Kamienne drogowskazy

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: kamien

Post autor: BOGDAN »

Nie chciałem tylko powtarzać określenia "droga" i użyłem słowa "gościniec".
Dlaczego są owe kamienie trójkątne???
Nie mam pojęcia. Trzeba byłoby spytać jakiegoś "drogowca".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć!

Mam pytanie, ile dokładnie jest tych trójkątnych kamieni? Czy znajdują się one tylko w w/w okolicy? A może w przeszłości miały zupełnie inne znaczenie?

Tom
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie

Post autor: obserwator »

Ja znalazłem dwa. Są na http://www.pila.internetdsl.pl/stare%20znaki/index.html Wyglądają na normalne, stare drogowskazy. Stoją na skrzyżowaniach układających się w trójkąt przypominający literę Y. Ale może to przypadek. Serdeczne pozdrowienia dla Kolegi!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Parę lat temu spotkałem taki "okaz":

Obrazek

Na wysokości leśniczówki za jeziorem Piaszczystym skręcało się w lewo, w leśną drogę i po około 300-400 metrach, o ile mnie pamięć nie myli, leżał w krzakach przy drodze. Był to polny kamień z napisem - jak widać na foto.

Ciekawe czy jeszcze tam jest???

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

BOGDAN pisze:Na wysokości leśniczówki za jeziorem Piaszczystym
Raczej chodzi Ci o jezioro Stobieńskie (Leśne)?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Oczywiście masz rację!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Dwa kamienie przy żółtym szlaku Kalina - Kaczory:

ObrazekObrazek ObrazekObrazekObrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obrazek

Oto kamień jaki znalazłem w okolicach byłego młyna wodnego na rzeczce Krępica. Czy jego pochodzenie jest również przedwojenne tego niestety nie wiem.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obrazek

Kamień z okolic Stobna.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W okolicznych lasach zachowało się jeszcze sporo takowych i podobnych obiektów. Część posiada w miarę czytelne napisy w gotyku (stosunkowo rzadko w alfabecie łacińskim).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Dziś podczas spaceru przypadkiem zauważyłem taki niewielki kamień. Stoi kilkaset metrów za przejazdem kolejowym na wylocie ul. Wyspiańskiej po prawej stronie drogi na Kotuń. Nie jestem jednak pewien, czy można go potraktować jako kamienny drogowskaz.

Obrazek
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Post autor: karpil »

Raczej trudno to nazwać drogowskazem, przy drodze na Kotuń znajduje się co najmniej kilka podobnych słupków (ostatni, o ile się nie mylę za mostkiem nad "sławnym" na tym forum strumieniem). Przepraszam, jeśli źle je nazwę, ale to chyba słupki hektometrowe, wyznaczające odległość (do dziś mamy z nimi do czynienia przy głównych drogach, z tym, że teraz są już plastikowe).
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Dzięki za wyjaśnienie - zamierzałem właśnie zapytać, co tak naprawdę ten słupek wyznacza.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Na mapach (jednak nie na wszystkich) jest jeszcze jedno miejsce niedaleko Dobrzycy, w którym miałby znajdować się jakiś kamień/mogiła:

Obrazek

Byłem w wskazanym przez mapę miejsu, ale nic tam nie ma, tylko gęsty las. Ktoś może wie, czy w tym miejscu coś było, jest (może niedokładnie szukałem)?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Pierwsze co mi się nasunęło na myśl to Cmentarz Leśników. Porównaj swoją mapę z mapkami wstawionymi przez Pawła. Może to o to właśnie chodzi.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Miejsce wskazane na tej mapie to z pewnością nie jest Cmentarz Leśników.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Skoro nie Cmentarz Leśników to co? Dlaczego zaznaczono tylko to "coś", a pominięto cmentarz?
Chodzi mi o to, że może to być błędnie naniesiony w.w. cmentarz (pomyłkowo lub specjalnie). Jak napisał Pawlo nie spotkał go na żadnej współczesnej mapie, więc sam go naniósł.
Nie korzystam z map sztabowych, a na fragment takiej wygląda mi ta Jarka. Potrzebny jest większy jej obszar w celu porównania ze zdjęciem na Geoportalu.
Powodzenia i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Na posiadanych przeze mnie mapach niemieckich takowego "określenia" nie znalazłem.
Jak widać powyżej, jest to wydanie polskie - powojenne.
Być może w tym rejonie, po dokładnym przeszukaniu terenu, zachował się ów obiekt.

Życzę owocnych "łowów".

Pozdrawiam
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Witam

Zrzut ekranu jest z przedruku mapy w Głosie Wielkoposlkim. Na wojskowiej mapie 1:100000 też ten obiekt jest zaznaczony. Ale na mapie wojskowej 1:50000 już go nie ma (obydwie z 87 roku). Czyli na mniej dokładnej jest. Może to jakiś chochlik drukarski.

Pozdrawiam
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Znalzałem kolejny drogowskaz. Znajduje się on na drodze między Płytnicą PKP, a Płytynicą (tak w 2/3 drogi). Niestety za bardzo nie czytelny.

Obrazek Obrazek

W celu odczytania napisów, udało mi się uzyskać taki efekt:

Obrazek

Może komuś uda się dopasować to do jakiejś miejscowości. Dolna strzałka, której dotyczy napis, wskazuje gdzieś na południe, czyli kierunek gdzieś na Piłę (z możliwą odchyłką na wsch./zach.)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienne znaki

Post autor: obserwator »

Na leśnych drogach między jez. Płotki a jez. Wapieńskim znalazłem następne stare kamienne znaki. Napisy z pewnością na nich były. Zatarł je jednak czas. Miały ten sam schemat opisowy jak na wszystkich podobnych kamieniach w okolicy - strzałka z grotem i lotką + opisy w obu przeciwnych kierunkach. Tego typu kamienie stoją zazwyczaj na rozwidleniach leśnych dróg. Załączam fotki + zrzut ekranowy z GPS.

Ich położenie: pierwszy N53.19630 E016.88885 drugi N53.19276 E016.86698
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

RR pisze:(...) nie wiem, czy znacie ten w okolicach Równopola-Brzostowa. Nazwy niemieckie zastąpiono polskimi, ale widoczne są jedne i drugie. Stoi na rozstaju dróg w kierunku Rzadkowa, Śmiłowa i Grabówna, przy żółtym szlaku.
Dotarłem tam również dzisiaj. Kamyczek stoi sobie spokojnie. Dziękuję za dość dokładne wskazanie na mapce. Napisy na kamieniu rzeczywiście wyglądają na starsze i nowsze nawzajem się przenikając. Leśny trakt przy którym stoi jest chyba starą drogą, która miała kiedyś duże znaczenie. Widać jednak, że nadal jakiś spychacz dba o jej przejezdność. Położenie: N 53.11321 E 016.94958 Pozdrówka!

Obrazek Obrazek Obrazek
radek1265
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2008, 11:35
Lokalizacja: Bartoszyce 52km od Kaliningradu

Post autor: radek1265 »

Jest też kamienny drogowskaz w Rzadkowie przy kościele na skrzyżowaniu pozostał tam po biegnącym tam szlaku handlowym nie wiem czy zachował się tam jakiś napis wypadało by sprawdzić mogę sprawdzić ja ale w sierpniu bo będę w Rzadkowie na tydzień i skombinuje foty o ile ktoś mnie nie uprzedzi. Znowu 2 lata po zakończeniu tematu ale spóźniony jestem
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Kamienne drogowskazy

Post autor: adam »

Obrazek Obrazek Obrazek
Okolica Plytnicy.
Asmo
Posty: 20
Rejestracja: 16 cze 2009, 16:21
Kontakt:

Re: Kamienne drogowskazy

Post autor: Asmo »

Co prawda nie są to drogowskazy (chyba?), jednak chyba najbliżej tematu, więc umieszczam zdjęcia i pytanie właśnie tutaj. Czy wiecie może jaką funkcję pełniły te słupki? Słupek o podstawie kwadratu z łukowatą czapą. Umiejscowienie tych słupków, to droga od Stobna do Pokrzywna / Kłody, jakieś 3km za przejazdem kolejowym. 23 słupki rozmieszczone ok 20m od siebie.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się