Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcia z archiwum rodzinnego pana Andrzeja Karpińskiego udostępnione na fanpage Dawnej Piły w dniach 8-9 grudnia 2018 r. Tekst kursywą to komentarze pana Andrzeja.

Obrazek
ul. Ossolińskich od strony dzisiejszej al. Piastów, ok. 1965 r. Zdjęcie wykonał mój tata Marceli, wieloletni nauczyciel fizyki w pilskim LO na ul. Wincentego Pola. Aparat "Zorkij 4" z 64r. hit na tamte czasy, bo miał dobry obiektyw.

Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia z Ogródka Jordanowskiego z roku 1965. W tle widać stare zabudowania za pocztą i napis na elewacji HOTEL (jaki?). Na pozostałych dwóch widać basen kąpielowy. Basen zimą zamieniał się w lodowisko. Na zdjęciach jestem z siostrą i ciocią.

Obrazek Obrazek Obrazek
Zdjęcia prawdopodobnie z 1975r. lub 1976r. z Wyścigu Pokoju, który w Pile miał etap. Pamiętam, że etap wygrał Szozda lub Mytnik. Jako 13-latek przepchałem się przez tłum i zrobiłem te zdjęcia taty aparatem. Zdjęcia przedstawiają moment gratulacji i zakładania żółtej koszulki lidera (kto to jest? Szozda? Mytnik?). Myślę, że po twarzach kolarzy i sędziego głównego znawcom będzie łatwo zidentyfikować czas i osoby. W tle widać blok z zegarem.

Obrazek
Stacja benzynowa koło poczty, ale nie jestem pewien. W tle jeszcze nie ma bloku mieszkalnego? Na zdjęciu moja mama z siostrą w 1965r.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Dzięki uprzejmości pana Kamila Kryszkiewicza prezentujemy zdjęcia Piły z przełomu lat 80 i 90 z rodzinnego archiwum. To są skany przeźroczy autorstwa jego Taty - Andrzeja Iwańskiego. Na ostatnich zdjęciach: Szkoła Podstawowa nr 9 im. XX-lecia PRL przy dzisiejszej ul. Dzieci Polskich oraz bloki przy ul. Spacerowej.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Andrzej Iwański, z archiwum rodzinnego Kamila Kryszkiewicza.

I przy okazji zdjęcia z kolekcji Janusza Lenarta udostępnione na fanpage Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii "kadr" w dniu 6 i 13 grudnia 2018 r. Pierwsza fotografia przedstawia rodziców pana Janusza przy ul. Kolbe. Drugą fotografię, nieznanego autora, pan Janusz znalazł na pchlim targu i widać na niej budynek przy ul. Ossolińskich stojąc równolegle do al. Piastów i patrząc na bloki przy pl. Zwycięstwa w tle.

Obrazek Obrazek
fot. z kolekcji Janusza Lenarta.
bmorski
Posty: 4
Rejestracja: 01 paź 2018, 19:45

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: bmorski »

W uzupełnieniu do pprzedniej wiadomości, jeszcze jedno zdjęcie czynu społecznego (?) przy ul. Ossolińskich. Tym razem fotograf oprócz widoku na blok przy Pl. Zwycięstwa (widoczny fragment po lewej), pokazał część dawnego Pl. Waryńskiego. Zdjęcie, tak jaki i poprzednie, pochodzi z prywatnego zbioru Janusza Lenarta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcia z fanpage Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii "kadr" udostępnione 20 grudnia 2018 r. i 3 stycznia br. Na pierwszym zdjęciu róg ob. ulic 14 Lutego i 11 Listopada. Na drugim w tle róg ob. ulic Popiełuszki i Żeleńskiego.

Obrazek
fot. własność Janusz Lenart

Obrazek
fot. własność Marek Kutyła
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcia od pana Mirosława Jaworskiego z lat osiemdziesiątych + jego opisy. Dwa z trzech opublikowanych wcześniej w książce "Niezapominanie" na stronach 41, 69 i 81. Autorem zdjęć był jego ojciec Lech Jaworski i po jego śmierci do publikacji przekazała wnuczka Joanna Zadrożna. Książka wyszła w 2012 r. pod szyldem Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Nauki, PWSZ w Pile i współfinansowana przez Gminę Piła.

Obrazek
fot. Lech Jaworski. Widok z mieszkania rodziców =Al Piastów 5 most na ul B Bieruta=

Obrazek
fot. Lech Jaworski. Blok w którym mieszkali rodzice, pod plandeka motocykl ojca [WSK] =Al Piastów 18 [lata'80]=

Autora zdjęć, umieszczonych na fanpage Dawnej Piły, miło wspominał pan Bartosz Maciejewski załączając fotografię podwórka bloku przy al. Piastów 18:

Obrazek
fot. Bartosz Maciejewski. Autorem zdjęcia był nasz zacny sąsiad ś.p. Lech Jaworski, który mieszkał w tym bloku z którego pochodzi zdjęcie. Pan Lech posiadał powiększalnik do zdjęć cz-b Krokus w którym trzeba było dopasować obiektyw od aparatu, Pan Lech bardzo zacny sąsiad. Zdjęcie wykonałem z tego bloku od strony podwórka aparatem Ami 66 w latach 1985-88.

To zdjęcie, udostępnione dzięki uprzejmości pana Ignacego Ereńskiego wykonał jego ojciec, pan Romuald Ereński, fotograf-reporter od początku istnienia "Tygodnika Pilskiego". Ignacego z bratem uwieczniono na tle kamienicy przy al. Niepodległości 27, prawdopodobnie pomiędzy 1986 a 1988 rokiem.

Obrazek
fot. Romuald Ereński

I kolejna porcja zdjęć z fanpage Pilska Grupa Pasjonatów Fotografii "Kadr" udostępnionych 20 stycznia 2019 r.

Obrazek
fot. własność Roman Oleś

Obrazek
fot. własność Agata Oczkoś. Zdjęcie rodzinne sprzed półwiecza na pl. Zwycięstwa. W tle plebania przy ob. al. Piastów i kamienica przy ul. 11 Listopada.

Obrazek
fot. własność Seweryn Smolczewski
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Krzysztof Ju pisze:
To zdjęcie, udostępnione dzięki uprzejmości pana Ignacego Ereńskiego wykonał jego ojciec, pan Romuald Ereński, fotograf-reporter od początku istnienia "Tygodnika Pilskiego". Ignacego z bratem uwieczniono na tle kamienicy przy al. Niepodległości 27, prawdopodobnie pomiędzy 1986 a 1988 rokiem.

Obrazek
fot. Romuald Ereński
Całkiem ładny był ten budynek. Widać, że zdjęciu zostało wykonane niedługo przed rozbiórką. To chyba tłumaczy dlaczego nie pamiętam go, choć jako dziecko bywałem w tym rejonie Piły w drugiej połowie lat 80-tych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Krzysztof Ju pisze:
Obrazek
fot. własność Marek Kutyła
Zdjęcie wykonane w miejscu, w którym zorganizowano plac zabaw, z całkiem sporą, niespotykaną już karuzelą.

Na zdjęciu po lewej stronie jest widoczny nieistniejący już budynek MO i SB. Pamiętam, że w końcówce lat 80-tych na ścianie budynku naprzeciw wejścia do komendy widniało antykomunistyczne szablonowe grafiti z wizerunkiem Jaruzelskiego. Można ktoś zna historie jego powstania?

Słyszałem także, że budynek tej komendy to miejsce zbrodni. Jeden z zatrzymanych przez milicję dokunjąc ucieczki zamordował jednego z funkcjonariuszy. Może komuś znane jest to wydarzenie?

No i lata 90-te, gdy obiekt ten nie funkcjonował już jako komenda, a opuszczony przeznaczony został do rozbiórki (swoją drogą do dziś nie wiem dlaczego). Nim ta rozbiórka nastąpiła młodzież zorganizowała w nim skłot oraz protest mający zapobiec rozbiórce. Pamiętam, że o tym wydarzeniu był materiał w szczecińskim wieczornym wydaniu serwisu informacyjnego. Podejrzewam, że materiał filomowy zalega gdzieś w archiwach. :) Zapewne uczestnicy tego wydarzenia mogli być też o tym coś powiedzieć.

No i taka ciekawostka: W czasie rozbiórki budynku komendy na odsłoniętej w ten sposób ścianie sąsiedniego budynku zobaczyć można było spory poniemiecki reklamowy mural.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lubianka »

ziolek pisze:No i lata 90-te, gdy obiekt ten nie funkcjonował już jako komenda, a opuszczony przeznaczony został do rozbiórki (swoją drogą do dziś nie wiem dlaczego). Nim ta rozbiórka nastąpiła młodzież zorganizowała w nim skłot oraz protest mający zapobiec rozbiórce. Pamiętam, że o tym wydarzeniu był materiał w szczecińskim wieczornym wydaniu serwisu informacyjnego. Podejrzewam, że materiał filomowy zalega gdzieś w archiwach. Zapewne uczestnicy tego wydarzenia mogli być też o tym coś powiedzieć.



Organizatorem protestu była prężnie wtedy działająca " Kulturka ". Ugrupowanie to poszukiwało siedziby a ten obiekt świetnie się do tego nadawał. Wzorem był skłot w Berlinie " Tomy Weisbecker Haus" lecz niestety w Pile nie udało się przejąć budynku.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Dziękuję za komentarz. :) Dobrym pomysłem to było. Znam osobę, która krótko tam mieszkała. I jeszcze jeden fakt: W czasie transformacji ustrojowej naprzeciw wejścia do komendy uruchomiono biuro Konfederacji Polski Niepodległej, chyba również jako przytyk i znak nowych czasów.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: lubianka »

Tak ciekawe to były czasy. Ja znam wszystkich którzy okupowali ten budynek, choć kilka osób już niestety nie żyje. Kiedyś (lata 80 ) zostałem złapany za jazdę bez biletu w autobusie linii nr.2 i jako, że nie miałem przy sobie dokumentów , w eskorcie kontrolera odwieziony tymże autobusem właśnie pod ową komendę. Jak tylko kierowca otworzył drzwi wyskoczyłem jak z procy i niestety pozbawiłem się okazji zwiedzenia jeszcze działającej komendy. Kanar krzyczał abym się zatrzymał, ale nabrałem już takiego pędu, że było to nie możliwe. :D
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Dwa nowe zdjęcia z archiwum rodzinnego i komentarzami pana Andrzeja Karpińskiego :)

Obrazek
1962r. Pila, rzeka Gwda, widok na kościół pw. św. Stanisława Kostki. Zdjęcie wykonał mój tata Marceli.

Obrazek
1962r. Piła, drewniany most-kładka dla pieszych, łączący ul. Walki Młodych z drogą do dworca PKP. W tle widać budynki, na miejscu których dzisiaj znajduje się szkoła muzyczna. Na zdjęciu moi rodzice; Irena i Marceli z siostrą Mirosławą. Ja urodzę się za rok... Zdjęcie może być uzupełnieniem artykułu o pilskich mostach na www.dawna.pila.pl

Co to była za wieża w tle drugiego zdjęcia? Przed wojną, wg "Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945", na miejscu szkoły muzycznej był zakład Wilhelma Puhlmanna produkujący papę dachową. Wygląda na to, że przetrwał wojnę i sowiecką grabież, ale co tam funkcjonowało potem?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Pytanie o budynki za drewnianą kładką pojawiło się też na fanpage Dawnej Piły i wg pana Darka Flitta były tam warsztaty i kuźnia, a pan Adam Prokop dodał, że później był tam zakład Nafty, tzw. "Młot". Kiedy kładkę przebudowano na betonową? Wg pana Zbigniewa Kubiaka w latach 1966-67.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Jeszcze kilka słów o ww. obiekcie za kładką od pana Darka Flitta: "Był tam wcześniej browar zbudowany w 1864 roku przez Danela Schmidta, produkcja ruszyła w 1870 roku. Istniał też w tym miejscu lub na przeciwko ten zakład papy dachowej z dużym kominem. W miejscu gdzie dziś jest szkoła muzyczna znajdowała się okazała willa właściciela. Budynki szkoły pochodzą prawdopodobnie z 1896 roku (część stara). Informacje pochodzą z materiałów i pamięci osoby mieszkającej w Pile intersującej się ciekawostkami i historią miasta".
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Powojenne wyburzenie kamienicy przy ul. Wodnej od strony rzeki. Zdjęcia udostępnił pan Henryk Leszczewicz na grupie "Miasto Piła" na Facebooku w dniu 27 czerwca 2019 r. Za podesłanie linka dziękuję Aragornowi.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcia z archiwum rodzinnego z dawną Piłą w tle, prezentowane dzięki uprzejmości pani Magdaleny Pawlukiewicz. Na fotografiach są jej dziadkowie, których los związał z Piłą i Krępskiem. Dziadek Kazimierz Kaczmarowski przeprowadził się do Piły w 1947 r. Zamieszkał przy ul. Reymonta i pracował w ZNTK. Na zdjęciach z motocyklem marki IŻ prezentuje się dziadek Jan Pawlukiewicz i wykonano je pod koniec lat 50. przy ul. Chałubińskiego/Tucholska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Ciekawe zdjęcie z końca lat siedemdziesiątych zakładu mleczarskiego przy al. Poznańskiej. Dziś znajduje się tam Stogrosz. Zdjęcie znalazła pani Sabina Furmańczyk w książce o Pile z 1979 roku pt. "Pilskie".

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Jeszcze dwa zdjęcia z książki "Pilskie" od pani Sabiny :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

1978, Piła, Polska. Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej z miniaturą samolotu Jak-1. Fot. Romuald Broniarek, zbiory Ośrodka KARTA. Sygnatura: OK_0600_0001_1165_001
Obrazek
http://www.foto.karta.org.pl/nasze-zbio ... jecie.html

1978, Piła, Polska. Pomnik Tysiąclecia Polski i Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy na placu Zwycięstwa. Fot. Romuald Broniarek, zbiory Ośrodka KARTA. Sygnatura: OK_0600_0001_1165_002
Obrazek
http://www.foto.karta.org.pl/nasze-zbio ... jecie.html

Poza tym na stronie www.foto.karta.org.pl znaleźć można zdjęcia Adolfa Urbanowicza z czasów, gdy przebywał jako żołnierz carski w niemieckiej niewoli w pierwszowojennym obozie jenieckim.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Kilka zdjęć prezentujących fragment zbiorów Pana Ryszarda Janickiego fotografa z Piły, którego Ojciec Władysław Janicki w maju 1945 roku założył pierwszy zakład fotograficzny w Pile. Umieścił je u siebie Artur Łazowy na swoim koncie na Facebooku w dniu 10 października 2019 r.

Wstawiłem tylko wybrane zdjęcia z dawną Piłą w tle z podpisami, dla części dołączając negatywy, a reszta w powyższym linku.

Obrazek

Obrazek Obrazek
Dzisiejsza ulica Śródmiejska.

Obrazek
Pierwsze materiały pochodziły z niemieckich zakładów.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Na zdjęciu Eligiusz Naszkowski, działacz związkowy "S", tajny współpracownik SB, następnie oficer Służby Bezpieczeństwa.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Zdjęcia Piły z około sprzed 1975 r. prezentowane dzięki uprzejmości pana Piotra J. Wysocki‎ego. Zdjęcie Młyna wykonano po 1977-1978. Opisy również pochodzą od pana Piotra.

Obrazek
Kościół św. Janów, plebania

Obrazek
Al. Piastów, od plebanii św. Janów

Obrazek
pl. Zwycięstwa [Roli Żymierskiego], widok na Śródmiejską

Obrazek
Al. Piastów, widok na pl. Waryńskiego

Obrazek

Obrazek
pl. Boh. Warszawy

Obrazek
Młyn, od Dąbrowskiego
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: abi »

Krzysztof Ju pisze: Obrazek
Młyn, od Dąbrowskiego
Zdjęcia piękne! Z jednym "ale" - foto Młyna jest lustrzanym odbiciem :P

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Dzięki abi za zwrócenie uwagi. Przyznam się, że wyjątkowo temu zdjęciu się nie przyglądałem, poprzestając na rzucie oka w miniaturę fotografii i uznając, że prezentuje tył Młyna. A tu zonk ;)

Poza tym źle podałem datację zdjęć. Nie wykonano ich około 1975 roku, lecz przed tym rokiem. Kiedy dokładnie - nie uzyskałem takiej wiedzy. Poniżej precyzuję opisy do trzech zdjęć.

Trzecia fotografia: plac Zwycięstwa z widokiem na ul. Śródmiejską od strony al. Piastów. Na pierwszym planie fundamenty bloku przy pl. Zwycięstwa 17-19 i za nim mocno szary blok przy ul. Śródmiejskiej 2-6.

Czwarta fotografia: dawny pl. Waryńskiego widziany z wieżowca "Piła wita". Dziś na miejscu placu i kamienic przebiega dwupasmówka al. Piastów. Po lewej stronie zdjęcia widać białą bryłę bloku przy al. Piastów 5-13 i część dawnej poczty przed odbudową. Naprzeciwko nich w budowie blok przy al. Piastów 10-18.

Piąta fotografia: targowisko na pl. Zwycięstwa. W tle widać dwie kamienice z poprzedniego zdjęcia, więc obiektyw był skierowany w stronę obecnej al. Piastów.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

abi pisze:
Krzysztof Ju pisze: Obrazek
Młyn, od Dąbrowskiego
Zdjęcia piękne! Z jednym "ale" - foto Młyna jest lustrzanym odbiciem :P

Obrazek
I jeszcze jeden byk z mojej strony. Zakładałem, że zdjęcia wykonano przed grudniem 1975 r., czyli przed zburzeniem kościoła św. Janów. Ale zwrócono mi uwagę, że fotografia Młyna jest z późniejszego czasu i rzeczywiście obiekt był przebudowywany dopiero w latach 1977-78. Takie daty podano w książce "Zarys dziejów Piły w latach 1945-2000", s. 107.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Obrazek
fot. Archiwum TP

Zdjęcie niedawno udostępnił na swoim fanpage bar Wyspiarz, a podrzucił Aragorn.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Krzysztof Ju »

Na fanpage Dawnej Piły podesłał zdjęcie Kamil Kryszkiewicz z pytaniem o osoby uwiecznione na fotografii.
Obrazek

Pilska wierchuszka odbiera 1 wieżowiec w Pile. Wtedy jeszcze nie "Piła Wita" ;)

3 po lewej to Adam Gruszkowski, mój dziadek. Ktoś kojarzy nazwiska pozostałych uczestników?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się