Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To zdjęcie było już omawiane na forum. W zasadzie Waldek ma rację, z tym że nie widać tu Kuźni. Na wprost mamy al. Powstańców (ostatni widoczny budynek przy niej to jedyny zachowany obiekt z całego zdjęcia), na prawo obok domu podobnego do Kuźni Bydgoska, zaś zdjęcie zrobiono z pl. Powstańców. Ale w razie czego prosiłbym o zdjęcie, możemy porównać.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Dokładnie takie samo zdjęcie z opisem:
Obrazek
Teraz po wnikliwej obserwacji sam widzę że z tą Kuźnią się zagalopowałem. SA108 dzięki za sprostowanie.
Pozdrawiam.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Tutaj była dyskusja na temat tego miejsca.

viewtopic.php?t=116&postdays=0&postorder=asc&start=25
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Po obejrzeniu zdjęcia Marka (tego z opisem skrzyżowania po prawej stronie tego zdjęcia w języku niemieckim) zgadzam się jest to rejon dzisiejszego ronda.
Z napisu po prawej stronie wynika, że ul. Bydgoska jest w prawo i lewo. Zatem opis SA108 nie jest - moim zdaniem zgodny z rzeczywistością albo ja nie jestem na bieżąco z nazwami ulic.
Zdjęcie jest zrobione stojąc tyłem do ... "Młyna" albo do dawnego KW PZPR. Może nie całkowicie ale z tamtej strony. Nie istniejąca ulica chyba Studzienna to chyba ta widoczna jezdnia.
W wątku założonym prze Kreskę Poznańską - gdzie chodziliśmy (czy gdzie bywaliśmy) albo w wątku dot. lat odbudowy jest zdjęcie wydaje mi się "prawie dokładnie pod takim samym kątem jest pokazana "Kuźnia". Takie dzieci bawiące się w "ogródku Jordanowskim".
A ta ulica - "na wprost" to jest ulica Walki Młodych. Wszystko to co jest po lewej stronie od "Kuźni" - w środku zdjęcia nie istnieje chociaż mam "wąty" czy ta brama?
Na jednym ze zdjęć widać ją czy - jednak się nie ostała? Pamiętam, że tamtędy przechodziło się na zaplecze "Kosmosu".
To tyle na dziś. Ale nie wykluczam, że dodam coś do tego tematu - powrócę, bowiem zamieszkiwałem przez ponad 4 lata w pobliżu - ale to było już bardzo, bardzo dawno. Dla wielu formułowiczów tamte czasy to już "prehistoria" to było w latach 1959-1964!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Rację ma SA 108 i to on wygrał zagadkę.

Charakterystycznym, bo jedynym, zachowanym budynkiem jest kamienica na zupełnie ostatnim planie - dzisiaj al. Powstańców Wielkopolskich 10. To jest pewne, bo mieszkam po przeciwnej stronie i oglądam ją bardzo często.

Błędy są zrozumiałe, gdyż kamienica po prawej stronie (róg Bydgoskiej i Krojanker Str. - dzisiaj skwer przed bankiem PKO) jest bardzo podobna do "Kuźni".

Także zdjęcie nie jest robione tyłem do Młyna, ale spod McDonalda w stronę Trasy Złotowskiej.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Moja zagadka:
Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Obecna ulica Ogińskiego. Zaplecze NOMI. Budynek istnieje do dzisiaj lecz nie posiada chyba tej altanki z prawej strony.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Odnośnie jeszcze tego zdjęcia:
Obrazek

Zamieszczam dla lepszej orientacji poniższą fotografię z podobnym ujęciem wykonaną po wojnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Brawo Marek, pora na Twoją zagadkę.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

"ODSZCZEKUJĘ" wszystko com napisał na temat, że to nie jest rejon ronda i Mac'Donalda. Po konsultacjach (poza forum) i analizach tego co na forum stwierdzam, że sie myliłem. TO JEST REJON DZISIEJSZEGO RONDA PRZY UL. BYDGOSKIEJ.
Jako stary pilanin jednak mam satysfakcję, że w pierwszym bodajże, poście napisałem, że ten budynek po prawej jest moim zdaniem za chudy dołem na "Kuźnię". Bo i faktycznie to nie jest budynek nazywany "Kuźnią" a nie istniejący budynek, który stałby na dzisiejszym parkingu przy PKO. I wtedy wszystko "mi pasi" (czyli pasuje) - jak mawia moja wnuczka!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oto ona:
Obrazek
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

SA108 pisze:Moja zagadka:
Obrazek
W dawnych czasach siedziba dyrekcji zieleni miejskiej - tej przedwojennej (wtedy do chyba "ogrodnika miejskiego") i tej do czasu powstania nowej siedziby na ul. Węglowej.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Marek - czy to nie róg Towarowej i Okrzei?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Nie
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Róg 14 Lutego i dawnej ul. Ujskiej.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Marek - a czy możesz podać z jakiego okresu jest to zdjęcie. Bo na Kuźnie mi to nie wygląda, jakoś taka krzywa perspektywa.
A jeśli chodzi o okres powojenny to nie może to być skrzyżowanie 14 lutego i Ujskiej (dzisiejszy wjazd na dworzec PKS), bo z lewej strony "toto" wyglądało tak jak dziś a z prawej były ruiny.
Zastanawiam się ew. nad skrzyżowaniem Buczka i Okrzei ale... warunek, że było to przed wojną (1939r.).
Kreska poznańska

Post autor: Kreska poznańska »

Mam podobne skojarzenia, Jerzyku :)
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Macie rację. To skrzyżowanie 14-go Lutego i Ujskiej choć nie sprawdzałem, że tak się nazywała. To obecny wjazd na dworzec PKS. Jako, że SA 108 był pierwszy więc zadaje kolejną zagadkę.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To moja zagadka:
Obrazek
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Czy nie jest to czasem ulica Ludowa?
robert
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Podobny budynek stał przy Güterbanhofstrasse tylko miał inną elewację. Może w innym okresie.
Awatar użytkownika
szkodnik
Posty: 43
Rejestracja: 10 maja 2006, 10:48
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: szkodnik »

robert pisze:Czy nie jest to czasem ulica Ludowa?
Mi też się tak wydaje... Ale co ja tam mogę wiedzieć, pewnie jak to zdjęcie było robione to zapewne nawet moich rodziców nie było w planach a co dopiero mnie :P heh
Awatar użytkownika
rudylis
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2006, 02:04
Lokalizacja: London-Piła

Post autor: rudylis »

Ludowa obecnie nr 19 , tylko brak sklepu powoduje wątpliwości , ale sąsiedni budynek ...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak, Ludowa 19, zdjęcie z 1909 roku.
robert zadaje zagadkę.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Wybaczcie, ale na chwilę obecną nie mam skanera i będzie problem z podaniem fot-zagadki.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się