przy sali gimnastycznej już chyba nic nie będzie robione, a odsłonięto tylko podcienia w miejscu, gdzie kiedyś była szatnia.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się