II wojna światowa

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
mysia1316
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:01

II wojna światowa

Post autor: mysia1316 »

Czy ktoś może mi pomóc i napisać co się działo w Pile podczas II wojny światowej???
lv200
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 21:51

Re: II wojna światowa

Post autor: lv200 »

Dużo się działo. Forum jest niby po to aby pytać, ale proponuję użyć opcji szukaj, ew. użyć własnych oczu ;) i na Stronie Głównej w dziale "Czytelnia" odszukać artykuł pt. TWIERDZA PIŁA. Powinien Ci pomóc.
mysia1316
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:01

Post autor: mysia1316 »

A może ma ktoś linki do stron gdzie są zdjęcia Piły z II wojny światowej, albo do stron o tym opowiadających.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Znam tylko dwa zdjęcia z okresu walk o Piłę (jedno z ul. 1 Maja, drugie z Budowlanych), a linki do obydwu są tutaj: viewtopic.php?p=2808#2808
Poza tym jest ogromna ilość zdjęć przedstawiających ruiny Piły po 1945 r., ale chyba nie o to chodzi...
mysia1316
Posty: 3
Rejestracja: 30 mar 2007, 16:01

Post autor: mysia1316 »

Mam za zadanie przygotować informacje, zdjęcia o Pile z okresu II wojny światowej więc jak macie jakieś informacje to bym prosiła.
lv200
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 21:51

Post autor: lv200 »

Zdjęć z działań wojennych na forum widziałem niewiele, za to na wspominanej już stronie głównej jest bogata galeria przedstawiająca ruiny powojenne zdobytego miasta. Może to się w czymś przyda. Ponownie odsyłam do wspominanego już artykułu na stronie głównej (TWIERDZA). Zachęcam też do lektury linka który podał SA108, jest w nim temat, w którym też jest sporo ciekawych rzeczy. Myślę, że to powinno wystarczyć spokojnie do napisania nawet całej pracy. Ew. polecam opcję "szukaj" ona naprawdę nie gryzie.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

lv200 pisze:Zdjęć z działań wojennych na forum widziałem niewiele, za to na wspominanej już stronie głównej jest bogata galeria przedstawiająca ruiny powojenne zdobytego miasta.
Jak wiadomo z tym zdobywaniem to różnie bywało. Miasto, po zdobyciu, wyglądało naprawdopodobniej nieco lepiej niż na tych zdjęciach.
lv200
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2007, 21:51

Post autor: lv200 »

Słuszna uwaga. No ale to co się zachowało było niemieckie, więc należało to rozkraść, zdewastować i zniszczyć - taka była filozofia Rosjan, którzy to miasto zdobyli no i niestety po części także władz w powojennej już Pile... Ehhh...
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W sprawie foto z okresu walk o miasto to pozostaje tylko Archiwum po b. Armii Radzieckiej. Ale czy będą chcieli coś udostępnić???
Nie wykluczone, iż "coś" mogło się zachować w prywatnych zbiorach. Chociaż mam spore wątpliwości aby ktoś miał wtedy "chęci" na fotografowanie. Nie mówiąc już o zgodzie dowództwa obrony twierdzy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Nie byłem zbyt pilnym uczniem z rosyjskiego.
http://grachev62.narod.ru/stalin/orders/chapt279.htm
O co chodzi z tym "szturmom" 14.02. Kogo brali szturmem? Dr. Stukowskiego i jego podopiecznych?
Ma ktoś chęć przetłumaczyć słowa Stalina, chętnie przeczytam je po polsku.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To mniej więcej będzie szło tak:

ROZKAZ NACZELNEGO GŁÓWNODOWODZĄCEGO
dla dowódcy wojsk 1-go frontu białoruskiego Marszałka Związku Radzieckiego Żukowa
szefa sztabu frontu generał-pułkownika Malinina

Wojska 1-go frontu białoruskiego, złamawszy opór okrążonego ugrupowania przeciwnika, dzisiaj, 14 lutego, opanowały szturmem miasto Sznajdiemiul ;) - ważny węzeł komunikacyjny i potężną bazę obrony Niemców we wschodniej części Pomorza.
W bojach o opanowanie miasta Sznajdiemiul odznaczyły się wojska generał-lejtnanta Pierchorowicza, generał-lejtnanta Łukjanczenko, generał-majora Kuźmina, generał-majora Andriejewa, generał-majora Czernowa, pułkownika Gorszenina, pułkownika Muzykina; artylerzyści generał-lejtnanta artylerii Godina, generał-majora artylerii Zrażewskiego, generał-majora artylerii Bogdaszewskiego, pułkownika Michiejewa, pułkownika Sieliwierstowa, pułkownika Smietanina, pułkownika Bielenko, pułkownika Jurgiediewicza, pułkownika Karielina, pułkownika Arutiuniana, pułkownika Wachromiejewa, pułkownika Narchodżajewa, [majora] Parszyna, podpułkownika Wasiszczewa, podpułkownika Muchaczewa, podpułkownika Leszczuka, podpułkownika Ganżary; czołgiści generał-majora wojsk czołgowych Krietowa, podpułkownika Szargorodskiego, podpułkownika Garaszczenko, podpułkownika Korostija; saperzy generał-majora wojsk inżynieryjnych Komarowa, podpułkownika Dołuda, podpułkownika Ejbiera; łącznościowcy pułkownika Sołowjowa, podpułkownika Pieriepielicy, majora Spirina.
W upamiętnienie odniesionego zwycięstwa połączenia i części, najbardziej odznaczających się w bitwach o opanowanie miasta Sznajdiemiul, przedstawić do odznaczenia orderami.
Dzisiaj, 14 lutego, o godzinie 23 stolica naszej Ojczyzny Moskwa w imieniu Ojczyzny oddaje honory walecznym wojskom 1-go frontu białoruskiego, które opanowały miasto Sznajdiemiul, dwudziestoma salwami artyleryjskimi z dwustu dwudziestu czterech dział.
Za doskonałe działania bojowe wyrażam wdzięczność kierowanym przez was wojskom, biorącym udział w bojach o opanowanie miasta Sznajdiemiul.
Wieczna sława bohaterom, poległym w bitwach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny!
Śmierć niemieckim najeźdźcom!

Naczelny Głównodowodzący
Marszałek Związku Radzieckiego I. STALIN

14 lutego 1945 roku. Nr 279
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Dzięki Krzysiu, no na salwy to amo nie żałowali. Szkoda, że to tylko lista przedstawionych do odznaczenia, a nie szczegóły dot. walk. Może jeszcze coś znajdę.
Ktoś skomentuje, coś doda od siebie?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: II wojna światowa

Post autor: adam »

Nasza miejscowość przedstawiona na mapie obrazującej atak Trzeciej Rzeszy i Związku Radzieckiego w 1939 r. na Polskę.

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: II wojna światowa

Post autor: adam »

Mapka powyzej ukazuje takze atak wojsk slowackich na Polske w 1939 r. Malo sie dzisiaj o tym möwi, ale Slowacja tez byla agresorem w stosunku do Polski i wojska slowackie przez krötki okres okupywaly Zakopane.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: II wojna światowa

Post autor: marasxt »

Tu można trochę poczytać o tym co napisał Adam.
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=7330
pitersen
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2008, 17:07

Re: II wojna światowa

Post autor: pitersen »

Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Re: II wojna światowa

Post autor: Kreska »

Znalazłam coś takiego w sieci i mam nadzieję, że się nie powtarzam w temacie.
Temat zapewne jest znany z książki lub filmu "Wielka ucieczka" (nie pamiętam czy taki był tytuł polski, a w tej chwili tłumaczę z ang.):

Alianccy piloci zestrzeleni podczas II wojny światowej byli uwięzieni po przesłuchaniu w Wojennych Obozach Jenieckich dla Pilotów, zwanych Stalag Luft. Stalag Luft III mieścił się w Żaganiu na Górnym Śląsku. Został założony w 1942 roku, kiedy przybyli tam w kwietniu pierwsi jeńcy i był jednym z sieci obozów jenieckich dla pilotów.
Poniżej czterech pilotów strąconych nad Schneidemuhl, którzy wraz z pięćdziesięcioma innymi oficerami lotnictwa zostali w 1944 roku rozstrzelani po ucieczce z obozu (tunel "Harry").

Flight Lieutenant E. Gordon Brettell DFC
Born (ur.): 19th March 1915
Nationality (narod): British
Unit: 133 Squadron, RAF
Service No: 61053
POW No.: 760
Strącony 26 września 1942 (Spitfire IX)
Recaptured (zdobyty): Schneidemühl
Died (zmarł): 29th March 1944


Flight Lieutenant Romas Marcinkus
Born (ur.): 22nd July 1910
Nationality: Lithuanian
Unit: 1 Squadron, RAF
Service No: 89580
POW No.: 19
Recaptured: Schneidemühl
Died: 29th March 1944


Flight Lieutenant Henri A. Picard
Born: 17th April 1916
Nationality: Belgian
Unit: 350 (Belgian) Squadron, RAF
Service No: 87693
POW No.: 685
Strącony 2 września 1942
Recaptured: Schneidemühl
Died: 29th March 1944


Flight Lieutenant Gilbert W. Walenn
Born: 24th February 1916
Nationality: British
Unit: 25 OTU, RAF
Service No: 73022
POW No.: 3776
Strącony 11 września 1941
Recaptured: Schneidemühl
Died: 29th March 1944
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Re: II wojna światowa

Post autor: Kreska »

P.S. Zdjęcia pilotów widzę, że nie weszły. Cóż...



/ EDIT MODERATOR: Kresko, prawdopodobnie nie wysłałaś zdjęć na serwer, tylko skopiowałaś ścieżkę do zdjęć w swoim komputerze. Proszę przeczytaj ostatni post pavvlo z tego wątku » viewtopic.php?p=20660#p20660 /
Stolper
Posty: 120
Rejestracja: 20 paź 2009, 21:24

Re: II wojna światowa

Post autor: Stolper »

Witam,

Wymienieni piloci nie zostali zestrzeleni nad Schneidemühl, a jedynie schwytani (już po ucieczce z obozu jenieckiego).

Pozdrawiam,
MK
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: II wojna światowa

Post autor: kolega »

Kresko spróbuj wstawić zdjęcia jeszcze raz...
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: II wojna światowa

Post autor: kolega »

Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Re: II wojna światowa

Post autor: Kreska »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1. Brettell 2. Marcinkus 3. Picard 4. Walenn
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Re: II wojna światowa

Post autor: Kreska »

Dziękuję, Panowie :) . Wiedziałam, że mogę liczyć na Waszą reakcję i zwłaszcza wiedzę. Przyznam, że miałam zamiar Was zapytać czy tych czterech pilotów zostało pochwyconych w Pile, czy zestrzelonych nad Piłą. Z filmu niewiele pamiętam, a całej tej historii ucieczki nie zagłębiałam na stronach angielskojęzycznych.
Czytuję Forum z zainteresowaniem i od czasu do czasu wracam i czytam od nowa. Pamięć już nie ta... No i jakoś nie mogłam sobie przypomnieć czy w Schneidemuhl były jakieś naloty i inne działania wojenne w latach 1939 - luty 1945. Wydaje mi się, że nie było, że społeczność niemiecka w tym mieście żyła w owych latach w miarę spokojnie. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: II wojna światowa

Post autor: Aragorn »

Kreska pisze: No i jakoś nie mogłam sobie przypomnieć czy w Schneidemuhl były jakieś naloty i inne działania wojenne w latach 1939 - luty 1945. Wydaje mi się, że nie było, że społeczność niemiecka w tym mieście żyła w owych latach w miarę spokojnie. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.
Pozdrawiam.
Bodaj pierwszy aliancki nalot, to Zielone Świątki 1944 rok, część samolotów bombardowała Piłę a część Poznań, oraz nalot niemieckich już sił powietrznych dnia 16 kwietnia 1945 roku.
Pozdrawiam
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Re: II wojna światowa

Post autor: Kreska »

Bardzo dziękuję, Aragornie. To mnie zawiodło do kilku innych stron w necie. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się