Czy są filmy o Pile/Schneidemühl?

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Czy są filmy o Pile/Schneidemühl?

Post autor: mih »

Słyszał ktoś może o jakiś filmach, kronikach wojennych kręconych w Pile jeszcze za czasów niemieckich? A jeśli się zachowaly - gdzie je można zobaczyć?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Osobiście to znam jeden film nakręcony przez żołnierzy sowieckich.
Około 250 jeńców niemieckich zostało wywołanych i odmaszerowało pod strażą.
Ich zadaniem było spenetrowanie piwnic przy ulicy Schlageterstr.
Z podniesionymi rękoma i wykrzywionymi strachem twarzami musieli oni potem z tych okien piwnicznych wyleźć i byli przez Rosjan z odbezpieczonymi pistoletami maszynowymi przyjmowani.
Te ustawiane działania bojowe zostały uwiecznione na filmie.
Na rynku pomnik cesarza Wilhelma został zwalony z cokołu, rosyjscy żołnierze postawili przy tej groźnej postaci posterunek.
Jeńcy maszerowali w koło przed kamerą filmową, co zwiększało ich liczbę.
To był nowy film propagandowy.
Cały film trwa 30 sekund, zachował się z oryginalnym komentarzem do dzisiejszych czasów.
Przechowywany jest w zbiorach Muzeum Okręgowego.
Etiuda emitowana była podczas otwarcia wystawy " Piła 1945- 1950. Trudne lata ".
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Interesujące. Z tym, że zapewnie lata świetlne upłyną zanim pilskie muzeum posiądzie technikę umożliwiającą udostępnienie tego filmu jako pliku. Właśnie pomyślałem sobie, że o filmy chyba warto jest spytać heimat-owców z Cuxhaven... nie znam wprawdzie niemieckiego, ale to w sumie drobiazg :)
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

W połowie lat 90-tych POLSAT emitował cykl dokumentalny "Stulecie wojen"/ dziś bodajże pokazywane są części tego cyklu w Discovery/.
W jednym z pierwszych odcinków pokazano fragment niemieckiego zapisu filmowego z dnia 12.04.1933r dotyczącego odsłonięcia pomnika w Kalinie. Bardzo ciekawe sekwencje m.in. z przyjazdu pociągu na stację w Kalinie, ogrom wojska, oddziałów paramiitarnych itp. Dla "smakoszy" historii Piły gratka. Niestety sekwencja ta miała kilkadziesiąt sekund.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zespół "SCHNEIDEMÜHL" pozyskał dwa filmy dotyczące Piły i Kaliny, są to bardzo krótkie sekwencje filmowe więc scenki jednego czy też drugiego filmu się powtarzają. Filmy udostępnił kolega Bwerk 45 za co z góry dziękujemy. Plików filmów nie wysyłamy jako że zajmują one łącznie 86,7 MB. Możliwe że będą do pobrania ze strony głównej, ale o tym oczywiście poinformujemy.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Bodajże w latach 60-tych przy Pilskim Domu Kultury istniał Klub Filmowy. Jego członkowie zajmowali się m.in. kręceniem filmów o naszym mieście i okolicy. Nie wykluczone, iż mogli korzystać ze źródeł rosyjskich i niemieckich przy montowaniu gotowego materiału. Myślę, że może coś na ten temat wiedzą w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego albo w Towarzystwie Miłośników Miasta Piły. Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Aragorn pisze:Zespół "SCHNEIDEMÜHL" pozyskał dwa filmy dotyczące Piły i Kaliny, są to bardzo krótkie sekwencje filmowe więc scenki jednego czy też drugiego filmu się powtarzają. Filmy udostępnił kolega Bwerk 45 za co z góry dziękujemy. Plików filmów nie wysyłamy jako że zajmują one łącznie 86,7 MB. Możliwe że będą do pobrania ze strony głównej, ale o tym oczywiście poinformujemy.
Ależ koniecznie trzeba udostepnić! Może przez emule albo jakąś stronę typu voila? Nie muszę chyba dodawać, że jestem baaardzo zainteresowany. ;) Rozumiem, że na filmach jest ta wspominana już manifestacja niemieckości z Kaliny?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Administrator obiecał że filmy pojawią się w przeciągu 2 dni licząc od piątku, w dziale pobierz.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

W pełni popieram decyzje administartora! ;) Dzięki
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

To co znalazlem w Archiwach :

Jeden z filmów o Schneidemühl posiada w swych zbiorach była wspólnota kościoła Staro-Luterańskiego.
Jeśli ktoś jest bardzo zainteresowany polecam skontaktować się z nimi.
Niestety nie wiem co ten Film przedstawia.

Evangelisch-lutherische Kirche in Preußen (Altlutheraner)
Gemeinde Schneidemühl (aufgeführt 1899, siehe auch Pfarrbezirk Schneidemühl) ... LSD-Film 0562114 (in Deutschland gesperrt), EZA Berlin (nur Jahrgänge ohne ...

www.cammin-pommern.de/altlutheraner.htm

Są jakieś kroniki filmowe w zbiorach Biblioteki w Berlinie. Przeglądałem spis w internecie ale ..... nie zapisałem. Postaram się odszukać nr katalogowy i adres w Berlinie. /Trochę to potrwa. Muszę przejrzeć ponownie 80 stron w wolnej chwili/.

Dowiedziałem się o jeszcze jednym filmie, ktöry jest w Pile.
Ale adres osoby posiadającej ten film udostępniam administracji tej strony.

Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:Zespół "SCHNEIDEMÜHL" pozyskał dwa filmy dotyczące Piły i Kaliny, są to bardzo krótkie sekwencje filmowe więc scenki jednego czy też drugiego filmu się powtarzają. Filmy udostępnił kolega Bwerk 45 za co z góry dziękujemy. Plików filmów nie wysyłamy jako że zajmują one łącznie 86,7 MB. Możliwe że będą do pobrania ze strony głównej ale o tym oczywiście poinformujemy.
Obydwa filmy są już dostępne w dziale POBIERZ (http://www.dawna.pila.pl/pobierz.html). Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Ciekawe filmy, zwłaszcza ten o Kalinie. Nie wiedziałem, że odsłonięcie pomnika było tak ważnym wydarzeniem (i że ten pomnik był tak wysoki :shock: ). Aż dziw, że teraz to miejsce to tylko niewielki fundament...
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Film o Pile
znalazłem w Bibliotece Uniwersytetu "Martin-Luther Universität" W Halle-Wittemberg
Numer katalogowy 0-11083. Niestety nie ma opisu co zawiera. Był on nakręcony przez wkraczające wojska radzieckie do Piły.

Informacje bliższe na stronie :
http://www.geschichte.uni-halle.de/texte/ghw1.pdf

Tom
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Tom pisze:Dowiedziałem się o jeszcze jednym filmie, który jest w Pile.
Ale adres osoby posiadającej ten film udostępniam administracji tej strony.
Tajemniczy komunikat. O jakim filmie jest mowa? 8)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Też bym go chętnie obejrzał!!!!!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Wiadomość o filmie przeczytałem na forum strony i.pila. Lecz była dosłownie chwilę i wykasowano.
Tę informację z adresem przekazałem administracji aby sprawdziła wiarygodność.
Tom
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

Jedyne "filmy" o Pile, jakie widziałem to teledyski zespołu Strachy na Lachy "Dzień dobry, kocham Cię" i "Krew z szafy"
Ten drugi był kręcony na pilskim lotnisku, a pierwszy w kilku miejscach m.in. Zielona Dolina...
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

Teledysk "Dzień Dobry, Kocham Cię" nie jest kręcony na Zielonej Dolinie, bo nie ma tu takiej zabudowy. Wiem, bo już mieszkam na tym osiedlu ok. 3 lat. A jeśli chcemy wiedzieć gdzie to kręcono trzeba napisać e-maila do zespołu, oni napewno odpowiedzą nam na to pytanie gdzie kręcono ten klip.

GaWroN :D
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Witam. Posiadam film 7-9 minutowy pt. "Wizytówka budowlańców" o odbudowie Piły zaraz po wojnie, czy jakoś tak. Zapodam go Maraksowi i myślę, że pojawi się w dziale do pobrania za jakiś czas :D
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Film już mam i właśnie go obejrzałem. Będzie on oczywiście dostępny na stronie głównej w dziale pobierz, ale jego premiera odbędzie się 02.02.2008 w pubie Joker na naszym spotkaniu.
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Post autor: marsza »

Kiedy będzie film o Pile w dziale pobierz?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Film po obejrzeniu na spotkaniu dałem Pawłowi. Mogą być problemy bo zajmuje ok. 100Mb, a trwa tylko 8 minut.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Hmm... miałem nie planowane problemy ze sprzętem i oprogramowaniem ale po małych perypetiach film wylądował w końcu w dziale POBIERZ na stronie głównej. Wielkość pliku 25.6 MB. Do pobrania tutaj >> http://dawna.pila.pl/filmy/Budowlancy.rar
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Obejrzałem ten film wczoraj. Piła powojenna na tych zdjęciach wygląda ładnie nie da sie powiedzieć. Za komuny wszystko co komunistyczne w albumach i filmikach wyglądało dobrze. A najbardziej zaskoczyło mnie rondo na placu PZPR :D
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Plac był PPR
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się