Artykuł o pilskich obozach w latach II WŚ - pytanie

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Artykuł o pilskich obozach w latach II WŚ - pytanie

Post autor: Rekkeswind »

W "Kronice Wielkopolski" nr 3 z 2001 r. znajduje się ciekawy artykuł Andrzeja Dorskiego pt. "Obozy przejściowe i obozy pracy w Pile w latach 1939-1945". Niestety nie ma w nim podanej bibliografii.

Czy ktoś może się domyśla, z jakich materiałów mógł korzystać jego autor? Czy pilskie muzeum posiada jakieś zbiory dotyczące zagadnienia obozów pracy? Szczególnie interesuje mnie temat obozu Hansa Lager.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Rozmawiałem dziś z p. Andrzejem Dorskim i powiedział co następuje - po pierwsze u podstaw tego artykuły była jakaś praca, kogoś z Bydgoszczy. Potem były rozmowy z żyjącymi wówczas w Pile byłymi "osadzonymi", ludźmi, którzy byli na robotach w Pile. Artykuł jest napisany głównie na podstawie ich wspomnień.
Wg słów p. Dorskiego ludzie ci mieli 1 dzień w miesiącu wolny i mogli wówczas chodzić po mieście, pójść do kościoła itp. - niektórzy już wówczas wybrali miejsca, gdzie chcieliby mieszkać.
Ale jest jedno ale - p. Dorski mówi, że ta praca, artykuł był odrębną publikacją z ok. 1984 roku - czy to to samo? Nie wiem - przy okazji zapytam.
Rekkeswind
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2007, 11:39
Lokalizacja: Nawet nie z okolic Piły

Post autor: Rekkeswind »

Za każdą dalszą informację będę naprawdę bardzo wdzięczny. Czy ten ktoś z Bydgoszczy to może Włodzimierz Jastrzębski?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Odpowiadam na PW - mam nadzieję, że na razie Ci to wystarczy
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się