Inwestycje w Pile

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: dudi »

Docelowo ma powstać ścieżka rowerowo-piesza od mostku policyjnego do mostu kolejowego. W późniejszym terminie koło rzeki i torów aż do Motylewa. Częste wiosenne zalewanie terenów przy Gwdzie oraz nadgryzione duchem czasu przez bobry drzewa, powodują regulacje rzeki i wycinkę drzew. Jeśli tramwaj wodny w przyszłości płynąć ma na ostatnią przystań przy Walki Młodych, to trzeba powyciągać kwadratowe głazy przy moście kolejowym. Może atrakcji przyrodniczych nie będzie, ale walory turystyczne owszem. Może kiedyś tramwajem dopłyniemy do Ujścia, a tam to już 4 obszary natura 2000.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Bocian »

Dudi, czy możesz zdradzić źródło swoich informacji?
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: dudi »

Mam parę wtyczek rodzinnych w urzędach. Wszystko dziś opiera się o kasę, ale pomysły są.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Cyfryzacja Kina Koral

Regionalne Centrum Kultury w Pile uzyskało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu na cyfryzację Kina Koral. Dzięki inwestycji Kino będzie dysponowało aparaturą umożliwiającą odtwarzanie filmów utrwalonych na taśmie 35mm, blu-rayu, a także w technologii cyfrowej 2D i 3D.

Wartość dofinansowania wyniosła 170 tys. zł. Proces cyfryzacji zostanie zrealizowany do końca marca. Harmonogram prac obejmie modernizację kabiny operatorskiej wraz z wyposażeniem jej w niezbędny sprzęt, a także wymianę ekranu w sali widowiskowej. Podobnie jak dotychczas w kinie Koral będzie można zobaczyć ambitne kino niosące wartości edukacyjno-artystyczne.

Kino Koral jest najstarszym kinem w Pile i jednym z najstarszych w Wielkopolsce. Pierwsza projekcja miała miejsce w 1961 roku. Wówczas pilska publiczność zobaczyła film pt. Krzyżacy.

Bartek Mirowski
Biuro Prezydenta

Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 29 stycznia 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Szkoła Policji w Pile otrzymała dotację od miasta

Szkoła Policji w Pile otrzymała 200 tysięcy złotych dotacji od miasta. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? Na przygotowanie dokumentacji rozbudowy bursy. Po rozbudowie, Szkoła Policji w Pile będzie mogła przyjąć o 300 słuchaczy więcej.

Podczas wtorkowej sesji, radni miasta zadecydowali o przekazaniu Szkole Policji w Pile 200 tys. zł Za te pieniądze ma być sporządzona dokumentacja techniczna bursy. Nowy obiekt ma stanąć na terenie szkoły, od placu apelowego w stronę rzeki. Ma się w nim znaleźć 400 miejsc noclegowych dla słuchaczy kursów specjalistycznych i podstawowych z całego kraju.

W Szkole Policji w Pile, specjalizującej się w kształceniu służb kryminalnych, uczy się jednorazowo 600 policjantów. Po wybudowaniu bursy szkoła mogłaby przyjąć dodatkowych 300 osób, a zatrudnienie zwiększyłoby się o około 80 osób.

- Staramy się przekonać radnych i władze miasta, że ta inwestycja leży w interesie Piły, bo to oznacza większe pieniądze z podatków i odpis z podatku z tytułu zatrudnienia pracowników, które trafiają do kasy miejskiej - przekonywał radnych mł. insp. Roman Gryczka, zastępca komendanta Szkoły Policji w Pile.

Koszt całej inwestycji to około 28 milionów złotych. Szkoła na tę inwestycję, nie ma jeszcze pisemnej zgody Komendy Głównej Policji , ale ustna akceptacja tego projektu już jest.

- Budowa bursy to nowe miejsca pracy, budować ją pewnie będą też nasze lokalne firmy - mówił Piotr Głowski, prezydent Piły. - Deklarujemy te pieniądze, jeśli trzeba będzie to je przekażemy, ale liczę na to, że tak jak w przypadku budowy hali sportowej wybudują ją w całości za swoje pieniądze.

W tej chwili słuchacze uczą się i śpią w tym samym budynku. Mają do dyspozycji czteroosobowe pokoje bez łazienek. W większości z nich są ustawione łóżka piętrowe. W nowej bursie mają być pokoje jedno-osobowe. Część mieszkalna pozostanie też w obecnym budynku głównym, ale po oddaniu bursy przejdą one generalny remont, będą dwuosobowe i każdy pokój będzie mieć łazienkę.

Potrzeba remontu wynika z większego zapotrzebowania na szkolenia policjantów.

Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 29 stycznia 2014
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Bocian »

Ruszył przetarg na przebudowę południowej części Wyspy (obszar między kładką od ul. Wodnej, kładką przy Młynie i sceną) :
http://bip.um.pila.pl/content.php?cms_id=2496

Zakres prac obejmuje wymianę nawierzchni placu wokół fontanny, zmniejszenie niecki fontanny, przebudowę alejek i wytyczenie drogi dla rowerów o nawierzchni z czerwonego asfaltu.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Stadion na Żeromskiego w Pile: rusza remont

Stadion na Żeromskiego w Pile będzie wyremontowany. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na budowę bieżni. Stara - tartanowa bieżnia miała muldy, nie nadawała się do uprawiania sportów. Czy warto remontować stadion przy Żeromskiego?

Firmom, które mogłyby być zainteresowane tą inwestycją nie pozostawiono zbyt wiele czasu, bo już 21 lutego nastąpi otwarcie ofert.

Nowa nawierzchnia ma spełniać światowe standardy, czyli wylewany poliuretan w trzech warstwach o grubości 14 milimetrów. Taką nawierzchnię ma bieżnia na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy.

- W kwietniu planujemy ściągnięcie starego tartanu, później trzeba będzie frezować beton, później zostanie nalana nowa warstwa betonowa, a po miesiącu wylewany zostanie poliuretan. Najpóźniej do końca września bieżnia będzie gotowa, a w październiku zrobimy tam pierwsze zawody na tym obiekcie - wymienia Dariusz Kubicki, dyrektor MOSiR w Pile.

To będzie pierwszy etap całkowitej renowacji stadionu na Żeromskiego w Pile.

- Przetarg dopiero wykaże jaka jest wartość tego zadania - zaznacza Krzysztof Szewc, wiceprezydent Piły.

W wieloletniej prognozie finansowej zarezerwowano na cały remont 7 milionów złotych. Miasto wkrótce wystąpi o dofinansowanie remontu bieżni do ministerstwa sportu. Także w drugim etapie, czyli podczas remontu trybun i budynków na stadionie miasto starać się będzie o dodatkowe pieniądze. Trzeci etap rewitalizacji stadionu obejmuje wybudowanie dodatkowego stadionu rozgrzewkowego.

- Jest oczywiste, że jeżeli dofinansowania z ministerstwa nie otrzymamy, to ten stadion zapasowy będzie nam zbędny - uspokaja Krzysztof Szewc.


Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 8 lutego 2014
Poza tym, MZK zamawia tramwaj wodny (dwukadłubową łódź motorową o długości ~10 m i szerokości ~3 m), którego pierwsze rejsy odbędą się na przełomie kwietnia i maja. Zaś na pilskim cmentarzu buduje się Pomnik Dzieci Utraconych.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Magazyn wojskowy w Pile powstanie przy al. Powstańców Wielkopolskich

Magazyn wojskowy w Pile będzie obsługiwał północno - zachodnią część kraju. Będzie w nim przechowywana żywność, umundurowanie, części zamienne, uzbrojenie. Nie będzie za to amunicji ani paliwa. Magazyn powstanie przy al. Powstańców Wielkopolskich. Czy Piła na nim skorzysta?

W Pile powstanie ogromny magazyn wojskowy, który będzie obsługiwał Wielkopolskę, województwo zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko - pomorskie. Będzie przechowywana w nim żywność, umundurowanie, uzbrojenie i części. Centrum logistyczne zostanie wybudowane do końca 2016 roku.

- W magazynie będzie przechowywana żywność, umundurowanie, uzbrojenie, części zamienne. Nie będzie tu paliwa ani amunicji - wymienia gen. Jan Dziedzic, szef zarządu planowania logistyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Inwestycja pochłonie około 135 milionów złotych. Za te pieniądze przy al. Powstańców Wielkopolskich powstanie ogromne centrum. Dziś funkcjonuje już tam magazyn wojskowy, jego rozbudowa uchroni go przed likwidacją. Lokalne władze liczą, że wojskowa inwestycja poprawi sytuację komunikacyjną w Pile i okolicy.

- Będzie to dla nas argument w staraniach o drogi ekspresowe, linię kolejową czy pieniądze na ożywienie lotniska - mówi Adam Szejnfeld, pilski poseł Platformy Obywatelskiej.

Z pewnością centrum logistyczne nie wpłynie na zmniejszenie bezrobocia. Początkowo mówiło się, że pracę w wojsku może znaleźć aż 60 cywilów.

- Zatrudnienie wzrośnie, ale nieznacznie. Wszystko będzie zautomatyzowane, zostaną zastosowane nowoczesne technologie. Liczymy, że do obsługi nowego magazynu będzie potrzebnych 27 osób. Zostanie też zredukowane zatrudnienie w starym składzie - tłumaczy gen. Dziedzic.

Magazyn powstanie do końca 2016 roku, a w 2017 roku zacznie funkcjonować.


Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 11 lutego 2014
I dla uzupełnienia informacji o zapowiedzi budowy (albo rozbudowy?) magazynu wojskowego warto jeszcze przeczytać relację prasową asta24.pl
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

moja.pila.pl pisze:Obrazek

Tak będzie wyglądał ośrodek radioterapii

Wiemy już jak może wyglądać ośrodek radioterapii w Pile. Wizualizację autorstwa biura projektowego z Poznania zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Pile.

Ośrodek radioterapii w Pile ma powstać w 2017 roku, jednak konkretne i oficjalne terminy poznamy dopiero po wyłonieniu wykonawcy robót. Na razie znajdujemy się kilka etapów przed tym wydarzeniem. Gmina Piła wyłoniła dotychczas jedynie firmę, która wykonała dokumentację projektowo-kosztorysową ośrodka radioterapii oraz oddziału onkologii w Szpitalu Specjalistycznym w Pile.

Przy okazji nie uniknięto kontrowersji. Wart ponad 820 tysięcy kontrakt trafił bowiem w ręce poznańskiej spółki po zamówieniu z wolnej ręki. Rywal w walce o umowę miał spore wątpliwości co do zasadności takiego wyboru, twierdząc że komisja składała się z osób niekompetentnych, a sam zwycięzca zaprojektował obiekt, którego ściany nie spełniają warunków ochrony radiologicznej. Oficjalnego protestu jednak nie złożono, dlatego wyniki konkursu nie uległy zmianie.

- Nie było żadnego protestu w sprawie konkursu na projekt ośrodka radioterapii – mówi Dorota Strugała z Urzędu Miasta Piły. – Konkurs architektoniczny zorganizowany został w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Procedura umożliwiała każdemu wykonawcy oprotestowanie w ustawowym terminie zarówno treści regulaminu konkursu, składu Sądu Konkursowego, wszystkich zapisów które zdaniem wykonawcy były niepoprawne, wadliwe, nie podobały się wykonawcy. Taki protest nie wpłynął do Zamawiającego. Tak więc dziś stawianie wyimaginowanych zarzutów Zamawiającemu lub też szkalowanie i podważanie kompetencji członków Sądu Konkursowego jest niedopuszczalne. Wiemy skądinąd, że członkowie Sądu Konkursowego rozważają możliwość skierowania sprawy na drogę sądową.

Potyczki pomiędzy komisją konkursową, a uczestnikiem zmagań są jednak tylko tłem dla całej sprawy. Pilan najbardziej interesuje kiedy powstanie ośrodek radioterapii oraz jak będzie wyglądał. Dziś znamy już odpowiedź na drugie z tych pytań. Wizualizację zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym. Poniżej prezentujemy wybrane slajdy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 5 marca 2014
Więcej wizualizacji pod tym linkiem » https://www.facebook.com/media/set/?set ... 648&type=1
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1751
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: SA108 »

Bocian pisze:Przyrodnikiem nie jestem, ale wydaje mi się, że betonowanie brzegów rzeki raczej nie wpływa pozytywnie na przyrodę...

Czy to nie jest przypadkiem robione pod tramwaj wodny, aby udrożnić rzekę?
Tylko po co takim tramwajem jeździć jeśli ani przyrodniczo (beton na brzegach) ani kulturowo (brak jakiejkolwiek architektury powyżej Wyspy) będzie to obszar jałowy? Co tam będzie do oglądania?
Z tego co wiem betonowe nabrzeża będą tylko na tym odcinku, gdzie są obecnie (oczywiście zostaną odbudowane). Na pozostałych odcinkach zostanie tylko w uszkodzonych miejscach uzupełniony narzut kamienny.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Inwestycja za 75 mln w specjalnej strefie ekonomicznej

To już pewne. Na terenach przy ul. Wawelskiej w Pile powstanie wytwórnia pasz dla drobiu i trzody. Inwestycję zrealizuje należąca do holdingu Farmutil spółka Polskie Zakłady Zbożowe w Wałczu.

O planach inwestycyjnych Polskich Zakładów Zbożowych pisaliśmy w Życiu Piły ponad miesiąc temu. We wtorek władze spółki podpisały z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną porozumienie dotyczące zakupu dwóch działek na terenie pilskiej podstrefy PSSE. Za dwie działki - o powierzchni 3,3050 ha i 4,2888 ha - Polskie Zakłady Zbożowe zapłacą 2,8 mln złotych. Na terenie pilskiej podstrefy firma chce postawić wytwórnię pasz o wydajności 60 ton/h paszy granulowanej dla drobiu i trzody oraz linię produkcji premiksów o wydajności 5 ton/h.

- Ta inwestycja będzie kosztowała nas minimum 75 milionów złotych. W ofercie, którą złożyliśmy w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zadeklarowaliśmy również zatrudnienie minimum 50 osób - mówi prezes Polskich Zakładów Zbożowych Sp. z o.o. w Wałczu, Marian Płóciennik. Spółka inwestycję tę planowała zrealizować w innej lokalizacji, ostatecznie wybór padł jednak na pilską podstrefę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Będzie to najnowocześniejszy tego typu zakład w Polsce, wyposażony w najnowsze technologie - dodaje Marian Płóciennik.

Władze spółki zapewniają też, że działalność wytwórni pasz przy ulicy Wawelskiej nie będzie uciążliwa dla mieszkańców Piły. - Na przykładzie naszego zakładu ulokowanego w centrum Wałcza mogę powiedzieć, że nie mamy tam żadnych problemów natury zapachowej. Zakład w Pile będzie całkowicie hermetyczny i zbudujemy go z uwzględnieniem wszystkich prawnych zobowiązań z tytułu ochrony środowiska - deklaruje prezes Polskich Zakładów Zbożowych Sp. z o.o. w Wałczu. Sęk w tym, że w Polsce cały czas nie ma ustalonych dopuszczalnych norm stężeń odorowych. - Nie będzie śmierdziało - zapewnia Marian Płóciennik.

Uruchomienie wytwórni pasz na terenach pilskiej podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej planowane jest na koniec przyszłego roku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 23 kwietnia 2014
pila.pl pisze:Obrazek

Farma fotowoltaiczna w Pile

Fotowoltaika Piła sp. z o. o. powstała w styczniu 2013 roku z inicjatywy prezesa Spółki Wodno-Ściekowej „GWDA” sp. z o. o. Jej głównym założeniem było przemysłowe zagospodarowanie pól irygacyjnych w sposób umożliwiający ich dalszą eksploatację. Ten nowatorski pomysł spotkał się z pozytywnym odbiorem i szerokim uznaniem.

Fotowoltaika Piła sp. z o.o. rozpoczęła starania o warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla dużej farmy fotowoltaicznej podzielonej na 3 części o docelowej mocy równej 5,5MW. O tym jaka jest skala projektu mówi cytat z artykułu Polski rynek fotowoltaiczny w liczbach z portalu Gram w Zielone:

Obecnie w Polsce budowanych jest wiele elektrowni fotowolaicznych, największa pod kątem mocy jest realizowana w Olsztynie (warmińsko – mazurskie). Wkrótce zostanie zaś oddana do użytku druga farma fotowoltaiczna o mocy 1,2 MW w miejscowości Czerniewice. Po zakończeniu wspomnianych inwestycji, na koniec roku 2013 w Polsce może działać nawet ponad 24 MW elektrowni fotowoltaicznych.

W chwili obecnej Spółka posiada warunki przyłączenia dla instalacji oraz rozpisała konkurs na wykonanie projektów budowlanych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę farmy. Prawdopodobny czas rozpoczęcia budowy to początek roku 2015, który uzależniony jest w dużym stopniu od przyjęcia przez Rząd rozwiązań w zakresie tzw. dużego trójpaku energetycznego.

Członek zarządu Fotowoltaika Piła sp. z o. o.
Tomasz WojciechowskiŹródło: www.pila.pl
Data wydania: 23 kwietnia 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

miastowirtualne.pila.pl pisze:Obrazek

Inwestycja przy Kolbego

W centrum miasta, przy skrzyżowaniu ulic Kolbego, Piekarskiej i Kujawskiej, powstaje nowy budynek mieszkalno-usługowy. Inwestycja wyróżniać się będzie wysokimi walorami architektonicznymi, dobrą jakością i estetyką materiałów wykończeniowych zastosowanych na poszczególnych detalach elewacji. Budynek realizowany w systemie deweloperskim, będzie obiektem pięciokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym, o wysokości 15,60 m, z dachem wielospadowym. Ostatnie dwie kondygnacje będą poddaszowymi.

Nowy obiekt nie przekracza wysokości istniejącego budynku sąsiedniego (16,70 m), do którego zostanie dobudowany. Architekturą nawiązuje do sąsiedniej zabudowy mieszkalno-usługowej, wykusz budynku z fasadą aluminiową i zakończony attyką, stanowić będzie akcent architektoniczny na zamknięciu osi ul. Budowlanych. Inwestycja zagospodaruje niezabudowaną przez wiele lat działkę, zagruzowaną po rozbiórce poprzedniego budynku, i zakończy tym samym kształtowanie nowej pierzeji ulicy Kolbego.

Obrazek
Stan budowy - kwiecień 2014 r.

Obrazek
Plan zagospodarowania inwestycji

Na parterze budynku znajdą się trzy lokale usługowe o łącznej powierzchni nieco ponad 200 m2. Budynek będzie jednoklatkowy, wyposażony w windę, a znajdzie się w nim 17 lokali mieszkalnych o zróżnicowanej powierzchni. Program całej inwestycji zakłada wykonanie obiektu oraz zagospodarowanie terenu, polegające na wykonaniu 23 miejsc parkingowych zlokalizowanych w obrębie budynku, odtworzenie i wykonanie nowych chodników.

Autorem projektu jest Biuro Obsługi Architektonicznej Archi-Graf z Piły, inwestycje realizuje firma MIKOŁAJCZAK na zlecenie dewelopera ABITA Developer. Obiekt ma zostać oddany do użytkowania na początku przyszłego roku.

Obrazek
Wizualizacja - widok od strony ul. Kolbego

Obrazek
Wizualizacja - widok od strony ul. Budowlanych


Źródło: www.miastowirtualne.pila.pl
Data wydania: 3 maja 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Termomodernizacja teatru miejskiego

W lipcu ubiegłego roku, Regionalne Centrum Kultury rozpoczęło starania o środki na wykonanie termomodernizacji Teatru Miejskiego. Złożono wniosek do projektu „Zielone okna”.

W dniu 24 kwietnia 2014 r. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił udzielić dofinansowania w formie dotacji na przedsięwzięcie „Termomodernizacja budynku Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile” realizowane przez RCK-Fe w Pile.
Planowany koszt całkowity przedsięwzięcia wynosi 1 298 190,00 zł, przy czym wkład Gminy Piła wyniesie 460 tys. zł

Prócz efektu wizualnego, oszczędności, termomodernizacja przyczyni się zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 366 Mg/rok.
W dniu dzisiejszym Regionalne centrum Kultury ogłosiło przetarg na realizację przedsięwzięcia. Więcej szczegółów na stronie http://bip.rck.pila.pl/

Termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia: 31.12.2014 r.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 15 maja 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Szkoła Policji doinwestowana. Komendant główny otworzył halę i boiska

Komendant Główny Policji otworzyły w pilskiej szkole policji nowe obiekty sportowe. W szkole rozbudowana została hala sportowa, powstał też kompleks boisk, siłownia i tor przeszkód.

Obrazek
Fot. Szkoła Policji w Pile

To pierwsze od wielu lat tak poważne inwestycje w pilskiej szkole policji. Ich realizacja była możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Komendy Głównej Policji. W ramach inwestycji rozbudowana została m.in. istniejąca hala sportowa. Remont kosztował ponad 2,7 mln zł. W dodatkowych pomieszczeniach znalazły się m.in. siłownia, sala judo, sala ćwiczeń taktyki i techniki policyjnej oraz sale do sportów walki. Oprócz tego dobudowano pomieszczenia dla trenerów, saunę, magazyny i sanitariaty.

Ponad 1,8 mln zł kosztował z kolei kompleks boisk, z którego korzystać będą mogli słuchacze pilskiej szkoły policji. Co ciekawe, boisko do piłki nożnej, które zbudowano w ramach kompleksu sportowego pokryte jest sztuczną nawierzchnią, która posiada certyfikat FIFA. Jest również drugie boisko – wielofunkcyjne – do koszykówki i siatkówki.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 25 maja 2014
pila.pl pisze:Obrazek

MEC Piła - dofinansowanie do nowej inwestycji w wysokości 11,8 mln zł zagwarantowane.

W dniu 21.05.2014 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisany został aneks do umowy, gwarantujący Miejskiej Energetyce Cieplej Piła Sp. z o.o. dofinansowanie w kwocie 11,8 mln zł do projektu: „Rozwój systemu ciepłowniczego w Pile przez zabudowę gazowych agregatów kogeneracyjnych w kotłowni rejonowej KR-Koszyce w Pile”. Łączna wartość projektu to ponad 43 mln zł. Ponadto MEC Piła uzyskała 4,5 mln zł pożyczki z WFOŚiGW w Poznaniu udzielonej na preferencyjnych warunkach.


Obrazek

Nowy obiekt będzie największym w Polsce źródłem kogeneracyjnym zasilanym gazem ziemnym i pozwoli produkować jednocześnie ok. 10 MWt energii cieplnej i ok. 10 MWe energii elektrycznej. Spowoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na tą energię ze źródeł konwencjonalnych i tym samym przyczyni się do zmniejszenia ilości spalanego węgla i emisji szkodliwych substancji a w szczególności pyłów i CO2 do atmosfery. Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku a planowany termin jej zakończenia to IV kwartał 2014 roku i w jej efekcie MEC Piła z przedsiębiorstwa ciepłowniczego stanie się przedsiębiorstwem elektro-ciepłowniczym. Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum JOKA Sp. z o.o i CPL Concordia Societa Cooperativa O/Polska.

Dzięki zaangażowaniu władz Spółki, Zarządu i pracowników, w niedalekiej przyszłości w Pile będziemy mogli się cieszyć jednym z najnowocześniejszych źródeł ciepła w kraju, wyznaczających nowy kierunek działania dla nowoczesnych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Nowy obiekt z agregatami kogeneracyjnymi zostanie wybudowany przy istniejącej kotłowni KR Koszyce przy ul. Śniadeckich w Pile. Obecnie w Pile działają trzy kotłownie węglowe i jedna gazowa.

Nowy obiekt będzie wspomagał pracę całego systemu ciepłowniczego w Pile. Kotły istniejące w KR Koszyce przy ul. Śniadeckich pozostaną i nadal będą produkować ciepło dla mieszkańców. System ciepłowniczy miasta Piły składa się z obszarów zasilanych z trzech kotłowni, połączonych ze sobą i w zależności od potrzeb można elastycznie reagować na bieżące potrzeby odbiorców. Wyjątek stanowi KO Staszyce przy ul. Rogozińskiej, która zasila tylko sąsiadujące osiedle mieszkaniowe. W okresie zimowym funkcjonują wszystkie kotłownie a latem, tylko jedna, produkująca ciepło na potrzeby ciepłej wody. Obecnie nie ma znaczenia która, gdyż wszystkie obiekty są połączone siecią ciepłowniczą.

Nowe, gazowe źródło ciepła w KR Koszyce będzie mogło produkować ciepło latem a pozostałe kotłownie zostaną zatrzymane.

Dla zobrazowania. Produkcja energii elektrycznej (10 MWe) w nowym miejscu może zaspokoić ok. 30% obecnego zużycia prądu miasta Piły. Produkcja ciepła z nowego źródła (10MWt) to ok. 9% obecnej mocy zamówionej na ciepło przez wszystkie obiekty w Pile. Taka moc jest potrzebna do dostarczenia samej ciepłej wody dla istniejących odbiorców w Pile.W związku z uruchomieniem nowego źródła ciepła, nie są planowane podwyżki cen za ciepło. Produkcja ciepła z węgla jest korzystniejsza cenowo jednak w naszym przypadku istotą jest łączna produkcja energii cieplnej i elektrycznej w kogeneracji.

Cytując za Wikipedią – „Kogeneracja (także skojarzona gospodarka energetyczna lub CHP – Combined Heat and Power) jest to proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowej energii cieplnej w elektrociepłowni. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym – w porównaniu z odrębnym wytwarzaniem ciepła w klasycznej ciepłowni i energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej – źródło Wikipedia”.
Silniki gazowe będą produkowały energię elektryczną i jednocześnie w trakcie tego procesu będą generowały ciepło (efekt procesu spalania). Dobrym przykładem jest silnik w samochodzie, który w trakcie pracy, najczęściej jest chłodzony wodą tak aby się nie zatarł. Właśnie takie ciepło z procesu chłodzenia silnika będzie wykorzystywane do zasilenia sieci ciepłowniczej Piły.

MEC Piła


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 22 maja 2014
faktypilskie.pl pisze:Obrazek

Apartamenty w Oazie Natury

Obrazek

Spółka Abc Apartamenty oddaje do użytku nową inwestycję: "Oazę Natura" - nowoczesny apartamentowiec usytuowany przy ulicy Równej na pilskim osiedlu "Zielona Dolina".

Budynek składa się z 18 mieszkań: 9 apartamentów dwupoziomowych o powierzchni użytkowej 110 m kw. z tarasem wypoczynkowym na ostatniej kondygnacji oraz 9 apartamentów dolnych o powierzchni 64 m kw. z własnym ogrodem o powierzchni 100 m kw. Niepowtarzalnego wyglądu nadają apartamentowcowi wykończenia materiałami najwyższej jakości: chodniki i podjazdy z kostki granitowej, szklane balustrady czy elewacja wykończona drewnem egzotycznym to tylko niektóre elementy mówiące o wysokim standardzie wykończenia budynku.

Nieprzypadkowa lokalizacja apartamentowca jest połączeniem spokoju a zarazem bardzo dobrej komunikacji z centrum miasta. Majestatyczna przyroda na wyciągnięcie ręki oraz bliskie (200 metrów) sąsiedztwo rzeki czynią z "Oazy Natura" wręcz wymarzone miejsce do zamieszkania.

Ceny: apartament 110 m kw. + taras: 380 000 zł (stan developerski), apartament 64 m kw. + ogród: 280 000 zł (stan developerski)

Abc Apartamenty Spółka Jawna
Galewski i Kasprowicz
Plac Konstytucji 3 Maja 7, 64-920 Piła
Developer: Wojciech Lipski
tel. 886-579-759
e-mail: wojciechlipski@abcapartamenty.plŹródło: www.faktypilskie.pl
Data wydania: 27 maja 2014
pila.pl pisze:Obrazek

Nowy parking przy budynku Inwest Park

W dniu dzisiejszym Gmina Piła przekazała teren budowy pod zadanie o nazwie "Parking przy budynku na ul. Dąbrowskiego 8".

Wykonawcą zadania będzie wyłoniona w wyniku przetargu nieograniczonego pilska firma TEAM-BUD Wojciech Maciaszczyk. Inwestycja składa się z dwóch elementów: remontu parkingu składającego się z 89 miejsc postojowych oraz zmiany zagospodarowania terenu w zakresie placu wejściowego w skład, którego wchodzi ewakuacyjna droga przeciwpożarowa, elementy małej architektury (elementy z betonu architektonicznego, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe) wraz z chodnikami łączącymi istniejące ciągi komunikacyjne.

Nawierzchnia parkingu zostanie wykonana z kostki betonowej, nawierzchnia placu z kostki betonowej drobnowymiarowej - śrutowanej. Plac przed wejściem głównym do budynku oświetlony zostanie poprzez zastosowanie latarni parkowych oraz reflektorów montowanych w terenie do podświetlania zieleni.

Termin zakończenia robót planowany jest na sierpień 2014 r.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 2 czerwca 2014
I ostatnia wiadomość z najświeższych inwestycji znaleziona na fanpage Piła za kierownicą. Fanpage całkowicie bez procentów z dnia 4 czerwca 2014 roku:
Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Z. Starego z ul. Okrzei. Na zdjęciu rozkopy związane z przenoszeniem przystanków autobusowych i wykonaniem peroników dla pasażerów. Przepraszamy pieszych za utrudnienia i niedogodności wynikające z prac.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

W lipcu ruszy budowa Onyx Business Point

W drugiej połowie 2015 roku w miejscu domu towarowego z epoki PRL przy ul. Witaszka 6 w Pile stanie nowoczesny biurowiec.

Budynek będzie siedzibą centrum operacyjnego zajmującej się wierzytelnościami masowymi spółki P.R.E.S.C.O. Group. W najbliższych dniach firma wybierze wykonawcę inwestycji. - Mamy już pozwolenie na budowę, roboty powinny rozpocząć się w lipcu - mówi wiceprezes zarządu P.R.E.S.C.O. Group, Wojciech Andrzejewski. Budowa potrwa około 11 - 12 miesięcy. - Biorąc jeszcze pod uwagę czas potrzebny na adaptację budynku do naszych potrzeb, inwestycja powinna zostać zakończona w drugiej połowie 2015 roku - dodaje Wojciech Andrzejewski. Początkowo zakładano, że realizacja Onyx Business Point zakończy się z końcem 2014 roku. Realizację opóźniły jednak kwestie proceduralne.

Zgodnie z koncepcją Onyx Business Point będzie nowoczesnym biurowcem z elementami obiektu klasy A o łącznej powierzchni 2500 m2. Autorem projektu jest Biuro Obsługi Architektonicznej Archi-Graf z Piły. Budynek ma składać się z trzech kondygnacji. Jego elewacja zostanie wykonana ze szkła i kamienia, a barwami nawiązywać będzie do kolorystyki P.R.E.S.C.O. - Inwestycja zakłada gruntowny remont obecnego obiektu i jego rozbudowę w kierunku Placu Staszica - mówi Wojciech Andrzejewski.

Dwie górne kondygnacje biurowca zajmie P.R.E.S.C.O. Group - zostanie tam przeniesione pilskie centrum operacyjne spółki. Powierzchnia na parterze będzie wynajmowana podmiotom zewnętrznym. - Zależy nam na tym, żeby wprowadzili się tam najemcy z branży usług finansowych i prawnych, np. kancelarie prawne i notarialne, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe - dodaje Wojciech Andrzejewski. Na parterze Onyx Business Point ma znaleźć się też restauracja.

Nazwa biurowca została wybrana w konkursie. Zwycięzca zgłosił nazwę Onyx. Decyzją inwestora propozycja ta została rozszerzona o dodatkowy człon definiujący biznesowy charakter budynku. Ostatecznie biurowiec będzie więc nosił nazwę Onyx Business Point.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 5 czerwca 2014
asta24.pl pisze:Obrazek

Koszmar kierowców dobiega końca

Remont wiaduktu znajdującego się w ciągu drogi krajowej numer 11, przebiegającej przez centrum miasta spędza sen z powiek kierowców, którzy codziennie przejeżdżają tą trasą.. Ich koszmar powoli dobiega końca, bo już w czerwcu do użytku zostanie oddana remontowana nitka. Czy to jednak koniec prac na wiadukcie ? Wszystko wskazuje że tylko chwilowy.


Rok temu rozpoczęły się prace remontowe na wiadukcie w Pile. Był to koszmarny rok dla kierowców korzystających z drogi krajowej numer 11, przebiegającej przez centrum miasta. W godzinach szczytu tworzyły się tam gigantyczne korki.

Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, ale co z dojazdem służb ratunkowych, kiedy każda minuta jest na wagę zdrowia i życia ludzkiego. W przypadku remontu wiaduktu, aby dojechać do miejsca zdarzenia musimy korzystać z dróg zastępczych, co może wydłużyć czas dojazdu do wypadku – mówi mł. bryg. Zbigniew Szukajło, rzecznik prasowy KP PSP w Pile.

Koszmar kierowców korzystających z wiadukty powoli jednak dobiega końca. Montowane są bariery sprężyste i balustrady mostowe na obiekcie, więc wszystko wskazuje na to, że inwestycja zostanie zakończona w terminie, czyli w połowie czerwca – mówi Krzysztof Tomczyk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

Jednak jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad to nie koniec remontów, bo jak tylko znajdą się pieniądze czekają Nas prace na drugiej nitce wiaduktu. Remont drugiej nitki jest konieczny. Planowany był on na przyszły rok jednak nie mamy zatwierdzonego finansowania na ten remont i jak tylko otrzymamy finansowanie to będziemy przystępowali do remontu – zaznacza Alina Cieślak, rzecznik prasowy GDDKiA w Poznaniu

Remont jest jednak konieczny. Wiadukt ma niemal 40 lat a przed laty dochodziło na nim do niebezpiecznych sytuacji. Betonowy odłamek spadł na znajdujący się pod przejazdem przystanek autobusowy a kilka lat wcześniej na tory, tuż po przejeździe pociągu zleciała betonowa podpora mostu.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 5 czerwca 2014
moja.pila.pl pisze:Obrazek

Więcej ścieżek

Pile przybędzie ścieżek rowerowych. Już we wrześniu jednośladem będzie można pokonać trasę od kładki nieopodal Starostwa Powiatowego aż do Placu Staszica, jadąc po świeżo wyremontowanym szlaku.

Inwestycja jest jedną z części budowy Pilskiej Strefy Aktywności Turystycznej, w skład której wchodziła m.in. budowa placu zabaw na Wyspie czy oddanie do użytku przystani wodnych. Całość projektu ma być warta niespełna 10 milionów złotych, z czego połowa to dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Teraz przychodzi pora na budowę ścieżek rowerowych. Wprawdzie już teraz na odcinku od kładki przy Starostwie Powiatowym do Placu Staszica w dużej części można poruszać się rowerem, ale już jakość „ścieżki” pozostawia wiele do życzenia. Po zakończeniu prac cały fragment będzie można pokonać ścieżką pieszo-rowerową wyłożoną kostką betonową. Na całym odcinku ścieżka podzielona będzie na dwie niemal identycznej szerokości części – jedną dla pieszych i drugą dla rowerzystów.

Obecnie trwa przetarg, który wyłoni wykonawcę prac. Zwycięzcę oraz szczegóły finansowe poznamy pod koniec czerwca. Z kolei wszelkie prace powinny planowo zakończyć się 1 września.


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 6 czerwca 2014
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 18:54

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: dudi »

Kolejna inwestycja. Tym razem na stawku wojskowym przy ul. Kusocińskiego. Zgaduję, że jest to wyciąg do nart wodnych.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Waldek »

Krzysztof Ju pisze:Remont wiaduktu znajdującego się w ciągu drogi krajowej numer 11, przebiegającej przez centrum miasta spędza sen z powiek kierowców, którzy codziennie przejeżdżają tą trasą.
Od czasu wybudowania obwodnicy droga krajowa numer 11 omija miasto, a wiadukt znajduje się w ciągu drogi wojewódzkiej numer 180. W asta24.pl chyba o tym nie wiedzą.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Bocian »

Wiadukt, podobnie jak al. Niepodległości, al. Piastów i al. Poznańska, nadal są zarządzane przez GDDKiA.

http://www.pila.pl/cms_go.php?ad=10000338 - popatrz na piąty slajd tej prezentacji.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Na Płotkach powstaje plac zabaw za 200 tysięcy

W najbliższy weekend - ze startem sezonu na kąpieliskach - na Płotkach powinien zostać oddany do użytku plac zabaw. Powstanie też siłownia "pod chmurką".

Prace przy budowie placu zabaw dobiegają już końca. Zadanie - za 208 235,31 złotych - realizuje „Saternus Service” Sp. z o.o. Sp.k z Chorzowa. Do dyspozycji dzieci zostaną oddane m.in. drabinki, mostki linowe i łukowe, pomost ruchomy, rura strażacka, ścianka wspinaczkowa, tunel, zestaw do przewrotów i zjeżdżalnie. Plac zabaw powstaje przy ścieżce prowadzącej nad jezioro, w pobliżu lokali gastronomicznych. Zagospodarowany zostanie też teren wokół placu zabaw - pojawią się m.in. nowe ławki i stojaki rowerowe.

W tym sezonie ośrodek nad jeziorem wzbogaci się też o siłownię "pod chmurką". Ta zostanie zbudowana w miejscu, w którym dotychczas stała wiata. Koszt siłowni to około 60 tysięcy złotych. Jeszcze w czerwcu na Płotkach powinny stanąć też pierwsze nowe domki letniskowe.

Sezon na pilskich kąpieliskach rozpocznie się oficjalnie 15. czerwca. Od tego czasu na Płotkach i Piachach będą pracować ratownicy. Miejski Zakład Komunikacji linię autobusową na Płotki uruchomi 1. lipca.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 9 lipca 2014
Zdjęcia placu zabaw można zobaczyć w wątku Płotki - czas na nowe.

moja.pila.pl pisze:Obrazek

350 tysięcy na place zabaw

Ponad 350 tysięcy złotych będzie kosztowała budowa placów zabaw przy czterech pilskich przedszkolach publicznych. Prace zrealizują dwie firmy wyłonione w zakończonym właśnie przetargu.


Źródło: www.moja.pila.pl
Data wydania: 9 czerwca 2014
Niestety wklejam tylko lid newsa z Moja Piła, która od jakiegoś czasu już nie istnieje w wyniku nieporozumienia między redakcją a projektantem serwisu. Ekipa z tego dziennika być może będzie działać pod nowym projektem.

asta24.pl pisze:Obrazek

Ponad milion złotych z ministerstwa na remont stadionu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzymał 1,2 mln zł dotacji z ministerstwa sportu na przebudowę stadionu lekkoatletycznego przy ul. Żeromskiego.

Pieniądze przeznaczone zostaną na realizację pierwszego etapu przebudowy stadionu; muszą być wykorzystane jeszcze w tym roku.

Do tej pory modernizacja stadionu przy ul. Żeromskiego pochłonęła prawie trzy miliony złotych. Praktycznie cała ta kwota (2,98 mln zł) przeznaczona została na wymianę bieżni na stadionie. Nowa bieżnia powinna być gotowa najpóźniej we wrześniu.

Już za dwa tygodnie ruszyć ma również przebudowa hali bokserskiej przy ul. Sportowej. Na początek przygotowane zostaną pomieszczenia treningowe dla bokserów. MOSiR szuka właśnie wykonawcy tego etapu remontu.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 14 lipca 2014
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Na moście jak na balkonie

Od czwartku most Bolesława Krzywoustego w Pile zdobią skrzynki z kwiatami.

Kwiaty na moście to kolejny etap zagospodarowania miejskich terenów zieleni. Docelowo na barierkach mostu Krzywoustego ma zawisnąć 150 skrzynek. Na tym jednak nie koniec. - W ramach tych prac planuje się też zamontowanie trzydziestu kwietników na wybranych lampach przy ul. Witaszka, ul. Boh. Stalingradu i al. Wojska Polskiego. W skrzynkach i kwietnikach wiszących sadzone są kwiaty jednoroczne, takie jak: begonia dragon lub królewska, kocanek, pelargonia, bakopa i zielistka - mówi Dorota Strugała z Urzędu Miasta w Pile.

Wcześniej kwiatami udekorowano pilski deptak. Na latarniach przy ul. Śródmiejskiej wisi już około 20 kwietników. Za kwiaty i prace przy dekorowaniu nimi latarni i mostu miasto zapłaci około 40 tysięcy złotych.

Obrazek Obrazek
Fot. Przemek Grabiński


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 3 lipca 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

70 kolektorów słonecznych na dachu Ars Medicalu

Na dachu nowej części kliniki Ars Medical zamontowanych zostanie 70 kolektorów słonecznych. Będą służyły do podgrzewania wody.

Inwestycja dofinansowana zostanie ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na ponad 278 tys. zł. Całkowity koszt projektu to ponad 400 tys. zł.

Dyrektor Ars Medical dr Zbigniew Malinowski podpisał już umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Przedmiotem projektu jest instalacja na dachu placówki medycznej Ars Medical 70 kolektorów słonecznych płaskich, o łącznej mocy 0,1021 MW, wraz z instalacją do przesyłu energii, w zakresie modernizacji systemu ciepłej wody użytkowej.

(...)


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 15 lipca 2014
I jeszcze nie inwestycja, lecz plany na dość sporą inwestycję, która wg pomysłodawców wyróżniałaby Piłę na mapie Polski i Europy. Na razie zaprezentowano ją na Facebooku na stronie Aero Space Camp Poland - Kosmopolis i była mała wzmianka w newsie o podsumowaniu składania wniosków na budżet obywatelski.
Aero Space Camp Poland - Kosmopolis

Naszym celem jest utworzenie w Pile (Wielkopolska, EU) pierwszego w Polsce Aero Space Camp - centrum edukacji i rozrywki o szeroko rozumianej awiacji, badaniach i eksploracji kosmosu dla dzieci, młodzieży i dorosłych z całej Europy.

Chcemy to zrobić wykorzystując do tego celu istniejącą na terenie Piły infrastrukturę dawnego lotniska wojskowego, bogate know-how znajdujących się na miejscu specjalistów od awiacji oraz doświadczeń europejskiego i polskiego sektora kosmicznego.

Naszym celem jest także dążenie do utworzenia w Pile silnego ośrodka innowacji i biznesu z obszaru aero-kosmicznego tak aby ponad 100-letnia historia awiacji miasta znalazła swoją kontynuację i przeszła do kolejnego, wyższego poziomu rozwoju tworząc w rezultacie nowe miejsca pracy w dynamicznie rozwijającej się globalnie gałęzi przemysłu aero-kosmicznego. Poprzez nasze działania chcemy także przyciągając do Piły kapitał, wysokozaawansowaną wiedzę oraz specjalistów. Chcemy aby Piła znalazła miejsce na światowej mapie liczących się centrów aero-kosmicznych.

Możliwości rozwoju w obszarze badań i eksploracji kosmosu i przestrzeni powietrznej jest wiele. To jak je wykorzystamy i co zbudujemy w Pile, zależy tylko od nas.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Remont po remoncie

Pierwsze rysy na odnowionym wiadukcie w Pile. Nawierzchnia i chodnik pozostawiają wiele do życzenia, choć inwestycję oddano zaledwie miesiąc temu. Mamy więc remont po remoncie. Jak to możliwe?

Obrazek

Przez ponad rok ciągnął się remont pilskiego wiaduktu. Kierowcom narzekającym na utrudnienia tłumaczono, że warto trochę się przemęczyć i poczekać na efekt. Dziś efekty prac które pochłonęły prawie osiem milionów złotych, rzeczywiście widać, ale chyba nie na taki efekt finalny wszyscy czekali. Chodzi przede wszystkim o dziurawą nawierzchnię chodnika i nierówną ścieżkę rowerową. Szybka reakcja mieszkańców na odstawioną fuszerkę, zmobilizowała robotników do odnowy dziurawej nawierzchni. Miejsca te widać jednak gołym okiem.

Sądzę że jest to słaba inwestycja. Chodzę tędy często i wszystko się tu topi, były dziury, które niedawno zakleili ale najlepiej nie jest. Jest to słaba inwestycja – mówi Klaudia, mieszkanka Piły.

Bardzo mnie cieszy, że jest ten nowy wiadukt, że roboty zostały szczęśliwie zakończone. Mam jednak drobne uwagi co do jakości - dodaje pan Witold.

Przede wszystkim sporo uwag co do jakości ścieżki mają rowerzyści. Jadąc przez wiadukt wyraźnie czuć wstrząsy i wibracje spowodowane koleinami i lepiącą się powierzchnią. Zdaniem ekspertów przyczyną kłopotów z wiaduktem, może być niefachowe przeprowadzenie robót. Technologie wymagają zachowania szczególnych reżimów mam na myśli tutaj warunki pogodowe. Temperatura, wilgotność powietrza, wilgotność samej nawierzchni to są czynniki bardzo istotne dla jakości robót. Być może któryś z tych warunków nie został spełniony – tłumaczy Krzysztof Tomczyk, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Pile.

Powodów może być wiele. Gołym okiem widać jednak, że nawierzchnia jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jan Krynicki – rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – zapowiada, że odpowiedzialnością za niedoróbki obciąży wykonawcę. Trwa naprawa chodnika i ścieżki rowerowej. Rzeczywiście stwierdziliśmy takie uchybienia po oddaniu inwestycji do użytkowania. Zarówno chodnik jak i ścieżka rowerowa są naprawiane na koszt wykonawcy – relacjonuje rzecznik.

Jak się okazuje, nowe nie znaczy dobre. Pytanie czy naprawa ostatecznie rozwiąże problem niefachowo wykonanej nawierzchni czy też okaże się jedynie łataniem dziur, bądź co gorsza początkiem serii wychodzących na jaw usterek spowodowanych niefachowym wykonaniem inwestycji.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 17 lipca 2014
O niedoskonałościach remontu pierwsze pisało Życie Piły i tam można zobaczyć zdjęcia ubytków i nierówności.

Przy okazji inwestycji wklejam informację prasową z Urzędu Miasta o przymiarkach do II etapu projektu "Budowa markowego produktu Wielkopolski - Pilska strefa aktywności". Poza tym, co wszyscy już wiedzą, że ożywione mają być planty między rzeką Gwdą a ul. Dąbrowskiego i zrewitalizowana ma być wyspa, pojawił się chyba nowy punkt z planem zabudowania placu Zwycięstwa.
pila.pl pisze:Obrazek

Przygotowanie dokumentacyjne II etapu projektu "Budowa markowego produktu Wielkopolski - Pilska strefa aktywności"

W dniu 10 lipca 2014 roku została podpisana umowa nr UDA-RPWP.07.01.02-30-013/14-00
o dofinansowanie projektu pn. Przygotowanie dokumentacyjne II etapu projektu „Budowa markowego produktu Wielkopolski - Pilska strefa aktywności”, ujętego w Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w ramach Priorytetu VII Pomoc techniczna, Działanie 7.1 Wsparcie instytucjonalno-kadrowe procesu zarządzania i wdrażania WRPO, Schemat II Inwestycje strategiczne.

Całkowita wartość projektu 4 169 246,95 zł
w tym:
dofinansowanie UE 2 542 500,00 zł
środki własne 847 500,00 zł

Projekt realizowany będzie do połowy 2015 roku.

Przedmiotem projektu jest opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do realizacji II etapu budowy Pilskiej strefy aktywności.

Przygotowanie dokumentacyjne II etapu budowy Pilskiej strefy aktywności będzie obejmować wykonanie dokumentacji projektowych zawierających opracowania specjalistyczne, branżowe, program funkcjonalno – użytkowy, koncepcje, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, dokumentację kosztorysową, opracowania geodezyjne i geologiczne, analizę finansową, dokumentację środowiskową dla elementów docelowych przedsięwzięcia:
  • budowa na pl. Zwycięstwa nowoczesnej mediateki z zagospodarowaniem otoczenia (innowacyjne, interaktywne multicentrum edukacyjno – kulturalne);
  • rewitalizacja północnej części wyspy miejskiej (m. in. ciągi pieszo rowerowe, miejsca rekreacji, uporządkowanie zieleni parkowej i stawu, oświetlenie, most pieszo-rowerowy przez rzekę Gwdę);
  • zagospodarowanie sportowo-rekreacyjne terenów nadrzecznych w rejonie plant przy ul. Dąbrowskiego;
  • budowa parku odkrywców wraz zagospodarowaniem otoczenia (park odkrywców będzie umożliwiał m. in. prezentację zjawisk fizycznych i przyrodniczych, organizację warsztatów i przeprowadzanie doświadczeń);
  • zagospodarowanie starorzecza poprzez umocnienie nabrzeża rzeki Gwdy i jego przystosowanie do cumowania małych jednostek pływających (w tym m. in. oświetlenie terenu, ciągi pieszo – rowerowe, most zapewniający dojazd do starorzecza) oraz otwarcie skomunikowania starorzecza z rzeką Gwdą.
Propozycje zagospodarowania terenów nadrzecznych Pilskiej strefy aktywności były przedmiotem konsultacji społecznych.

Obrazek

[Mapa w większej rozdzielczości do pobrania na pila.pl]

Tworzenie Pilskiej strefy aktywności zapoczątkowane zostało realizacją projektu pn. „Budowa markowego produktu turystycznego Wielkopolski: Pilska strefa aktywności turystycznej”, współfinansowanego środkami Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Ten obecnie realizowany projekt obejmuje powstanie ogólnodostępnej infrastruktury turystyczno – rekreacyjnej łączącej 4,6 km szlaku wodnego rzeki Gwdy poprzez budowę ciągów pieszo-rowerowych, trzech przystani turystycznych na rzece Gwdzie oraz zagospodarowania turystyczno-rekreacyjnego wyspy miejskiej.

Przygotowanie projektu do realizacji wymaga specjalistycznej wiedzy, znacznego czasu i dużych nakładów finansowych. Uzyskane wsparcie podniesie gotowość Gminy Piła, jako potencjalnego beneficjenta do realizacji inwestycji oraz zapewni wysoką jakość dokumentacji niezbędnej do aplikowania o wsparcie ze środków Unii Europejskiej przeznaczonych na lata 2014-2020 i efektywnego wykorzystania środków strukturalnych dostępnych w ramach WRPO.

Przygotowanie dokumentacyjne umożliwi w przyszłości budowę regionalnego produktu, podnoszącego atrakcyjność miasta i regionu, poprzez efektywne wykorzystanie potencjału miasta jako stolicy kulturalnej i edukacyjnej subregionu pilskiego oraz jego walorów przyrodniczych, tj. rozbudowę infrastruktury kulturalnej, edukacyjnej i turystyczno-sportowej.

Dzięki realizacji projektu zostaną rozwiązane problemy w części obszaru objętego projektem - wskazane w Programie rewitalizacji obszarów miejskich dla miasta Piły do rewitalizacji jako obszary problemowe z potrzebą wydobycia ich potencjału, nadania nowych funkcji i zagospodarowania. Wpłynie na wzrost atrakcyjności miasta i regionu, pobudzając rozwój i wzrost gospodarczy.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 17 lipca 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Nowy pomysł na plac Zwycięstwa

Miasto zrezygnowało ze sprzedaży pl. Zwycięstwa i samo chce zagospodarować teren. Sprawdź, co ma powstać w centrum Piły.

Decyzję o sprzedaży placu Zwycięstwa pilska Rada Miasta podjęła już w 2007 roku, jednak pierwszy przetarg został zorganizowany dopiero pięć lat później. Urząd Miasta zaproponował wtedy cenę wywoławczą na poziomie 11 milionów złotych. Kupca nie udało się jednak znaleźć. Za drugim razem - w 2012 roku - ratusz obniżył cenę wywoławczą do 7,5 miliona złotych, jednak i to nie pomogło. Na przetarg nie wpłynęła żadna oferta.

Teraz miejskie władze zdecydowały, że miasto samo zainwestuje w teren w centrum Piły. Na placu Zwycięstwa ma powstać mediateka. Prezydent Piły powołał niedawno Sąd Konkursowy, która ma rozstrzygnąć postępowanie w sprawie "Opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fragmentu placu Zwycięstwa w Pile - mediateka z otoczeniem".

- Uzyskaliśmy dużą dotację unijną związaną z Pilską Strefą Aktywności. To projekt kluczowy dla województwa. Chodzi o kontynuację pierwszego, wartego około 10 milionów złotych i dofinansowanego w 50%, projektu. W ramach tego drugiego etapu jest właśnie m.in. plac Zwycięstwa - tłumaczy prezydent Piły, Piotr Głowski.

Ze względu na brak zainteresowania inwestorów zakupem placu Zwycięstwa, miejskie władze postanowiły przeznaczyć ten teren na tzw. funkcje publiczne. - To nie będzie centrum handlowe. To będzie miejsce nauki, wypoczynku, wypełnione przestrzenią publiczną - mówi Piotr Głowski. W mediatece, która ma powstać na placu Zwycięstwa ma znaleźć się tylko kilka powierzchni komercyjnych. - W grę wchodzą restauracje i kawiarnie, czyli miejsca spędzania wolnego czasu i wspierania tego, co będzie w mediatece - dodaje Piotr Głowski.

Najważniejszą funkcją mediateki ma być edukacja. W centrum Piły miałoby powstać muzeum Ziemi Pilskiej, niewykluczone, że do mediateki trafi też część zbiorów pilskiej biblioteki. - Będzie można przeprowadzać tam lekcje o historii i przyrodzie miasta i regionu. To ma być też miejsce spotkań dla seniorów. Krótko mówiąc - chcemy, żeby była to duża przestrzeń publiczna przy zachowaniu - w jak największym zakresie - istniejącej tam zieleni. Chcielibyśmy, żeby powstała tam agora - wewnętrzna przestrzeń rynku, która stałaby się punktem centralnym miasta - wyjaśnia Piotr Głowski.

Drugi etap działań w ramach Pilskiej Strefy Aktywności, który miałby objąć budowę mediateki zakłada też dalszy ciąg prac w Parku na Wyspie, m.in. budowę amfiteatru. Jest w nim również mowa o zagospodarowaniu plant za Wyspą (przy ul. Dąbrowskiego, gdzie ma powstać m.in. "Park Odkrywców"). Realizacja tych projektów uzależniona jest jednak od unijnych dotacji. Całość szacowana jest wstępnie, na około 150-200 milionów złotych. Mediateka - zgodnie z zapowiedziami prezydenta Piły - mogłaby powstać za kilka - kilkanaście lat.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 30 lipca 2014
asta24.pl pisze:Obrazek

Powstanie rondo przy Okrzei. Ruszyły prace

Ruszył wreszcie remont skrzyżowania ulic Okrzei, Towarowej, Zygmunta Starego i Pomorskiej. Niestety, koniec robót dopiero za rok.

Skrzyżowanie przy ulicy Okrzei było ciasne i niebezpieczne. Wyjeżdżając spod wiaduktu trzeba było zwalniać do 30 km/h. Kłopoty na zakrętach miały zwłaszcza autobusy MZK. Teraz sytuacja ma się zmienić. Budowę ronda w tym miejscu zapowiadano od dawna, ale dopiero teraz widać początek prac.

Rondo z dwoma pasmami dla każdego kierunku ma upłynnić ruch na ciasnym skrzyżowaniu. To dobra wiadomość…

Zła jest jednak taka, że choć roboty prowadzone mają być także w soboty i niedziele, to budowa może potrwać ponad rok. Na razie ulica Okrzei jest przejezdna bez utrudnień.

Inwestycja kosztować będzie 3 422 000 złotych.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 30 lipca 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Hydranty jak z bajki

Mają nie tylko służyć przy gaszeniu pożarów, ale i cieszyć oko przechodniów, szczególnie najmłodszych. W Pile pojawiły się "uśmiechnięte" hydranty.

Hydranty "Pawełki" - bo tak się nazywają - stanęły przy dwóch pilskich przedszkolach - nr 15 przy ulicy Grabowej i nr 16 przy al. Powstańców Wielkopolskich. - Docelowo hydranty mają pojawić się przy kolejnych przedszkolach i szkołach, zastępując zużywający się dotychczasowy sprzęt - powiedziała Życiu Piły Dorota Strugała z Urzędu Miasta w Pile.

"Uśmiechnięte" hydranty to inicjatywa spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile. Jeden taki hydrant kosztuje spółkę 3300 złotych.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 31 lipca 2014
Zdjęcia bajkowego hydrantu przy ul. Grabowej od Aragorna:

Obrazek Obrazek Obrazek

naglos.com.pl pisze:Obrazek

Przy Tczewskiej powstaje siódma Biedronka w Pile!

Zaledwie w poniedziałek wykonawca z Inowrocławia wbił w plac budowy pierwsze szpadle, a już za trzy miesiące ma być gotowa kolejna Biedronka.

Nowy market powstaje u zbiegu ulic Walki Młodych, Kaczorskiej (Tczewskiej) i Okólnej. Przez ostatnie lata plac w tym rejonie miasta straszył pustką, wcześniej stał w tym miejscu pawilon, w którym mieściło się technikum budowlane.

Nowa Biedronka ma mieć 1200 metrów kwadratowych powierzchni. Będzie to jeden z największych marketów tej marki w Pile. Poprzednia Biedronka powstała na początku 2013 roku, przy ulicy Miłej na Koszycach.

Inwestorem nowego sklepu jest „Asta-Net Asta Group” Spółka Komandytowo-Akcyjna, a wykonawcą firma budowlana z Inowrocławia, specjalizująca się w budowie obiektów wielkopowierzchniowych. Otwarcie sklepu już w listopadzie!

Źródło: www.naglos.com.pl
Data wydania: 29 lipca 2014
W temacie marketów jeszcze: w Galerii Piła ulokuje się Carrefour, na Zielonej Dolinie budują Polomarket, zaś przy ul. Podchorążych dyskont Czerwona Torebka.

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Porozmawiajmy o Pile: kamienice do remontu

W naszym cyklu Porozmawiajmy o Pile poruszyliśmy temat pilskich kamienic. Ponad 10 procent pilan jako pilną potrzebę miasta wskazuje na remont bloków i mieszkań komunalnych. Większość z nich jest bowiem w opłakanym stanie, a lokatorzy żyją w strasznych warunkach. Jak długo jeszcze?

W zasobach gminnych w Pile mieszka niemal 10 tysięcy osób. Piła dysponuje bowiem nadal ponad 3 tysiącami mieszkań komunalnych. Większość jest w opłakanym stanie i wymaga kapitalnego remontu. Wiadomo, że od lat w wielu budynkach rządzą już wspólnoty mieszkaniowe, ale Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Pile, który w imieniu miasta powinien dbać o lokale gminne, też jest ich członkiem i ma najwięcej do powiedzenia. Jak MZGM nie zgodzi się na remont, to go po prostu nie ma. Władze Piły od lat tłumaczą się brakiem pieniędzy, podnosząc, że same długi z tytułu niezapłaconych czynszów to nieco ponad 7 mln zł, ale czy to wystarczający argument? W lokalach gminnych w większości mieszkają przecież osoby, które czynsze płacą.

Wydają na fontanny, a dla nas nie ma
Ulica Kolbego to jedna z tych ulic, gdzie gmina ma nadal dużo swoich mieszkań. Pani Krystyna i jej sąsiadka Irena mieszkają w niewielkim budynku przy ul.Kolbego 38. Zgodnie przyznają, że od blisko 60 lat remontu nikt nie robił. Nie dziwi wiec, że ze ścian tynki lecą, framugi w oknach popękały, a podwórko zarośnięte.

- Przed laty jedynie ścianę szczytową nam ocieplono
- tłumaczą.

Co z wygodami w środku?

- Palimy w piecu, ale to nic nie daje. Ciepło ucieka przez stare, nieocieplone ściany.
W styczniu, jak były najgorsze mrozy, w mieszkaniu miałam pięć stopni!
- opowiada pani Irena. I dodaje: - Tak się nie da mieszkać. Przecież płacimy czynsz, więc dlaczego nic się nie robi?

W kamienicy mieszkają cztery rodziny, jedno mieszkanie stoi puste. Przez to pani Krystyna musi więcej wydawać na opał.

- Na górze nikt nie grzeje, więc ciepło ucieka. A za węgiel płacić trzeba - dodaje.

Zdaniem mieszkańców w niedogrzanych mieszkaniach nie opłaca się nic robić: ani malować czy wymienić tapetę, bo zaraz i tak wejdzie wilgoć. Niejednokrotnie lokatorzy pisali do administracji, ale nic się nie zmienia. Kobiety mają żal do obecnych, jak i poprzednich władz, że o nich zapomniały.

- Pieniądze na fontanny są, owszem ładna ta w parku, ale ludzie chyba są ważniejsi
- mówią.

O remont kamienicy od lat walczy też Marianna Sobczak (na zdjęciu na górze) z Kolbego 31. To kamienica na przeciwko. Duża, ładna, wielorodzinna, ale tynki z niej też już dawno odpadły. Na klatce schodowej jest jeszcze gorzej. Smród, ściany odrapane, skrzynki na listy rozwalone, domofonów nie ma, a przez stare drzwi po ulewach do środka wpływa woda.

- Od lat piszemy do administracji o wymianę drzwi, pomalowanie klatki, zmianę linoleum, które ma dziury i łatwo o nie zahaczyć i się wywrócić. Ale odzewu nie ma. Jak można nas tak zostawić z tym wszystkim? - pyta Marianna Sobczak.

MZGM nie raz obiecał, że na zebraniu wspólnoty podejmie jakieś działania. Ale to od gminy zależy remont, bo tylko jedno mieszkanie w kamienicy zostało sprzedane.

Na 11 Listopada już mieszka się lepiej
Kamienice przy 11 Listopada stają się z kolei wizytówką miasta. To samo centrum, gdzie niebawem powstanie deptak. Lokatorzy budynków mieli więc szczęście.

- Kamienicę mamy ładną, podświetloną, wieczorem to pięknie wygląda, ale szkoda, że tylko ją odmalowali i nic więcej nie zrobili. Myśleliśmy, że choć okna wymienią i klatki schodowe pomalują, bo one nie były malowane od niemal 15 lat - mówi pani Zofia Mieszkanka kamienicy przy 11 Listopada 10.

Razem z sąsiadką panią Bogusławą chwalą zmiany, bo przez dziesiątki lat kamienice wyglądały obskurnie, a podwórka jeszcze gorzej.

- Było błoto i nic więcej, okropnie. Teraz to dzieci mają choć piaskownicę, są ławki i trochę zieleni - dodaje pani Bogusława z tego samego podwórza. - Ale jak wybudowali nam drogę, to się niebezpiecznie zrobiło, jest dużo samochodów. Boję się o wnuki, które się tu bawią - żali się kobieta.

Niemal wszystkie te mieszkania są ogrzewane piecami węglowymi. Kilku lokatorów zdecydowało się na ogrzewanie gazowe. Mieszkańcy tych kamienic liczą, że doczekają się ogrzewania z MEC, bo takie obietnice dostali.

- Tylko czy my tego jeszcze doczekamy? - pyta pani Zofia.

Wspólnoty także zdecydowały się na remonty elewacji swoich kamienic. Dzięki temu już niemal cała 11 Listopada wróciła do dawnej świetności.


Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 31 lipca 2014
Warto wspomnieć, że artykuł jest częścią wakacyjnej akcji "Tygodnika Pilskiego", który we współpracy z Instytutem Homo Homini badał opinię publiczną w Pile. Pytano m.in. o potrzeby Piły, najpilniejsze inwestycje i cele, na które powinny być przeznaczane publiczne pieniądze. Podjęto też temat przemysłu w mieście i jego potencjału innowacyjnego, turystycznego oraz problemy komunikacyjne. Artykuły z cyklu "Porozmawiajmy o Pile" znajdziecie tutaj.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3109
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Dnia 31 lipca 2014 r. Rada Miasta Piły uchwaliła nazwy dla dwóch nowych skwerów i jednego ronda. Cytuję fragmenty uchwał opublikowanych na łamach BIP Urzędu Miasta.

1. Rondo 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty na skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej, Karpackiej i Podchorążych.
Z inicjatywą nadania rondu (...) nazwy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty, wystąpił Związek Żołnierzy Wojska Polskiego – Zarząd Rejonowy w Pile, podając poniższe argumenty: 9 Zaodrzański Pułk Piechoty został sformowany w Sielcach nad Oką na podstawie rozkazu dowódcy 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR z dnia 27 grudnia 1943 roku jako organiczna jednostka 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta.

Swój chrzest bojowy 9 Pułk Piechoty w składzie 3 Dywizji Piechoty przeszedł w walkach pod Warszawą. Największe walki stoczył na przyczółku warecko-magnuszewskim i Powiślu niosąc pomoc powstańcom warszawskim. W walkach tych zgięło 485 żołnierzy spośród 878, którzy przeprawili się przez Wisłę. Następnie Pułk brał udział w wyzwoleniu Warszawy, Bydgoszczy, przełamaniu Wału Pomorskiego w rejonie Jastrowia i Nadarzyc, a także w walkach i zdobyciu Kołobrzegu. Po historycznym ustawieniu słupów granicznych na Odrze Pułk walczył na polach Brandenburgii, gdzie zakończył swój szlak bojowy.

Z końcem maja 1945 r. Pułk powrócił do kraju, gdzie z początku dyslokowano go w Kraśniku. W 1946 r. rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego Pułk otrzymał miano „Zaodrzańskiego” oraz za bohaterstwo odznaczony został Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. W 1949 r. przebazowano Pułk do Piły.

W Pile Pułk stacjonował w koszarach przy ulicy Kossaka – Powstańców Wielkopolskich. Podczas pobytu w Pile 9 Pułk Piechoty obok realizacji programu szkolenia wojskowego aktywnie uczestniczył w podnoszeniu Piły ze zgliszcz wojennych. Jednostka ta stworzyła również podwaliny pod rozwój infrastruktury wojskowej garnizonu pilskiego.

W 1957 r. rozkazem Ministra Obrony Narodowej 9 Pułk Piechoty rozformowano, część kadry i żołnierzy przeniesiono do rezerwy, pozostałych skierowano do innych jednostek i instytucji, w tym także do funkcjonującej od 1948 r. Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile oraz jednostek lotniczych.

W Pile mieszka grupa byłych żołnierzy 9 Pułku Piechoty z różnych okresów jego działalności, w tym Honorowy Obywatel Miasta Piły pułkownik Franciszek Leszczyszyn. W 2011 roku na pilskim cmentarzu został pochowany były dowódca 9 Pułku Piechoty ze Stargardu Szczecińskiego pułkownik dyplomowany Bolesław Bryś, który był też wieloletnim zastępcą Komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile.

W skład stanów osobowych 1 Armii Wojska Polskiego, w tym także 9 Pułku Piechoty wchodzili ochotnicy wywodzący się spośród polskiej ludności uchodźczej, wywiezionej w głąb Rosji (Sybiracy), Radzieckiej Polonii oraz Polaków wcielonych siłą do Wermachtu, którzy znaleźli się w obozach jenieckich tj. Ślązacy, Pomorzanie oraz Wielkopolanie. Żołnierze Ci wracali do ojczyzny z nadzieją na jej pomyślne wyzwolenie i pokojowy rozkwit po wsze czasy.
2. Skwer Senatora Zdzisława Nowickiego położony przy ul. Komuny Paryskiej.
Z inicjatywą nadania nazwy (...) w imieniu Klubu Senatorów Północnej Wielkopolski wystąpił Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Mieczysław Augustyn wskazując m.in., że Zdzisław Nowicki był odważnym opozycjonistą wobec władz PRL, człowiekiem kultury, parlamentarzystą i dyplomatą.

W najnowszej historii nie łatwo znaleźć równie znaczącą postać związaną z Piłą. Chcąc przypominać postać Zdzisława Nowickiego pilanom, Klub złożył propozycję nadania nazwy rondu lub skwerowi jego imieniem w roku, w którym świętowana jest rocznica odzyskania pełnej suwerenności. W miejscu nadania nazwy, Klub Senatorów deklaruje postawienie stosownej tablicy informacyjnej.

Zdzisław Nowicki urodził się 17 grudnia 1951 r. w Pile, zmarł 6 czerwca 2006 r. Był absolwentem podyplomowych studiów z przetwarzania danych na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu (1972), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - kierunek teologia w Instytucie Kultury Religijnej (1978). W latach 1972-1974 był pracownikiem Komunalnego Przedsiębiorstwa Produkcji Materiałów Budowlanych w Jastrowiu, w latach 1974-1976 pracował w Gorzowskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, natomiast w latach 1976-1982 w Wydziale Finansowym Urzędu Wojewódzkiego w Pile. Od 1977 roku był kolporterem wydawnictw niezależnych.

Po rejestracji NSZZ „S” został doradcą związku. W 1981 roku był współzałożycielem, a następnie pierwszym prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK) w Pile. Po 13 grudnia 1981 r., związany ze spółdzielczością pracy, został zmuszony do zwolnienia się z Urzędu Wojewódzkiego. Po likwidacji KIK w 1982 r. działał na polu krzewienia kultury chrześcijańskiej, jako współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, Tygodni Społecznych przy parafii św. Rodziny w Pile. W latach 1982-1988 zaangażowany w działalność podziemnych struktur „S”, był współpracownikiem ks. Stanisława Styrny, delegata zgromadzenia salezjańskiego (SDB) w organizacji pomocy rodzinom więzionych i represjonowanych; w swoim domu udzielał schronienia ukrywającym się.

Był autorem publikacji w prasie podziemnej, głównie w piśmie „Lech”, sygnatariuszem licznych petycji do władz w obronie więzionych za przekonania. W działalność solidarnościową zaangażowani byli również dwaj jego bracia i dwie siostry, w mieszkaniu brata działała jedna z drukarń RKW „S” w Pile. W roku 1985 został aresztowany za działalność w podziemnych strukturach „S”. W roku 1988 ponownie objął stanowisko prezesa reaktywowanego KIK w Pile.

W 1989 r. został współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego (KO) Krajny, Ziemi Nadnoteckiej i Pałuk. W latach 1989-1991 był senatorem RP z listy Komitetu Obywatelskiego (KO), członkiem Komisji Gospodarki Narodowej, Inicjatyw i Prac Ustawodawczych, Spraw Emigracji i Polaków za granicą oraz Ustawodawstwa Gospodarczego. W latach 1992-1996 był konsulem generalnym w Sankt Petersburgu w Rosji, w 1996-1998 w Charkowie na Ukrainie, w 2001-2004 ambasadorem w Republice Kazachstanu i Republice Kirgistanu w Ałmatach. W latach 1995-2005 napisał wiele artykułów na łamach dominikańskiego miesięcznika „W drodze”.
3. Skwer Kardynała Ignacego Jeża położony w rejonie ulic 11 Listopada i Browarnej.
Z inicjatywą nadania skwerowi (...) Kardynała Ignacego Jeża, wystąpił Prezydent Miasta Piły. W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin wybitnego Polaka kardynała Ignacego Jeża.

Ignacy Ludwik Jeż urodził się 31 lipca 1914 r. w Radomyślu Wielkim, a zmarł 16 października 2007 r. w Rzymie. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach. W latach 1932-1937 studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obronił magisterium z historii Kościoła, a 20 czerwca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Pracę duszpasterską neoprezbiter ks. Ignacy Jeż rozpoczął w Hajdukach Wielkich pod Katowicami, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, prowadzonej wówczas przez księdza dziekana Józefa Czempiela (beatyfikowanego 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez Papieża Jana Pawła II w gronie 108 polskich męczenników). W parafii był wikariuszem przez pięć lat. Równocześnie w latach 1938-1939 był kapelanem hufca męskiego ZHP, którego siedziba mieściła się w sąsiednich Świętochłowicach.

W połowie sierpnia 1942 r. został aresztowany przez gestapo i oskarżony o zorganizowanie „manifestacji” o charakterze antypaństwowym. Uznano, że odprawienie Mszy Świętej za pokój duszy ks. Józefa Czempiela, zmarłego śmiercią męczeńską w Dachau, stanowiło działanie przeciwko okupantowi. Do obozu koncentracyjnego w Dachau trawił 7 października 1942 r, gdzie otrzymał numer obozowy 37196, wypisany na białej taśmie i czerwony trójkąt z literą „P”, na określenie więźnia politycznego, „Polaka”.

Do Polski wrócił w połowie maja 1946 roku i pięć miesięcy później został katechetą w katolickim Gimnazjum św. Jacka w Katowicach, przekształconym w 1959 r. w Niższe Seminarium Duchowne. Pełniąc obowiązki rektora, z placówką był związany do 1960 roku. W dniu 20 kwietnia 1960 r. został biskupem oddelegowanym do administracji apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim. 28 czerwca 1972 r. biskup Ignacy Jeż został powołany do tworzenia nowej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas stanu wojennego biskup Jeż pomagał duchowo i materialnie internowanym w ramach Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Zasłużył się w pracy na rzecz integracji ziem zachodnich – mieszkańców z Kresów, osiedleńców z głębi Polski oraz Ukraińców wysiedlonych na Środkowe Pomorze w ramach akcji „Wisła”. Lata przyjaźni z diecezjami w Paderborn i Fryzyngą doprowadziły do zburzenia barier i realistycznego spojrzenia na polsko-niemiecką historię oraz otwarcia na dialog i szukanie wspólnych dróg. Papież Jan Paweł II nazwał go „budowniczym mostów” - między ludźmi i między narodami.

W dniu 1 lutego 1992 r. Ojciec Święty przyjął rezygnację biskupa Jeża z obowiązków ordynariusza. Biskup Ignacy Jeż był laureatem wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń pozostając wciąż aktywnym. Dwukrotnie został wyróżniony tytułem Człowieka Roku na Pomorzu Środkowym, a w roku 2001 uznany za Człowieka Stulecia. W 2002 r. został laureatem medalu „Mater Verbi”, którym został wyróżniony przez redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ks. infałata dr. Ireneusza Skubisia.

W tym samym roku Kapituła Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka przyznała seniorowi Episkopatu Polski nagrodę specjalną „za owocną posługę kapłańską i biskupią, zwłaszcza na ziemiach zachodnich i północnych oraz za okupione cierpieniem świadectwo wiary i życia”. W czerwcu 2005 r. biskup Ignacy Jeż otrzymał z rąk ambasadora Niemiec w Polsce Reinharda Schweppego Wielki Krzyż Zasługi Republiki Federalnej Niemiec za wieloletnią działalność na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Podczas tej uroczystości odczytano list gratulacyjny ks. Kardynała Lehmana, w którym przewodniczący Konfederacji Biskupów Niemieckich nazwał księdza biskupa Ignacego Jeża „Świadkiem Wiary XX wieku”.

Do ostatnich dni życia biskup senior Ignacy Jeż, choć na emeryturze, aktywnie uczestniczył w życiu społeczeństwa. Był powszechnie znany z pogody ducha i uśmiechu. Papież Jan Paweł II, swego czasu nazwał biskupa „Biskupem uśmiechu”. Doceniły to dzieci, uznając go za kawalera Orderu Uśmiechu. Potwierdzili to również diecezjanie księdza biskupa, którzy od wielu lat mówili o nim „nasz dobry, uśmiechnięty biskup”.

Po śmierci Biskupa Ignacego Jeża papież Benedykt XVI poinformował, że dnia 24 listopada 2007 miał zostać wyniesiony do godności kardynalskiej. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył 2 czerwca 2007 r. kardynała Ignacego Jeża Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w niesienie pomocy ludziom potrzebującym oraz działalność na rzecz współpracy polsko-niemieckiej.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1751
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: SA108 »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Nowy pomysł na plac Zwycięstwa

Teraz miejskie władze zdecydowały, że miasto samo zainwestuje w teren w centrum Piły. Na placu Zwycięstwa ma powstać mediateka. Prezydent Piły powołał niedawno Sąd Konkursowy, która ma rozstrzygnąć postępowanie w sprawie "Opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fragmentu placu Zwycięstwa w Pile - mediateka z otoczeniem".


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 30 lipca 2014
Ogłoszenie o konkursie na mediatekę jest już na stronie UM: http://bip.um.pila.pl/content.php?cms_id=2637
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji...

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Nie jesteś członkiem DP? Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się