Nowy blok przy 14 lutego

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
łuki
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2007, 12:59
Lokalizacja: sam juz nie wiem :(
Kontakt:

Nowy blok przy 14 lutego

Post autor: łuki »

Witam wszystkich.
Po dość długim przeglądaniu forum postanowiłem się do Was przyłączyć.
Mam nadzieje że wniosę kilka wiadomości na tematy istniejące jak i te które w przyszłości się pojawia.

Ostatnio jak byłem w Pile zauważyłem że powstanie na 14 lutego nowy blok.
Jeżeli macie jakiekolwiek informacje na temat projektu lub inwestora prosił bym o podanie.
może być również nr telefonu widniejący na informacyjnej tablicy.

Interesuje mnie to ponieważ obawiam się kolejnego architektonicznego bubla.

Dzięki z góry za odpowiedź.
mw.pila
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2007, 00:12
Kontakt:

Post autor: mw.pila »

Moim zdaniem powstanie obiekt o nowoczesnej, ciekawej architekturze. Wkrótce zresztą na tej działce pojawi się nowa tablica z wizualizacją projektowanego budynku.
Budowa ruszy dopiero w przyszłym roku (mniej więcej we wrześniu). Zaplanowano w tym miejscu blok wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze i dwom kondygnacjami mieszkalnymi. Zostanie on usytuowany prostopadle do ul. 14-lutego a równolegle do nowej ulicy, która połączy ul. 14-lutego z ul. Kwiatową. Inwestorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przy pl. Staszica 8. Wizualki i rzutu mieszkań można póki co obejrzeć w siedzibie ZGM.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Czy to ma być, bądź w planach miał być TBS? Taką informację bynajmniej kiedyś usłyszałem.
Swoją drogą dobrze,że w końcu dojdzie do zagopodarowania tego placu.
łuki
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2007, 12:59
Lokalizacja: sam juz nie wiem :(
Kontakt:

Post autor: łuki »

mw.pila pisze:Moim zdaniem powstanie obiekt o nowoczesnej, ciekawej architekturze. Wkrótce zresztą na tej działce pojawi się nowa tablica z wizualizacją projektowanego budynku.
Budowa ruszy dopiero w przyszłym roku (mniej więcej we wrześniu). Zaplanowano w tym miejscu blok wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze i dwom kondygnacjami mieszkalnymi. Zostanie on usytuowany prostopadle do ul. 14-lutego a równolegle do nowej ulicy, która połączy ul. 14-lutego z ul. Kwiatową. Inwestorem jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przy pl. Staszica 8. Wizualki i rzutu mieszkań można póki co obejrzeć w siedzibie ZGM.
Dzięki bardzo za odpowiedz!

Prostopadle do 14 lutego?? ciekawe, rozumiem że widziałeś już wizualizacje, skoczę ją obejrzeć jak tylko zajrzę do Piły.
Ciekawy pomysł z połączeniem tych ulic, mam nadzieje że zrobią wylot przed Sfinksem moim zdaniem w innym miejscu będzie to złym rozwiązaniem.

Swoją drogą może mają plany dalszej zabudowy tego kwartału.
Ja widziałem to w następujący sposób. Ciąg budynków od czerwonego sklepiku do budynku PKS,
zwarta zabudowa z lokalami usługowymi. Codziennie przechodzą tą ulicą tysiące ludzi do szkół i pracy
kilkanaście lokali usługowych zwiększyło by atrakcyjność tego terenu, jak i ożywiło (być może pub) tę cześć miasta. Nie myślałem o ulicy ale jest to jak najbardziej ciekawe rozwiązanie.
Jeżeli powstanie blok o kształcie kwadratu prostokąta tylko, teren który dziś straszy i wygląda ohydnie (choć mam młodzieńczy sentyment do tych miejsc :) ) nadal pozostanie nieuporządkowany i nie będzie tzw ładu architektonicznego.

Nie wiesz czy ZGM jest czynny w sobotę ponieważ dopiero w sobotę będę w Pile???

pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Zostanie on usytuowany prostopadle do ul. 14-lutego a równolegle do nowej ulicy, która połączy ul. 14-lutego z ul. Kwiatową.
Wiesz może jak dokładnie ma przebiegać ta ulica? Kwiatowa na tym odcinku jest dosyć gęsto zabudowana, czy są planowane jakieś wyburzenia?
Poza tym dobrze, że w okolicach dworca po latach zastoju zaczyna się coś dziać. Może to zasługa budowy obwodnicy śródmiejskiej.
mw.pila
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2007, 00:12
Kontakt:

Post autor: mw.pila »

SA108 pisze:
Zostanie on usytuowany prostopadle do ul. 14-lutego a równolegle do nowej ulicy, która połączy ul. 14-lutego z ul. Kwiatową.
Wiesz może jak dokładnie ma przebiegać ta ulica? Kwiatowa na tym odcinku jest dosyć gęsto zabudowana, czy są planowane jakieś wyburzenia?
Poza tym dobrze, że w okolicach dworca po latach zastoju zaczyna się coś dziać. Może to zasługa budowy obwodnicy śródmiejskiej.
Obrazek

Sorry za jakość, ale nic innego nie znalazłem. Nowa ulica to na załączonym rysunku K4 i włączona będzie w ul. 14-lutego mniej więcej w połowie terenu zielonego obok restauracji Sphinks. Ten nowy budynek to UM3. Będzie on przyklejonym jedną swoją elewacją do starego budynku znajdującego się na tym terenie. Jeśli chodzi o ul. Kwiatową to nowe skrzyżowanie wypadać będzie chyba w miejscu istniejących, starych parterowych budynków kolejowych. Czy ulica zostanie od razu wybudowana, i budynki będą wyburzane, tego nie wiem. Być może najpierw powstanie wspomniany blok, a ulica dopiero kilka lat później. Na pewno znikną obiekty kolidujące z budową bloku.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No ja aż takim entuzjastą nie jestem. W kwestii budynków komunalnych to jak widzimy miasto to bardzo kiepski właściciel. Tak było, jest i będzie. Przypuszczam, że i jak mieszkając w takim uważałbym go za niczyj, zwłaszcza że w zbiurokratyzowanej siatce pozbawiony byłbym możliwości wpływu na moje otoczenie. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - za nielicznymi wyjątkami - dowodzą, że choćby przy odrobinie wpływu mieszkańca na wygląd otoczenia można zapewnić przyzwoity. Krótko mówiąc budowa przez ZGM to jak dla mnie pomysł rodem z poprzedniej epoki.
Nie jestem ślepym orędownikiem własności prywatnej. W naszym mieście mamy przykłady, w których prywatny właściciel ociąga się z zagospodarowaniem terenu.
Uważam, że obecne prawo przewiduje wystarczające narzędzia współpracy sektora publicznego z prywatnym i nad takowymi planując kolejną zabudowę warto się poważnie zastanowić.

Oczywiście bez urazy. Mimo, że wypowiedź ta wydawać się może ostra proszę przez nikogo nie traktować tego jako ataku na żadną/żadne osoby, lecz tylko jako radę do przemyślenia. :)
mw.pila
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2007, 00:12
Kontakt:

Post autor: mw.pila »

Gdy inwestor występuje o pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego, to oprócz projektu budowlanego budynku, również musi załączyć projekt zagospodarowania terenu (działki inwestora) wykonany zgodnie z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego lub ewentualnie decyzji o warunkach zbudowy i zagospodarowania (jeżeli nie ma w tym miejscu obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego). Czyli projekt z ewentualnymi chodnikami, miejscami parkingowymi, placem zabaw itp. Krótko mówiąc, jeżeli ZGM dostanie pozwolenie na budowę i wybuduje tylko blok, bez zagospodarowania terenu, to nie będzie mógł oddać tego bloku do użytkowania, gdyż Państwowy Nadzór Budowlany takiego zgłoszenia nie przyjmie. Krótko mówiąc - nowy blok to nie tylko ciekawy obiekt w centrum pod względem architektonicznym, ale również uporządkowanie tego terenu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ok. Zaszła pomyłka.

Ktoś mnie właśnie uświadamia, że zgm to nie mzgm (podobieństwo adresów), a taki właśnie błąd przed chwilą popełniłem, za który z resztą przepraszam!!! Ale jak mawiają nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło. Zamiar wyrażenia swojej opinii miałem już przy okazji tematu rozbiórek kamienic. Pomyłka ta mnie jedynie sprowokowała.

Uważam, po prostu że zmiany własnościowe są konieczne.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Tablica z informacją: Tu powstanie budynek z mieszkaniami i lokalami usługowymi oraz z numerem telefonu już stoi.
łuki
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2007, 12:59
Lokalizacja: sam juz nie wiem :(
Kontakt:

Post autor: łuki »

Hmmm
Podtrzymuje zdanie ze ulica jest ciekawym pomysłem (dzieki za wklejenie mapki).

Ale zwroc uwage jak olbrzymi plac niezabudowany pozostanie na kilka lat w centum miasta.
Ulica powstanie wraz z powstaniem bloku ze wzgledu na dojazd do niego.
Maja w planie wyburzyc kamienice kolo pks i teraz wolna przestrzen bedzie od w/w bloku do pkp!!!
Taka dziura w centrum miasta minie kilka moze kilkanascie lat zanim to bedzie zabudowane.
Zle zaplanowane moim zdaniem jest to. 14 lutgo moze byc ulica tetniaca zyciem a bedzie - bez komentarza. I w dodatku szkolna sala sportowa (choc ta od dawnej sp nr 9 jest juz bublem totalnym).
Niszcza bezmyslnie to miasto. Kurcze a jak powstanie taki bubel kolo kosciola sw Rodziny??? Jestem przerazony.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Swoją drogą ktoś kiedyś mi mówił, że w tym miejscu wybudowany zostanie budynek TBS-u. Stąd moja wcześniejsza pomyłka. Podobnie rzecz miała/ma mieć miejsce na 11 listopada. Czy komuś coś wiadomo na ten temat?
łuki
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2007, 12:59
Lokalizacja: sam juz nie wiem :(
Kontakt:

Post autor: łuki »

O bloku na 11 listopada nic mi niewiadomo, ale na miastowirtualne.pila.pl jest kilka nowych wizualizacji inwestycji szczegolnie fajna jest ta na sniadeckich.
Cosik sie w tej naszej Pile zaczyna dziac a duzo do zrobienia jest - niestety wiekszosc projektow jest kiepska lub poprostu jakie miasto takie projekty. Moze kiedys wspolnym wysilkiemuda sie cos zmienic.
Ja powoli tez mysle o jakiejs wiekszej inwestycji, niestety narazie praca poza miastem.
Ale wroce :)
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Nie jest tak do końca, że budynek bez zagospodarowania nie może być oddany do użytku. Jest furtka - jeżeli inwestor wystąpi do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Pile z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich prac uzyska takie pozwolenie np. jedynie na budynek. Pozostałe prace może dokończyć później.

ZGM do Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. i został wydzielony z "NAFTY".
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No i kolejne pytanie.
Czy jeśli jest ktoś właścielem danego terenu to czy zarazem musi go zagospodarować?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

To zależy od wielu czynników, jak chce mieszkać w chlewie to jego sprawa. Jednak generalnie jest tak, że przy decyzji o warunkach zabudowy narzuca się już pewne warunki zagospodarowania danej działki. Inwestor składając wniosek o pozwolenie na budowę załącza również projekt zagospodarowania działki lub terenu.
Wracając jeszcze do tematu nowego budynku to dziwią mnie dwie sprawy, dlaczego miasto ograniczyło jego wysokość tylko do trzech kondygnacji - parter usługi, pierwsze i drugie piętro mieszkania, gdy okoliczne budynki są wyższe cztero-, pięciokondygnacyjne. Po drugie dla budynku nie przewidziano miejsc parkingowych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No właśnie. Teoretycznie można kupić grunt w centrum miasta i kompletnie nic na nim nie robić, a dany grunt traktować jako polisę na życie. Ewentulanie bać się wywłaszczenia. Jako użytkownik wieczysty musiałby przeprowadzić określone prace, a jako właściciel już nie.
Co do wysokości. Hm... Może to za sprawą tego, że budynek na rogu 14 lutego i ulicy dojazdowej do dworca PKS, a także budynek na przeciwko niego do wysokich nie należą.
mw.pila
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2007, 00:12
Kontakt:

Post autor: mw.pila »

ziolek pisze:No właśnie.Teoretycznie można kupić grunt w centrum miasta i kompletnie nic na nim nie robić, a dany grunt traktować jako polisę na życie. Ewentualnie bać się wywłaszczenia.Jako użytkownik wieczysty musiałby przeprowadzić określone prace, a jako właściciel już nie.
Co do wysokości. Hm...Może to za sprawą tego, że budynek na rogu 14 lutego i ulicy dojazdowej do dworca PKS, a także budynek na przeciwko niego do wysokich nie należą.
Obowiązujący plan zagospodarowania dla tego terenu, określił wysokość nowego bloku, nawiązując do wysokości starej kamienicy przy ul. 14-lutego. Pisaliśmy o tym na naszej stronie:

Obrazek

"Na działce UM3 plan zagospodarowania zakłada obowiązek usytuowania budynku wielorodzinnego z dachem płaskim, o wysokości równej wysokości budynku nr 15 (widoczny na górnym zdjęciu po lewej stronie) przy ul. 14-Lutego i przylegającego do tego budynku."

A wracając do tematu zagospodarowania działki. Owszem jest sposób aby to ominąć (jak pisał Jarek63), ale "na krótką metę". Nadzór budowlany przyjmując zgłoszenie inwestora o zakończeniu budowy i wydając decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, określa termin w jakim inwestor musi wykonać pozostałe (nie wykonane) prace objęte pozwoleniem na budowę (w naszym przypadku zagospodarowanie działki).
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

I tu się mylisz, nadzór budowlany wydając pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem robót w decyzji nie określa terminu wykonania pozostałych prac. Inwestor pozostałe prace może wykonywać przez wiele lat, jedynym warunkiem jest, aby przerwa pomiędzy wpisami w dzienniku budowy nie była dłuższa niż dwa lata, w przeciwnym wypadku pozwolenie na budowę wygasa. W przypadku budynku przy 14-go Lutego prawdopodobnie takiego przypadku nie będzie - nie ma co zagospodarowywać (działka jest mała) jak już napisałem brak parkingów, brak również placu zabaw i innych elementów małej architektury. W tym przypadku budzi zdziwienie brak parkingów - w parterze budynku przewidziano przecież usługi. Braku parkingów nie rozwiązuje również projektowany w części podziemnej budynku zespół garażowy (przewidziany dla mieszkańców. Tłumaczenie miasta, że w okolicy jest ich pod dostatkiem nie rozwiązuje problemu. Niech ktoś mi powie, że w godzinach szczytu łatwo znaleźć miejsce parkingowe choćby przy Pl. Staszica?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jarek63 pisze:ZGM do Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Spółka z o.o. i został wydzielony z "NAFTY"
Czy ktoś wie kim są udziałowcy tej spółki? Póki co strona o ZGM jest budowie.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Szanowni koledzy pozwolicie ze wtrace swoje trzy grosze :D . Ja akurat jestem przeciwnikiem wklejania (tak to nazywam) pojedynczych budynkow gdzie tylko to jest mozliwe i nie zmienie zdania w tej materi. Bylem i jestem za zwarta zabudowa miasta. Tak samo bedzie z ta ulica jak ja wybuduja, bedzie trzeba na plac Staszica jechac zygzakiem aby sie do niego dostac z ul. Kwiatowej, chyba ze ulica bedzie na wprost do ulicy ktora jest obok bunkra i bedzie stanowic w tym miejscu krzyzowke (mowa o nowej ulicy dojazdowej). Natomiast przy ulicy postawia budynek mieszkalny ktory bedzie kolejna wlepka architektoniczna na mapie Pily. Kompletnie bez swoistego charakteru dla tego terenu. Pokazano juz w naszym miescie jak sie powinno budowac, przykladem jest tego ul. O.M.Kolbe i przylegla okolica, chocby czesc Gornego. Za taka zabudowa miasta zawsze bede a tu sie na to nie zanosi. Zabudowe ulic klockami lego (nie pomylic z kamiennicami) projektuje ktos chyba bez wyobrazni. Takich projektow bez wyobrazni w moim mniemaniu moglbym przytoczyc i wskazac ich kilkanascie w Pile, ale to juz moze innym razem.

Jezeli kogos moje slowa urazily to przepraszam i jeszcze jedno celowo nie uzywam na forum polskich czcionek, poniewaz wiem ze czytaja nas zagranica. I prosili mnie abym napisal ze u nich wychodza tzw. ptaszki z liter (ą , ę , ś , ć itd.) poniewaz nie maja polskich wersji oprogramowania. A zreszta na wszystkich czatach i roznego rodzaju forum jest przyjete pisanie bez polskiej czcionki.

Serdecznie pozdrawiam Hrabia.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zapytam tylko krótko. Która część Górnego?
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Bardzo krotko w odpowiedzi dla ziolka - lewostronna czesc ul. Wyspianskiego.

pozdrawiam Hrabia
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam i ad voce jeszcze do tej ulicy moze by tak zamiescili projekt budynku i ulicy na stronie miasta wirtualnego, ewentualnie wtedy konkretnie mozna podyskutowac w temacie. Co bedzie znajdowalo sie po przeciwnej stronie ulicy tj. od strony dworca autobusowego i jego terenami. Z tego co wiem budynki naprzeciw szkoly przy ul. Teatralnej maja isc pod mlotek i ten projekt dworca ktory jest na stronie miasta wirtualnego mozna wrzucic do kosza, bedzie pasowal jak piesc do nosa.

Pozdrawiam Hrabia :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

hrabia pisze:Bardzo krotko w odpowiedzi dla ziolka - lewostronna czesc ul. Wyspianskiego.
Ojoj. Jeśli chodzi o Osiedle na Słonecznym Wzgórzu to mym skromnym zdaniem zabudowa jego zbyt ciasna. Ale ok ok...

I jeszcze jedno. Z tego co mi wiadomo to strona Wirtualne Miasto nie jest organizacyjnie związana z urzędem miasta. MW to prywatna inicjatywa. Pytanie tylko skąd ma tyle informacji. ;)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się