Skąd się wzieła nazwa Koszyce???

somman
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2005, 18:23
Lokalizacja: Piła - centrum

Skąd się wzieła nazwa Koszyce???

Post autor: somman »

Czy ktoś wie, skąd wzieła się nazwa KOSZYCE ??? Znam krótką historyjkę, ale nie wiem czy jest ona prawdziwa. Usłyszałem ją kiedyś od pewnego obywatela Niemiec, który przyjechał tu do Piły, aby zobaczyć gdzie mieszkali jego rodzice i on. Jak mial 8 lat uciekli do Niemiec, a było to na krótko przed zakończeniem wojny. Oprowadzałem go po Pile, i kiedy byliśmy na Koszycach powiedzial mi, ze będąc małym chłopcem babcia opowiedziala mu historyjkę dotyczącą nazwy KOSZYCE.
Oto i ona: Baaaardzo dawno temu (nie podał roku), kiedy przejeżdzał przez te ziemię cesarz niemiecki, zauroczony pięknem tej ziemi, zapytał pracującego chłopa w polu jak nazywa sie ta miejscowość. Chłop odparł mu, że nie ma jeszcze swojej nazwy. Cesarz widząc nieopodal załatwiającą sie krowę odparł: KUHSCHITZ.... I stąd się wzieła nazwa KOSZYCE :wink: .
To jest pewnie tylko historyjka wymyślona specjalnie dla niego przez jego Babcię, ale mnie się ona podobała :D .
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających te stronę.....
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ciekawa historyjka.
Kuh znaczy krowa, ja bym to przetłumaczył jako krowie przystoi.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Skad sie wziela nazwa Koszyce???

Post autor: Tom »

Nie wiem skąd pochodzi ta nazwa, sam się zastanawiałem. Czytając ten temat uśmiałem się i dlatego pozwolę sobie dodać że jeżeli Cesarz miał defekt wymowy to może powiedział "Kuh-sitz" mimo że miał co innego na myśli. Można to przetłumaczyć jako "miejsce krowie" albo po prostu Cesarz krowie rozkazał: "krowa siadaj" jeśli rzeczywiście wymowę miał poprawną to musiał powiedzieć "Kuh-Schütze" czyli "Krowa-Strzelec". Może dlatego że robiła swoją potrzebę fizjologiczną, albo chodzi tu o jakiegoś jeszcze nieznanego mutanta? :D
Ps. Ta babcia musiała mieć super poczucie humoru!!! a może winny jest Cesarz ?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Skad sie wziela nazwa Koszyce???

Post autor: BOGDAN »

Błędem jest branie nazwy "KOSCHUETZ" za podstawę. W dokumentach historycznych wystąpiły Koszyce w 1559 roku, a Kuźnik w 1660. W roku 1772 skutkienm I rozbioru Polski zostały Koszyce wcielone do Prus i były wówczas królewskim majątkiem wolnym od podatków, z 5 zagrodami i młynem wodnym. Kuźnik to królewska wioska z 7 zagrodami. Obydwie miejscowości w latach 80-tych XIX wieku połączono w jedną gminę wiejską. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, była to trzecia wieś w powiecie pod względem ilości ludności.

Zwracam uwagę. iż pierwotna nazwa to KOSZYCE, nazwa KOSCHUETZ występuje znacznie póżniej. Skąd zatem ta "krowa" (die Kuh)?????????
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Koszyce.

Post autor: adam »

Pewnie gdyby mieć trochę czasu można byłoby dojść do tego skąd nazwa Koszyce. Myślę, że najpierw trzeba prześledzić genezę słowa Koszyce, co to słowo o ogóle oznacza. S.p. Bogdan umieścił oczywiście prawdziwą informacje na temat tej wioski, ja natomiast znalazłem, że pewien szlachcic o nazwisku Koscycki w 1559 był właścicielem młyna w Koszycach, a nazwisko Jego wzięło się od nazwy tej wioski.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Nazwa wsi Koszyce w Małopolsce "pochodzi zapewne od założycieli miasta - potomków "Kosza" lub "Kocha"." Może pochodzenie nazwy naszych Koszyc jest podobne.
Skąd pochodzi wzmianka o tym szlachcicu?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Koszyce .

Post autor: adam »

Informacja ta pochodzi z książki "Geschichte des Kreises Deutsch - Krone" von Dr. Fr. Schultz .
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jest w tej książce coś jeszcze o Koszycach albo o Kuźnicy?
Tak na marginesie ten zapis z 1559 roku to najstarsza wzmianka o Koszycach. W tym czasie prawdopodobnie był tam tylko młyn, wieś wokół niego powstała później.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Koszyce

Post autor: adam »

Tak są informacje o Kuźnicy.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Koszyce.

Post autor: adam »

Sprawdziłem dokładnie raz jeszcze, jest też parę informacji o Koszycach.
Pozdrawiam.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Skąd się wzieła nazwa Koszyce???

Post autor: adam »

Koszyce nazywały się także Kościce. Nazwa ta pochodzi od starosłowiańskiego słowa kost-krzak.
Tak podają źródła niemieckie.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się