Konkurs - Piła na starej fotografii

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
kamil96
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2007, 10:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: kamil96 »

Tom pisze:Ok. Zrobione Foto jest juz na Forum, tylko bez dzieci i z innej strony.
Ale gdzie na forum??
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć kamil96 !

Jeśli wskażę gdzie, to już nie będzie zagadka. Poza tym odgadnąć trzeba Miejsce i co tam było,
a nie Foto z... fotografii.

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Czy moja zagadka jest naprawdę trudna?

Tom
kamil96
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2007, 10:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: kamil96 »

Tom pisze:Czy moja zagadka jest naprawdę trudna ?
Tak jest trudna. Jeśli chcesz nam ułatwić zadanie to podaj gdzie są te zdjęcia.

Kamil96
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Zagadka jest trudna m.in. z powodu słabej jakości zdjęcia rozmyte szczegóły, dobrze widać jedynie dzieci.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Z uwagi na to, że temat w sprawie której chcę napisać został zamknięty, więc napiszę w tym miejscu. Chodzi mi o widokówkę na Allegro gdzie była zgadywanka dotycząca nazwy ulicy. Ustalono, że to obecna ul. 11-go Listopada. Ja nie mogę jednak ulokować tego miejsca. Może napis Allegro zasłania coś istotnego. Trochę dla mnie za wąska ta ulica i żadnego budynku nie mogę zlokalizować.

http://www.allegro.pl/item252372632_sch ... rasse.html
Obrazek
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Marek pisze:Z uwagi na to, że temat w sprawie której chcę napisać został zamknięty, więc napiszę w tym miejscu. Chodzi mi o widokówkę na Allegro gdzie była zgadywanka dotycząca nazwy ulicy. Ustalono, że to obecna ul. 11-go Listopada. Ja nie mogę jednak ulokować tego miejsca. Może napis Allegro zasłania coś istotnego. Trochę dla mnie za wąska ta ulica i żadnego budynku nie mogę zlokalizować.

http://www.allegro.pl/item252372632_sch ... rasse.html
GaWroN pisze:...tylko ja mam jedno pytanko, w którym miejscu zrobiono to zdjęcie? teraz wy odpowiedzcie na moje pytanko :P .

GAWRON :D
Widzisz Marku! Sam to odkryłem że to obecna ulica 11 Listopada, ale mi także nikt nie odpowiedział na to pytanie i post został zamknięty, gdyż uważano że już się sprawa wyjaśniła. Więc oboje poszukujemy odpowiedzi na to samo pytanie. Może kiedyś się dowiemy.

Pozdrowienia dla Ciebie Marku.

GAWRON :D
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Zagadka jest trudna m.in. z powodu słabej jakości zdjęcia rozmyte szczegóły, dobrze widać jedynie dzieci.
Tak, jakość zdjęcia nie jest aż tak super, ale takiej samej jakości bywały odgadnięte.
Tu nie chodzi o szczegół, to właśnie cały duży budynek, który dobrze widać jest tym szczegółem a stoi prawie nienaruszony do dziś.
A może spacer po zachodniej stronie Gwdy by to ułatwił?
Gdzie to jest? i co było w miejscu na gruzach gdzie stoją dzieci?

Wydaje mi się, że ostatnio mało Forumowiczów zagląda na tę stronę, gdyż nie ma żadnej sugestii, nikt nie utożsamia tego miejsca z niczym? Jeśli do piątku Nikt nie rozwiąże, podam odpowiedź.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Marek pisze:Obrazek
To odcinek między obecnymi ulicami Konopnickiej i Witaszka (widok od strony Konopnickiej), po lewej widać dom na rogu ul. Witaszka. Zabudowa tego odcinka praktycznie nie istneje, więc ciężko to dokładnie zlokalizować. Z całego zdjęcia zachowała się do dziś tylko widoczna w tle wysoka kamienica z wykuszem, obecnie 11 Listopada 7.

Obrazek

To widok w przeciwną stronę.
Tom - Twoja zagadka chyba faktycznie jest za trudna.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

SA108!

Oj, Pilanie!
Podpowiedź: to Centrum miasta, nie żadne peryferie, na prawdę centrum! nikt nie zwrócił uwagi? pisałem, miejsce znane rodowitym pilanom!

Tom

Ps. Podpowiedź: poprzednie foto tego miejsca jest na... Piła po 1945 roku.
W przypadku tylko jednej odpowiedzi czyli nie do końca rozwiązanej, pozwolę sobie na wstawienie kolejnej zagadki.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Spróbuję. Kościół św. Janów?
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Myślę że to nie kościół. Tom napisał że budynek widoczny na zdjęciu stoi do dziś a w sąsiedztwie hotelu nie ma takiego budynku. Może Tom mógłby napisać czy miejsce gdzie stoją dzieci jest do dzisiaj puste czy jest już w jakikolwiek sposób zagospodarowane. Przyznam że jak dla mnie to na razie najtrudniejsza zagadka w tym temacie.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Pozwólcie, że "stary pilanin" - co do zdjęcia z "allegro". Wszystko byłoby OK. Zgadzam się, że to jest dawna ulica Bieruta na odcinku ze skrzyżowaniem z dawną ul. Pstrowskiego a dziś chyba Witaszka? - równoległa do ul. 14 lutego. Ale pod warunkiem, że ta "naklejka' zasłania właśnie to skrzyżowanie. Ten domek po prawej byłby wtedy tym w którym w latach 50-60 a może i dłużej miał warsztat zegarmistrzowski p. Wilkowski a to drzewo przed tym domkiem to byłby wtedy taki różowo kwitnący kasztanowiec!!!??? Choć "coś" mi tu nie pasuje. Mimo, że o ile ja pamiętam ten odcinek "Bieruta" to jest tam faktycznie zakręt w prawo (jadąc od rzeki). A może to zdjęcie zrobiono zanim powstała ta ulica od Bieruta do placu Staszica?
Ale czy był taki okres? Sprawdzę to na starych planach!
Narazie, pozdrawiam.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

SA 108 miał rację. Po dokładnym wpatrzeniu się widać, że to faktycznie jest odcinek ul. 11-go Listopada pomiędzy ulicami Witaszka i Konopnickiej.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

SA108! Nie, to nie kościół.
Budynek stoi do dziś i jest w okazałym stanie.

Waldek!
Tam gdzie na gruzach gdzie stoją dzieci jest wolna zagospodarowana przestrzeń, dziś tam nie ma żadnej budowli, ale było coś bardzo znanego w całej Marchii Granicznej.
Podpowiem: ściana tego budynku zwrócona jest w kierunku rzeki, w temacie: Piła po 1945 roku, jest foto tego miejsca od strony Północnej.

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Kolejna podpowiedź:
Ten duży Budynek był bardzo znany w Schneidemühl i powojennej Pile. Na starych mapach na Forum jest on extra zaznaczony, natomiast miejsce na którym stoją dzieci jest nieoznaczone i nieokreślone na starych mapach. To Nie było miejsce wypoczynku i relaxu dla Schneidemühl-an, na pewno Nie!
Budynki zostały rozebrane, pozostał zapomniany ciekawy i duży rekwizyt z tamtych czasów, który spełnia tę samą rolę co przed wojną.

Więc, gdzie to jest i co tam było?
Przypominam: w głębi niewidoczna jedna z dawnych głównych ulic.

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Miejsce to widoczne na: "Piła po 1945 roku" i doskonale na: "Panorama Miasta"

Ściana wschodnia niczym się nie różni, pozostała taka sama jak na fotografii. W latach 80-tych położono ponownie cały nowy dach. /centrum miasta/.

Obrazek

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

"Panorama Miasta" Foto nr 21. Jest także w: "Piła w kolorze". Najlepsze ujęcie szukać w "Panoramie Miasta".

Tom
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Tom zlituj się nad nami i napisz co przedstawia Twoja fotka. Chyba już nie ma szans na to by ktoś odgadł co to za miejsce a na pewno wszyscy są ciekawi odpowiedzi. Szósty dzień bez odpowiedzi na zagadkę świadczy o jej trudności.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Tak jak obiecałem w piątek (dziś), jeśli nikt nie odgadnie odsłonię tajemnicę, ale wszyscy będziecie zaskoczeni, że to centrum. Piątek jest do 24:oo, więc dla jednych jeszcze szansa, a inni chyba będą musieli pomęczyć się do północy.

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Sikorskiego widziany z terenu dawnego więzienia.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Tak! To jest pełna odpowiedź na moje 2 pytania.

A zapomniany rekwizyt to mur więzienny, którego cała zachodnia część pozostała do dziś.
Ma wysokość chyba więcej jak 5 m, a zbliżając się do dawnej Friedrichstr. Gruzy były prawie do wysokości muru.

/centrum/ Prawda, że blisko pl. Zwycięstwa? Może 200 metrów od miejsca gdzie są spotkania Furmanowiczów.

Teraz Twoja zagadka: SA108

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Proszę:

Obrazek

Jaka to ulica?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Strzelam - za moich czasów była to ul. Ogińskiego! I uważam, że gdyby fotografujący obrócił się w prawo to by sfotografował dyżurkę Komendy Straży Pożarnej, która w tym czasie tam sie znajdowała!
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Brawo. Zagadkę zadaje Jerzyk.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się