Grób rodzinny Stukowskich

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: Kanclerz »

Wypowiedź przeniesiona z "Ciekawostki z eBay.de"
skinspila pisze:Siemanko!
Sprawa jest taka: zapodałem temat kolegom ze stowarzyszenia o zaopiekowaniu się rodzinnym grobem Stukowskich, bo warto by było nawet ze względu na tak wspaniałą knigę jak "Do końca w Pile", a autora chyba przedstawiać nie trzeba (szacunek dla niego). Co wy na to koledzy?

Z pozdrowieniami wiceprezes Stowarzyszenia Historyczno-Fortyfikacyjnego "Przedmoście Piła".
Awatar użytkownika
JAROLPH>
Posty: 43
Rejestracja: 22 lut 2009, 21:09

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: JAROLPH> »

Pierwszy raz spotykam się z tym nazwiskiem, czy może ktoś przybliżyć odnośnie może zasług bądź dziejów tej rodziny.
regards.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

Polecam ci książkę "Do końca w Pile" owego gościa a wszystko zostanie wyjaśnione :smile4:
pilanin
PRZYJACIEL
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2006, 03:39
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: pilanin »

A w którym miejscu znajduje się ten grób?
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

jak wejdziesz od strony starego szpitala na wysokości byłej kostnicy to prawie przy płocie jakieś 50m dość duży i wielki trafisz
pilanin
PRZYJACIEL
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2006, 03:39
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: pilanin »

Dzięki skinspila precyzyjny opis - trafiłem bez problemu. To naprawdę duży grób i wygląda na zaniedbany (jak zdecydowana większość grobów które tam się znajdują). Trochę zaskoczyło mnie to, że w niewielkich odstępach czasu zmarła trójka dzieci z jego rodziny, oraz sporo wolnego miejsca na tablicy nagrobkowej - chyba rzeczywiście Niemcy wierzyli w 1000-letnią rzeszę.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

rodzinny ale kilka osób tam nie trafiło niestety i szkoda naprawdę że nikt o to nie dba jak o cmentarz za ulicą Mickiewicza szkoda :smile3:
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: sisman »

Byłem dzisiaj:

Obrazek

Obrazek
Widok na Wojska Polskiego.

Obrazek
Widok na Salezjańską 13.

Obrazek
Teraz nie będzie problemu z odszukaniem.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: Jerzyk »

Mam dwa pytania - i proszę nie dopatrywać się w nich żadnej złośliwości- pierwsze:
- czy ktoś z miejscowych "Fanów" dr. Stukowskiego może zrobić mi przysługę i odczytać (niestety na zdjęciu nie można) imiona i daty pogrzebanych!!! Idzie o to kim są zmarli wobec naszego gł.bohatera. Czy to są jego dzieci czy to są krewni czy powinowaci albo rodzeństwo?
I drugie pytanie czy ktoś z jego "fanów' zapalił choć ogarek na Wszystkich świętych bądź na Zaduszki - jak każe stara tradycja !!!
Szkoda,że nie wiedziałem o tym grobie w czasie pobytu w Pile - a miałem nieco czasu.
Z góry dziękuję i przepraszam za fatygę. A może "skinspila" ???Jeśli mogę to bardzo Cię proszę.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

Jerzyk podejdę ale w środę i spiszę wszystko co się da bo mam wtedy nockę i nie ma problema co do świeczek w tamtym roku byłem i zapaliłem co do tego to niestety w czasie tych świętych dni byłem w pracy a potem tak jakoś nijakoś choć codziennie tamtędy wracam bo mieszkam akurat bliziutko cmentarza :smile3:
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

Ruhestatte Familie Stukowski:

Uffz Hans Stukowski geb.10.07.1891 gefallen 15.09.1916 an der Somme - środkowy napis
i teraz cała reszta:
Rektor Johan Stukowski 21.02.1861 + 3.03.1938
Maria Stukowski 29.12.1898 + 20.04.1910
Margarete Stukowski 10.03.1909 + 15.02.1930
Anna Stukowski 13.07.1888 + 5.09.1906

to wszystko co tam się znajduje pozdro
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: Jerzyk »

Wiesz co Skinspila?
Ja po dokładnej analizie tego Twojego spotu (wyżej z datami) zacząłem się zastanawiać czy???? Czy jest to rodzina "Naszego" doktora ? I nie dlatego - jak piszesz na innym wątku, że się nudzę czy mam za wiele wolnego czasu. Widzisz zostało mi to z młodości lubiłem czytać książki detektywistyczne (zamiast romansideł) i miałem cholerną radość jak "przechytrzyłem" autor i zgadłem KTO!!!
Co mi się kilkakrotnie zdarzało. A ponadto z czasów pracy pozostała mi stosunkowa łatwość pisania na maszynie(stąd rozwlekłość tekstów) możesz wierzyć albo nie ale ja te teksty załatwiam w kilkanaście minut albo co najwyżej ok. półgodziny.(Pochwalę się ale tylko do Twojej wiadomości - pisałem metodą ciemniową - bez patrzenia na klawiaturę i sporo ponad 2oo uderzeń na minutę!!!)
A biorąc pod uwagę to, ze uważam, że "Telewizja ogłupia" - oglądam prawie włącznie: "National Geographic", "Planet", "Discovery Channel" itp. oraz inne ale gdy pokazują jakieś dokumenty np. "History" czy "Explorer". A że na tych kanałach jest wiele i częstych powtórek a mieszkam tylko z żoną mam trochę czasu nie tylko na Forum "Dawna Piła" ale i na czytanie.
Właśnie wracam do literatury faktu traktującej o II WŚ. I wbrew temu o co mnie podejrzewasz czy posądzasz - nie będę się chwalił na forum tym com przeczytał.
A analiza i dociekanie było nie tylko moim hobby !!!A wchodziło w skład moich czynności zawodowych nawet wtedy gdy byłem adiunktem służby przewozów na PKP!.

No ale ja znowu nie o tym:
Patrząc na te zapisy - ale ja Ci chyba nie podziękowałem- zatem przyjm serdeczne podziękowania.!!!
Być może Johan Stukowski - żył w końcu 77 lat (zmarł nim zdążyłem się urodzić!)- jest ojcem "Naszego" doktora. W latach 80/90 miałby już więcej niż 19 lat zatem...
Na pewno jest ojcem Anny , bo chyba nie mężem. Jest od niej starszy o 27 lat i pięć miesięcy. To zbyt wiele nawet jak na tamte czasy!!!
Wygląda mi także, ze jest ojcem Hansa Stukowskiego, który zginął???najprawdopodobniej na froncie I-szej WŚ.
Siostrą (przy tym założeniu) jest też najmłodsza zmarła w 1910 roku zaledwie 12 letnia Maria i być może to Ona była inspiratorką tego, że Joseph "poszedł" na Medycynę do Breslau?
Jeśli trzymamy się założenia to i Maria (ur. 1898) powinna być siostrą!
A co z Margaret (ur.1909)? Też siostra!!??
Zwróć uwagę,że One wszystkie "cholernie" krótko żyją!!
Maria - 12 lat !!!
Anna - 18 lat!!!
Margarete - 21 lat!!!
A gdzie w tych urodzinach- jeśli to faktycznie jest rodzina "Naszego" doktora- gdzie a raczej KIEDY urodził się "Nasz"
doktor ???
Dla mnie jest to istotne bo wiek doktora może tłumaczyć jego zachowanie w niewoli. Na przykład to, że doktor nie dochowuje pierwszego prawa (wręcz obowiązku) wszystkich jeńców wojennych: Robić wszystko aby uciec z niewoli!!! A jak wiesz - boś czytał jego książkę- porusza się swobodnie po Pile (tak już Pile) i do tego ma cywilne ubranie, które otrzymał od jednego z rosyjskich oficerów.
NO gdzie ???: 1888(Anna),
1891 (Hans),
1895 (Joseph)???
1898 (Maria)
1909 (Margarete)

Pozdrawiam! Pozostaję w (niepotrzebnej) dociekliwości!
PS. A trochę szukałem w internecie (i również w tym " de"
jest tylko jeden Johan Stukowski ale nie pasuje w żaden sposób do "Naszego" Josepha!
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: skinspila »

forum jest od tego by dociekać co mnie bardzo cieszy możliwe że rozwiązałeś zagadkę która mnie nurtowała od 2 lat choć szkoda że nie można przypisać pod żadnym względem praktycznie tego grobu do naszego doktorka, a szkoda co do POLSKIEJ TELEWIZJI to masz te same upodobania co ja wszelkiego rodzaju programy DISCOVERY, PLANET oraz kulinarne i tym podobne ale to tak na uboczu reszta to chłam pozdrawiam cię serdecznie
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: TW »

Joseph Stukowski wspomina w swej książce, że w czasie I Wojny Światowej spędził "kilka lat" w niewoli angielskiej. Żołnierzem musiał więc zostać na jej początku gdy wiek poborowych wynosił jeszcze 20 - 21 lat. Można więc przypuszczać, że urodził się ok. 1895 roku.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: Jerzyk »

TW - jesteś pewny, że żeby uczestniczyć w I-szej trzeba było mieć 20-21lat?
Mój dziadek (rocznik 1896) chwalił się, że był w oddziałach rosyjskich - niestety ta część Mazowsza to był zabór rosyjski a ściślej chyba Kraj Nadwiślański? A może tylko się chwalił?! Kto go wie. Ale ON w 1914 roku miał już 18 lat.
Bo pewnym jestem, że ślubu nie mógł wziąć zanim nie ukończył 21 lat ale do woja???
TW
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2006, 20:38

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: TW »

Do armii Wilhelma II wcielano w wieku 21 lat. Po 1914 ze względów oczywistych sięgano po coraz to młodsze roczniki żeby pod koniec wojny pod broń powoływać 18-latków.
szprotka28
Posty: 1
Rejestracja: 01 mar 2011, 16:56

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: szprotka28 »

Poszukuje informacji na temat rodziny Stukowskich, pochodzę z Piły i tak właśnie brzmi moje panieńskie nazwisko. Z opowieści rodzinnych wynika, iż doktor Joseph Stukowski mógł być moim krewnym. Pozdrawiam i czekam na informacje.
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Grób rodzinny Stukowskich

Post autor: kolega »

ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się