Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

Uczęszczałem do tej szkoły i nijak nie mogę rozpoznać miejsca. Aula?
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

Dokładnie Jerzyk, jest to zdjęcie budynku przy ul. Wawelskiej. A to ujęcie tej ulicy, robione w tym samym czasie i wykonane praktycznie z wysokości tego budynku.

J13.Obrazek
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tarzan »

Witam i dołączam się do małej dyskusji choć rzadko tu ostatnio zaglądam, ale takich zdjęć mojej ulicy nie widziałem. To ostatnie zdjęcie wawelskiej jest zrobione bliżej skrzyżowania z obecną łowiecką, a na miejscu tego domu z pierwszego zdjęcia ulicy wawelskiej stoi blok, pamiętam jak go budowano na przełomie lat 80/90. Na ostatnim zdjęciu "jacko" ulicy wawelskiej widać po prawej kawałek starego domu parterowego z ogrodem, pamiętam dokładnie jak go wojsko burzyło w latach 82-83 linami zaczepionymi do Jelczów. Postawiono tam narożny blok 4 piętrowy. Mieszkam w pobliżu i wiele sentymentu mam do starych domów, które w ostateczności zburzono, nawet ten na rogu ludowej i wawelskiej gdzie był warzywniak pamiętam doskonale. :| :)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

Tak wiele miejsc z Fotografii jest mi znana, choć nie wszystkie. Ale przypominam Kościół św. Janów nad Gwdą i tę część od strony rzeki, która nie posiadała tynków i była z czerwonej cegły. Natomiast połowa z wieżami były otynkowane. Ale gdzieś widziałem Foto okresu międzywojennego i ta druga część była także otynkowana. Może podczas bombardowania stare tynki się rozsypały. No ale Jerzyk i Kreska będą wiedzieć Lepiej.

Jerzyk! ja mam kontakt z Kreską.
Napisałem natychmiast aby wróciła do nas na Forum.

Pozdrawiam
Tom
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

No to Serwus!!!
Tom serdeczne Duże DZB (dziękuję bardzo) za Kreskę! I mimo, że wiem iż "zaśmierdzi" to patyną zawołam Kresko - w r ó ć!
Bo przecież i Twoje spojrzenie na te zdjęcia pomoże byśmy właściwie zlokalizowali przedstawiane zdjęcia.
(a tak trochę to szlak mnie trafia - bo znalazłem nieco więcej czasu i opisałem zdjęcia z paczki IX-tej i do VI i... nagle coś mignęło i nie mam nic. Muszę koniecznie wymienić moduł!).
No ale trudno spróbuje coś powtórzyć.
To ostatnie zdjęcie to jest skrzyżowanie ul. Łowieckiej i Wawelskiej (na 110%). Mniej więcej naprzeciwko tego jadącego auta jest budynek o adresie Wawelska 43 (od A-G) a przed nim parking. Kto nie wierzy niech się przejdzie w najbliższą niedzielę i sprawdzi. Budynek postawiono w latach 1978-79 (albo77-78!) nie jestem przekonany co do roku!?? Choć córka moja twierdzi, że w latach 78-79. Zbudowano go przy dużej pomocy milicjantów - osadzali okna betonowali podłogi itp. No i w pierwszym roku mieszkało w nim 69 milicjantów, mieszkanie 70-te zajmował dozorca. Zresztą podobnie było i z pierwszą Komendą Wojewódzką MO przy ul. Ogińskiego - oddaną do użytku w 1975 roku. Dziś tam jest chyba Prokuratura!?

Co do paczki IX - nie ma chyba żadnych wątpliwości co to jest.
Jako ciekawostkę dodam, że w czasie wykopów pod fundamenty hotelu w miejscu gdzie była zachrystia - faktycznie z surowej cegły (resztki tynków poniewierały się w pobliżu) wykopano wiele czaszek. Uznano, że to wszystko są czaszki zakonników pochowanych tam przed laty czy przed wiekami!!!
Cokolwiek napiszecie będziecie mieli rację. Ale nie zapomnicie, że tego kościoła nie chciały władze kościelne. A BYŁ TO OSTATNI BUDYNEK W PILE WZNIESIONY POLSKIMI RĘKOMA, ŚWIADCZĄCY O POLSKOŚCI TEGO MIASTA! Nie chciały go też "komunistyczne władze". W pewnym okresie mówiło się, że ma to być trwała pamiątka wojny!!! Ale potem ruina przeszkadzała w planach urbanistycznych miasta i musiała być usunięta. Przypuszczam, że kościół w tym miejscu tez by przeszkadzał. Ale...
Nie rozumiem tylko jak ruiny kościołów w Wilnie (według wypowiedzi jednego z Litwinów - ateisty) obiekty obcej nam kultury - bo nie dość, że polskie to jeszcze sakralne!!! Przetrwały do końca "ATEIZMU" - delikatnie mówiąc a u nas...

No ale nie miejsce tu i nie czas!

Kolej na paczkę VIII ( i na dziś będzie koniec - dotrzymajcie!!!).
Zdjęcie pierwsze z lewej - wiadomo. Tak wyglądał budynek w którym - później ulokowano szkołę nr 7. Zdjęcie wykonano przed rokiem 1958, bo bodajże od 1958 była już szkoła.
Zdjęcie trzecie to sala gimnastyczna przy tej szkole a zdjęcie środkowe to "musi" czyli na pewno wnętrze tej sali.
W tamtych latach bywałem w tej szkole bo pierwsza sekretarka w tej szkole została moją żoną.
A jako ciekawostkę mam pytanie. A zanim to - Do tej szkoły chodziło rodzeństwo Linartasów - było ich chyba czworo- Brygida jeśłi to czytasz nie wygrażaj mi - Były dwie siostry i dwóch braci. Wszyscy muzycznie uzdolnieni. Co prawda nie tu miejsce - ale Kto to Były siostry Linartasówny???

Zdjęcie czwarte - pierwsze z lewej w drugim rzędzie tak to faktycznie fragment szkoły nr 2 (dawniej nazywana przez nas "biała" w odróżnieniu do "czerwonej" - zbudowanej z czerwonej cegły szkoły nr 3 (dziś chyba gimnazjum nr 5).
Obie szkoły były przy ul. Bydgoskiej.
Środkowe zdjęcie jak widać wykonano w roku 1954 gdzieś wewnątrz??? Niestety nie powiem być może w gmach ZMP przy ul. Walki Młodych - tu gdzie dziś szkoła muzyczna!!! sugerują to "ikony" na ścianie frontowej! Pozostałe dwa zdjęcia już omawiałem. Z tym, że popatrzcie na nie dokładnie. Różnią się tylko napisem. A ja Twierdzę, że wykonano je w 1975 roku!!!
O pozostałych może jutro. W godzinach "późnawo" wieczornych.
Awatar użytkownika
Tarzan
Posty: 39
Rejestracja: 15 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: Koszyce

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tarzan »

cytat Jerzyka
To ostatnie zdjęcie to jest skrzyżowanie ul. Łowieckiej i Wawelskiej (na 110%). Mniej więcej naprzeciwko tego jadącego auta jest budynek o adresie Wawelska 43 (od A-G) a przed nim parking. Kto nie wierzy niech się przejdzie w najbliższą niedzielę i sprawdzi. Budynek postawiono w latach 1978-79 (albo77-78!) nie jestem przekonany co do roku!?? Choć córka moja twierdzi, że w latach 78-79. Zbudowano go przy dużej pomocy milicjantów - osadzali okna betonowali podłogi itp. No i w pierwszym roku mieszkało w nim 69 milicjantów, mieszkanie 70-te zajmował dozorca. Zresztą podobnie było i z pierwszą Komendą Wojewódzką MO przy ul. Ogińskiego - oddaną do użytku w 1975 roku. Dziś tam jest chyba Prokuratura!?
Ten blok przy Wawelskiej znam dobrze :) teraz nie ma dozorcy... oddano go w 79r, pod blokiem w planach miała być zbudowana strzelnica dla milicji, ale teren był i nadal jest grząski, podmokły.
Wiem że przedtem stała tam jakaś kamienica, bo pamiętam stare fundamenty, które pozostały w ziemi przed blokiem. Ciekawe czy ktoś ma zdjęcie tego skrzyżowania z ulicą Tucholską, jestem bardzo Ciekawy co stało kiedyś w tym miejscu! :rolleyes:
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka X.

114.Obrazek 115.Obrazek 116.Obrazek

117.Obrazek 118.Obrazek 119.Obrazek
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

A ma ktoś z was może wnętrze tego kościoła sprzed wojny albo w jej czasie? Bardzo chciałbym zobaczyć wnętrze bo jedyne zdjęcie wnętrza jest na stronie a chciałbym coś więcej.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Tom »

Paczka VII, 3 Foto to sala Gimnastyczna przed dawną Szkołą Podstawową nr. 9
na AL. WP Stała jeszcze chyba do końca drugiej połowy lat 70-tych.

mathias!
Foto wnętrza już jest na Forum musisz tylko je odszukać.

Jerzyk!
Niestety e-mail do Kreski wrócił, adresat nieznany. Wiem że Kreska miała przeprowadzkę, być może ma innego operatora łącza internetowego i nowy adres e-mail.
Albo zrezygnowała z internetu, odnalazłem jej adres i napiszę kartkę jeszcze w tym tygodniu.

Pozdrawiam
Tom
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: wojtaq »

Jerzyk pisze:(...) Kto to Były siostry Linartasówny? (...)
Aldona, Brygida, Alek (Algimant) i Ryszard Linartasowie. Pomimo bliskiego powinowactwa z tą rodziną, jej pochodzenie nie jest do końca jasne dla osób obcych. Prawdopodobnie pochodzą z Niemców litewskich, na co wskazywać by mogła emigracja Algimanta z całą swoją rodziną do RFN i przyjęcie przez niego nazwiska Lenhardt. Ryszard natomiast był nauczycielem angielskiego w jednej z trzcianeckich szkół. Aldona wyszła za mąż za ważną osobistość z Meksyku, a jej ślub w Pile był w latach 50 ważnym wydarzeniem ze względu na urodę panny młodej, egzotykę młodego i niespotykaną celebrę uroczystości. Brygida poświęciła się karierze artystycznej w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze, gdzie długo była oklaskiwana wraz pozostałymi artystami podczas występów na całym świecie. Końcówka jej kariery zaowocowała kierownictwem Zespołu, co jednak nie przyniosło mu splendoru. Prawdą jest, że wszyscy czworo mieli nadzwyczajny talent muzyczny, a siostry cechowała oryginalna i niepodważalna uroda. Prócz Aldony znam i miewałem kontakt z pozostałą trójką; Ryszarda spotkałem dwa-trzy razy, z Brygidą m.in. bawiłem na weselu jej bratanka, Alka spotykam od czasu do czasu. Ciekawi ludzie i bardzo mocno wrośnięci w historię powojennej Piły z dużą wiedzą o tamtych latach i zdarzeniach...
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Tom - odpowiem Ci na prywat. By nam nie zarzucono zaśmiecania wątku.
A co do strzelnicy pod domem na ul. Wawelskiej dla milicjantów to jedna wielka bzdura. Nie było w tamtych czasach takiej potrzeby. Do dziś natomiast jest chyba betonowy plac na którym w cenie budynku miał być urządzony asfaltowy kort ale nie wiem z jakich powodów skończyło się jedynie na betonie. A oszczędności na tym budynku było od cholery - bo milicjanci... czytaj wyżej.
A co do strzelnicy krytej (pod np. domem) to miejsc było sporo bo np. w budowanej Komendzie - przy Ogińskiego czy Bydgoskiej. Ale stwierdzano nieprzydatność bądź nieużyteczność takiego obiektu. Takiej krytej - ogrzewanej strzelnicy nie miała OSS czy WOSS gdzie jej użyteczność czy używalność była by niewątpliwie większa- więcej ludzi i pieniędzy na strzelanie. Bo i OSS, lotnisko, BiB z Mireckiego toć to kilka tysięcy "strzelających" A milicja to co najwyżej ok. 1ooo i to w porywach gdy w szkole było ok. 800-900 słuchaczy!

A co do skrzyżowania Wawelska - Tucholska, to tam (albo tu) jak wolisz nie było nic. Podobnie jak w miejscu gdzie stoi dzisiejsza Komenda Powiatowa Policji. Po lewo od Tucholskiej były bodajże dwa czy trzy małe - parterowe domki i ogródki. W jednym z tych domków mieszkał kolega, który chodził ze mną do jednej klasy. A nadto gdy mieszkałem na Roosevelta tamtędy tzn. przy "okrąglaku" - tak nazywaliśmy wtedy przedszkole w trójkącie ulic Roosevelta-Okólna-Ludowa i dalej Grabową - przez to skrzyżowanie i przez ogrody (dziś tereny przy KPP) na Bydgoską w okolice około 150 metrów od przejazdu i dalej w Topolową??? do świerkowej na której mieszkali krewniacy, Autobusy - przypominam zaczęły kursować w Pile dopiero w 1956 roku i to rzadko.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Wojteq! Serdeczne DZB za szeroki opis Linartasów miałem przyjemność znać ich wszystkich. Brygida chodziła do "Siódemki" do bodajże szóstej klasy gdy otwarto siódemkę!
A pytałem o nich właśnie dla tego - ślubu to był bodajże ślub z wnukiem prezydenta Meksyku. A Brygida była pupilką Zimińskiej-Sygietyńskiej w Mazowszu a po jej śmierci na jej życzenie została dyrektorem zespołu.
I o to chodziło, że pilanie nie za sklepiali się tylko na Pile ale i bywali "KIMŚ" w tzw. wielkim świecie. Dziś też znam kilku pilan jest "Kimś". Ale o tym w innym miejscu i nieco później.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: tomcio1 »

Jerzyk pisze:A nadto gdy mieszkałem na Roosevelta tamtędy tzn. przy "okrąglaku" - tak nazywaliśmy wtedy przedszkole w trójkącie ulic Roosevelta-Okólna-Ludowa i dalej Grabową - przez to skrzyżowanie i przez ogrody (dziś tereny przy KPP) na Bydgoską w okolice około 150 metrów od przejazdu i dalej w Topolową??? do świerkowej na której mieszkali krewniacy, Autobusy - przypominam zaczęły kursować w Pile dopiero w 1956 roku i to rzadko.
Mam prośbę do autora tej wypowiedzi. Czy mógłbyś opisać jak wówczas wyglądała ulice Grabowa i Chojnicka. Jeśli oczywiście jesteś w stanie sobie przypomnieć, z góry dziękuję i pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

OK - nie bardzo potrafię sobie odtworzyć w pamięci jak wygląda dziś ul. Grabowa ale... jak "wyrzucisz z lewej (idąc oczywiście od Okólnej) szkołę to po prawej stronie były dwa typowo niemieckie domy z wysokimi stromymi dachami a po lewo tylko jeden coś mi się zdaje, że nieco wcześniej od tych po prawej. Tu gdzie dziś stoi ten budynek przy Okólnej mniej więcej za nim jakaś kupa gruzów i ul. w prawo to chyba Chojnicka? (do Tucholskiej). Tu chyba tylko dom albo dwa? po prawej stronie też typowe nimieckie. Typowe niemieckie to takie jak stoją przy Ludowej tuż przy kościele idąc w kierunku Walki Młodych. Tylko, że te przy Grabowej i Chojnickiej były szare a te przy Ludowej jasne. Cała prawa strona Tucholskiej (od Okólnej) to domki co najwyżej piętrowe. To tu mieszkali p.Tobolowie - chyba wiesz Kto to był!? Tych domków piętrowych było chyba cztery. Piętrowy był na rogu Tucholskiej i Okólnej a w garażu przy nim był magiel. Bardzo źle go wspominam, bo musiałem z matką tam chodzić - co pranie i maglować. Maglowało się ręcznie - tzn. kręciłeś takim kołowrotem. Gdy szłeś dalej Tucholską to Chojnicka biegła w lewo a w prawo do Tczewskiej było takie wąskie przejście, którym dalej można było przejść do Śmiłowskiej i do Walki Młodych. Tam gdzieś w tym rejonie mieszkały siostry- (Boże jak One się nazywały - Mazajczyk???).
Miały dwóch braci. A One były wioślarkami i to dobrymi zajmowały wysokie miejsca w zawodach wioślarskich czy nie czasem i MP???
Nie pamiętam jak się nazywał ten kawałek ulicy w prawo od Ludowej, za Okólną??? stał tam tylko jeden dom i to chyba dwupiętrowy? Tego odcinka od Ludowej do Bydgoskiej nie było.
Buła tam czarna droga - żwirowa przez teren dawnego tartaku. Ja pamiętam nawet stojący blaszany komin po tym tartaku.
Możliwe, że ta ulica ten kawałek to też Chojnicka. Mieszkał tu też kolega z którym chodziliśmy do "trójki" Ale nie pomnę jego nazwiska ani tego adresu.
Okólna wtedy też była we fragmentach. Ale o to nie pytałeś.
Jeśli czegoś nie dopowiedział pytaj. Możliwym jest, że sobie przypomnę!
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: tomcio1 »

Dziękuje za szybką odpowiedź. Muszę Tobie przyznać że bardzo wiernie opisałeś te ulice, wszystko co napisałeś o budynkach zgadza się z teraźniejszością. Odcinek drogi na prawo od Ludowej za Okólną to teraz też Chojnicka i tam właśnie stoi taki sam budynek jak te przy grabowej ze stromymi dachami.
Mam pytanie co do usytuowania tartaku o którym wspomniałeś. Czy możesz określić dokładniej w którym miejscu się on znajdował? czy było to w pobliżu pierwszych kamienic przy ul Wawelskiej, od strony Bydgoskiej? I jeszcze jedno pytanie, czy pomiędzy ul. Grabową a Ludową i Okólną znajdowały się ogródki działkowe? Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Fotki z programu wyemitowanego 12 lutego.

Paczka XI.

120.Obrazek 121.Obrazek 122.Obrazek

123.Obrazek 124.Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: dizel »

Świetne zdjęcia, brak pytań :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Ja zrobiłem mały filmik ze zdjęć ze strony dawnej Piły.



Jest muzyka ale nie taka jak chciałem, buuu... :cry:
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: zuberek »

Wkradł się błąd na 2 fotce w filmiku jest szkoła nr 8 a nie 5 :?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Obejrzałem i...?
Pozwólcie, że wyrażę swoją dezaprobatę!
"Bo to się zwykle tak zaczyna..." śpiewa Bohdan Łazuka.
I właśnie o to mi idzie! Bardzo często śmieszą mnie oburzenia wielu mądrych czy tylko "mądrych" szczególnie dziennikarzy, że ktoś tam gdzieś w świecie czy w Europie napisał - czy dał tytuł "polskie obozy koncentracyjne"!!! A jak mógł nie dać skoro w Polskiej prasie (nie tej jak piszą niektórzy "mądrzy" - polsko- języcznej) pisze się o obozie koncentracyjnym w... Oświęcimiu. Nigdy nie było obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu!!! ani w Brzezince!!! Ale były w Burcenau i Auschwitz!
Jak taki mądry czy "mądry" dziennikarz z dalekiego kraju czyta, że obóz koncentracyjny w Oświęcimiu to znaczy, że polski.
Bo gdyby w Auschwitz - no to by był niemiecki bez wątpienia. Podobnie i z tą małą galerią. O ile się nie mylę w Pile nie było nigdy placu Gdańskiego - chyba, że prezydent Kosmatka coś "pokosmacił" i plac Staszica zmienił nazwę?
I itd. i itp, itd, itp.
Kochani bądźmy konsekwentni pisząc o dzisiejszej Pile używajmy nazw jakie w tej Pile obowiązują czy obowiązywały a jeśli "mocujemy" zdjęcia z okresu Schneidemuhl to nie używajmy polskich-dzisiejszych- nazw budynków czy ulic.
Bo w ten sposób ze względu na kolor możemy g... pomieszać (albo pomylić) z... czekoladą.
Myślę, że się rozumiemy - i być może moi oponenci spojrzą na mnie teraz innymi oczyma. A jeżeli... to używajmy obu nazw, albo piszmy, że to dawna Piramowicza (na przykład) czy plac PPR-u.
Bo kto z pilan wie gdzie jest Nowy Rynek w Pile? Oczywiście dzisiejszej!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Romcio 1 - zadał takie bardzo "drobiazgowe" pytanie. Zanim na nie jednoznacznie odpowiem mała dygresja. Gdzieś na forum jest umieszczone zdjęcie "trójkąta" ulic: Roosevelta-Okólna-Ludowa za czasów niemieckich (przepraszam, że nie używam nazw niemieckich). Otóż w tamtym czasie tam wewnątrz były ogródki i ogródeczki. Podobnie zresztą było w Schneidemuhl przy wielu uliczkach np. Kwiatowa!!! Tak, tak!?
I widzisz - gdy ja zamieszkałem przy Roosvelta w latach 46 i dalej te ogródeczki nadal egzystowały, mimo że formalnie nie miały żadnych właścicieli, chociaż???? Ale użytkowano je być może prawem "kaduka"???
W tym czasie z tego trójkąta ulic funkcjonowały jedynie "bloki" wojskowe przy Okólnej i to chyba 5 czy 6 klatek w tej części od tego przejścia ("tunelowego") na wprost ul. Grabowej w lewo do ul.Ludowej. Zamieszkiwali tam wojskowi i ich rodziny o ile się nie mylę chyba wyłącznie. Reszta bądź to stała jako zgliszcza czy ruiny bądź leżała. Tak było np. na skrzyżowaniu Ludowa- Okólna. Narożnik Roosevelta i Ludowej cała Roosevelta to były jedne zgliszcza. Nie zapomnij, że miałem wtedy 8-9 lat i jak wszyscy w tym czasie (i w tym wieku) byłem łasy na wszelkiego rodzaju "łakocie" a w tym owoce - agrest, porzeczki, jabłka itp. Nie pamiętam już dokładnie ale coś mi się wydaje, że na Ludowej tak gdzieś na wysokości dawnego numeru 50 jeszcze stały ruiny (to by tak mniej więcej było na wprost sklepu państwa Chmarzyńskich - być może pamiętają o nim dziadkowie czy rodzice???
Tam wewnątrz - na tej wysokości - stała taka piękna gruszka (klaps) i gdy byłem prawie na szczycie dopadł nas "właściciel".
Nie pomnę już jak czmychnęliśmy ale i tak znalazł mnie u matki i poskarżył. Szmata była w robocie. Matka nie biła mnie wtedy paskiem a szmatą - taką do zmywania podłogi.
Podobne wspomnienia mam i z ogródków w lewo od Ludowej równolegle do Roosevelta, ale już raczej??? bez szmaty!!!
Tu gdzie teraz stoją te bloki (kiedyś to była Ludowa 55???) były ogródki.
Zresztą podobnie i tu gdzie stoi blaszak!!! a na tym miejscu gdzie jest parking to jeszcze w 1948 roku p. Marcinowski (piekarz z Roosevelta 56, tak była tu przez laty piekarnia) sadził ziemniaki. A na kołach (obręczach) ścigaliśmy się po "majowym" czy październikowym dopiero wtedy jak zrobiono tu skwerek ale to już były lata 50-te.
Tu gdzie jest blaszak stała taka też piękna gruszka, której gałąź nie wytrzymała mojego ciężaru - przez jakiś czas nie mogłem wydobyć z siebie głosu. Ale tym razem obeszło się bez skargi i bez szmaty. Pan Serwacki do którego ta piękna i smaczna gruszka należała tylko "poszturchał" nas (MNIE I SWOJEGO SYNA). A tak apropo's temu Panu zawdzięczam pierwsze w życiu jazdy parowozem przy P-5 (chodziliśmy tam z jego synem nosząc mu posiłki - oczywiście zaledwie kilka razy). Ale...
No i wracając do skrzyżowania Ludowa-Okólna-Grabowa.
W mojej pamięci pozostało, że bezpośrednio od jezdni były tam tylko gruzy i kupy gruzów ale od środka (czytaj od podwórza) były tam jakieś ogródki. W tym domu - na Chojnickiej mieszkał kolega jak pisałem i zachodziłem do niego między innymi pamiętam żeśmy myszkowali po tych ogródkach. Ale jak było od Grabowej??? Chyba podobnie. Coś kojarzę, że początek - samo wejście w Grabową to były jednak zwały gruzu po lewo i po prawo.

Natomiast co do tartaku między Ludową-Wawelską-Bydgoską - gdzie dziś jezdnia i przystanek. Plac składowy był tu gdzie dziś kotłownia i budynki - nazwijmy to po lewej stronie TEJ Okólnej a ten komin com wspomniał był tak bliżej budynków przy Wawelskiej. Tam widzę jakiś drewniany płot i w pobliżu tego płotu były te pozostałości tartaku i traku. Czyli po prawej stronie TEJ Okólnej. Przez ten plac i tą czarną drogę chadzało się do Kina w GKO. Dziś już nie ma żadnego po nim śladu, stoi LIDL.
Zadowolony? Niestety nie dysponuję żadnymi zdjęciami tego terenu.
A tak już całkiem na koniec. Schneidemuhl - było naprawdę miastem zieleni. Mimo wielkich zniszczeń wiele z niej (tej wysokiej przyrody - drzew) pozostało i na tamtą Piłę. Dla przykładu ulica Bydgoska to była jedna wielka i długa aleja lipowa. Jak przechodziły przez Piłę burze (oj tak i nikt wtedy nie płakał, że klimat...) to czasem nie można było przejść nie mówiąc o przejechaniu - tyle leżało drzew i gałęzi - ale też i ruch był taki bardziej... koński. Np. MHD - wiesz co to takiego? z transportu końskiego korzystało jeszcze w latach 50-tych!!!
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: seba691 »

Paczka XII.

125.Obrazek 126.Obrazek 127.Obrazek

128.Obrazek 129.Obrazek
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Specjalnie dla pana Jerzyka i innych użytkowników którzy nie zrobią czegoś podobnego, a tylko krytykują i piszą na forum swoje wyznania skasowałem podpisy i teraz każdy sam sobie będzie mógł zgadywać jak wygląda Piła dzisiaj i kiedyś.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Mathias - bardzo Cię przepraszam ale nie rozumiem Twojego tekstu i naprawdę nie wiem o co chodzi.
Jeśli ja się "rzucam" i wybrzydzam to nie robię tego dla samej krytyki ale... Widzisz ja naprawdę jestem pragmatykiem i uważam, że jeśłi mówią, że coś było małe czy duże, złe albo dobre to potrafię to uzasadnić czy przekonać (tak mi się przynajmniej wydaje). I zawsze w życiu (nawet wtedy gdy odwaga była w cenie i niebezpieczna dla tego co ją okazywał) potrafiłem mówić to co myślałem. Zawsze też byłem przekonany (i jestem), że jeśłi mam komuś coś pokazywać, tłumaczyć czy uczyć to mam to robić w sposób prawdziwy czyli jak TO czy TAM było a przynajmniej robić to w zgodzie z własnym przekonaniem o TYM czy TAMTYM. I taki zawsze na forum byłem. A wadą moich wypowiedzi na pewno (nie tylko według niektórych formułowiczów) jest to, że swoje wspomnienia dotyczącej Piły mojego dzieciństwa, młodości i wieku męskiego (i wieku wielu sukcesów i porażek).
Ubarwiałem swoimi wspomnieniami czy "podpierałem" wspomnieniami z osobistych odczuć dot. danego okresu!
Oraz to że robiłem to zbyt czy nazbyt rozwlekle.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Dobra ale mi chodzi przede wszystkim o to że zamiast napisać wprost, że nie potrzebne są te przypisy piszesz jakieś eseje czy coś i tak wiele z tego nie zrozumiałem bo odczytałem jedynie zarzut że plac Staszica to nie plac Gdański... i to wszystko... więc nie pisz jakiś tekstów na pół strony a napisz wprost, że nie podoba Ci się to co jest napisane w filmiku. Nie dość że człowiek zrobi coś to jeszcze źle...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się