Kolejowa Mapa Polski z 1922

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
Awatar użytkownika
karpil
Posty: 193
Rejestracja: 24 sty 2006, 22:15
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Kolejowa Mapa Polski z 1922

Post autor: karpil »

Na stronie www.mapywig.org pojawiła się niedawno mapa kolejowa Polski z 1922. Chciałbym zwrócic uwagę Szanownych Forumowiczów na ładne "kwiatki" z okolic Piły/Schneidemuhl.

Na odcinku Piła-Bzowo Goraj znajduje się stacja Romanów (chodzi z pewnością o obecne Romanowo) na miejscu obecnej stacji Osuch (ciekawe jak długo utzymała się taka nazwa?)

Na odcinku Piła - Chodzież nie ma stacji w Dziembówku , ale jest za to Motylewo Huta (!). Muszę powiedziec, że spotykam się z tym po raz pierwszy (o ile dobrze pamiętam w międzywojniu pociągi kończyły bieg w Dziembówku).
Najciekawiej jest na linii Chodzież - Gołańcz: tam każda niemalże nazwa jest nieco "przekręcona" w stosunku do obecnej, i tak : Strzelice (Strzelce), Zachas (Zacharzyn), Margulin (Margonin), Lipin (Lipiny) itd.

Podobne ciekawostki na linii do Bydgoszczy, Wągrowiec - Rogoźno itp.

I teraz moje pytane: czy takie zamieszanie z nazewnictwa mogło wynikac z tego, że to dopiero nieco ponad dwa lata od odzyskania niepodległości (przypominam powstanie wielkopolskie)? Czy ktoś wie, o co chodzi z Hutą Motylewo?

I na koniec bezpośredni link do mapy, o ile moderatorzy się nie obrażą ;)

http://www.mapywig.org/m/General_and_to ... POLSKI.jpg

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Na odcinku Piła - Chodzież nie ma stacji w Dziembówku , ale jest za to Motylewo Huta (!). Muszę powiedziec, że spotykam się z tym po raz pierwszy (o ile dobrze pamiętam w międzywojniu pociągi kończyły bieg w Dziembówku).
Motylewo Huta to raczej na pewno Dziembówko. Do 1927 roku w Dziembówku była czynna huta szkła. Po niemiecku miejscowość nazywała się Gertraudenhütte.
marcinucha
Posty: 17
Rejestracja: 19 mar 2007, 20:56
Kontakt:

Post autor: marcinucha »

Na linii Piła-Bydgoszcz Krostkowo jest w miejscu Białosliwia i odwrotnie :)
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Kolejowa Mapa Polski z 1922

Post autor: ziolek »

Witam.

I na wstępie uprzedzam, że pewności mieć nie mogę, a to o czym poniżej napiszę to moje domysły.

Wydaje mi się, że faktycznie autor mapy popełnił błąd. Ale również i Wy Panowie i błąd popełniliście. Autor popełnił błąd w jej opracowywaniu, Wy w jej odczytaniu. Nie zauważyliście Panowie, że Motylewo i Huta to dwie różne miejscowości. Na tej mapie nie ma miejscowości Motylewo Huta. Przyjrzyjcie się dokładnie. Natomiast autor mapy popełnił błąd co do lokalizacji tych miejscowości. Wydaje mi się, że Huta powinna być w miejscu Motylewa. A Motylewo tuż przy granicy polsko-niemieckiej, gdzie współcześnie jest Piła Kalina. A dlaczego?

Tu mała podpowiedź: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... o=historia

Pierwotną nazwą Piły Kalina było Motylewobrück, a następnie Königsblick. Polacy nie chcąc odwoływać się do nazwy czysto niemieckiej odwołali się do tej, której człon jest polski. Więc z nazwy Motylewobrück usunięto czlon brück i tym samym mamy Motylewo.

Nazwa Motylewobrück dowodzi, że przystanek ten utworzono wcale nie z myślą o osiedlu, które dziś nazywamy Kaliną, ale z myślą o Motylewie. Majątek Motylewo (nie mam na myśli wsi) znajdował się całkiem niedaleko od rzeki i zatem całkiem niedaleko od nieistniejącego już mostu. Stąd może też nazwa Motylewobrück (Motylewo Most). Nazwa Königsblick mogła zostać nadana później, wraz z rozwojem bądź powstaniem Kaliny.

Karpil zapytał o Romanów, czyli o współczesny Osuch. Dawniej Osuch to Romanshof-Malzmühle ( http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... od=0&do=29 ). Być może człon Malzmühle, a Romanschof spolszczono na Romonanów. A zatem przypadek spolszczenia Motylewabrück nie jest odosobniony.

I jeszcze na jedno zwrócie uwagę: Oznaczenie miejscowości względem torów (mały czarny prostokąt przy linii torów). Nie widziałem wszystkich dworców, przystanków w naszym kraju, ale patrząc na mapę na dworce i przystanki, które znam oznaczenia są zgodne z położeniem dworca, przystanku względem linii (nie licząc błędnie zaznaczonej Huty). Czy wynika z tego, że dawny przystanek w Kalinie to ten znajdując się współcześniej dalej od Piły?

A może były dwa przystanki? Linia była dawniej dwutorowa i istniały dwa przystanki i jeden przypadł Polsce, a drugi Niemcom?

W temacie o Kalinie Adam zamieścił fragment niemieckich wspomnień. Wynikało z nich, że chcąc się dostać do Kaliny należało wysiąść w Leszkowie, a następnie przejść piechotą. Czyżby zatem przez pewien czas Niemcy byli pozbawieni przystanku w Kalinie? Przystanek znalazł się po stronie polskiej, a budynek przystanku (ten wyburzony przed kilkoma laty) został wybudowany później niż w czasie opracowywania mapy? Na mapie oznaczenie przystanku względem toru jest inne niż położenie przystanku, przed kilkoma laty wyburzonego.

A może mapa uwzględniała stan z 1920 roku gdy Kalina znajdowała się w Polsce?

Hm... Chyba nie. Spójrzmy tutaj: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... od=0&do=29 Wynika z tego, że w 1922 roku dokonano rozbiórki drugiego toru pomiędzy Dziembówkiem a Rogoźnem. I faktycznie na mapie mamy uwzględnioną tą rozbiórkę. Być może wynika z tego, że mapa uwzględnia stan z 1922 a nie z 1920 roku. Acz zarazem mapa podaje, że jeden tor był do samej Piły, a nie tylko do Dziembówka.

A być może dokonano oznaczenia w większym stopniu błędnego niż mi się wydaje? Motylewo naniesiono nie dość, że w błędnym miejscu to również po niewłaściwej stronie granicy?

A może ktoś potrafi podać dokładny przebieg dawnej granicy?

Acz może nadal nie mamy pewności, po jakiej stronie granicy znalazł się przystanek to chyba już wiemy skąd nazwa Motylewo. W każdym razie za uwagę dziękuje. :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się