Schody

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Schody

Post autor: Jerzyk »

Mam kilka moim zdaniem ciekawych zdjęć np. schodów.
Schody te wszystkie istnieją po dzień dzisiejszy w Pile. I jeśli nikt nie ma nic przeciw temu to tak trochę zagadkowo!
Gdzie są (a może były - bo dawno nie byłem w tym budynku i może tych schodów już nie ma bo i budynek zmienił, o ile się nie mylę przeznaczenie). Jak wiecie nie mieszkam w Pile i trudno mi na bieżąco korygować czy utożsamiać to co na zdjęciu z tym co w terenie. Wojskowi mówią o "czytaniu" mapy czy innych dokumentów.

No zatem gdzie - w jakim budynku są te schody?
Obrazek

Bo gdzie są te schody to chyba żadna "zagadka"?
Obrazek

I te? Ale sufit był "pyszny".
Obrazek

Albo w tym ujęciu?
Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Pierwsze schody to Przychodnia przy Okrzei, pozostałe wnętrze Kina Iskra.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Czy to ma znaczyć, że nadal jest tam (jak przed laty) przychodnia lekarska?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Poza kolorystyką wnętrza nic się nie zmieniło.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

No to może teraz schody, które: "są a ich nie widać" - "i jakoby ich nie było".
Schody te znajdują się w budynku...?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Schody te znajdują się w budynku...?
To mi wygląda na schody w Dawnym Szpitalu przy Boh. Stalingradu.

Tom
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Tak zupełnie szczerze... to ja sam dokładnie nie jestem pewien!!!
Ale cosik - coś mi się zdaję, co.. NIE.
Chyba, że się cholernie mylę.
Bo przynajmniej 20-ścia lat nie byłem w tym budynku.
Nie gniewaj się Tom ale na dziś jestem przekonany - i z taką myślą te schody "instalowałem" na stronie, że... NIE.
Ale... wywołam kogoś, kto ma na co dzień dostęp do tych schodów i jeśli to nie jest tam gdzie ja myślę to... oczywiście przyznam się zaraz.
Ale mam jeszcze trzy zdjęcia "pilskich schodów". Wszystkie istnieją.
No gdy im robiłem zdjęcia na przełomie styczeń-luty stały!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Takich schodöw jest w starym szpitau 3, to nie sä Glöwne schody.
Powinny znajdowac sie po prawej stronie, wejscie do szczytu, drugie po przeciwnej stronie takze wejscie na koncu od tylu.

Pozdrawiam
Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

To są Panowie schody bocznej klatki schodowej obecnej szkoły policji.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

No i o to chodziło! Tymi schodami, chodziło się o ile się nie mylę - "na" salę kinową i "z", kina "Głda" (a może już "Gwda"?).
A chciałem wywołać kogoś KTO i dziś przebywa w tym budynku - faktycznie (a może tylko formalnie) zamkniętym dla szerszej publiczności. Bo to dla mnie oczywista oczywistość, że po budynku Szkoły Policji nie można się... Ale ten ktoś nie odpowiada ani na e-meile ani na "komórkę"!
A schody w szpitalu - tym starym wyglądają być może podobnie ale to nie są te schody na zdjęciu!
Tom prosiłem Ciebie abyś podał na jakim wątku prowadziliśmy "spór" o mur więzienny przy ul. Sikorskiego (rozpoczęło się od kina "Zorza") bo chciałbym pokazać (nie tylko Tobie) zdjęcia dzisiejszego wyglądu tego muru a nie chciałbym zaśmiecać...

Nie pamiętam już na jakim wątku z rozrzewnieniem pisał ktoś o pewnych schodach oto one:

Obrazek

Czy ktoś kojarzy gdzie one są?
A jako, że można je zobaczyć - bo istnieją do dziś - moje pytanie nie może być zagadką?!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć !
Schodów w Szkole Policji nie widziałem, ale w Szpitalu tak, i dla mnie wydają sie identyczne.

Schody na Foto to schody wyjście z Kina dawnego "Domu Kultury Kolejarz" przy ul. Sikorskiego 9-11.
W połowie lat 70-tych je wybudowano, na miejscu starych metalowych + dobudowano ostatnie piętro.
Pozdrawiam.
Tom
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Jerzyk!!! Trochę szwankuje Twoja pamięć. Schody w szkole policji które są na zdjęciu nie mogły prowadzić do kina ponieważ są w zupełnie innym miejscu. Prowadzą one na ostatnią kondygnację zasadniczej części budynku, a kino było w bocznej części (jednopiętrowej) do którego prowadziły inne schody od wejścia przy obecnej ul. Konopnickiej. Oczywiście możesz twierdzić na zasadzie, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" i upierać się, ze tymi schodami też można było dojść do kina. Owszem ale są one w miejscu, gdzie cywile nie mieli wstępu w czasie kiedy istniało kino.
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Jak to te dni się mylą.
Wejście do GWDA było rzeczywiście w części piętrowej - mieszkania von Bulow'a (Oberprasidenten - Wohnhaus) i wąskimi schodami (drewnianymi) i po przejściu korytarzem wchodziło się do "sali kinowej". Sala kinowa znajdowała sie w głównym gmachu, w sali z witrażami (proj. H. Campendonk) nazywano ją grosse Plenarsitzungsaal, kinooperator obsługiwał sprzęt z balkonu (piętro wyżej), w okresie milicyjno-policyjnym kilkakrotnie zmieniano jej wystrój - ważne: witraże się ostały.

Co do schodów - są dwie boczne klatki schodowe - od parteru po strych. Obie identyczne, więc trudno stwierdzić czy to północna czy południowa. Stawiałbym jednak na tę od strony Polizeidirektion (Danzinger Platz 6).
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Jestem jak najdalszy od upierania sie skąd i dokąd te schody (akurat TE lub bliźniaczo podobne) prowadziły. Faktem jest, że po tych schodach chodził na przełomie lat 50/ 60-tych ( i ździebło później) i nie tylko do kina.
Dziś nie potrafiłbym dokładnie określić ale wydaje mi się, że znajdują się one między tym niskim budynkiem w którym kiedyś (w końcówce lat 50-tych urzędował WKR (dla nie wtajemniczonych w skróty Wojskowa Komenda Rejonowa), której cywilnym pracownikiem wtedy byłem. Coś mi się "kołacze" po głowie, że i tymi schodami "obsługiwano" widzów kina ale w szczególnych przypadkach. Ale nie wykluczam, że tylko "się zdaje". A może tym i schodami chodzili na wspólne próby zespołów estradowych "artyści" z PDK i stąd ta zmyłka.
Ale jak by nie było. W każdym bądź razie jestem wielce usatysfakcjonowany, że jednak (gdzie by nie były) schody te jednak są w budynku - dziś należącym do Szkoły Policyjnej.

Sisman pisząc o strychu masz na myśli "sale" gimnastyczne usytuowane w wieżach. Bo o ile ja ten budynek znałem to tam strychu sensu "stricte" nie było.
Jedno zdanie wyjaśnienia dla TOMA.
Tom widzisz tak sie składa, że mam kogoś kto bywa w tym budynku i chciałem go prosić by był albo "suflerem" - podpowiedział czy to te schody albo aby rozstrzygnął. Ale nie odpowiadał mi ani na "hendi" - komórce ani w internecie. No niestety tak czasami bywa.
Temat "Co było w tym budynku" zanim przyszła do niego milicja, o ile nie mylę jest już ograny.
A czy ktoś mógłby wskazać gdzie go szukać?

Jak Nam tak ładnie idzie to może następne zdjęcie.
Przepraszam, że się "rozzuchwaliłem" ale nie widzę by ktoś specjalnie się pchał ze zdjęciami!
Schody te są I stoją, zdjęcie jest świeże, świeżutkie bo można by np. napisać, że nie zrobione były 4.02.2008 a np. jutro tzn. 4.04.2008!
Ale obiekt na pewno nie jest świeżej daty. Zatem ryzykują kolejną "podpałkę" zapytam czy wiecie gdzie stoją te schody:

Obrazek

Niestety, żeby nie ułatwiać zadania musiałem nieco przyciąć oryginalne zdjęcie. Ale wierzcie mi "za" jest płot jednolity z siatki - bez śladu bramki i o ile pamiętam jest tak już ładnych kilka albo i kilkanaście - lat!!!
Ale zanim mnie ktoś "zbeszczeszcze" czy "zwyzywa". To proszę wziąć pod uwagę, że chciałem w jednym miejscu przedstawić czy pokazać i piękne i "pożyteczne" ???
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

Jerzyk, kilka metrów za tym płotem są schody jeszcze ciekawsze i jeszcze bardziej "pożyteczne" ;)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Czy chodzi o te:

Obrazek

A ja za dni parę zapraszam do wątku Kolorowa Piła czy Piła w kolorach. Pochwalę się kilkunastoma zdjęciami, które zrobiłem w czasie "zimowego" (tegorocznego) pobytu w Pile. Starałem się fotografować "tematy chodzące po forum"!
Ale to chyba najwcześniej w sobotę (5.04) i to wieczorem.



PS. Okiennico - właśnie przez to, że na tamtym zdjęciu było widać te ostatnie, tamto zdjęcie wykadrowałem do granic.

Obrazek.

Bo w oryginale wygląda to tak. I widać właśnie te o których piszesz, że są ciekawsze i bardziej pożyteczne.
Ale, ale to co uznajemy, że wiemy gdzie to jest?
A może???
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

To uznajemy, że są one na dworcu PKS :wink:
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Po tych schodach wchodziło się kiedyś między innymi do sklepu mięsnego. Tak tak na PKS-ie był sklep mięsny.
Pozdrawiam.
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Post autor: okiennica »

A dokąd prowadziły te drugie schody, te za płotem?
Bo o ile przy tych pierwszych oczywiste wydaje się, że prowadziły do jakiegoś sklepu (hmm, ale w życiu bym się nie domyśliła, że był tam mięsny :lol: ), to te drugie są co najmniej intrygujące - takie schody do nieba :wink:
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Dla mnie zastanawiające jest- co było prędzej schody czy mur?
Bo tak patrząc -i myśląc, logicznie. Jeśli schody już były gdy stawiano mur to dlaczego ich nie rozebrano???
Bo o ile ja się znam na burzeniu to robota na parę minut , no dajmy na to na trzy godziny (z opalaniem).
A jeśli już był mur to dlaczego i po co postawiono schody - zbyt niskie by z nich zaglądać za mur!
A po co zaglądać za ten mur????? Jak tam nie ma nic ciekawego!

No oczywiście- nie potwierdzałem tego faktu "i te " "i tamte" schody znajdują się jedne na terenie dworca PKS a drugie tuż przy. Co zresztą widać !!!!
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

O te drugie schody padło już pytanie na forum. Niestety do dzisiaj pozostało ono bez odpowiedzi. Oto link.
viewtopic.php?t=231&highlight=schody+donik%B1d
rafiozo1
Posty: 4
Rejestracja: 29 paź 2008, 21:45
Lokalizacja: Schneidemuhl - Browar AXE

Re: Schody

Post autor: rafiozo1 »

Ten mur to ściana "komórek" i garaży należących do bloku przy ul. Kwiatowej.
A salon gier wspomniany w poście z "linku" był w barakowozie i miał schody drewniane :)
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Schody

Post autor: Jerzyk »

Czyli wróciliśmy do tego samego pytania!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się