Dawna kostnica

Awatar użytkownika
JAVA
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2007, 20:38

Dawna kostnica

Post autor: JAVA »

Witam!
W temacie pracy zespołowej dla dobra ogólnego miasta i jego mieszkańców przychodzi mi na myśl pewien temat. Mianowicie!

Nie możliwe okazało się uratowanie POLMET'u, ale może uda sie ochronić kolejny zabytkowy obiekt. W przypływie głupawki wymyśliłem, że w dawnej kostnicy przy starym szpitalu otworzę przydrożny bar z flaczkami, wątróbką, kasznką dla biznesmenów itp. Przynajmniej raz w roku kilkutysieczny obrót byłby gwarantowany :wink: . Oczywiście to był tylko żart, który spowodował, że znajomi zainteresowali się tym obietem. I coż sie okazało? Okazało się, że podobno jest do rozbiórki! Tak głosi bynajmniej tablica na nim umieszczona. Może to tylko straszak na chcących zwiedzać i splądrować obiekt, ale jeśli nie to ja mam dosyć okradania Nas z histoii.

Tyle się mówi o przemarszu wojsk sowieckich i poczynionych przez nich stratach a co sami robimy? Jak nie można wykarczować jakiejś doliny pod autostradę to wyburzmy trochę starych budynków pod jakieś kolejne tam Tesco, Kaufland czy Netto! A co stać nas! W końcu najstarsze budynki ery nowożytnej w stanach mają co najwyżej 250 lat. Nsza śednia wieku jest o wiele wyższa więc trzeba się podciagnąć do poziomu mocarstwa zza wielkiej wody. Odnówmy więc Nasz kraj zaczynając od totalnej rozwałki wszystkiego spod czego można wyrwać i sprzedać kawałek ziemi :evil: . Mamy to czego inni mogą nam pozozdrościć a nie szanujemy tego - bez sensu!

Nakręciłem się trochę ale pomału zaczyna mnie to wkurzać, więc jeśli rozbiórka dawnej kostnicy jest prawdą mówię stanowcze NIE buldożerom równajacym nas do poziomu jednowiekowego państwa.

Pozdrowienia i życzę miłego dłuuugiego weekend'u.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Podejrzewam, że doprowadzą go do ruiny i rozbiorą. Szkoda, wielka szkoda.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przez ponad trzydzieści lat zamieszkiwania w Pile nie takie "zagrania" naszych władz widziałem.
To skutek wyboru "odpowiednich" władz miejskich.

Pozdrawiam
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Jak sądzę to również sprawa dobrego pomysłu na zagospodarowanie takiego obiektu jak wspomniana d.kostnica. Musiałby to być pomysł mądry, nie uwłaczający godności miejsca (w końcu stąd w swą ostatnią podróż wyruszały tysiące pilan).
Tu potrzebna "burza mózgów" i zacny gospodarz, który to przejmie i komu to zapewni dochód.
Ja się tego nie podejmę, ale zainteresuje jednego z pilskich przedsiębiorców pogrzebowych - czy nie byłoby to miejsce godne na sklep z artykułami funeralnymi (pogrzebowymi) - odzież, obuwie, akcesoria, może urny na prochy (coraz więcej ludzi decyduje się na pośmiertną kremację).
Skoro są ogólnopolskie (ba, międzynarodowe) targi tego typu akcesoriów to może w Pile dojrzeliśmy już do takiego sklepu.
Miejsce jak sadzę jak najbardziej odpowiednie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Podzielam pogląd Pana. Przyznaje, że obiekt ten ze względu na swoje wcześniejsze przeznaczenie powinien być traktowany szczególnie. Pomysł jaki Pan pozwala na to, nawiązuje do wcześniejszej funkcji.
Hm... Może dlatego komuś ten budynek wadzi i przez rozbiórkę chce o czymś z własnego życia zapomnieć.
W każdym razie życzę Panu powodzenia.
Trzmiel
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2009, 14:56
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Trzmiel »

No i budynku już nie ma. Został rozebrany i w tym miejscu "coś" nowoczesnego stoi :(
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Miało być tam muzeum, chyba Przedmoście planowało coś tam zrobić, ale nie wiem do końca. Założę się, że budynek przeszkadzał Ars_medicalowi, albo komuś innemu, kto planuje tam postawić jakieś kolejne gó... Szkoda takich budynków.
Trzmiel
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2009, 14:56
Lokalizacja: Koszyce

Post autor: Trzmiel »

Raczej na pewno ArsMedical maczał w Tym paluchy. Aczkolwiek podczas rozbiórki dookoła roztaczał się "specyficzny" zapaszek po kostnicy.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Dawna kostnica

Post autor: ziolek »

Zdjęcie dawnej kostnicy: http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_8267.jpg

Zdjęcie pochodzi z tej oto strony: http://gorne.prv.pl/
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się