Strona 1 z 1

Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

: 30 sie 2008, 01:21
autor: Maklej
Przeszukuję to forum od pewnego czasu ale rozwiniecia tego tematu nie znalazłem (szukając "recznie" jak i za pomocą wyszukiwarki - ta ostatnia najwyraźniej mnie nie lubi, bowiem nic nie mogę z jej pomocą znaleść...). Problem miałem też do którego działu się wpisać :oops:

Chodzi o historię zabudowań szpitalnych oraz tworzenia się struktur służby zdrowia zarówno po 1945r. w międzywojniu jak również wsześniej (o ile to możliwe) - gdzieś przemknęła mi tylko data budowy "starego szpitala"lecz nie mogłem potem jej znaleść...

Druga sprawa, właściwie na osobny wątek nawet, to znani pilscy przedstawiciele służby zdrowia. W historii miasta zaznaczyło się kilku znakomitych lekarzy jak Donat Stankiewicz, Marian Horst czy Arnold Drygas, Wiktor Skibicki - aptekarz. Onich da się znalesć dość dużo ale może ktoś zna jeszcze inne, trochę zapomniane, może niesłusznie nazwiska.

W tym miejscu mogę wymienić dwóch świetnych chirurgów: dra Jachimowicza i dra Cyryla Szczerbickiego (bym był wdzięczny za wszelkie anegdoty dotyczące wszególności tego drugiego :D ).

Jeszcze jedna sprawa to pilska szkoła pielęgniarek i może jakieś inne fakty dotyczące szkolenia w Pile innych zawodów medycznych

POZDRAWIAM!
Maklej

: 30 sie 2008, 22:45
autor: Maklej
znalazłem pokrewny temat na forum
viewtopic.php?t=308

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

: 31 sie 2008, 20:41
autor: SA108
Maklej pisze:gdzieś przemknęła mi tylko data budowy "starego szpitala"lecz nie mogłem potem jej znaleść...
OK, oto daty budowy budynków szpitalnych przy al. Wojska Polskiego:
- 1898-99 - "stary" szpital (zniszczony w 1945 r.)
- 1926-27 - budynek oddziału zakaźnego (projektant - Hildt), obecnie nowa siedziba Sanepidu
- 1934-36 - "nowy" szpital (projektanci - Mohr i Weidner z Berlina), obecnie Ars-Medical
- 1934 - kostnica

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

: 29 wrz 2009, 19:16
autor: Maklej
Cyryl Szczerbicki (ur. 1 maja 1925 w Grodnie; zm. 1 lutego 1989 w Pile) w 1951 ukończył Akademię Medyczną w Łodzi, gdzie się doktoryzował z patologii trzustki a następnie pracował jako adiunkt w Zakładzie Anatomii Prawidłowej kierowanej przez profesora Tadeusza Wasilewskiego. Do tej pory można w tym zakładzie oglądać preparaty przez niego przygotowywane. Potem pracował jako ordynator oddziału chirurgii w Zduńskiej Woli. Ostatecznie przeniósł się do Piły. Zajął stanowisko zastępcy ordynatora oddziału chirurgii pilskiego szpitala. Był człowiekiem trudnego charakteru, jednakże świetnie znającym sztukę zawodu chirurga. Podejmował się operacji w trudnych, często beznadziejnych przypadkach. Chorował na serce. Operację proponował mu prof. Religa ale zajęty niekończącą się pracą dr Szczerbicki nie zajął się własnym zdrowiem. Zmarł na zawał. Spoczywa na cmentarzu w Wałczu wśród grobów rodziny.
(na podstawie rozmowy z Leokadią Szczerbicką wdową po doktorze)

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

: 30 paź 2013, 12:31
autor: PilTom
Skoro wątek szpitalny, więc może kogoś zainteresuje ta historia:

Bitwa o kaplicę » http://pila.salezjanie.opoka.org.pl/?p=14382

Re: Historia szpitalnictwa i lecznictwa w Pile

: 22 wrz 2016, 00:28
autor: jerzysch35
Urodziłem się w Pile i spędziłem w niej pierwszch 6 lat mojego życia. Oboje rodzice byli lekarzami. Ojciec był drektorem szpitala w latach 1950 - 1959. Byłem szczeniakiem, więc sam nic na temat powiedziec nie moge. Ale pisze o moim Ojcu pani Maria Bochan, na stronie Towarzystwa Miłosników Miasta Piły : http://tmmp.pila.pl/sp_schnitter.html. Zapraszam do odwiedzenia tej strony.