Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

A teraz odpowiem na pewne pytanie dot. czemu zakończono numeracje pomiędzy 337 a 351. Wielu was pytało czemu tak jest. Odpowiedź brzmi w następujący sposób.

,,MZK Piła myślało, że w 1997 dostanie nowe autobusy pod znakiem Jelcza. Miała być to kolejna dostawa. Niestety grubo się mylili. Dostali 2 nowe Neoplany N4009 i oznaczyli je 351 (bodajże właśnie od 338 do 350 miały nosić numery nowych Jelczy). Ponieważ nadal czekali na Jelcze numery kontynuowali w późniejszych N4016 i reszty busów..,,

Jeśli się nie mylę to 362-371 to były te Jelcze co miały przyjechać...
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Waldek »

Maksiu pisze:Chyba nie było prostszej trasy od 7 znaczniej krótszej niż ta... Hmm,
Mam wrażenie, że "8" miała jeszcze prostszą trasę. Zaczynała od pętli przy dzisiejszym "KARPOLU" i do ronda przy McDonaldzie miała wspólną trasę z "7". Na tym rondzie "8" lekkim łukiem w lewo wjeżdżała w Powst. Wlkp. i tą ulicą cały czas prosto aż do pętli przy Philipsie (wtedy Polamie). Kursowała w tzw. godzinach szczytu, czyli 5-7 i 13-15. Była to druga połowa lat 80-tych.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Waldek »

Bocian pisze:
dizel pisze:Od tematu, który jest nudny jak flaki z olejem, ponieważ 3/4 polskich rowerzystów nie zna nawet podstawowych przepisów ich dotyczących lub ich nie przestrzega więc wszystkie te dywagację są na razie zbędne.
Tak, jak 3/4 kierowców. A może i więcej, bo z moich codziennych dojazdów do pracy jawi się obraz zatrważający:
90% pilskich kierowców (czyli ludzi posiadających prawo jazdy) źle pokonuje rondo Kossaka/Podchorążych i nie ustępuje pierwszeństwa rowerzystom na przejeździe rowerowym (Art. 27. PoRD). Wśród nich są także zawodowi kierowcy MZK.
Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na tym filmie: http://www.youtube.com/watch?v=KkPbTvJZFSI (przepisy mamy z grubsza te same)
Gdyby ten film nakręcono w Polsce, to przez te trzy minuty które trwa mielibyśmy 10 ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

A tak na marginesie: Teraz pożegnamy autobus o numerze taborowym #361. Jest już wyłączony z linii 50. Pytanie pozostaje, co będzie na zastępstwo tego autobusu?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: ziolek »

Waldek pisze:
Bocian pisze:
dizel pisze:Od tematu, który jest nudny jak flaki z olejem, ponieważ 3/4 polskich rowerzystów nie zna nawet podstawowych przepisów ich dotyczących lub ich nie przestrzega więc wszystkie te dywagację są na razie zbędne.
Tak, jak 3/4 kierowców. A może i więcej, bo z moich codziennych dojazdów do pracy jawi się obraz zatrważający:
90% pilskich kierowców (czyli ludzi posiadających prawo jazdy) źle pokonuje rondo Kossaka/Podchorążych i nie ustępuje pierwszeństwa rowerzystom na przejeździe rowerowym (Art. 27. PoRD). Wśród nich są także zawodowi kierowcy MZK.
Powinno to wyglądać mniej więcej tak jak na tym filmie: http://www.youtube.com/watch?v=KkPbTvJZFSI (przepisy mamy z grubsza te same)
Gdyby ten film nakręcono w Polsce, to przez te trzy minuty które trwa mielibyśmy 10 ofiar śmiertelnych wśród rowerzystów.
Trochę zbaczając z tematu, ale korzystając z okazji.

Co tu mówić... ścieżka na filmie znacznie bardziej wizualnie wyróżnia się z otoczenia niż nasze ścieżki. Patrząc na nasze ścieżki wciąż można mieć wrażenie, że są to fragmenty chodników i stąd też może postrzeganie rowerzystów jako typowych użytkowników chodników przed którymi ustępować można, ale nie trzeba.

Na zachętę by ustępować rowerzystom dodam, iż rowerzyści to bardzo wdzięczna grupa. Niemal każdy z nich choć ma pierwszeństwo przed samochodem dziękuje mi za ustąpienie. :0 Ale świadczy to też chyba o tym, iż nawet oni nie wiedzą jak zachowywać się na ścieżce rowerowej, nie wiedzą chyba jakie mają prawa jako użytkownicy ścieżek rowerowych.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Tak na marginesie... 16 października 2013 roku skasowano jedynego i ostatniego Jelcza M121MB numer taborowy #361. Był to jedyny z 3 tego typu pojazdów w MZK Piła. Były także dwa wcześniejsze #334 i 335. 334 skasowano przed I półroczem 2010 a drugiego w paź 2010. W taborze z Jelczy pozostają tylko 120M #363 364 i 365...

Obrazek
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Witajcie forumowicze!
Mam takie pytanie odnośnie książki "50 lat komunikacji Miejskiej w Pile" autorstwa Zuzanny Przeworskiej. Idzie gdzieś to kupić w Pile? Ile to kosztuje i czy w ogóle można to dostać? Książka jest z 2007. Myślę, że są nikłe szansę na jej kupienie, ale jak ktoś wie jak to dostać/kupić niech piszę. Z góry dziękuję za odpowiedź. Byłby to dla mnie miły prezent na święta ;)
gaw
Posty: 15
Rejestracja: 04 cze 2011, 15:49

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: gaw »

Z tego, co dowiedziałem się kiedyś w MZK, nabycie tej książki jest co najmniej trudne. Poprosiłem więc, aby pożyczono mi ową książkę celem zrobienia ksero. Nie było z tym problemów.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

@Maksiu: wejdź do katalogu on-line pilskiej biblioteki publicznej http://www.biblioteka.pila.pl, wpisz tytuł, enter i pokaże się, gdzie ta książeczka jest do wypożyczenia.

"Wypożyczalnia dla dorosłych" oznacza, że jest w bibliotece głównej na Buczka. Lokalizacje filii są tutaj http://biblioteka.pila.pl/filie.php?lang=pl bo być może do którejś filii masz bliżej niż na Buczka. Literka C po 3-/6-cyfrowej liczbie oznaczać może, że książka nie jest do wypożyczenia, lecz tylko do korzystania w czytelni.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Krzysztofie: Twój sposób mi za bardzo nie odpowiada bo wole mieć tą książkę na zawsze, ale dzięki za twoją serdeczną pomoc.
Gaw: Interesujące, lecz spróbuję zdobyć książkę jakoś w księgarni. Nie wiem jak to może być, że nie idzie tego dostać... i to z tego miasta... chore jak dla mnie. A mógłbyś wcisnąć Gaw foty tejże skserowanej książki? Chodzi mi o zdjęcie tych Neoplanów w zajezdni z 1998 roku (nówki). Słyszałem, że istnieje takie zdjęcie, które znajduję się w tej publikacji.

Mam do przekazania dobrą nowinę. Mamy nowy autobus w bazie. A jest nim Mercedes Citaro. Podobny jak poprzednicy tyle, że z Klimą na dachu i pomarańczowymi światłami z przodu. Oczywiście to używka. W tym przypadku to 5 merc który jest w naszej bazie...

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Maksiu, jeśli chcesz mieć papierowe wydanie to skontaktuj się z panią Zuzanną Przeworską, bo jako autorka i zarazem wydawca książki może gdzieś ma resztki nakładu. A jak nie robi Ci różnicy forma książki to właśnie zapisz się do biblioteki, wypożycz, zeskanuj lub sfotografuj albo też skseruj książkę (kopiowanie na prywatny użytek jest zgodne z prawem) i masz własny egzemplarz :)
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: dudi »

Nigdy bym nie przypuszczał, że do pracy będę jeździł mercedesem.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Dudi, ale przecież Merce są w bazie od końca Listopada 2012 roku. Nie wiem jak nie mogłeś jeszcze do pracy jeździć jednym z 405-408... Jak by co są zbierane informacje co to jest dokładnie za Mercedes Citaro który rocznik i takie tam...
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: dudi »

Maksiu ja to wiem, ale przesiadka z Jelcza na Merca robi wrażenie.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Aha to mój błąd, wybacz ;). Nowy Merc na razie w ogóle nie wyjechał w trasę. Ciągle stoi w warsztacie. Zapewne ma już nabite numery, PKM jak i biletomat. Najdłużej zdecydowanie czeka się na tablice rejestracyjne...
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Witajcie forumowicze.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pomoc w sprawie książki. Już ją mam! Najlepszy wybór był jeśli chodzi o wypożyczenie i zeskanowanie książki, a dzięki Wam mam ją w rękach. Wystarczy że zeskanuję i będę ją miał dla siebie ;).

Obrazek
PilTom
Posty: 24
Rejestracja: 08 gru 2011, 13:34

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: PilTom »

Maksiu pisze:Witajcie forumowicze.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za pomoc w sprawie książki. Już ją mam! Najlepszy wybór był jeśli chodzi o wypożyczenie i zeskanowanie książki, a dzięki Wam mam ją w rękach. Wystarczy że zeskanuję i będę ją miał dla siebie ;).

Obrazek
Jako że idą święta, a ta książka leży u mnie na półce i zbiera kurz, mogę Ci ją odstąpić. Pisz na PW adres, wyślę pocztą, albo się jakoś zgadamy i mogę Ci ją przekazać.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt!
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

faktypilskie.pl pisze:Obrazek

OLT Express "wylądował" w MZK

Tabor pilskiego MZK wzbogacił się o autobusy Mercedes Citaro. Pojazdy są używane i mają już swoją głośną medialnie historię.

Obrazek

Według naszych informacji, autobusy zostały zakupione z licytacji majątku gdańskiej spółki Amber Gold, która była głównym udziałowcem zlikwidowanych linii lotniczych OLT Express. (...)


Źródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 14 stycznia 2014
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Huh... chciałem zamieścić ten post, ale czasu nie miałem. No cóż to 3 rok z używkami i to Mercedesami. Jest w tym przesada, ale jak miasto nie dopłaca do nówek, a my musimy jeździć takimi wozami to trza się z tym pogodzić. Jednakże to trafny wybór, te merce aż tak wadliwe nie są w porównaniu do N4411. Idze żyć z dwojga drzwiami. Czy to nie przypadkiem tak na 20 rocznice przyjęcia Berlietów używanych z Francji w 1994 roku? Te też były używane i miały dwoje drzwi. Jestem ciekaw który to rocznik, podobno Plichta miał nowe pojazdy, nie stare. A ja myślałem, że nowe Solarisy kupią a tu taki prezent. W sumie nawet się cieszę...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: ziolek »

Ktoś posiada fotografie lub mógłby podzielić się wspomnieniami związanymi z istnieniem taksówek dawnego MPGK?
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: maritim »

Wpadł mi ostatnio w ręce ciekawy dokument. Jest to 300-stronicowy brulion używany przez pilskiego kontrolera MPGK, tzw. kapownik, w którym skrupulatnie opisuje on codzienny przebieg służby. Zeszyt obejmuje okres od grudnia 1969 r. do października 1970. Jest w nim wiele ciekawych informacji, opisy awarii i wypadków, awantur z pasażerami, wystawione mandaty, zarekwirowane bilety etc. Interesujące świadectwo tamtych czasów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: jester001 »

...dokument ciekawy, ale... spalmy to, niech ludzie którzy w nim zaistnieli dotrą do lepszych czasów... Tak wyglądała rzeczywistość w małym powiatowym mieście, tak powinno być nadal. Zeszyt to odzwierciedlenie czasów i potrzeb. Jakie były wiemy. Nieważne co było, ważne co na papierze. Kto zna kontrolera, który dzisiaj napisze takie rzeczy... masz bilet, ok, nie masz - płacisz zanim zastanowisz się za co... Biletomat w autobusie to zajebista rzecz, szkoda, że kolejny decydentalny beton nie postawił go na przystanku... Byłoby taniej, prościej, z głową, ale... ja niechcący skończyłem logistykę...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

Z tego, co się orientuję w Pile jest znacznie więcej przystanków niż autobusów. Więc taniej jednak umieścić biletomaty w pojazdach.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: maritim »

Wrzucam jeszcze kilka zdjęć związanych z tematem. Różne wzory biletów:
Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz mandaty:
Obrazek
borsukwrocek
Posty: 1
Rejestracja: 28 cze 2014, 07:53
Lokalizacja: Festung Breslau

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: borsukwrocek »

Interesuje się komunikacją miejską w całej Polsce i do tego zbieram bilety komunikacji miejskiej.
Widzę bardzo ciekawe bilety, czy ktoś z forumowiczów ma takie bilety na zbyciu?
Te obecne mam, ale takich starszych nie mam w kolekcji.
Jako kolekcjoner mogę zaproponować bilety z innych miast na wymianę.

Pozdrawiam z Festung Breslau :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się