Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

I ja nie mam pojęcia, więc strzelam. Internat przy Boh.Stalingradu?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

To ja też strzelę - Dom Pomocy Spolecznej na 11 Listopada?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. Podpowiem że budynek oprócz windy osobowej posiada jeszcze ( z tego co wiem ) osiem wind towarowych. Jedna z nich była prywatną windą do między innymi składu win.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

pozostaje jedynie hotel miejski, ale to też prawdopodobnie nie ta odpowiedż.
Proszę więc udzielić odpowiedzi, nikt zapewne już nie odgadnie, szkoda czasu
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Szkoła Policji?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Oki. To budynek obecnej Szkoły Policji. Chyba najważniejszy i najbardziej okazały budynek w Pile przed wojną. Dziwi mnie, że nie odgadliście zagadki. Wejście do windy osobowej (obecnie zamurowane) znajdowało się przy obecnym kiosku RUCH, który znajduje się w holu głównym na parterze. Winda zaś prywatna o której wspomniałem to winda, która prowadziła z piwnicy do prywatnego mieszkania von Bulowa znajdującego się w skrzydle szkoły, gdzie po wojnie było kino. Do dnia dzisiejszego znajdują się w pomieszczeniu piwnicy specjalne stojaki do win. W skrzydle tym znajdowała się też oddzielna klatka schodowa do mieszkania von Bulowa oraz mieszkań pracowników urzędu, które znajdowały się na poddaszu. Obecnie klatka ta jest zamurowana, pozostały tylko schody na poziomie piwnicy.

Obrazek

Kolejną zagadkę zadaje ten kto pierwszy to zrobi.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Z uwagi na to, że w czasie kiedy ja pisałem poprzedniego posta SA 108 odgadł zagadkę to on zadaje kolejną. Gratuluję swoją drogą bo wyszło, że zagadka była trudna.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Moja zagadka:

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Sala gimnastyczna przy Grünstrasse ?

Tom
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Marek pisze:Z uwagi na to, że w czasie kiedy ja pisałem poprzedniego posta SA 108 odgadł zagadkę to on zadaje kolejną. Gratuluję swoją drogą bo wyszło, że zagadka była trudna.
Zagadka była trudna, ponieważ nie każdy z nas miał dostęp do tego budynku jak kolega i do dzisiaj nic się nie zmieniło
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Tom pisze:Sala gimnastyczna przy Grünstrasse ?
Tak. Twoja kolej.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Gdyby nie te Drzwi, które przypominam sobie, raczej bym nie zgadł.
Ok. kolejna ZAGADKA :

Schneidemühl - przed 1939 r. Budynek istnieje do dziś, ten sam dach, okna, obok mały wolno stojący na prawo budynek gospodarczy, 2 drzewa które obecnie są bardzo duże. Nie ma dziś : płotu i 2 filarów przed wejściem.

Obrazek

Przed wojną posiadał numerację (...straße nr.1)

Tom
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Po mojemu to budynek na rogu ul.Trentowskiego i Fredry (albo Traugutta) vis a vis przedszkola, w małym budyneczku teraz sklep z lampami, lusterkami samochodowymi. Na lewym skraju fotki widać fragment domu z charakterystycznym półokrągłym dachem (tzw. holenderski) - a takie są tylko na Górnym
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Poszedłem sprawdzić na miejscu i coś mi się nie zgadza - po mojemu to dom na rogu Trentowskiego i Traugutta (nie Fredry jak pisałem poprzednio) vis a vis bloku Trentowskiego 5. Płotu nie ma, lewego drzewa też - wycięli chyba z rok temu, zamiast filarów przed wejściem są dwa pilastry (to takie półfilary przyklejone do ściany) po obu stronach wejścia. Budynek gospodarczy - teraz sklep z dobudowaną sionką-wejściem jest i funkcjonuje
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

odp. Hermann-Löns-Straße 1 ; Tak ! /ul.Traugutta/

Obrazek

Twoja kolej, Jasko !

Pozdrawiam
Tom
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Dzięki, cieszę się. Z wiadomych względów (brak fotek itp) ceduję prawo umieszczenia kolejnej zagadki na najszybszego.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Aby watek nie ,,umarł" zamieszczam poniżej kolejną zagadkę. Zasłoniłem dwa budynki aby zagadka była zagadką. Liczę na Wasze zaskoczenie po rozwiązaniu zagadki.

Obrazek

Korzystając z okazji życzę Wszystkim forumowiczom szczęśliwego Nowego Roku i szampańskiej zabawy.

Marek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Plac Powstańców Warszawy.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Może i masz rację
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Myślałem, że będzie trudniej.

Obrazek


Twoja kiolej ziołek.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Obrazek
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Dzisiejsza węglowa ?:>

Ale chyba się myle :>
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam i pozdrawiam w Nowym Roku , jeżeli chodzi o poprzednią zagadkę to nie jest Plac Powst.Warszawy.jest to fragmęt parku z alejkami nalezącego do Domu Staszica przy ul.Browarnej który był integralną częścią jego.Po prawej stronie widać schodki obok których za krzakami był mur na całej długości i łączył się z budynkiem za Muzeum.Oddzielał on ul.Walki Młodych (obecnie Witosa)wraz z zabudową i ogródkami od całego terenu znajdującego się przed mostem.Bardzo często ludzie skracali sobie drogę przechodzac przez moje podwórko i klatkę kamienicy co nas denerwowało czasami,natomiast Plac Powst.Warszawy rozpoczynał się od nieistniejącego już parterowego budynku.Rozebrano go dla utrakcyjnienia terenu ze względu na Mc Donalda,co nie przyniosło korzyści,jedynie mają radochę właściciele psów bo mają gdzie sie załatwiać.Z drugiej strony częściowo można uznać tą odpowiedz,gdyż w dalszej perspektywie widac plac o którym mowa.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.

Przyznaje hrabio, że możesz mieć racje. Po odsłonięciu budynków w oddali widze, że jest to miejsce bardziej wysunięte w stronę ul.Witosa niż przypuszczałem.Niemniej zapewne i tak podałbym nazwę Plac Powstańców Warszawy, bowiem nie wiem jakiej innej charakterystycznej nazwy użyć. Dzięki za sprostowanie i wyjaśnienie.

A dla Marcina podpowiedź: Nie jest to ulica Węglowa, lecz przeciwległy obszar miasta.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

A może to domy na Koszyckiej?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się