Tajemnicze rzeźby

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Tajemnicze rzeźby

Post autor: SA108 »

Ta sprawa nurtuje mnie od pewnego czasu... Na wielu zdjęciach z lat 60. i 70. widać figury jakichś potworków, żab itp. poustawiane w parku i na różnych skwerach w centrum. Chyba ostatnia taka istniejąca rzeźba stoi w ogrodzie przedszkola na św. Jana Bosko. A teraz pytania - kto je ustawił, kiedy i dlaczego już ich nie ma?
Parę fotek:

Obrazek
Róg Buczka/Śródmiejska

Obrazek
Też Buczka, przed biblioteką

Obrazek
pl. Konstytucji?

Obrazek
Park
Emilca
Posty: 31
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:27
Lokalizacja: Piła/Warszawa

Post autor: Emilca »

Wydaje mi się, że są to po prostu kosze na śmieci. (?)
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Tak, to były kosze na śmieci. O ile mnie pamięć nie myli pojawiły sie w latach 60-tych.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Trafiliście w me serducho, zawsze się zastanawiałem gdzie to jest a nie sądziłem że to śmietniki, za ładne było i wybyło tak jak samolot z pomnika Matwiejewa, może warto by było się bardziej zagłębić w historię tego, pochodzenie i w ogóle. Może by warto jeżeli ktoś ma dojścia do tych fantów o zgromadzenie tego w jednym miejscu. Jestem ciekaw gdzie to się teraz mieści i czy w ogóle istnieje jeszcze jakiś śmietnik, może na prywatnej posiadłości gdzieś u kogoś.
hans751

ŻABKI

Post autor: hans751 »

Żabki stoją sobie na terenie przedszkola koło kościoła św. Rodziny, zostały jeszcze dwie.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Ja jestem ciekaw natomiast jak te śmietniki opróżniano. :lol:
hans751

żabki

Post autor: hans751 »

Co do opróżniania tych śmietników Marek to też mnie to zastanawia, myślę że wybierano je za pomocą jakiegoś narzędzia w formie haka, mam na myśli większe śmieci a pozostałe te drobne po prostu wysypywano. Innej możliwości do wykonania takiego zabiegu kosmetycznego tych żabek (śmietnik) to ja na prawdę nie widzę bo nie mają one żadnych drzwiczek czy coś w tym rodzaju co mogłoby pozwolić na wygodniejsze ich opróżnianie.
Pozdro :D
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Faktycznie, jakoś nie przyszło mi do głowy że to mogły być śmietniki. Szkoda że już teraz się takich nie produkuje ;) Ciekawe czy to była masowa produkcja czy pojedyncze przypadki?
hans751

żabki

Post autor: hans751 »

Pamiętam że w wielu miejscach naszego kochanego miasta takie widziałem jak byłem jeszcze nieletnim, np. pamiętam taki jeden stał koło szkoły podstawowej nr 1 a dokładniej w tak zwanym bajko-ogrodzie znajdującym się kiedyś kolo boiska tej szkoły i nieopodal Pilskiego MDK. Ale to też go widziałem tam kilka razy a później ślad po nim zaginął.
kamil96
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2007, 10:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: kamil96 »

Te śmietniki były najprawdopodobniej jedyne w swoim rodzaju. A co do opróżniania były tam metalowe pojemniki które wyjmowano i po prostu wyrzucano z nich śmieci.

Kamil96 :wink:
hans751

żabki

Post autor: hans751 »

Co do tych metalowych pojemników to m-c temu byłem koło takiego śmietnika i takiego pojemnika metalowego nie widziałem, zapraszam na teren przedszkola przy kościele Św. Rodziny w Pile i proszę sobie zobaczyć że takie metalowe pojemniki nie istnieją, sam kształt tego śmietnika nie pozwala na to. :) Ale skupmy się na tym gdzie takie pięknie wykonane śmietniki się jeszcze znajdowały na terenie Dawniejszej Piły. Wiele osób na forum to osoby stosunkowo młode aby pamiętać takie miejsca więc proponuje popytać osób starszych może one nam pomogą w lokalizacji takich miejsc.
kamil96
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2007, 10:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: kamil96 »

Taki śmietnik stał też na Wodnej, przy szkole biznesu.

Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Ja pamiętam, że kilka takich stało na terenie dawnej odkrytej pływalni i jako dzieciak myślałem iż są to "niedźwiadki" a nie "żaby".
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Post autor: TW »

Były to figury żaby (zdj. 1) i wilka (zdj. 2 i 3). Możliwe, że były też i inne ale nie pomnę. Co do opróżniania ze śmieci to przez otwór z tyłu u dołu zamykany metalową klapką. Tak przynajmniej mi się kojarzy. Mogę się cokolwiek mylić bo to prawie 40 lat minęło odkąd nie jestem już mieszkańcem Piły.

Korekta: Oczywiście żaba na zdj. 2. Na pozostałych wilk.
taki_jeden
Posty: 11
Rejestracja: 11 lis 2007, 13:56
Lokalizacja: Piła

Re: żabki

Post autor: taki_jeden »

hans751 pisze:Ale skupmy się na tym gdzie takie pięknie wykonane śmietniki się jeszcze znajdowały na terenie Dawniejszej Piły. Wiele osób na forum to osoby stosunkowo młode aby pamiętać takie miejsca więc proponuje popytać osób starszych może one nam pomogą w lokalizacji takich miejsc.
Witam na forum. Nie wiem czy zaliczam się do starszych, ale pamiętam taki śmietnik z mojego przedszkola. Przedszkole nr 8 przy Sikorskiego 80, obecnie w tym budynku jest oddział banku BGŻ, wcześniej był notariusz, biuro obsługi Asty i oddział Commercial Union.
Śmietnik - żaba był pomalowany na ciemnozielono farbą olejną. Stał przy furtce od strony Sikorskiego właśnie (obecnie jej nie ma, była tuż przy wejściu do budynku). Pamiętam, że jako maluchy (trzy - czterolatki) baliśmy się tam wkładać ręce, bo starszaki mówiły, że odgryzie. :D Do przedszkola chodziłem w latach 1982 - 1986, a takich żabek (wilków nie pamiętam) było jeszcze kilka w mieście. Niestety, innych lokalizacji nie pamiętam.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D jak sięgam pamięcią prawie w całym mieście stały te śmietniki które były ozdobą pilskich ulic, parków, skwerków, można było je spotkać wszędzie. W moim przypadku wrzucałem do nich papierki po lodach bambino i nie tylko (pyszne lody). Pewnego dnia widziałem jak zawartość usuwano do worka za pomocą zagiętego pręta przez otwór górny. Oprócz nich można było w pile spotkać śmietniki metalowe stojące na metalowej rurce lecz one raczej szpeciły niż ozdabiały miasto, nie zawsze stały pod kątem prostym szczególnie po sylwestrowej nocy (hahahhha). I tak te przepiękne kamienne śmietniki jak i te metalowe na rurce zastąpiono ohydnymi koszami do śmieci - pozdrawiam Hrabia :D
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Ostatnie dwie żabki stoją w przedszkolu za kościołem św. Rodziny, i są to te przeniesione z przedszkola przy Sikorskiego. Fotki z 4.12.2007.

Obrazek Obrazek
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Rozmawiałam z mamą i jeśli ktoś pamięta to koło szkoły podstawowej nr 5 był park, tam były też takie śmietniki. Z relacji mojej mamy wynika właśnie, że były tam jakieś siatki które były wyjmowane ze śmieciami.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się