Ulica Konarskiego

gregorian
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2005, 14:33
Lokalizacja: Kraków

Ulica Konarskiego

Post autor: gregorian »

Witam!
Chciałbym zapytać - czy ktoś zna tak dobrze przedwojenną historię Piły, że wie jak nazywała się dawniej ulica Konarskiego? To zdaje się były peryferia miasta, chociaż musiały mieć znaczenie skoro opodal wybudowano wtedy szpital (w którym nota bene urodziłem się... w 1970). A idąc dalej zapytam konkretnie o kamienicę na Konarskiego 23 i okolicę. Całe lata spędzałem tam wakacje, pamiętam jeszcze tynk podziurawiony kulami. Później budynki odnowiono, później część wyburzono i wybudowano nowe osiedle. Ostatnio byłem tam ... 18 lat temu. Planuję odwiedzić te miejsca po latach, nadrobić zaległości z historii itd.
Swoją drogą jestem pod wrażeniem waszej strony, w ogóle "wirtualnej Piły". Piła to miasto zapalonych historyków i regionalistów! Dzięki za tyle wiadomości. Klikam dalej i pozdrawiam. :!:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: ul. Konarskiego

Post autor: SA108 »

gregorian pisze:Chciałbym zapytać - czy ktoś zna tak dobrze przedwojenną historię Piły, że wie jak nazywała się dawniej ulica Konarskiego?
Langestrasse (po polsku ul. Długa).
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Ja również tam mieszkałem od 1973 do 1989 roku Gregorian to pewnie się znamy. :D :D :D
gregorian
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2005, 14:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gregorian »

Chyba mnie pamięć zawodzi, nie pamiętam Cię Czeslawie.
Jak teraz mocno grzebie w pamieci to mam wątpliwość gdzie dokładnie mieszkali moi dziadkowie:
Konarskiego 23 albo nr 32?
To co pamiętam opiszę tak:
Tuż przy Konarskiego stała – i zapewne stoi nadal – wysoka III-piętrowa kamienica, w której była brama prowadząca na podwórze. Brama została adaptowana na zakład złotniczy, gdzieś na pocz. l. 80. Konarskiego nie była wtedy ruchliwą ulicą, dobrze pamiętam, że długo wyglądała tak jak „za Niemca” kryta kocimi łbami i jak jechał samochód słyszała go cała okolica. Wchodząc na podwórze przez bramę widać niewielką I-piętrową kamienicę. To właśnie to MIEJSCE. Dwie klatki schodowe, w każdej po cztery numery. Pamiętam solidne drewniane drzwi z owalnymi okienkami, skrzypiące schody. Punktem zbornym podwórkowej dzieciarni była nieczynna pompa. Drugim takim ulubionym plenerem była łąka w stronę Al. Wojska Polskiego, opodal rozdzielni prądu czy czegoś w tym rodzaju.
Daj znać czy coś jest na rzeczy.
pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Wokół kamienic wyrosło całe osiedle bloków a "kocie łby" przykrył asfalt. Atrakcją polany obok "pola energetycznego" była murowana piwnica (lub rodzaj schronu?) - zamurowana w latach 80.
gregorian
Posty: 3
Rejestracja: 08 cze 2005, 14:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: gregorian »

Wiadomość dla Czeslawa i innych zainteresowanych ul. Konarskiego:
Odwiedziłem Piłę, byłem TAM!!!
Niewiarygodne ile się zmieniło. Kamienica 32 stoi jak stała, dokoła nowe budynki, nowi ludzie, samo życie. Jak ktoś się ostatnio dziwił, co za maniak robi tyle zdjęć kręcąc się po okolicy to ja nim byłem, nie mogłem sobie odmówić. Nie ma już starej pompy na podwórzu, podobno zniknęła niedawno. Nie ma śladu po łące gdzie graliśmy w nogę, po bunkrach, nikt nie kąpał się na „stawkach”. Ale zdaje się, że dalej można chodzić na lody do Fryca, to miła niespodzianka.
Nie wiesz co się stało z kinem Sokół? To przed laty było nasze kino.
W ogóle cicho zrobiło się nad Piłą, kiedyś odrzutowce zahaczały o konimy.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam

"Sokoła" mieli przebudować , ale staneło na tym na czym widać a szkoda.... :( . Sam budynek pochodzi sprzed wojny.
Czasami nad piła przeleci jakaś Suka ale nic poza tym. :( :(

pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Zapytam o to kino "SOKÓŁ". Gdzie stało jak stało i w ogóle o jakieś infrormacje prosiłbym bo nie mam jak go pamiętać.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Kino "Sokół" znajdowało się przy ul. Lotniczej. Kawałek przed bramą wjazdową na lotnisko. Stanowiło część klubu oficerskiego i żołnierskiego pilskiej dywizji lotniczej. Chodziło się tam również na tańce (nie mylić z dzisiejszą dyskoteką). W końcówce lat 80-tych rozebrano stary budynek i rozpoczęto budowę nowego. Klub przeniesiono w tym czasie na ul. Kossaka 16. Dzisiaj mieści się tam hospicjum Caritasu. Jednakże "przełom" zlikwidował wojsko i tym samym inwestycja uległa zaniechaniu. Jeszcze trochę i to co zbudowano samo się rozleci.
Ostatnim kierownikiem "starego" Sokoła był płk Tadeusz Jarzębowicz, który nadal mieszka w Pile.

Pozdrawiam


/ EDIT ADMINISTRATOR: O kinie "Sokół" proszę pisać tutaj » viewtopic.php?t=534 /
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

Jeśli chodzi o tą ulicę Konarskiego... ja tam mieszkam :) i pamiętam tą pompę przy której często bawiliśmy się w Berka :P ... z tyłu był dom i same łąki... a na tych łąkach zbierało się różne robale... robiło się namioty itp. wogóle cudownie było ;) wszystko zmieniło się w ciągu 9 lat... a szkoda...
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Do sierpnia 1987 roku mieszkałem na Konarskiego i miałem widok z okna na tę pompę, ale Ciebie Paulino nie pamiętam. Czyżby pompa tak długo jeszcze stała. Może kolega Czesław mnie oświeci, bo razem się tu wychowaliśmy, ale on został tu na dłużej.
Pozdrawiam znajomych z Konarskiego!!!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Post autor: czeslaw »

Witam

Pompa stała dosyć długo, ale do kiedy to nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć.
Ja również Ciebie Paulino nie pamiętam, pomimo tego że na Konarskiego mieszkałem do 1999 roku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

I wątpię że nie będziecie pamiętać :) urodziłam sie w 1989 roku:) kiedy pompę usuneli miałam może z 13lat?? wy byliście pewnie starsi ode mnie... a co do ulicy Konarskiego .. ostatnio oglądałam zdjęcia z dzieciństwa... i właściwie wszystkto zaczeło się zmieniać w 1999 roku.. aż żal ściska.. a jesli chodzi o te schrony nieopodal Konarskiego to gdzie one mogły się znajdować? Trochę mnie to intryguje!! Więc proszę o jakąkolwiek wskazówkę :)

będę wdzięczna :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Witam
Ja wyprowadziłem się z Konarskiego w 1987.
Pierwszy schron znajduje się przy ul.Wyszyńskiego (Masława).
Drugi był w miejscu gdzie dziś jest Tesco.
Trzeci był pod obecną SP nr6.
Czwarty był i chyba jeszcze jest naprzeciw Inter Marche.
Przez wszystkie z nich przeszedłem wchodząc jednym wejściem, a wychodząc drugim.
Wszystkie cztery schrony mają ten sam układ korytarza i są tak samo ułożone względem stron świata. W pierwszej połowie lat 80-tych zostały oczyszczone przez wojsko. Wejścia zabezpieczono stalowymi drzwiami, a na otwory wentylacyjne nałożono wysokie na ok. 80 cm kominy.
Dzięki tym kominom łatwiej będzie Ci je odnaleźć, życzę powodzenia.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

Wyszyńskiego? A gdzie dokładnie?? Kurcze tyle już tam mieszkam a nie zauważyłam żadnych kominów... Wiem że na terenie boiska SP nr 6 jest schron.. ale że naprzeciwko inter marche i na Wyszyńskiego???
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Słyszałem, że w latach 80-tych można było wejść do tego schronu. Ja z racji wieku tego nie zaznałem. Przypuszczam, iż znajduje się on nieopadal domku jednorodzinnego?
Z ulicą Wyszyńskiego mam jedno szczególne wspomnienie. Bodajże jesienią 1997(a może wiosna 1998roku?) na tej to ulicy był pożar starego domku jednorodzinnego(dziś już nieistniejącego, a wtedy przeznaczonego do rozbiórki). Zdarzenie tym bardziej warte zapamiętania, iż tego dnia miałem swój pierwszy kontakt z internetem (zabawy w IRC-u). Kto by pomyślał wtedy, że teraz po blisko 10 latach będę mógł w internecie o tym wydarzeniu pisać, a mój kontakt z nim przybierze wręcz formę uzależnienia. ;) Koniec OT.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Paulina pisze:Wyszyńskiego? A gdzie dokładnie?? Kurcze tyle już tam mieszkam a nie zauważyłam żadnych kominów... Wiem że na terenie boiska SP nr 6 jest schron.. ale że naprzeciwko inter marche i na Wyszyńskiego???
Wiem, w którym miejscu jest ów schron (Wyszyńskiego), ale nie przypominam sobie, żebym widział tam kominy. Kominy są na pewno przy schronach obok SP 6. Na Wyszyńskiego ich nie widziałem, ale może kiedyś były...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Tuż przy skrzyżowaniu z Reja? Dobrze kojarzę?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Trochę zmieniła się tam topografia przez te 20 lat, znajdę czas to zrobię fotki i tu wrzucę.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

Będe wdzięczna za fotki :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Paulina pisze:Wiem że na terenie boiska SP nr 6 jest schron.. ale że naprzeciwko inter marche
O ile się nie mylę to na terenie szkoły są 2 schrony, jeden od strony ul. Żeromskiego a drugi właśnie naprzeciwko Intermarche :P
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

no właśnie ... :)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Kominy faktycznie komuś się przydały, otworów po nich nie widać bo są zasypane.
Wejścia do schronu przy Wyszyńskiego są zakryte płytami betonowymi. Jedno jest w bzach, a drugie na placu. W środkowej części leży na nim kilka betonowych belek, to Wam ułatwi zlokalizowanie go.
Fotki zrobiłem, ale ich tu nie zamieszczę bo w sumie to nie było co fotografować.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

aaaaaaaaa To teraz wiem gdzie to jest!! Za młodości bawiło się tam czasami :P ... w bzach sobie tam bazy robilismy.. hehe.. dziękuje za info :)
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

A teraz w bzach jest śmietnik. Pełno worków, butelek, papierów, itd. Nikt nie kwapi się, żeby to posprzątać. Fatalny widok.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się