Brukowane ulice

Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Na moim podwórku (ul. Świteź) jest pozostałość ceglanego bruku - i nie jest to wcale zwykła cegła, tylko mocna, kilkakrotnie wypalana (sorry - wyleciała mi nazwa z pamięci - kto mnie poratuje?!...)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Klinkier?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Oczywiście, że chodziło o klinkier - wczoraj miałem chwilowe "zaćmienie mózgu" - to się zdarza.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Brukowane ulice

Post autor: maritim »

Warto w tym wątku wspomnieć o ul. Miłej o której głośno ostatnio z racji jej niszczenia... Jest to przykład typowej niegdyś w Prusach wiejskiej drogi letnio-zimowej, w połowie gruntowej, w połowie wybrukowanej kamieniem polnym. W zależności od warunków atmosferycznych można było wybrać odpowiednią stronę. Do lat 70-tych droga ta była w znacznie lepszym stanie technicznym - w trakcie budowy zalewu koszyckiego była wykorzystywana do transportu urobku (setek tys. ton ziemi, ciężki sprzęt etc...) co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej degradacji. Stąd powstał dziki równoległy "objazd"... Wcześniej zresztą okolica wyglądała zupełnie inaczej - w stronę zalewu pole ciągnęło się jeszcze ok. 100 m, łagodnie opadając w stronę bagna... no i było oczywiście uprawiane...
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Brukowane ulice

Post autor: RR »

maritim pisze:Wcześniej zresztą okolica wyglądała zupełnie inaczej - w stronę zalewu pole ciągnęło się jeszcze ok. 100 m, łagodnie opadając w stronę bagna... no i było oczywiście uprawiane...
Wiele bym dał, żeby zobaczyć jakieś zdjęcia przedstawiające te okolice przed utworzeniem zalewu. Niestety do tej pory widziałem tylko kiepskie fotografie w książce Schneidemuehl einst und heute.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Brukowane ulice

Post autor: maritim »

Niestety RR na razie nie udało mi się odnaleźć tych zdjęć, a osobiście zrobiłem ich wiele... ale jeszcze nic straconego, podrążę temat... jedyne na co trafiłem, to fotka pochodząca z okresu budowy Zalewu Koszyckiego z końca lat siedemdziesiątych, wykonana właśnie z drogi prowadzącej na Hamry (tak się właśnie wtedy mówiło; później doszło jeszcze "do muzeum"...).

Obrazek

Zanim powstało muzeum, było tam gospodarstwo prowadzone przez pewną Łemkowską rodzinę, wysiedloną w ramach akcji 'Wisła'. Majątek ten przetrwał wojnę w stanie nienaruszonym, w przeciwieństwie do reszty osady. Dziś o jego niegdysiejszym istnieniu świadczy jedynie stary drzewostan...
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Brukowane ulice

Post autor: maritim »

I jeszcze jedno zdjęcie; co prawda zalew już istnieje, ale reszta bez zmian... taki relikt przeszłości w dodatku w pięknej jesiennej szacie...

Obrazek
Jack119
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2013, 18:44
Lokalizacja: Polska

Re: Brukowane ulice

Post autor: Jack119 »

Witam wszystkich, jestem gościem w Waszym mieście od kilku dni i powiem szczerze, że robi na mnie coraz większe wrażenie. Przez kilka lat mieszkałem na terenie dawnych Prus Wschodnich a wcześniej przez kilkanaście na Górnym Śląsku. Co do ulic bazaltowych odnoszę wrażenie, że nie wszyscy rozpoznają różnicę. Bazaltowe ulice (te z ciemnego kamienia) wykonywane były z dużych prostopadłościanów. Natomiast ulice granitowe - z różnej wielkości i kształtów kostek, zwykle sześciennych ale nie zawsze, bo czasem prostopadłościan-owych tak jak te na placu Staszica - z tego co się dowiedziałem o dawnym placu Gdańskim. Materiał do ich budowy zazwyczaj na terenie wschodnich Niemiec pochodził z kamieniołomu granitu, czynnego do dziś w Strzelinie (dolnośląskie). Ulice bazaltowe były znacznie droższe w budowie ale dawały lepszy efekt, były bardziej równe a tym samym reprezentacyjne. W Pile bazaltowej ulicy jeszcze nie spotkałem ale dla ciekawych tego tematu podpowiadam, że z tego materiału po dziś dzień jest wykonana nawierzchnia rynku w Reszlu (warmińsko-mazurskie), kilka ulic w Zabrzu i Gliwicach. Ponadto zauważyłem, że chodniki wokół placu Staszica są - moim zdaniem - oryginalne niemieckie. Materiał i charakterystyczny sposób jego ułożenia są identyczne jak w rynku w Bartoszycach (warmińsko-mazurskie) dawniej Bartenstein.

Pozdrawiam.
P.S. Nadal obserwuję i niebawem odezwę się...
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Brukowane ulice

Post autor: Patyk »

Bazaltowa kostka... hmm pamiętam że przed 1988 ulica Żeromskiego miała taką kostkę (dosyć śliska nawierzchnia nawet jak jest sucha).
Krzyżowiec
Posty: 25
Rejestracja: 30 cze 2011, 00:14

Re: Brukowane ulice

Post autor: Krzyżowiec »

Kostką klinkierowa wyłożony był chodnik na ulicy Tucholskiej widoczny w kilku miejscach jeszcze kilka lat temu. Ostatnie resztki zniknęły dwa lata temu podczas remontu nawierzchni ulicy. Znaleźć można tylko gdzieniegdzie pojedyncze kostki. Chodzi oczywiście o lewa stronę ulicy idąc w kierunku ulicy Wawelskiej. Szkoda. :(
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Brukowane ulice

Post autor: sisman »

Klinkier jest pod asfaltem dawnej ul. Żymierskiego.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się