Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Okres gdy Piła była w granicach Polski, czyli od powstania osady do 1772 roku i 1807-1815.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Post autor: adam »

Na podstawie pokoju zawartego w Tylży granica Księstwa Warszawskiego przebiegała min. od Wisły poprzez Borowiec do Piły. Południowa granica Prus była drogą pocztową z Piły do Drezdenka. Jednakże granice te nie miały żadnego odzwierciedlenia historycznego ani praktycznego. Granica od Piły do Drezdenka przecinała wiele miast i wsi i doszło do sytuacji, że wsie znajdowały się w jednym państwie a ich pola w drugim. Wieś Koszyce znalazła się w Prusach. Przebieg tej granicy został wytyczony ze zwykłego wygodnictwa. Dochodziło do ciągłych sporów np. pałac w Wieleniu musiał zostać uznany za teren neutralny bo znalazł się w granicach Księstwa, ale jego właściciel Graf von Blankensee nie chciał na to wyrazić zgody. Majątek skarbowy Trzcianka, który Napoleon podarował swojemu marszałkowi miał pozostać terenem Prus lecz z własnym zarządem, sytuacje takie bardzo komplikowały życie mieszkańców tych terenów.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Ten moment w historii upamiętnia kapliczka, tzw. "boża męka" w Trzciance, tuż obok dzisiejszej siedziby nadleśnictwa. Na jej szczycie jest metalowa chorągiewka z datą 1811 a wystawiona została jak powiedziałem dla upamiętnienia kilkuletniego "pobytu" Trzcianki w granicach Księstwa Warszawskiego. Napoleon zresztą podarował hojną ręką Trzciankę jednemu ze swoich marszałków - nazwiska nie wspomnę.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Traktat w Tylży .

Post autor: adam »

Marszałek ten nazywał sie Berthier, książę von Neuschatel.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Post autor: RR »

Porcyjka skanów interesującej mapy terenów przygranicznych po traktacie w Tylży:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Post autor: SA108 »

Świetna ta mapa, widziałem ją kiedyś na jakiejś wystawie w Muzeum Okręgowym. Widać na przykład spichlerz solny nad Gwdą w rejonie Kolonii Motylewo.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3155
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Post autor: Krzysztof Ju »

Na pocztę otrzymaliśmy pytanie o dokładny przebieg granicy Księstwa Warszawskiego z Królestwem Pruskim na terenie miasta Piły i okolicach w latach 1807-1815. Czy poza opisem granicy w "Piła - zarys dziejów" Borasa i Dworeckiego oraz na powyższej mapie od RR i poniższej mapie Engelhardta z 1811 roku, istnieją jeszcze jakieś informacje, fizyczne obiekty lub źródła historyczne, dzięki którym dałoby się precyzyjnie nakreślić wspomnianą granicę?

Obrazek
Skan z książki "Piła - zarys dziejów (do roku 1945)" Borasa i Dworeckiego.

Obrazek
Fragment mapy Friedricha Bernharda Engelhardta wydanej przez Simon Schropp & Companie w 1811 roku. Mapa prezentowała ww. granicę od lubuskiego Drezdenka przez rejony nad Bydgoszczą do mazurskiej Ostródy. W całości dostępna jest w zasobach Deutsche Fotothek pod adresem http://www.deutschefotothek.de/documents/obj/90024993
Jurek 200
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2017, 11:22

Re: Traktat pokojowy w Tylży w 1807 r.

Post autor: Jurek 200 »

Okres od układu w Tylży do Kongresu Wiedeńskiego do chyba jedyny okres w historii, gdy granica państwowa przechodziła przez teren dzisiejszego miasta. Granica sprzed 1939 r. była owszem blisko ale to już jednak Ujście a nie Piła.
Chciałbym poddać pod rozwagę pomysł ustawienia w mieście skromnych tablic w miejscach przecięcia dwóch ważnych pilskich ulic z trasą przebiegu granicy Księstwa. Lokalizacja pierwszego nie budzi wątpliwości, to most nad Gwdą obok baru Bieszczadzkiego w ciągu idących tu razem dróg krajowych nr 10 i nr 11. Byłaby to lotna informacja dla wielu gości przejeżdżających przez miasto a na parkingu przy barze może jeszcze tablica z bogatszą informacją. Lokalizacja drugiego, to z analizy pruskiej mapy, przebieg Al. Niepodległości gdzieś pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Koszycką i Nad Strumykiem. Być może to nawet ten strumyk wzdłuż ul. Koszyckiej, choć po tylu latach strugi płyną pewnie nieco inaczej. Byłaby to, jak sadzę, również fajna informacja dla samych Pilan i powód do większego zainteresowania historią swojego miasta.
Tablice mogłyby być podpisane przez Urząd Miasta albo Stowarzyszenie.

Pozdrawiam z Koszalina.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się