Okupacja niemiecka

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Okupacja niemiecka

Post autor: Paulina »

Chciałabym zapytać o to czy w Schneidemühl były takie sytuacje że niemcy chcieli wymordować polaków którzy mieszkali w tym mieście? Wiele słyszałam, że w różnych częściach Polski niemieccy żołnierze mordowali polaków aby pozbyć się tego narodu.. ale czy tak też było w Schneidemühl?? Czy były masowe mordy?

Praktycznie przeczytałam całe to forum i jakoś nie natrafiłam na nic takiego... na pierwszy rzut oka wygląda to tak jakby w Schneidemuhl nic takiego nie było... ale?

Może ktoś rozwinie ten temat??

Wiele się mówi o okupacji niemieckiej, ale jak ona wyglądała tutaj???
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Tu po prostu nie można mówić okupacji niemieckiej - przecież przed 1 września 1939 to były de facto Niemcy. Były prześladowania działaczy polonijnych, Polaków ale masowych mordów, rozstrzeliwań jak w innych regionach Polski nie było. Już niedaleko, na ziemiach przed wrześniem należących do Polski takie mordy miały miejsce (Wzgórza Morzewskie, Łobżenica, Luchowo i inne), w Pile wg mojej wiedzy nie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Chyba, że weźmiemy pod uwagę obóz przejściowy Albatros. Ale jak wiem więźniowie to osoby spoza Piły.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Sporo na ten temat powiedziano już tutaj:

viewtopic.php?t=38

Masowych egzekucji rzeczywiście nie było, a aresztowania i wysyłki do obozów koncentracyjnych obejmowały głównie działaczy polonijnych i ich rodziny. W każdym razie dyskusję proponuję kontynuować w tamtym temacie.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

dzięki :P
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Czytając pamiętnik burmistrza z Darłowa Stanisława Dulewicza natrafiłem na fragment, w którym autor opisuje swój pobyt w obozie koncentracyjnym w Pile, w maju 1944 roku.
Mam więc pytanie, czy w Pile był obóz koncentracyjny czy przejściowy oraz czy w maju 1944 roku takowy obóz istniał skoro za datę likwidacji Albatrosa uznaje się 6 grudnia 1939 roku.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Obozu koncentracyjnego nigdy u nas nie było, pewnie chodzi o Durchsganglager Schneidemühl - obóz przejściowy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się