Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

robert pisze:Wybaczcie, ale na chwilę obecną nie mam skanera i będzie problem z podaniem fot-zagadki.
Pozdrawiam
Jest wyjście w sytuacji braku skanera. Jeśli dysponujesz aparatem cyfrowym to możesz zrobić zdjęcie zdjęcia i wrzucić je na forum.
Pozdr.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Troche ta przerwa trwała. Oto zagadka:
Obrazek

Co ono przedstawia?
pozdrawiam
robert
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

W tle ulice Witosa?
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Tzw "kurnik" /ten stary domek/ stał przy ówczesnej ulicy Bieruta. Ulicę Witosa raczej nie bardzo widać, ale jest ona usytuowana bardziej z prawej strony fotki. I tu masz rację. Fotkę wykonano z początku lat 70-tych.
Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Panowie! Gdzie jest ulica była Bieruta a ul. Witosa? Może chodzi o ul. Witaszka?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

To będzie gdzieś w okolicy 11 Listopada, widzę nowe bloki, więc to musi być mniej więcej w okolicach obecnego placu Domańskiego.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

To jest miejsce które opisał wyżej Robert, tylko pewnie przez pomyłkę użył nazwy ul. Witosa na podobnie brzmiącą Witaszka.
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

W rzeczy samej. Chodziło o Witaszka.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

... o Witaszka - dawniej Pstrowskiego!!!
Pisał ktoś o placu Domańskiego, a czy ktoś bez zaglądania w plan Piły, potrafi powiedzieć jak przebiegała ulica ks. Domańskiego?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Zapewne inaczej. :D W ogóle to na terenie obecnego placu Domańskiego było co najmniej kilka ulic z ciasnymi kwartałami kamienic. Można jeszcze odkryć pozostałości tej siatki ulic po fasadach kamienic które wydawałoby się stoją dziwacznie.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Filipie!
Ulica ks. Domańskiego biegła równolegle do ulicy Bieruta od ul. Bulwarowej do ul. 14 lutego. Gdzieś było publikowane zdjęcie budynku narożnikowego ul. 14 lutego i... ul. Domańskiego i błędnie opisywane jako skrzyżowanie ul. 14 lutego i ul. Bieruta. A tu trzeba by było napisać, że to było skrzyżowanie ul. Marksa-14 lutego-Bieruta i placu PPR.
Oczywiście podaję nazwy ówczesne. Faktem jest, ze na rogu ul. Bieruta (dziś 11 listopada) postawiono budynek w którym -na parterze- jest księgarnia. Ktoś napisał, że tam była końcówka ulicy Domańskiego a to nie jest prawdą bo Domańskiego miedzy dzisiejszą Witaszka a 14 lutego "wybiegała" tak jakby w środku budynku na zapleczu którego jest zakład optyczny Jarosława Kuligowskiego. Gdybym był na miejscu w Pile pokazałbym i wyjaśnił gdzie była "harcówka" i modelarnia lotnicza! Tak, tak było coś takiego właśnie pod nr 3 Bieruta wchodziło się od Bieruta w podwórko i do budynku (wydaje mi się, że on stoi do dziś). W tym budynku właśnie była modelarnia - przeniesiona tu z ul. Stalina (dziś Niepodległości). A z okien "modelarni" patrzyło się na ul. Domańskiego przebiegającą tuż pod oknami.

A możesz mi powiedzieć gdzie jest plac Domańskiego???
Nie mam planu współczesnej Piły. Jak przyjadę na groby to muszę sobie kupić bo czasami czuję sie jakbym był uczestnikiem rozmowy głuchego ze ślepym o kolorach.
Chciałbym napisać coś o księdzu Domańskim ale obawiam się, że znowu ktoś napisze, że się wymądrzam. To może "odpuszczę".
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Kolejna zagadka / dotyczy oczywiście Piły / - w którym roku i miejscu postawiono ten budynek?

Obrazek

Pozdrawiam
robert
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jerzyk pisze:Filipie!
Ulica ks. Domańskiego biegła równolegle do ulicy Bieruta od ul. Bulwarowej do ul. 14 lutego. [...]

A możesz mi powiedzieć gdzie jest plac Domańskiego???
Nie mam planu współczesnej Piły. Jak przyjadę na groby to muszę sobie kupić bo czasami czuję sie jakbym był uczestnikiem rozmowy głuchego ze ślepym o kolorach.
Pozwoliłem sobie uciąć post ze bo widać go wyżej i nie ma sensu cytować całego.
Mówisz o całym planie urbanistycznym w rejonie od 14 Lutego do Bulwarowej (która na dobrą sprawę obecnie nie istnieje). Jeżeli pamiętasz, a zapewne tak jest, brukowane uliczki to mówisz o niczym innym jak tylko o przedwojennym planie. Zaraz po wojnie jakoś te ulicę musiano nazwać. Stały tam pewnie jakieś kamienice które się ostały i musiały mieć adres. Podejrzewam ze te nad niszczone oficyny wyburzono - ktoś to na forum potwierdzał, z resztą czytając Stukowskiego też dowiedziałem sie o niesłychanych wyczynach czerwonoarmistów - i stawiano bloki. Tak gęsta siatka ulic była niepotrzebna, patrząc na przedwojenne plany można śmiało stwierdzić że panował tam lekki bałagan urbanistyczny. Tak więc ulice o których mówisz to od krzyżówki placu Konstytucji /pl. PZPR czy wcześniej PPR/ do ulicy Bulwarowej. Potem na ich miejscu postawiono szczytem do ul. 11 listopada 3 bloki i ulice te zniknęły.

A obecny plac Domańskiego to skwer - ciut zaniedbany na tyłach budynku NAFTY i Urzędu Miasta, drugą pierzeję - przeciwną tworzą właśnie szczyty tych bloków, o których mowa wcześniej.

Mam nadzieje ze za mocno nie pogmatwałem i wyraziłem się w miarę jasno :D
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Plac Domańskiego to dawny pl. Wojska Polskiego. Za to sama ulica Domańskiego właściwie nie istnieje i stanowi część tego placu. Przed wytyczeniem placu w 1939 r. układ ulic w tym rejonie wyglądał mniej więcej tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

robert pisze:Kolejna zagadka / dotyczy oczywiście Piły / - w którym roku i miejscu postawiono ten budynek?

Obrazek

Pozdrawiam
robert
To dawny dom parafialny gminy staroluterańskiej na Starym Rynku. Nie wiem kiedy go zbudowano, ale chyba pod koniec XIX wieku.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Niejako PS- (post scriptum) a mnie ten fragment tego domu kojarzy się zarówno z budynkami stojącymi na terenie "Krochmalni" jak i z budynkami stojącymi na terenie "warsztatów" (ZNTK-Piła)!!!!
No i co ja poradzę - jednemu się kojarzy "to", drugiemu "tamto".A "Kowalskiemu" wszystko się kojarzyło z .....
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

W wianuszku u góry była data 1904.To jest rzeczywiście była pastorówka.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Moja zagadka, budynek istnieje do dziś:

Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Kamienica przy ulicy Konarskiego?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tak, Konarskiego 32. Twoja kolej.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Fajnie, fajnie :D

Moja zagadka - chciałbym precyzyjnej odpowiedzi bo pod nią może się kryć sporo miejsc :D

Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Koszary 149 Infanterie Regiment od strony ul. Bydgoskiej
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Zgadza się aż za bardzo :D
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Oto moja zagadka - Jaka to ulica ?
Obrazek
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Wygląda mi to na ul. Chopina ale mogę się mylić.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się