Cmentarze w Kłodzie

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
pawel
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2007, 15:29
Lokalizacja: Kłoda

Cmentarze w Kłodzie

Post autor: pawel »

Witam chciałbym sie czegoś więcej dowiedzieć o cmentarzach znajdujących się w miejscowości KŁODA. Z tego co wiem to są to najprawdopodobniej cmentarze ewangelickie. Jeden z nich znajduje sie przy wjeździe do wsi od strony Pokrzywnicy, natomiast drugi usytuowany jest przy drodze od strony leśnego dworka, a dokładniej mówiąc od strony przystanku pks.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Witam.
Bywam często w Twojej miejscowości. Ostatnio rowerem w zeszłą sobotę.
Przyznaję, że niektóre obiekty w Twojej wsi mnie zainteresowały, lecz historii ich nie znam. Jeśli możesz to rozrysuj choćby prosty plan. Będąc następnym razem w Kłodzie chętnie się im przyglądnę. :)
pawel
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2007, 15:29
Lokalizacja: Kłoda

Post autor: pawel »

Oto mapka, która powinna Cię doprowadzić do cmentarzy, o których wspominałem:

Obrazek

Muszę dodać, że jeśli chciałbyś trafić na ten, który oznaczyłem czerwoną kropką to jadąc drogą od Pokrzywnicy i dojeżdżając do skrzyżowania musisz wjechać prosto i zaraz na samym początku "polnej drogi" po prawej stronie wejść w las jakieś 20 metrów (znajduje się on na tym wzniesieniu, które byś mijał zjeżdżając do wsi).
Natomiast drugi (niebieska kropka) jest w lesie zaraz za wsią jadąc w kierunku przystanku pks.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

kloda .

Post autor: adam »

Z pewnością cmentarze te, a przynajmniej jeden z nich są ewangelickie, gdyż Kłoda była zamieszkiwana przez rodzinę Kegel, którzy byli też właścicielami tej miejscowości, a rodzina ta jest często przytaczana jako przykład ludzi wiernych swojemu wyznaniu. Ich poglądów religijnych nie zmieniła kontrreformacja i cały czas trwali w wierze ewangelickiej. Będąc właścicielami Kłody i zagorzałymi ewangelikami można przypuszczać, że inne rodziny tam mieszkające także mogły być ewangelikami.
Pozdrawiam.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Cmentarz w Kłodzie

Post autor: wojtaq »

Po pierwsze - gdzieś 'zagubiła się wcześniej cytowana mapka forowicza pawel, co może sprawiać trudność Czytelnikom podczas orientacji w terenie. Po drugie - pisząc o cmentarzach w Kłodzie warto wspomnieć co nieco o samej wsi, bo... jest tego warta! Na początek topografia z arkusza 2865 (1418) Groß Wittenberg należącego do bezcennego zbioru Messtischblatt:

Obrazek

Rysunek jest dobrze opisany, ale zawartość mapki różni się nieco od treści poprzednich wpisów. Wynika bowiem, że w granicach Kegelsmühl występowały dwa cmentarze, które oznaczyłem czerwonymi okręgami '1' oraz '2'. Żaden z nich nie pasuje do lokalizacji cyt. oryginalny: 'przy drodze od strony leśnego dworka, a dokładniej mówiąc od strony przystanku pks.' Opisy na niemieckich mapach każą traktować symbol krzyża, jako 'Einzelgrab' czyli grób pojedynczy, lecz w praktyce tak oznaczało się również 'Grabstelle' - tu niewielkie cmentarze liczące kilka- kilkanaście pochówków, najczęściej zmarłych związanych pracą, zamieszkaniem itp. z jedną rodziną.

Cmentarz nr 1 służył ewangelikom i jego lokalizacja jest dobrze czytelna w terenie. Od drogi Pokrzywnica-Kłoda prowadzi tam brukowany 'kocimi łbami leśny dukt, zdaje specjalnie wytyczony dla ostatniej drogi mieszkańców... Z płaskiego szczytu pagórka rozpościera się widok na całą wieś, teraz przesłonięty drzewami i dziką zielenią, kiedyś bez przeszkody zmarli mieli stąd pieczę nad ziemskim padołem. Retorycznie - ktoś dzisiaj projektuje takie założenia? W granicach nekropolii pozostało kilka nagrobków obdartych z tożsamości przez współczesne hieny. Niemniej, na kilku artefaktach odczytać można imiona i daty, lecz w większości mogiły są już anonimowe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Położenie cmentarza nr 2, prawdopodobnie katolickiego, nie jest już takie oczywiste! Porównanie Messtischblatt z bieżącą mapą Google oraz obrazem Lidar potwierdza fizyczne miejsce, jednak nie zachowały się tam żadne ślady pochówków lub upamiętnienia. No może poza jednym - krzewy śnieguliczki nie wyrosły przypadkowo. To roślina, podobnie jak powój towarzysząca takim założeniom i mam nadzieję, że jej korzenie przenikają, czego już nie odszukamy wzrokiem. Jak dowiedziałem się od świadka - mieszkańca Kłody, cała reszta cmentarnej architektury została... zniszczona, a teren zniwelowany i uporządkowany na polecenie miejscowego nadleśnictwa. Urzędowa dewastacja cmentarza miała miejsce w drugiej połowie lat '70 ub. wieku.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się