Podziemia kościołów

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Podziemia kościołów

Post autor: Pablunio »

Czy któryś z czterech pilskich zabytkowych kościołów (św. Rodziny, św. Antoniego, św. St. Kostki, MB Częstochowskiej) posiada podziemia?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Nie, jedynie małe podpiwniczenia wyłącznie na kotłownię. Jedyny który posiadał podziemia - kryptę grobową to kościół Janów nad rzeką, którą osobiście widziałem, po roztrzaskane trumny i porozrzucane kości. Wchodziło się od wewnątrz, przy ołtarzu bocznym po lewej stronie, wąskim otworem. Pierwszy poziom był płytki ale chyba za powodu zasypania. Krypty mieściły się głębiej na 2 poziomie i były w części kościoła gdzie znajdował się ołtarz oraz w bocznych ścianach. Z powodu zasypania było niemożliwe sprawdzić środek i dalej do głównego wejścia. (P.s. odważni koledzy patykami grzebali w roztrzaskanych trumnach odgarniając piasek). Proszę nie sugerować się, że te podziemia były głęboko. To kościół był tak usytuowany, że posadzka była wysoko więc było miejsce na podziemia. Różnica poziomu do rzeki jest tam duża.

Pozdrawiam
Tom
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Racja, też tam byłem. Stare dzieje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

No to opowiedz cos co pamietasz, nie badz taki :)
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

Byłem tam pierwszy raz o ile dobrze pamiętam na wiosnę 1960 roku i prawdę mówiąc nie widziałem żadnych trumien itp. Schodziło się bardzo wąskim i stosunkowo niskim korytarzykiem z lewej strony ołtarza w dół i w lewo.To były pomieszczenia częściowo zasypane, sporo śmieci i butelek. Klasyczna melina na owe czasy. Nie wykluczam, że w części zasypanej być może były i inne krypty. Pamiętam jedynie dwie z łukowatymi sklepieniami.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Może zanim zamurowano wszystkie wejścia była tam melina, tego nie wiem.
Tak, w łukowatych sklepieniach, po prawej stronie 2, na wprost 1 duże. Trumny były totalnie roztrzaskane, duża metalowa sztanga pozioma w murze, której się trzymano podczas wygrzebania kości z gruzu, albowiem podejście z powodu piasku było niewygodne i pochyłe przy ścianach, i po lewej 2. Wszystko było bardzo zdewastowane. Nie wydaje mi się, że to z powodu bombardowania ucierpiały, przypuszczam,
że to byli szabrownicy. A wchodziło się do wnętrza przez okno po uszkodzonych cegłach w murze po prawej stronie od ołtarza głównego.
Niestety osoba, która mogła wiedzieć więcej na ten temat odeszła, to p.Bogdan, któremu także przekazałem informacje o galerii obrazów która była na przykościelnej plebani (oglądałem ją i pamiętam). Ostatni email jaki od niego dostałem to że: odnalazł księdza w okol. Piły, który jeszcze żyje, a od początku po wojnie tam urzędował. Miał z nim termin na rozmowę, odpisałem aby napisał jeśli spotka się z nim, niestety, nie otrzymałem już odpowiedzi, a tajemnicę galerii być może zabrał ze sobą.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Dzięki za fajne informacje i zazdroszczę Wam że mogliście to zobaczyć :)
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Podziemia kościołów

Post autor: pavvlo »

Tom pisze:Jedyny który posiadał podziemia - kryptę grobową to kościół Janów nad rzeką...
Poniżej zamieszczam trzy skany rysunków budowlanych kościoła św. Janów, o które prosił kiedyś w innym temacie, nasz forumowy kolega Bocian.

Jak widać na skanach kościół posiadał coś na kształt niewielkiej krypty.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Podziemia kościołów

Post autor: Tom »

Dzięki Pavvlo za dostarczenie dowodu, miejsca w którym osobiście byłem!

...Ale... kto otrzymał tam miejsce ostatniego spoczynku?
Może ktoś rozwiąże tę zagadkę?

Pozdrowienia
Thomas
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się