Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

Przekonany jestem,że żaden pilanin czy jak kto woli mieszkaniec Piły nie ma wątpliwości gdzie to jest ale ja mam pytanie kiedy to tak wyglądało?
Czyli kiedy w którym roku albo inaczej ile lat po wojnie zrobiono to zdjęcie.?

Jako,że zdjęcie to nie otwiera się poniżej zamieściłem ponownie.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

Jako,że z jednym z użytkowników- formułowiczów umówiłem się,że umieszczę pewne zdjęcie noe to mimo,że nikt nie "ruszył" poprzedniego kolejne zdjęcie czy wiecie gdzie to jest?
Przepraszam za jakośc zdjęcia ale jest to fragment ze zdjęcia 6 x9 .
Stanowczo mogę powiedzieć,że zdjęcie pochodzi z roku 1960!!!
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Gdybyś Jerzy to poprzednie ,,nieruszone" zdjęcie mógł jeszcze raz wkleić prawidłowo, ponieważ nie otwiera sie ono i trochę mało szczegółów. Tym bardziej, że może to być jeden z wielu podobnych budynków w tym stylu w Pile. Po ilości klatek schodowych moge jednak strzelić, że jest to blok przy obecnej al. Jana Pawła przy którym stoi "wieżowiec z jeleniem".
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Co do kolejnej Twojej fotki to jest na niej fragment budynku który na moim zdjeciu jest po lewej stronie.

Obrazek
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

... i tego po prawej też
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Oczywiście są oba tak się "skomponowało".
A co do tego "nieruszonego" zdjęcia sróbuję choć przyznam,że coś siedzieje z ...albo kompem albo serwerem.
Spróbuje na nowo.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

"Nieruszone" zdjęcie przedstawia blok pod zegarem na pl. Zwyciestwa?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

OK. Bocian - ale czy możesz odpowiedzieć na zadane pytanie ile lat po wojnie zrobiono to zdjęcie ? Możesz się pomylić o dwa lata !

Żartem - bo ja tez dokładnie nie pamiętam w którym to było roku!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Niestety nie wiem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Ja mam zapisane, że ten blok ukończono w 1965 roku. Najpierw myślałem, że to jest blok który stoi obok przy ul. Boh. Stalingradu, który jest prawie (o ile nie zupełnie) identyczny.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Nie będę się spierał co do roku. Było nie było- minęło od tego czasu dopiero albo juz 40 lat. A do czego zmierzam- chciałbym młodym i młodszym formułowiczom uświadomić fakt, że myśmy pilanie lat powojennych żyli "w gruzach" czy "na gruzach" te głupie 20 lat.

Oczywiście jest to blok pod zegarem albo ten w którym była swego czasu "Tartynka"taka czasmi sypatyczna czasami mniej sympatyczna "knajpka".

Bo przecież plac czy to Powstańców Wlkp. czy Zwycięstwa (nie ważne jak go będziemy nazywali) zaczęto budować czy odbudowywać dopiero w 1963 roku (póżną jesienią 1963 zamieszkali pierwsi lokatorzy tego "długasa" bez sklepów i to zaledwie w pierwszych czterech klatkach schodowych (nr 8-5) a wiosną - w kwietniu 1964 naastępni.Co to była za radość!!!! A pozostała częśc placu, jak wyglądała?
Zobaczycie na następnych zdjęciach.( Jesłi znowu serwer nie zacznie fiksować).
Niestety trzy razy póbowałe i nie udało się. Zatem ze mna do poniedziałku.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

A moje pytanie czy wiecie gdzie to jest? Ja Wam powiem, że tak to miejsce wyglądało jeszcze w początku lat 60-tych!!!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

SA 108->blok na Boh.Stalingradu nie ma okien na szczytach.Jeśli się nie mylę ma inne balkony i generalnie sprawia wrażenie masywniejszego(może to kwestia tego,że jest dłuższy).

Zamieszczona przez Jerzyka fotka przedstawia ulicę Piekarską(w tle ul.Dzierżyńskiego)?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Ziołek - nie tak głęboko.! Te stojące w tle budynki to faktycznie ul.Piekarska!
Przed tymi budynkami była ulica Mostowa,która łączyła pl.Armii Czerwonej i Rynek (w miejscu mniej więcej jak klatka schodowa nr 4. Prze kilka lat "zaraz' po wojnie była właśnie przy ul.Mostowej ...kużnie! Nie ta co przy pl.Powstańców.
Kużnie tą prowadził pan Durak Kazimierz?? ojciec księdza (dziekana?) dr.Adama Duraka - zmarł ale pełnił posługę ostatnio w kosciele św.Rodziny. A pan. Durak był nauczycielem zawodu w Zawodówce - tej co to jeszcze przed Fabryką Zarówek.A ostatnio p.Durak miał "zakładzik-warsztacik" przy targowisku. Doisćie od ul.Okrzei

To jest dobre ale mnie idzie o to co bliżej na tym zdjęciu!
O tą ulice,której chodnikiem idzie ten człowiek?
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Ziołek ! Domyślam się, że w Twoim ostatnim poście piszesz o bloku ze zdjęcia Jerzyka. Dla rozwiania wątpliwości, że to jest blok tzw. ,,pod zegarem" jest mały szczegół. Otóż widać w górnej części zabudowania na lotnisku tzw. Zakopane. Świadczy to niezbicie, że to jest ten blok. Jeżeli oczywiście o to Tobie chodzi.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Myślę, że ten człowiek na fotce Jerzyka idzie sobie dawną ulicą Młyńską, obecnie Al. Jana Pawła II.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Oj. Mareczku (przepraszam za zdrobnienie)- niestety nie.
Co prawda nie bardzo wiem gdzie jest aleja Jana Pawła II ale to nie była ulica Młyńska (chyba ,że mnie pamięc zawodzi).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

SA108 pisze:Co do plebanii - czy została rozebrana razem z kościołem czy wcześniej? Zastanawiam się też kiedy ją zbudowano, ale sądząc po architekturze nie wcześniej niż w XIX wieku.
Już wiem - plebanię zbudowano po 1893 roku, poprzedni budynek probostwa zarysował się w wyniku "studni nieszczęścia" w tym roku i musiał zostać rozebrany.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek

Zanim do zdjęcia wyżej, odpowiem na "zaległe".
Otóż ulica po której idzie ten mężczyzna na zdjęciu zamieszczonym przez mnie - tam gdzie Ziólek dopatrywał się ul. Piekarskiej i Dzierżyńskiego - ta ulica to pierwotna ulica mjr. H. Siemiradzkiego. Tak ja ją pamiętam. Wiem, że na innym wątku był już spór o to "który Siemiradzki" ma - czy miał - w Pile ulicę. Bo dzisiejsza ulica Siemiradzkiego jest przecież w innym miejscu.

A do dzisiejszego zdjęcia.
Moim zdaniem jest to łatwe pytanie. Dodam jeszcze, że zdjęcie to pochodzi z połowy lat 60-tych ubiegłego stulecia. Czyli ma jakieś ok. 4o lat.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Internat na Boh.Stalingradu?W tle widoczna wieża ciśnień na Lotniczej.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

OK.
A może ktoś wie co było w tych niskich budynkach? Oczywiście przed budynkiem Intenatu Tech.Gastronomicznego ( myśmy wtedy mówili o tym budynkach) w "Garach"

Na marginesie gdy w 1959 roku do Piły zawitał Wyścig "Dookoła Polski" w tym budynku kwaterowali zawodnicy i działacze oraz sędziowie. W Pile nie było innego pomieszczenia w którym można by było przenocować wszystkich związanych z tym wyścigiem!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Skup owoców, a inaczej mówiąc Centrala Ogrodnicza?
Przy okazji moje pytanie(acz odpowiedzi nie znam)). W którym roku otynkowano ten budynek?Posiadam fotkę - jeśli się nie mylę z początku lat 70-tych - na której szczytowa ściana tego budynku jest nieotynkowana.Zarazem widać na nim w tle prace budowlane.Chyba przy okazji jednego z budynków za internatem.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Obrazek
To samo zdjęcie jednak nieco szerzej. Miałem gdzieś tu zdjęcie jeszcze pokazujące nieco w prawo ale "uciekło" z forum zatem będzie drugie i drugi niestety post i w nim dam ostateczną odpowiedz.
Obrazek

No i to drugie. Oczywiście ten fragment domu na tym drugim zdjeciu już był(na forum) w całości. To dzisiejszy "dom z zegarem" przy placu Zwycięstwa - na wprost postoju taksówek.
A w głębi widać "Centralę Nasienną".
Między zdjęciem pierwszym a drugim minęło zaledwie kilka sekund. Ale tegoż samego dnia zrobiono "całe zdjęcie" albo zdjęcie całego "domu z zegarem" w trakcie prac wykończeniowych co widać na zdjęciu,(wtedy nawet chyba architektom nie przychodziło to do głowy- że to bedzie dom z elektroniczynm zegarem!).
Pod tym całym zdjęciem mam podpisane, że zrobiono je w 1965 roku!!!
Zatem albo u mnie któś popełnił bład!!! Raczej wykluczam. W 1964 roku oddano (wiosną) ten bez sklepów.A dopiero potem budowano pojedyńczo następne budynki!
Tak,że jeśli... to nie więcej niż rok w kierunku roku 1966...a byc może ten "tynk" czy tylko wapnowanie (zwane również-"białkowaniem")
zdążyło się zestarzeć- do czasu wykonania zdjęcia, które posaida Ziolek.
Ale coś mi się zdaje,że w połowie lat 70-tych to już Centralę Nasienną(i chyba wtedy już nazywało to się Spółdzielnią Ogrodniczą?) przeniesiono i czy nie na ul.Poznańską.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Żeby nie być gołosłownym zamieszczam tę fotkę. ;) Może się mylę, ale osoba uwieczniona na fotce umieściła fotkę w albumie w takiej kolejności, że sądzę, że był to początek lat 70-tych.Sądząc po jej wyglądzie również to wnioskuje.A fotka ta była zrobiona przy sklepie zielarskim. Na zdjęciu widoczne są małe flaszeczki.Inne ujęcie ukazuje szyld sklep zielarski.Chyba, że takowy dawniej znajdował się w innym miejscu?

Obrazek

Jeśli dobrze kojarzę to Spółdzielnia Ogrodnicza owszem została przeniesiona obok mleczarni na Poznańskiej. Sądząc po budynku mogło to mieć miejsce w latach 70-tych. W którym roku tego jednak nie wiem.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

W 1946 roku w budynku widocznym obok internatu został uruchomiony skup owoców i warzyw. Przed 1945 rokiem znajdował się tam warsztat samochodowy prowadzony przez Lehrke? Zatrudniał on w swoim warsztacie Polaków. Sam jeździł po majątkach w okolicy Piły i szukał mechaników samochodowych wśród Polaków ( nawet wsród tych, którzy byli skierowani do przymusowych robót )
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się