Inwestycje w Pile

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Na wyspie rozpoczęły się prace budowlano-montażowe

Rozpoczęła się rewitaliazacja terenów nadrzecznych rzeki Gwdy i północnej części wyspy miejskiej.

Widoczne są już prace budowlano–montażowe na wyspie miejskiej, dzięki którym w tej częsci wyspy pojawią się nowe ścieżki rowerowe, chodniki, oświetlenie terenu, mała architektura, a także kładka pieszo–rowerowa.

Wykonawca: Konsorcjum firm KORMOST sp. z o.o., z Bydgoszczy (lider konsorcjum) oraz Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty sp. z o.o. Budownictwo sp. k., z Warszawy (partner).

Zadanie realizowane jest w ramach projektu “Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile - tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północna część wyspy miejskiej” współfinansowanego środkami Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Szczegóły projektu


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 5 sierpnia 2019
asta24.pl pisze:Obrazek

Rozpoczął się drugi etap remontu al. Wojska Polskiego

Zakończył się remont części jezdni al. Wojska Polskiego w Pile. Jednocześnie drogowcy rozpoczęli pracę na drugiej jezdni. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zakończył się remont części jezdni al. Wojska Polskiego od ronda PCK do ronda 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko - Bombowego. Jak informuje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich ruch uliczny został przekierowany na wyremontowaną część i rozpoczął się remont na drugiej jezdni al. Wojska Polskiego. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, a przewidziane zakończenie remontu to wrzesień b.r.

Remont będzie kosztować łącznie 3,5 mln zł, a odcinek mierzy zaledwie 680 metrów. Remont całej al. Wojska Polskiego w przebiegu drogi wojewódzkiej nr 179 od ul. Krzywej do połączenia jej z droga krajową nr 11 podzielono na pięć etapów. Obecnie remontowany odcinek od ronda PCK do ronda 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego to drugi etap prac. Remont obejmuje gruntowną wymianę nawierzchni, czyli całej konstrukcji bitumicznej oraz usunięcie fragmentów podbudowy drogi.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 1 maja 2012
Ponadto w setną rocznicę powstania Policji Państwowej, w dniu 3 sierpnia 2019 r., oddano do użytku akademik Szkoły Policji w Pile.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Mieszkania Plus w Pile. Ma powstać ponad dwieście nowych mieszkań

W Pile ma powstać ponad dwieście mieszkań z rządowego programu Mieszkanie Plus.

Inwestycję ma zrealizować spółka Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A. O szczegółach tych planów poinformował we wtorek pilski poseł Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Porzucek.

- Plan zakłada wybudowanie w Pile 232 mieszkań. Koszt tej inwestycji to około 50 milionów złotych. Chcielibyśmy, żeby stawka czynszu w tych mieszkaniach wynosiła mniej niż 25 złotych za metr kwadratowy, tak aby to było interesujące i atrakcyjne dla pilskich rodzin. Zobaczymy oczywiście, jak te ceny będą kształtowały się za dwa - trzy lata, kiedy te mieszkania mają być gotowe. PFR jest zdecydowany wybudować te mieszkania w Pile - mówi poseł Marcin Porzucek.

Parlamentarzysta jest też przekonany, że inwestycja wpłynie na rynek nieruchomości w Pile.

- To pewnie zmieni ten rynek, bo "rzucenie" ponad dwustu mieszkań na taki rynek jak Piła może spowodować, że ceny spadną. Byłoby to racjonalne także ze względu na to, że nie zarabiamy w Pile jeszcze tak jak w Poznaniu, a ceny na rynku nieruchomości w wielu aspektach są zbliżone do poznańskich - dodaje Marcin Porzucek.

Mieszkania z rządowego programu Mieszkanie Plus mają powstać na Zielonej Dolinie - w okolicy ulic Nowej i Kazimierza Wielkiego, na działce należącej do państwowej spółki Enea. Władze miasta proponują inną lokalizację, bo ta wskazywana przez Polski Fundusz Rozwoju jest przeznaczona pod budowę w przyszłości szkoły i boiska szkolnego.

- Proponujemy zamianę gruntów, tak by tę przestrzeń można było dobrze zagospodarować, ale i by Polski Fundusz Rozwoju mógł zrealizować swoje zadanie - tłumaczy prezydent Piły, Piotr Głowski.

Władze miasta proponują, by Mieszkania Plus powstały na innych działkach i w innej formie przestrzennej, ale również na Zielonej Dolinie, w pobliżu wybranej przez PFR lokalizacji. Jeśli strony dojdą do porozumienia to niezbędne formalności mogą potrwać kilkanaście miesięcy.

Do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus powstało 867 mieszkań w Białej Podlaskiej, Kępnie, Jarocinie, Gdyni i Wałbrzychu. W budowie pozostają 663 mieszkania w Katowicach, Jarocinie oraz Kępicach - informuje spółka Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości S.A.

Mieszkanie Plus to program budowy dostępnych cenowo mieszkań na wynajem i z opcją dojścia do własności. Jest prowadzony na zasadach rynkowych i zarządzany przez PFR Nieruchomości S.A. Inwestycje mieszkaniowe są realizowane na działkach wskazanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego, spółki Skarbu Państwa i gruntach pozyskanych od inwestorów prywatnych, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A. - informuje PFR.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 28 sierpnia 2019
pila.pl pisze:Obrazek

Podpisana umowa na budowę skateplazy

Wyczekiwana od wielu lat skateplaza na pilskiej wyspie, coraz bliżej realizacji. Prezydent Piły Piotr Głowski podpisał umowę na rewitalizację przestrzeni publicznej w Pile – terenów nadrzecznych rzeki Gwdy i północnej części wyspy miejskiej. Oprócz skateplazy ma się również pojawić między innymi tor rolkowy, boisko do siatkówki czy plac do kalisteniki.

O budowie skateplazy w Pile mówi się od wielu lat. Czekają na nią miłośnicy jazdy na hulajnodze, BMX-ach czy deskorolce. Już wkrótce będą mogli korzystać z takiego miejsca na pilskiej Wyspie. Prezydent Piotr Głowski podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, którym będzie firma Thermbau Polska. W ramach tego działania zostanie zrealizowana skateplaza o powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, tor rolkowy o długości około 190 metrów, dwa boiska, plac do kalisteniki, chodniki i ścieżki rowerowe, oświetlenie, monitoring wizyjny i elementy małej architektury. Będzie to miejsce dla każdego również dla seniorów, którzy chcą w miły sposób spędzić czas. – mówił prezydent Piły, Piotr Głowski

Termin realizacji projektu wyznaczono do lipca 2021 roku. Inwestycję będzie realizować przedsiębiorstwo Thermbau Polska, które ma już doświadczenie w podobnych pracach, firma była odpowiedzialna za przygotowanie skateparku w Chodzieży. Jesteśmy firmą z Piły, działamy na tym rynku od kilkunastu lat, udało się nam tutaj trochę rzeczy wykonać, również tego typu inwestycje. Z naszej strony dołożymy wszelkich starań, żeby zrobić to terminowo i jakościowo. – deklarował prezes zarządu Thermbau Polska, Marek Helbik.

Wartość podpisanego projektu to blisko 14 milionów złotych, lwią część tej kwoty stanowią środki unijne. Na jego realizację czekają między innymi najmłodsi fani zabaw na hulajnodze czy rolkach. Na spotkaniu pojawili się Jan oraz Oliwier, którzy ocenili przygotowany projekt skateplazy pozytywnie oraz zapowiedzieli, że będą z niej korzystać.

Dzięki rewitalizacji terenów nadrzecznych Gwdy i północnej części wyspy miejskiej zostanie wykorzystany potencjał przyrodniczy obszaru. Powstanie przestrzeń publiczna, która będzie ogólnodostępna dla mieszkańców i odwiedzających Piłę, w różnym wieku oraz statusie społecznym.

Konferencja prasowa z aktem podpisania umowy przez prezydenta Piły i prezesa zarządu Thermbau Polska.

Dofinansowanie projektu miasta Piły „Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile – tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północna część wyspy miejskiej” środkami Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, w ramach Działania 9.2 Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych oraz budżetu państwa.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 29 sierpnia 2019
asta24.pl pisze:Obrazek

Nowe bloki powstaną w pobliżu McDonald's w Pile

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie Placu Powstańców Warszawy było najważniejszym punktem minionej sesji Rady Miasta Piły. Dzięki nim w centrum miasta będą mogły powstać nowe bloki.

- Zagospodarowanie tego terenu za muzeum, a jednocześnie uzupełniamy pierzeję ulic, które wyznaczone są przez istniejące stare przedwojenne budynki. Plomby pozwalamy zabudować i to jest już teren dla deweloperów. Teren jest miejski, na pewno nastąpią przetargi po tym planie zagospodarowania. Chcemy aby tę tkankę miejską uzupełniać wszędzie tam, gdzie tereny są w pełni uzbrojone - tłumaczy Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

W praktyce zmiany pozwolą na wybudowanie w rejonie tego miejsca pięciu nowych budynków wielorodzinnych, jednak nie wyższych niż już istniejące. Mieszkania znajdowałyby się na piętrach. Parter ma być zarezerwowany pod usługi.

Na przyjętych zmianach skorzystać ma także Muzeum Stanisława Staszica, które jest właścicielem terenu na tyłach ogrodów. Placówka stara się o pozyskanie środków zewnętrznych na rozbudowę obiektu, postawienie zadaszenia w ogrodzie i budowę parkingu na kilkadziesiąt miejsc o co wnioskował już poprzedni dyrektor placówki Józef Olejniczak.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 29 sierpnia 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

pila.pl pisze:Obrazek

Lotnisko Piła: Zbliża się historyczny moment dla Piły

Piła przygotowuje się do przekształcenia dawnego lotniska wojskowego w publiczne lotnisko o ograniczonej certyfikacji. Realizacja projektu pozwoli na właściwe wykorzystanie infrastruktury lotniczej, umożliwi rozwój wszystkich podmiotów działających na tym terenie oraz pozwoli na gospodarcze zagospodarowanie niewykorzystywanych obecnie terenów.

W Urzędzie Miasta Piły od ponad roku trwają prace nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego byłego lotniska wojskowego. Po ich zakończeniu (które planowane jest na połowę przyszłego roku) i zatwierdzeniu przez Radę Miasta Piły oraz skompletowaniu innych niezbędnych dokumentów, gmina Piła złoży odpowiedni wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Obrazek

- Tereny byłego lotniska wojskowego zostały przejęte darowizną od skarbu państwa (MON) w lutym 2018 roku. I już wówczas rozpoczęliśmy przygotowywanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Te prace rozpoczęły się od zinwentaryzowania całego obszaru – przypomniała Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Teren, o którym mowa, jest bardzo duży i liczy 550 hektarów. Od strony południowej zamknięty jest aleją Wojska Polskiego, od zachodniej szlakiem kolejowym w kierunku Koszalina, od północnej drogą krajową nr 10, a od wschodniej ulicami Koszalińską i Chopina.

- Zmiany, które teraz się toczą dotyczą wielu aspektów. Po pierwsze warunków umowy, na podstawie której, gmina Piła przejęła lotnisko od Ministerstwa Obrony Narodowej. Prace jakie prowadzimy, są również ważne dla ruchu lotniczego i tego jak on się będzie rozwijał w przyszłości. Kolejnym ważnym elementem, jest kwestia zagospodarowania terenów otaczających główną przestrzeń jaką jest pas startowy. I po czwarte bardzo ważna kwestia skomunikowania tego terenu w ten sposób, by można było nań wjechać bez konieczności wjazdu do miasta. – powiedział Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski.

Połączenie, o którym mówił prezydent przebiegać będzie wzdłuż zachodniej granicy lotniska od alei Wojska Polskiego do drogi krajowej nr 10 (Z wiaduktem nad projektowaną drogą ekspresową S 10.

Obszar objęty umową z MON liczy294 hektary, z czego 184 ha zajmuje lotnisko (kolor szary na planie), a 110 ha (kolor różowy na planie) zostanie przeznaczone na działalność związaną z lotnictwem (hangary, miejsca postoju samolotów, warsztaty itp.). W tym przypadku warunki określone przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Infrastruktury, muszą być uwzględnione w przygotowywanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Obszar przeznaczony na komercyjną działalność produkcyjno-usługową (kolor czerwony) – 45 hektarów.

Obszar ogrodów działkowych (kolor zielony) - 30 hektarów.

Pozostałe tereny należą do Lasów Państwowych i w przygotowywanym planie pozostaną bez zmian.

Zmiany jakie zajdą na pilskim lotnisku są również ważne dla wszystkich podmiotów, które już działają na jego terenie. Są to między innymi: Aeroklub Ziemi Pilskiej, Pilskie Muzeum Wojskowe, Związek Polskich Spadochroniarzy, Symulowana Kosmiczna Baza Badawcza Lunares i wiele innych firm, instytucji i organizacji.W opinii Michała Żmudy, prezesa VIII Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Poznaniu, utworzenie publicznego lotniska o ograniczonej certyfikacji będzie korzystne dla wszystkich.

- Tak zorganizowane lotnisko nie powinno utrudniać działalności takim podmiotom jak nasze stowarzyszenie. Moim zdaniem, rozwijając lotnisko, uatrakcyjnimy je i spowodujemy, że w Pile będzie więcej szkół lotniczych i będą one bardziej atrakcyjne. Innymi słowy rozwijając lotnisko, rozwijamy wszystkie podmioty, które tutaj działają. Zyska także miasto i jego mieszkańcy – stwierdził M. Żmuda.

- To moment historyczny, bo w skali przestrzeni miejskiej wchodzimy z projektowaniem zmian na teren, który od II wojny światowej był pod tym względem zamknięty. Lotnisko po odejściu wojska otworzyło się przestrzennie dla mieszkańców, ale od strony planistycznej - żeby można było myśleć o jego rozwoju za 10, 20, 50, a może i 100 lat – nie można było podejmować żadnych działań – podkreślił prezydent Piotr Głowski.


Autor: Piotr Gadzinowski
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 2 września 2019
asta24.pl pisze:Obrazek

MWIK już w nowej bazie. Zobaczcie jak wygląda

We wtorek oficjalnie otwarta została nowa baza Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Wałeckiej. Obiekt wybudowany za ponad 11,5 mln złotych pomieścił biura, garaże oraz zaplecze techniczne miejskiej spółki. Wiadomo już także co z terenem w centrum miasta po starej siedzibie.

Budowa nowej bazy MWiK-u rozpoczęła się w 2016 roku. Obok istniejącej stacji uzdatniania wody, przy ul. Wałeckiej, powstał nowoczesny kompleks biurowy i pomieszczenia techniczne. Dla miejskich wodociągów zmieni się wiele.

- Przede wszystkim model funkcjonowania firmy. Firma posiadała kilka obiektów. Dzisiaj będziemy skupieni w jednym miejscu - mówi Mariusz Bednarczyk, prezes MWIK.
Aby łatwiej dotrzeć do nowej bazy, wybudowany został przystanek autobusowy. Trzy razy dziennie dociera tu autobus linii nr 2. Nowe obiekty o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych w większości zostały sfinansowany ze środków własnych MWiK-u. Wykonawcą inwestycji była firma Pil-Building.

W przyszłym roku ruszyć ma kolejna inwestycja MWiK-u. Tym razem związana z budową farmy fotowoltaicznej na terenie nowej bazy. Prąd z niej powstający miałby być wykorzystany na potrzeby własne spółki. Najpierw jednak stopniowa przeprowadzka pracowników MWiK-u z ulicy Szopena do nowych budynków przy ul. Wałeckiej, gdzie pracować będzie ponad setka osób. Wiadomo też co z terenem po starej siedzibie przy ul. Chopina.

- Być może nie będę jeszcze przesądzał, ogłosimy konkurs na koncepcję zagospodarowania tego terenu, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę, iż na terenie Piły coraz mniej jest terenów pod budownictwo mieszkaniowe, ten akurat teren będzie stanowił jeden z najatrakcyjniejszych miejsc do osiedlenia się w przyszłości - zapewnia Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły.

I to nie tak odległej. Procedury planistyczne umożliwiające w tym miejscu zabudowę wielorodzinną mogą potrwać rok. Potem wiele zależeć będzie od deweloperów.


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 6 września 2019
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Flex przygotowuje inwestycję w Pile. Znamy szczegóły

Spółka Flex Solutions Poland przygotowuje swoją inwestycję w podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pile.

Firma Flex jest jednym ze światowych liderów w sektorze produkcji urządzeń elektronicznych dla branży komputerowej, przemysłowej, motoryzacyjnej oraz medycznej. W kwietniu 2017 roku spółka stała się właścicielem działki przy ulicy Młodych w Pile. Za nieruchomość o powierzchni 7,5 ha - zaliczaną do pilskiej podstrefy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - spółka Flex zapłaciła prawie trzy miliony złotych.

Na początku 2017 roku Ministerstwo Rozwoju - które jako pierwsze poinformowało o związanych z Piłą planach Flexa - podawało, że nowy inwestor chce docelowo zatrudnić nawet ponad trzy tysiące osób. - W Pile firma Flex zainwestuje w ciągu najbliższych lat w budowę dwóch hal produkcyjnych tworząc na pierwszym etapie 500 miejsc pracy, a docelowo nawet 3500 miejsc pracy - informowało w styczniu 2017 roku Ministerstwo Rozwoju. Przedstawiciele spółki Flex informacji ministerstwa o planowanym zatrudnieniu jednak nie potwierdzali. - Plan rozwoju zakładu w Pile jest w dużej mierze uzależniony od sytuacji biznesowej, zapotrzebowania klientów oraz portfolio produkowanych produktów - mówił w kwietniu 2017 roku reprezentujący spółkę Flex Solutions Poland, Andrzej Połojko. Początkowo zakładano, że nowy zakład amerykańskiego koncernu Flex rozpocznie działalność w Pile do końca 2019 roku.

Teraz dowiadujemy się o kolejnych działaniach spółki Flex w kontekście pilskiej inwestycji. W drugiej połowie sierpnia 2019 roku spółka złożyła w Urzędzie Miasta w Pile wniosek w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia.

Flex chce wybudować na działce przy ul. Młodych w Pile "halę produkcyjną z częścią biurowo - administracyjną oraz halę magazynową ze strefą dostaw i częścią socjalno-biurową, parkingami i drogami wewnętrznymi wraz z niezbędną infrastrukturą".

W planowanej hali produkcyjno-montażowej odbywała się będzie kompletacja i montaż płytek scalonych dla potrzeb elektroniki. Produkcja płytek elektronicznych obejmuje procesy automatycznego i ręcznego montażu powierzchniowego podzespołów elektronicznych na płytce obwodu drukowanego.

Jak dowiedział się portal Życie Piły - spółka Flex Solutions Poland planuje zatrudnić około 400 osób jako pracowników produkcyjnych oraz pracowników hali magazynowej i kilkadziesiąt osób do pracy w administracji. W sumie - blisko 500 osób. Produkcja w zakładzie ma być prowadzona 7 dni w tygodniu, w systemie trzyzmianowym.

Flex jest amerykańską spółką utworzoną w 1969 roku. Główna siedziba firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. W 30 krajach firma zatrudnia 200 tysięcy pracowników. W Polsce Flex działa od 2000 roku. Posiada park produkcyjny w Tczewie oraz centrum logistyczne w Łodzi. W Tczewie powstają m.in. szafy bazowe do telefonii komórkowej, drukarki 3D czy maszyny samoobsługowe.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 3 września 2019
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Zbyszko rozpoczyna budowę zakładu. W przyszłym roku pierwsze napoje z Piły

Firma Zbyszko Company rozpoczęła budowę zakładu produkcyjnego w Pile.

O rozpoczęciu inwestycji firma poinformowała w komunikacie prasowym.

Na działce o powierzchni 3,6 ha powstanie hala produkcyjno - magazynowa wraz z zapleczem biurowo - socjalnym, o łącznej powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych. Fabryka zostanie wyposażona w trzy nowoczesne linie technologiczne.

W grudniu 2018 roku prezydent Piły Piotr Głowski i właściciel Zbyszko Company, Zbigniew Bojanowicz podpisali akt notarialny, na mocy którego firma stała się właścicielem dwóch działek w strefie przemysłowej przy ul. Młodych. Firma Zbyszko Company za nieruchomości zapłaciła w sumie ponad 1,6 mln złotych.

Wybudujemy w Pile bardzo nowoczesny zakład, który będzie produkował napoje i wodę mineralną. Docelowo pilski zakład zatrudni ponad sto osób i będzie produkował sto tysięcy półtoralitrowych butelek napojów na godzinę - mówił w grudniu 2018 roku właściciel Zbyszko Company, Zbigniew Bojanowicz.

Pierwsza produkcja - 50 tysięcy butelek na godzinę - ma ruszyć na początku kwietnia 2020 roku. Zbyszko Company to producent takich napojów jak: Roko, Veroni active Natural, Veroni LIFE, 3 Owoce, Polo Cockta, Veroni Mineral i Maxer.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 7 września 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Jaki będzie subregion pilski do 2030 roku?

W jakim kierunku powinna rozwijać się Wielkopolska, a w szczególności subregion pilski przez najbliższą dekadę? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy konsultacji nad nową strategią rozwoju województwa wielkopolskiego 2030.

Od początku prace nad dokumentem były na bieżąco konsultowane z mieszkańcami Wielkopolski. Bo województwo jest różne. Północ pod względem reszty regionu odstaje gospodarczo. Subregion pilski ma pole do działania w zakresie...

- Poszukiwania inwestorów, namawiania do samodzielnej formy gospodarowania mieszkańców to buduje tak naprawdę PKB, które tutaj nieco odstaje od pozostałych części regionu. Natomiast oczywiście ten region ma określone swoje walory, chociażby w postaci czystego powietrza, czy też krajobrazowych - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

I te walory, które mogą stanowić potencjał turystyczny regionu znalazły się w projekcie strategii.

- Czyste rzeki i czyste jeziora, grzybne lasy, wspaniałe krajobrazy. Jak tutaj przyjeżdżają ludzie spoza to mówią, że wy macie tu i górki i dołki, i krajobraz gdzieniegdzie prawie jak w górach. Przecież kilka kilometrów od naszej Piły mamy dwa rezerwaty przyrody - wylicza Jan Balcerzak, wiceprezes pilskiego PTTK.

Na tym swoją markę już próbują budować niektóre samorządy. Ale aby budować taką markę niezbędne są inwestycje.

- Rozwój w obszarze promocji aktywności, wykorzystanie potencjału środowiska przyrodniczego, budowę ścieżek rowerowych, alternatywnych tras, troska o środowisko, wykorzystanie marki miasta jaką budujemy „Złotów Wielkopolskim Zdrojem”, jakby te zagadnienia dzisiaj znajdują się w dokumencie strategicznym - cieszy się Adam Pulit, burmistrz Złotowa.

A to oznacza, że w kolejnej perspektywie unijnej te regiony będą mogły liczyć na to, że będą ogłaszane konkursy na dotacje unijne w tych dziedzinach.
Prace nad strategią uwidoczniły też nowe problemy jakie staną przed samorządami.

- Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że żyjemy w czasie dynamicznych zmian takich, które pewnie 5-10 lat temu jeszcze niewiele osób brało pod uwagę jak: ochrona środowiska, kwestia braku wody, sposobu pozyskiwania energii elektrycznej, nowych źródeł - wymienia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Kolejnym problemem, który się wyłania z analiz to starzejące się społeczeństwo. Nie dotyka on tylko Wielkopolski, ale i całej Europy. W związku z tym coraz więcej inwestycji poświęconych będzie na...

- Sprytny biznes, czyli inteligentne specjalizacje, czasami w ogóle przedsiębiorcy, którzy dostrzegają że mamy wokół siebie więcej osób starszych zastanawiają się jak to wykorzystać, bo żyjemy dłużej i żyjemy teraz zdrowiej, więc jesteśmy aktywni dłużej. To wszystko jest ze sobą powiązane - wyjaśnia dr hab. Wojciech Dziemianowicz, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

No a co z seniorami? Ich też nie będzie można pozostawić samych sobie, bo za kilkanaście lat 1/3 obywateli Unii Europejskiej będzie w wieku powyżej 60 roku życia. Nie inaczej będzie tu, na północy Wielkopolski.

- Ta opieka zdrowotna jest wykazywana w tym projekcie strategii jako ten element kulejący wręcz tutaj w północnej Wielkopolsce o wiele bardziej niż w całej Wielkopolsce. Stąd też mam nadzieję, że pójdą za tym odpowiednie środki, żeby tę sferę wspierać - ma nadzieję Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Nazywaną już dziś „srebrną gospodarką”. Natomiast globalna gospodarka może się rozwijać tam, gdzie jest dobra komunikacja. W tym debetowanym dziś dokumencie swoje miejsce znalazło też pilskie lotnisko.

- Lotnisko jak każda inna gałąź transportu, również z transportem kolejowym, drogowym jest to koło zamachowe dla gospodarki. Już teraz w Pile mamy kilkunastu przedsiębiorców, którzy korzystają z tego lotniska i nie wyobrażają sobie prowadzenia biznesu w kilku miejscach w Europie bez tego właśnie lotniska - zapewnia Sławomir Palus, instruktor latania z Aeroklubu Ziemi Pilskiej.

Wszyscy też podkreślali znaczenie wzmocnienia innowacyjności oraz większy nacisk na współpracę nauki z biznesem. Kolejne konsultacje odbędą się w Koninie i w Poznaniu. Po nich nastąpi ostateczne przyjęcie dokumentu, który będzie wytyczać kierunki w codziennej pracy zarządu województwa. Czyli od strategii zależeć będzie tematyka ogłaszanych konkursów na dofinansowanie unijnych projektów.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 8 października 2019
pila.pl pisze:Obrazek

Dofinansowanie przebudowy ul. Lutyckiej

Wybrana została najkorzystniejsza z ofert w przetargu na przebudowę ul. Lutyckiej, która obejmuje przebudowę jezdni, chodników, zjazdów oraz drogi manewrowej. Wykonawcą została firma Pol-Dróg Drawsko Pomorskie.

Wczoraj podpisana została także umowa, na mocy której Gmina Piła otrzyma dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w zakładanej wysokości 1099 699 złotych. Tyle samo wynosi wkład własny Gminy, czyli 50 procent kosztów kwalifikowanych zadania.

Przebudowa przewiduje wymianę warstwy wyrównawczej, ścieralnej oraz wzmocnienie, zmienione zostaną krawężniki oraz nawierzchnie chodników i zjazdów. Przy okazji przebudowy zostanie poprawiona nawierzchnia zatoki postojowej i pętli autobusowej z nawierzchnią peronu na przystanku autobusowym oraz wykonana zostanie droga manewrowa łącząca posesje z drogą publiczną. Całość będzie oznakowana nowymi znakami pionowymi i poziomymi.

_____________________________________________________

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych wiosną tego roku Gmina Piła złożyła także wniosek o dofinansowanie realizacji dwóch zadań dotyczących:

– przebudowy i rozbudowy ul. Na Leszkowie wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową nr 1229P (ul. Wawelska),
– budowy ul. Tartacznej – odcinek od istniejącego przebiegu ulicy do ul. Koszykowej w Pile.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów dofinansowanie tych dwóch zadań znalazło się na liście rezerwowej, co oznacza możliwość otrzymania dofinansowania w przypadku wystąpienia oszczędności przy realizacji innych zadań przez beneficjentów Funduszu.

Ponadto w sierpniu ponownie złożony został wniosek o dofinansowanie realizacji III etapu przebudowy ulicy Bydgoskiej tj. od skrzyżowania z al. Powstańców Wielkopolskich do parkingu przy stadionie żużlowym. Przypominamy, że wniosek dotyczący ww. przebudowy znalazł się w postępowaniu na 8 miejscu - oznaczało to przyznanie dofinansowania w kwocie 3 milionów złotych. Niespodziewanie decyzją rządu trafił na listę rezerwową. Więcej na temat zabranego dofinansowania >>> TUTAJ <<<


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 10 października 2019
powiat.pila.pl pisze:Obrazek

Ruszamy z budową hali sportowej przy ulicy W. Pola w Pile!

Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło budowę hali sportowej przy I LO w Pile. To pierwszy taki przypadek w 70-letniej historii pilskich liceów.
25 września wyłoniono wykonawcę budowy hali sportowej dla Liceum Mistrzostwa Sportowego w Pile przy ul. Pola. Została nim spółka GIRDER Sp. z o.o. z Włocławka, która zaoferowała cenę 14 mln 661 tys. 58 zł. Na sesji 26 września radni Powiatu Pilskiego zabezpieczyli już wszystkie potrzebne środki. Przed nami podpisanie umowy z wykonawcą i w ciągu kilku dni zostanie wbita pierwsza łopata na budowie. Hala ma być gotowa do 30 października 2020 roku.


- To doskonała wiadomość i historyczny moment nie tylko dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile i I LO, ale dla wszystkich mieszkańców Piły i pozostałych gmin Powiatu, którzy również będą mogli z hali korzystać. O budowie tego obiektu mówiono od kilkudziesięciu lat, ale niewiele w tej sprawie się działo. Dopiero w 2018 roku po raz pierwszy w historii powiatu udało nam się wprowadzić tę inwestycję do „Rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” i otrzymać dotację na budowę hali z Ministerstwa Sportu i Turystyki o łącznej wysokości 6 mln zł i zabezpieczyć własne środki - mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.

W odpowiedzi na ogłoszony przez Zarząd Powiatu w Pile przetarg, złożono 9 ofert. GIRDER Sp. z o.o. z Włocławka zaproponowała najkorzystniejszą ofertę, na którą wpływ miała, zarówno cena, jak i najdłuższy okres gwarancji po wykonaniu prac.

Kwota na budowę hali jest zabezpieczona. 6 mln zł pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, pozostałą część, ok. 8,7 mln zł zabezpieczył Powiat Pilski. Zagwarantowane są również dodatkowe środki, choćby na nadzór inwestorski. Radni na sesji 26 września w Wieloletniej Prognozie Finansowej w tegorocznym budżecie zwiększyli kwotę na budowę hali o 50 tys. zł, a w przyszłym o 150 tys. zł. Całość inwestycji, z tym co już wydano, choćby na projekt, to koszt ok. 15 mln 100 tys. zł.

Rozpoczęcie budowy hali to rzeczywiście historyczny moment dla powiatu pilskiego. Poprzednim władzom nie udało się nawet stworzyć dokumentacji projektowej. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatniej kadencji, w latach 2015-2018.
Pomocy przy wprowadzeniu pilskiej inwestycji do „Rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” i pozyskaniu dwóch dotacji z MSiT udzielili pilscy posłowie Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. Nie bez znaczenia było również wsparcie Polskiego Związku Piłki Siatkowej z jego prezesem Jackiem Kasprzykiem na czele.

W 2018 Powiat otrzymał 3,5 mln, a sam zabezpieczył kwotę przeszło 7 milionów złotych. To jednak okazało się za mało gdyż przeprowadzone postępowanie przetargowe pokazało, że wykonawcy złożyli wyższe oferty.
Starosta Eligiusz Komarowski przyznaje, że władze Powiatu stanęły wtedy przed dylematem: czy dołożyć brakującą kwotę z własnego budżetu, czy wnioskować raz jeszcze o kolejne środki finansowe.
Wygrała druga opcja i okazało się, że było warto poczekać, bo w tym roku pozyskano kolejne 2,5 mln zł dotacji z MSiT.

Pilscy parlamentarzyści również odczuwają satysfakcję, bo zgodnie z założeniami programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, do którego wpisana została hal przy ul. Pola, w Pile powstanie w końcu obiekt z prawdziwego zdarzenia służący rozwojowi talentów sportowych dzieci i młodzieży.
Boisko sportowe będzie miało wymiary 50 x 30 m, a trybuny pomieszczą blisko 200 osób. Rozgrywane będą tu mecze w trzech podstawowych dyscyplinach: piłka siatkowa, piłka ręczna i koszykówka.


Źródło: www.powiat.pila.pl
Data wydania: 6 października 2019
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Szpital Specjalistyczny w Pile otwiera nowe poradnie

Szpital Specjalistyczny w Pile otwiera cztery nowe poradnie. „Idziemy w kierunku kompleksowej opieki nad pacjentem” - mówi dyrektor szpitala.

Kilka dni temu wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozstrzygnął postępowania na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Do konkursu ofert przystąpił również Szpital Specjalistyczny w Pile i w efekcie już wkrótce w placówce przy ulicy Rydygiera otwarte zostaną cztery nowe poradnie.

Od 10 listopada 2019 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Pile działać będą poradnie: otolaryngologii, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz chirurgii klatki piersiowej.

- Otwierając w szpitalu kolejne poradnie idziemy w kierunku kompleksowej opieki nad pacjentem. Każda nowa poradnia będzie przybliżała nam tego pacjenta i sprawiała, że będziemy mogli lepiej opiekować się nim. Nasze działania zmierzają ku temu, by tych poradni było więcej, żeby pacjent oprócz opieki hospitalizacyjnej mógł być również otoczony opieką specjalistyczną w poradni - mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile, Wojciech Szafrański.

Z początkiem 2019 roku w pilskim szpitalu działalność rozpoczęły też poradnie: ginekologiczno-położnicza i okulistyczna.

- Odbudowujemy przyszpitalne poradnie. Dzięki nim wprowadzamy pacjenta w nasz system, który zajmuje się nim i go leczy, ale który też pobiera pewne środki finansowe wypłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.

Przez ostatnie lata poradnie w Szpitalu Specjalistycznym w Pile prowadził prywatny zakład opieki zdrowotnej. W sierpniu 2018 roku firma przeniosła się ze szpitala na aleję Wojska Polskiego.

Zmiany czekają też Szpital Powiatowy w Wyrzysku. 21 października rozpocznie tam działalność Zakład Opiekuńczo - Leczniczy.

- Wiemy, że społeczeństwo starzeje się, dlatego też cały czas czynimy starania by podpisywać kontrakty na tego typu zadania. Od trzech lat prowadzimy oddział rehabilitacji neurologicznej, a teraz otworzymy Zakład Opiekuńczo - Leczniczy, który będzie przyjmował do rehabilitacji i leczenia pacjentów leżących - mówi dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, Almuetaz Bellah Nasrullah.

Kontrakt wyrzyskiego szpitala na prowadzenie Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dotyczy dziesięciu łóżek. - Docelowo chcemy dojść do 25 łóżek, to jest taka standardowa wielkość tego typu oddziałów. Właśnie w tym kierunku chcemy rozwijać szpital w Wyrzysku. Chcemy też zacieśnić współpracę tego szpitala ze szpitalem w Pile - mówi starosta pilski, Eligiusz Komarowski.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 10 października 2019
asta24.pl pisze:Obrazek

Agora sprzedaje nieruchomość i maszyny po dawnej drukarni w Pile

Jak podaje branżowy portal Wirtualnemedia.pl spółka Agora przygotowuje się do sprzedaży nieruchomości po zamkniętych drukarniach w Pile i Tychach. Na sprzedaż pójdą również maszyny drukarskie.

Drukarnie przestały pracować z końcem czerwca 2019 roku. Jak tłumaczyła spółka decyzja o zamknięciu drukarni była podyktowana "spadkiem przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset", w której specjalizował się między innymi pilski zakład. W ramach zwolnień grupowych w kwietniu i maju pracę straciło łącznie 147 osób w Pile i Tychach. Teraz Agora planuje sprzedaż nieruchomości i czeka na atrakcyjną ofertę. O ile firma spodziewa się, że ze sprzedażą zabudowanej działki nie będzie większego problemu, o tyle kłopot może być z wyposażeniem i maszynami.

- Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie nam sprzedać wyposażenie dotychczasowych drukarni w Pile i Tychach, gdyż są to bardzo specjalistyczne maszyny. Niewiele drukarń w Polsce specjalizuje się w drukowaniu gazet. Co prawda są odbiorcy na tego typu sprzęt za granicą, ale wówczas trzeba się liczyć z dużymi kosztami transportu - podkreśla w rozmowie z wirtualnemedia.pl Bartosz Hojka, prezes Agory.

Będzie to kolejna sprzedaż nieruchomości przez firmę Agora. W 2016 roku spółka zbyła swoją siedzibę w Łodzi, a na początku ubiegłego roku sprzedała nieruchomość w Gdańsku.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 10 października 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Hospicjum w Pile zostało dziś oficjalnie otwarte

Pilskie hospicjum zostało dziś uroczyście otwarte. Na tę wyjątkową uroczystość przybyło wielu gości, którzy pomagali przy tworzeniu pierwszego takiego miejsca opieki nad przewlekle chorymi.

W hospicjum przebywa 20 pacjentów z chorobami kardiologicznymi, czy neurologicznymi. Rodziny pacjentów mówią, ze tutaj ich bliscy znaleźli nie tylko doskonałą opiekę, ale i drugi dom.

- Wszyscy pacjenci trafiali do nas w stanie leżącym. Dziś po kilku tygodniach działania hospicjum kilku z nich siedzi na wózku, byli na spacerze - mówi dr piel. Alicja Graczyk, dyrektor hospicjum.

Dziś oficjalnie otwarto pierwszą taką placówkę w Pile. Na razie NFZ podpisał kontrakt na 20 łóżek. W ośrodku może się pomieścić drugie tyle, w tym 5 łóżek dla pacjentów paliatywnych i 5 dla dzieci.

W czerwcu ubiegłego roku wmurowano kamień węgielny pod budowę hospicjum. Budowa była możliwa dzięki dotacji unijnej z WRPO 2014+ w wysokości 5,5 mln zł. Towarzystwo Pomocy Chorym otrzymało wcześniej działkę od miasta pod budowę ośrodka. Pilanie licznie i hojnie wspierali inicjatywę podczas zbiórek publicznych, a także z tzw. 1%.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 27 października 2019
pila.pl pisze:Obrazek

Zakończenie budowy Centrum Badawczo – Rozwojowego OZE przez GWDA Sp. z o.o. w Pile

2 października 2019 roku w siedzibie Spółki GWDA odbyła się uroczystość z okazji Zakończenia Budowy Centrum Badawczo- Rozwojowego OZE. Realizacja projektu odbywała się zgodnie z umową podpisaną w dniu 8 listopada 2018 roku, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, na mocy której GWDA sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie w wysokości 551 972,13 zł na „Budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego OZE przez GWDA sp. z o.o. w Pile”.

Całkowita wartość projektu: 848 657,17 zł

Całkowita kwota dofinansowania: 551 972,13 zł

w tym:

środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 551 972,13 zł

Wkład własny GWDA sp. z o.o.: 137 993,05 zł

Projekt zakładał utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego, wraz z niezbędną aparaturą oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi przez GWDA sp. z o.o. w Pile, a zrealizowany został na podstawie umowy konsorcjum pomiędzy GWDA sp. z o.o. a Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Staszica w Pile i Izbą Gospodarczą Północnej Wielkopolski w Pile.

W ramach powyższych działań, na terenie Centrum OZE zostały wybudowane:
1. wieża wiatrakowa wraz turbiną siłowni wiatrowej o mocy 5kW,
2. kontener biurowy przeznaczony do badań nad nowymi technologiami związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii,
3. Dwa rzędy paneli fotowoltaicznych w ilości 20 sztuk o łącznej mocy 5 Kw.

Ponadto Centrum zostało wyposażone między innymi w:

* Mikroskop sił atomowych
* Symulator słońca
* Magazyn energii 10kWh oparty o 20 akumulatorów
* Dygestorium
* Multimetr laboratoryjny

Podczas spotkania oprócz zaprezentowania samej inwestycji, przedstawiono również jej główne założenia, takie jak konkurencyjna gospodarka pilskiego regionu oraz wzmacnianie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw miasta Piły.

Obrazek
zdj. Urząd Miasta Piły. Wideo i więcej zdjęć w linku poniżej.


Autor: Gwda Sp. z o.o.
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 2 października 2019
asta24.pl pisze:Obrazek

Wyremontowana droga do Zawady będzie gotowa w czerwcu

Droga powiatowa Piła - Zawada przejdzie gruntowną modernizację. Będzie wylana nowa nawierzchnia, powstaną chodniki i przystanki autobusowe. Ponad połowę środków na remont powiat pilski pozyskał z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Mieszkańcy miejscowości Zawada zostaną połączeni z granicami miasta Piły nową drogą na całym odcinku, drogą bezpieczną. A w części zabudowanej również chodnikiem - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Remont drogi był częściowo wykonany w latach wcześniejszych. Do zrealizowania pozostały kolejne dwa kilometry. Remont obejmie odcinek drogi od ul. Kamiennej w Pile w kierunku Zawady do odcinka, który wyremontowano w latach 2016-2018. Ma być wylany nowy asfalt, powstaną chodniki, przystanki autobusowe i trzy przejścia dla pieszych. Wartość całej inwestycji to ponad 2 miliony zł, z czego 60% to środki zewnętrzne pochodzące z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja ma się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 5 listopada 2019
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Policja wybrała wykonawcę. Wkrótce ruszy budowa nowej komendy w Pile

Wkrótce rozpocznie się budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile. Policja wybrała już najkorzystniejszą ofertę w przetargu na tę inwestycję.

W środę, 6 listopada Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na budowę nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Najkorzystniejszą ofertę w tym postępowaniu złożyła spółka ALSTAL Grupa Budowlana z Jacewa, której oferta opiewała na kwotę ponad 69 milionów złotych, dokładnie: 69 766 338,43 złotych brutto.

Teraz, jeśli nie zostaną zgłoszone żadne protesty do postępowania i nie wystąpią inne proceduralne problemy, pozostaje podpisanie umowy i przystąpienie do robót budowlanych.

Jak już informowaliśmy w Życiu Piły na nową komendę pilskiej policji mają składać się: trzykondygnacyjny budynek główny i budynki pomocnicze. W budynku głównym, poza pokojami - biurami policjantów, mają znaleźć się m.in.: kancelaria tajna, magazyn broni i depozytów, składnica akt oraz pomieszczenia dla zatrzymanych. W budynkach pomocniczych mają być zlokalizowane m.in.: siłownia, sala ćwiczeń, magazyn dowodów rzeczowych, garaże dla samochodów służbowych, pomieszczenia przewodników psów służbowych i kojce dla psów służbowych. Na terenie nowej komendy ma znaleźć się także wyposażony w elementy szkoleniowe wybieg dla policyjnych psów.

Nowy budynek stanie na działce przy ulicy Bydgoskiej 115 w Pile, czyli pod tym samym adresem, pod którym dziś pracują policjanci. Nowa komenda ma być zlokalizowana w pobliżu wieżowca, w którym obecnie mieści się siedziba pilskiej policji.

- Budynek obecnie zajmowany przez KPP w Pile wraz z częścią gruntu zostanie wydzielony celem przekazania - czytamy w dokumentacji projektowej. Podczas budowy nowej siedziby policjanci nadal będą pracować w wieżowcu przy ul. Bydgoskiej 115.

Zgodnie z dokumentacją przetargową budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Pile powinna zakończyć się najpóźniej z końcem września 2021 roku, a budynek powinien zostać oddany do użytku do 29 października 2021 roku.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 6 listopada 2019
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Szkoła Policji odsłania historyczną elewację

Z elewacji Szkoły Policji w Pile znika farba, która przez lata przykrywała czerwoną cegłę.

Budynek pilskiej Szkoły Policji odzyskuje swój historyczny blask.

- Odsłaniamy czerwoną cegłę, którą przez lata przykrywała farba. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków - mówi asp. Magdalena Pałys z wydziału prezydialnego Szkoły Policji w Pile.

Prace przy przywracaniu tej historycznej elewacji prowadzone są opracowaną we Francji tzw. metodą "gumki". - Polega to na ścieraniu warstw, które przez lata gromadziły się na budynku, mowa zarówno o farbie jak i wszelkiego rodzaju zabrudzeniach. Robi się to przy pomocy naturalnych minerałów i kruszyw. Nie jest to takie typowe piaskowanie - tłumaczy Magdalena Pałys.

Wykonane dotąd prace już robią wrażenie, ale efekt końcowy ma być jeszcze lepszy. Na ten musimy poczekać do września tego roku.

Inwestycja jest finansowana z programu modernizacji służb mundurowych i obejmuje także prowadzone właśnie gruntowne remonty trzech segmentów Szkoły Policji. Po zakończeniu prac Szkoła Policji nie tylko nabierze historycznego blasku. Zdecydowanie poprawią się także warunki w pokojach zajmowanych przez słuchaczy w "starej" części szkoły.

Gmach Szkoły Policji to jeden z najstarszych budynków w Pile. Prace przy jego budowie rozpoczęły się w czerwcu 1926 roku, a w stanie surowym budynek oddano dwa lata później. O ciekawych dziejach budynku przeczytacie na stronie internetowej Szkoły Policji w Pile.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Życie Piły. Więcej zdjęć w linku poniżej.

Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 9 stycznia 2020
asta24.pl pisze:Obrazek

W Pile powstaną nowe mieszkania komunalne

W Pile powstaną nowe mieszkania komunalne. Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybuduje dwa bloki przy ulicy Andersa. Pierwszy budynek miałby zostać oddany do użytku w 2021 roku.

- Mieszkań będzie łącznie 69 w dwóch budynkach podobnych wyglądem do tych poprzednich w rejonie ulicy Andersa. Będą one realizowane głównie z funduszy gminy Piła z uzyskaniem dofinansowania bezzwrotnego z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości około 45 proc. - tłumaczy Remigiusz Dekarli, prezes TBS w Pile.

Koszt budowy dwóch bloków ma wynieść około 17 mln złotych z czego ponad 7 mln to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki czemu kwota czynszu za metr kwadratowy lokalu wyniesie nie więcej niż kilkanaście złotych.

Mieszkania mają być przeznaczone dla osób, które nie spełniają kryteriów przydziału lokalu socjalnego, w ramach zamiany z budynków o złym stanie technicznym lub w kolizji z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a także jako „Mieszkania na Start” dedykowane młodym specjalistom, którzy zawodowo chcą związać się z Piłą.

Pierwszy z bloków miałby zostać oddany do użytku w 2021 roku, a drugi w 2024.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 17 stycznia 2020
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Miasto udostępni nowe tereny pod zabudowę

Nowe tereny pod zabudowę w Pile. Miejska Pracownia Urbanistyczna pracuje nad uporządkowaniem przestrzeni w czterech dużych rejonach miasta. Da to nowe możliwości deweloperom i inwestorom. Pojawią się działki pod zabudowę jedno i wielorodzinną oraz pod handel wielkopowierzchniowy.

Koszyce to dla jednych chaos, a dla innych artystyczny nieład.

- Taka mieszanina to jest lepiej, nie ma takiej jednostajności bo nie są całkiem te małe i nie są blokowiska
- Takie zróżnicowane osiedle jest ładniejsze niż monotonia
- Mi bardziej przeszkadza to, ze te bloki są stawiane tak blisko siebie, że praktycznie rozmawiasz z sąsiadem z drugiego bloku
- Te pierwsze bloki, w których ja mieszkam to są za blisko, bo tu już jest przestrzeń - mówią mieszkańcy.

I aby uporządkować pozostałą przestrzeń w tym rejonie, pracownicy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przygotowują nową koncepcję dla tego terenu. Zamiast czterech różnych planów jakie funkcjonują do teraz - będzie jeden.

- To osiedle było projektowane od lat i myślę, że wadą, którą widzieliśmy to było to zmiksowanie obok siebie budynków małych i dużych, różnego rodzaju usług. Jesteśmy w takim momencie, że możemy to naprawić - zapewnia Piotr Głowski, prezydent Piły.

Urzędnicy chcą tu ujednolicić zabudowę jedno i wielorodzinną przy poszczególnych ulicach. Nowa koncepcja wyznacza łącznie w tym obszarze 4 ha powierzchni pod bloki oraz 2,5 ha pod domki. Dzięki temu mogłoby tu zamieszkać nawet 3 tys. osób. Bez zmian pozostaną zapisy dotyczące terenów zielonych, usług i handlu oraz planowanego na tym osiedlu przedszkola.

Podobnie sprawa ma się z ulicą Kamienną, gdzie pod zabudowę jednorodzinną wyznaczonych jest ponad 100 działek. Znajdzie się tu także miejsce pod budownictwo wielorodzinne. Planiści nie zapomnieli także o zaspokajaniu potrzeb przyszłych mieszkańców tego miejsca.

- To ma być park handlowy, który będzie obsługiwał zachodnią część miasta oraz te satelitarne wsie na około, które już nam puchną w zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. I ci mieszkańcy nie będą musieli przejeżdżać do tych usług wielkopowierzchniowych na drugi koniec miasta - informuje Iwona Wojtecka, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Na terenie pomiędzy lotniskiem a działkami i Wojska Polskiego w przyszłości mogłoby więc powstać centrum handlowe. Inny duży rejon miasta, który urzędnicy wzięli pod lupę to duży obszar ciągnący się od ulicy Podchorążych, poprzez tereny za Aquaparkiem aż do linii kolejowej Piła – Złotów. Powstaną tu bloki z punktami usługowymi. Nawet 2 tys ludzi mogłoby zamieszkać na tym nowym osiedlu. Póki co są to jednak koncepcje. O ich przyjęciu będą ostatecznie decydować radni.


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 22 lutego 2020
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

W centrum Piły staną ogrzewane przystanki. Ruszają prace, będą utrudnienia

W centrum Piły staną nowe wiaty na przystankach autobusowych. Właśnie rozpoczynają się prace, a to oznacza utrudnienia dla kierowców, pasażerów MZK i pieszych.

Inwestycja obejmuje przebudowę zatok autobusowych i postawienie nowych wiat przystankowych na ulicy Staromiejskiej przy DH Merkury i przy deptaku (ul. 1 Maja/Śródmiejska).

Na czwartek, 6 lutego zaplanowano rozpoczęcie prac przy przebudowie zatoki autobusowej przy ul. 1 Maja/Śródmiejska. - Na czas budowy obecny przystanek komunikacji miejskiej zostanie przeniesiony o około 50 metrów w stronę ulicy Kilińskiego - informuje Miejski Zakład Komunikacji w Pile.

Kilka dni później, w poniedziałek 10 lutego, ruszy remont zatoki autobusowej przy Domu Handlowym Merkury. - Tymczasowy przystanek zostanie ustawiony pomiędzy blokiem przy ul. Staromiejskiej 1-3-5, a zabytkową kamienicą przy ul. 1 Maja - informuje MZK.

Rozpoczynające się właśnie prace sprawią, że z deptaku zniknie charakterystyczny przystanek z niebieskim dachem. Nowe wiaty przystankowe będą... ogrzewane i ekologiczne.

- Inwestycja obejmuje przebudowę zatok autobusowych przy ul. Śródmiejskiej, DH Merkury, przebudowę peronów dla pieszych, ustawienie nowych wiat autobusowych z systemem ogrzewania, fotowoltaiką oraz utwardzenie placu na działce budowlanej nr 348 zlokalizowanej pomiędzy ulicą Staromiejską a parkingiem przy ulicy Rynkowej wraz z montażem wiaty ze stojakami na rowery - informuje Urząd Miasta.

Na czas prowadzenia prac zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, także dla pieszych. - Zakończenie całości zadania nastąpi do końca maja 2020 roku - informuje UM Piła.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 5 lutego 2020
Kod:
pila.pl pisze:Obrazek

Plany inwestycyjne MWiK na lata 2020-2022

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przestawiły plany inwestycyjne na najbliższe trzy lata. Na terenie gminy zostanie zrealizowane 19 zadań na łączną kwotę blisko 24 mln złotych. Wśród zadań znajdują się takie, których celem jest poprawa zaopatrzenia w wodę – wymiana rurociągów, rozbudowa istniejących sieci kanalizacyjnych i zwiększenie możliwości odbioru ścieków sanitarnych czy wód opadowych. Ważnym projektem jest wybudowanie instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na istotne obniżenie kosztów funkcjonowania Stacji Uzdatniania Wody.

Plany inwestycyjne Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przedstawili prezydent Piotr Głowski i Mariusz Bednarczyk, prezes zarządu Spółki MWiK.


- Jeśli chodzi o infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną to w Pile mamy bardzo dobrą sytuację. Jest to efekt konsekwentnej realizacji poprzednich, ambitnych planów inwestycyjnych , które pozwoliły nam na uzyskanie stopnia wodociągowania miasta w granicach ponad 99%, a jeśli chodzi o skanalizowanie miasta to zbliżamy się do tych 99%, wg ostatnich danych jest to 98,7%. To oczywiście nie powoduje, że spółka zamierza obniżyć swoje zaangażowanie inwestycyjne. Kwota przeznaczona na inwestycje i modernizacje w latach 2020-2022 osiągnie poziom nieomal 24 milionów złotych. Ta kwota i zakres przewidzianych robót to efekt przemyślanego kompromisu pomiędzy potrzebami miasta i jego mieszkańców a możliwościami Spółki. W moim przekonaniu proponowany plan inwestycyjny jest wyważony i optymalny. – opowiada Mariusz Bednarczyk, prezes zarządu Spółki MWiK.

Wśród najważniejszych zadań związanych z siecią wodociągową w planie pojawiła się wymiana starego, wysoce awaryjnego rurociągu na ulicy Młodych. Nakład na te prace to około 690 tysięcy złotych. Kolejna inwestycja z tej kategorii planowana jest wzdłuż ulicy Przemysłowej, na terenach zielonych w okolicach Gwdy. Celem prac jest poprawa zaopatrzenia w wodę, a więc rozbudowa sieci na terenach przyległych do dzisiejszego PKS, Urzędu Celnego, dawnego Philipsa oraz terenów, które zostały wydzielone jako działki dla kolejnych przedsiębiorców.

- Dodatkowo wodociąg przy ul. Przemysłowej zostanie wpięty do istniejących rurociągów, także zasilanie będzie w tzw. pętli, czyli z dwóch kierunków. Zawsze do tego dążą pilskie wodociągi, by zamykać sieci w pętle, ponieważ daje nam to bezpieczeństwo zaopatrzenia. Gdy nastąpi awaria na jednym końcu sieci, zawsze możemy zasilić to miejsce z drugiego końca – opowiada o planach Mariusz Bednarczyk, prezes MWiK – To droższe rozwiązanie, ale przy zbiorowym zaopatrzeniu w wodę liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, ciągłość i jakość tego zaopatrzenia.

W tym przypadku inwestycja dotyczy uzbrojenia nowych terenów, wartość prac określona została na około 300 tysięcy złotych.

W kategorii dotyczącej sieci kanalizacji sanitarnej prace będą odbywały się w obrębie ulic Jastrzębiej, Przepiórczej i Ceramicznej – będzie to zarówno uzbrojenie nowych terenów, jak i wymiana części starych rurociągów. Nakłady finansowe to ponad 3 600 tysięcy złotych, w ramach czego konieczne będzie położenie 3.5 km nowych rurociągów i 2 przepompowni.

- Prowadzimy rozmowy z właścicielami okolicznych terenów, ponieważ są to grunty nie tylko gminne. Chcemy, podobnie jak w innych częściach miasta, doprowadzić do uporządkowania przestrzeni, by tereny przemysłowe nie mieszały się z terenami mieszkaniowymi. Ten wyraźny podział jest obecnie projektowany. Mamy zamiar przygotować obszar tak, by był w pełni uzbrojony, by w przyszłości nie kopano tam studni czy szamb, tylko wprowadzając nowych przedsiębiorców czy mieszkańców podłączano ich do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych – mówi prezydent Piotr Głowski.

Kolejna inwestycja, o której warto wspomnieć dotyczy ulicy Kamiennej wraz z sięgaczami. W tym roku zakończą się tam prace, których koszt to 1500 tysięcy złotych. Do położenia zostało 1,2 m rurociągu oraz 2 tłocznie ścieków.

Prace prowadzone będą także przy ulicach Krzywej i Długosza. To duża inwestycja, która będzie polegała na uzbrajaniu nowych terenów. W latach 2021/2022 przeprowadzony zostanie pierwszy etap, na który przeznaczone zostanie 1 200 tysięcy złotych.

W kwestii kanalizacji deszczowej czwarty etap prac poprowadzony zostanie na Koszycach. To ostatni etap zmian w tym rejonie, który zwiększy możliwość odbioru wód opadowych. Koszt wyniesie 650 tysięcy złotych, a zadanie będzie realizowane w ciągu 3 lat.

Ostatnia, niecodzienna, a warta poruszenia kwestia to budowa farmy fotowoltaicznej. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej drastycznie wzrosły (porównując lata 2018, 2019 to 31%), stąd pomysł na stworzenie infrastruktury, która pozwoli MWiK generować oszczędności. Stacja uzdatniania przy ul. Wawelskiej jest największym odbiorcom energii w całej spółce, stąd idea by postawić tam instalację o mocy 280 kWp, która powinna zapewnić około 60% energii. Nakłady finansowe na to zadanie to 1 730 tysięcy złotych.

Wszystkie plany inwestycyjne zostaną przedstawione Radzie Miasta na najbliżej sesji.


Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 21 lutego 2020
asta24.pl pisze:Obrazek

Magazyn broni, pomieszczenia dla zatrzymanych, czy boksy dla psów. Powstaje nowa komenda

Magazyn broni i depozytów, pomieszczenia dla zatrzymanych, garaże czy boksy dla psów wraz z wybiegiem. M. in. to wszystko znajdzie się w nowej komendzie pilskiej policji. Obecnie trwa jej budowa. Robotnicy wylewają fundamenty pod budynek. Nowa siedziba policjantów powinna być gotowa za niecałe dwa lata.

- Z początkiem roku prace ruszyły bardzo mocno i przewidywany termin zakończenia przewidywany jest na jesień 2021 roku. Już są zalewane fundamenty i to w dwóch głównych lokalizacjach czyli budynek główny, budynek boczny. Ekipy pracują z zapałem. My co tydzień mamy rady budowy, omawiamy postęp prac i wszystko na razie z tego co słyszę od wykonawców idzie właściwym torem i we właściwych terminach - mówi były już komendant insp. Sebastian Cichocki.

Nowa komenda policji powstaje na działce tuż za obecną. Będzie to nowoczesny kompleks składający się z trzykondygnacyjnego budynku głównego i dwóch pomocniczych. W nowej siedzibie powstaną m.in. biura policjantów, magazyn broni i depozytów, archiwum, pomieszczenia dla zatrzymanych, boksy dla psów, sale ćwiczeń, magazyny czy garaże na radiowozy.
A wszystko to na ponad 7 tys. m kw. powierzchni użytkowej, co porównać można do sześciu 50 m basenów olimpijskich. Budowa nowej siedziby pilskich mundurowych pochłonie niemal 70 mln złotych. Środki pochodzą z komendy Głównej Policji.

Nad budową czuwać będzie już nowy komendant powiatowy. Na to stanowisko został powołany nadkom. Mariusz Wiśniewski.


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 20 lutego 2020
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Nowy most na Wyspie. Trwa budowa skateplazy

Park na Wyspie z terenami przy ulicy Dąbrowskiego w Pile połączył nowy most. Będzie on prowadził do budowanej tam skateplazy.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu "Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Pile - tereny nadrzeczne rzeki Gwdy i północna część wyspy miejskiej” i w zdecydowanej większości finansowana ze środków unijnych.

- Prace w Parku na Wyspie obejmują m.in. ciągi pieszo-rowerowe, oświetlenie terenu, małą architekturę oraz budowę kładki pieszo-rowerowej łączącej Wyspę z terenami nadrzecznymi - informuje pilski Urząd Miasta. Koszt tych prac to około 6 milionów złotych.

Wspomniana kładka połączyła Park na Wyspie z terenami przy ulicy Dąbrowskiego w miniony weekend.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Życie Piły. Więcej foto w linku poniżej.

Trwają też prace na budowie skateplazy przy ulicy Dąbrowskiego. - Na zdegradowanym obszarze powstaje skateplaza z torem rolkowym. Budowane są boiska do siatkówki i koszykówki i infrastruktura do kalisteniki. Teren zostanie połączony układem komunikacji dla pieszych, rowerzystów, biegaczy chcących się tam dostać np. z Zamościa i Jadwiżyna. Podobnie jak na wyspie instalowane jest tam oświetlenie i monitoring - informuje Urząd Miasta w Pile. Koszt tej inwestycji to około 14 milionów złotych.

Obrazek Obrazek
fot. Życie Piły. Więcej foto w linku poniżej.

Prace w Parku na Wyspie mają zakończyć się w drugim kwartale 2020 roku, budowa skateplazy - w trzecim kwartale 2021 roku.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 6 kwietnia 2020 r.
pila.pl pisze:Obrazek

Projekt przebudowy alei Niepodległości gotowy

Zarząd Dróg i Zieleni w Pile ukończył prace nad projektem przebudowy kolejnego odcinka alei Niepodległości w Pile. Projekt został wykonany w ramach porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu, która będzie inwestorem i realizatorem przebudowy.

Przebudowa ma obejmować odcinek od Mostów Królewskich do alei Wyzwolenia. W projekcie ujęto budowę ciągu komunikacyjnego pieszo-rowerowego na całej długości odcinka i częściowo odseparowanej drogi rowerowej po drugiej stronie jezdni. Projektant zakłada budowę drogi rowerowej z masy asfaltowo-bitumicznej. Jednak to inwestor podejmuje ostateczne decyzje co do standardu realizacji inwestycji.

Prezydent ma nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami odcinek ten zostanie zrealizowany wg projektu a w kolejnym roku następny ostatni już odcinek al. Niepodległości doczeka się remontu.

Prace były konsultowane zarówno z mieszkańcami, środowiskiem rowerowym i GDDKiA w Poznaniu.

do pobrania wizualizacja projektu:

[1] [2] [3] [4] [5] [6]


Autor: Dorota Semenov, Urząd Miasta Piły
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 6 marca 2020 r.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Coraz mniej miejsca na pochówek. Cmentarz w Pile będzie rozbudowany

W ciągu najbliższych kilku lat może zabraknąć miejsca na pochówki na cmentarzu komunalnym w Pile. Władze miasta przygotowują się do powiększenia obszaru nekropolii.

Na styczniowej sesji Rady Miasta radni zabezpieczyli 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na przygotowanie koncepcji rozbudowy cmentarza komunalnego w Pile. Rozbudowa jest konieczna, bo wkrótce może zabraknąć miejsca na pochówki.

Obszar cmentarza ma zostać powiększony o tereny przy ulicy Przemysłowej, w kierunku magazynów wykorzystywanych dziś m.in. na przechowywanie drewna z lasów komunalnych.

- Z naszych analiz wynika, że w ciągu najbliższych trzech lat może zabraknąć miejsca na pochówki. To są bardzo ostrożne analizy, ale wyraźnie wskazują na to, że działania związane z rozbudową cmentarza komunalnego są konieczne - tłumaczy dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile, Miron Tadych.

Docelowo powierzchnia cmentarza może powiększyć się nawet o około 8 hektarów. - Obecnie trwają prace nad różnymi koncepcjami tej rozbudowy - dodaje Miron Tadych.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 1 maja 2012
pila.pl pisze:Obrazek

Gmina zleca ekspertyzę mostu przy 11 listopada (most B. Krzywoustego)

Temat fatalnego stanu technicznego mostu w przebiegu drogi powiatowej – ulicy 11 Listopada jest znany od kilku lat, jednak mimo apelu Prezydenta Miasta Piły w budżecie Powiatu Pilskiego wciąż nie zabezpieczono środków na ten cel.

Jeden z ostatnich przeglądów budowlanych sporządzony w październiku 2018 r. wskazuje, że cyt.: „istniejący ustrój nośny mostu obarczony jest poważnymi błędami projektowymi związanymi głównie ze znacznym przekroczeniem długości przęsła ustroju nośnego o konstrukcji żelbetowej, przez co w obiekcie dochodzi do uszkodzeń których nie można powstrzymać, naprawić”. Z powyższego wynika, że sam remont mostu może być niewystarczający i zajdzie konieczność postawienia zupełnie nowej konstrukcji nośnej.

Mimo realnego zagrożenia i niebezpieczeństwa dla użytkowników mostu Zarząd Powiatu nie podjął w tej sprawie żadnych kroków. Co więcej konsekwentnie przerzucał odpowiedzialność za most na Gminę Piła i kierując kolejne odwołania w procedurze sądowo-administracyjnej, toczył spór o to, kto ma wykonać szczegółową ekspertyzę techniczną obiektu. Dokument ten ma potwierdzić konieczność remontu lub przebudowy mostu. Obecnie sprawa o to, na kim spoczywa obowiązek sporządzenia ekspertyzy wróciła do ponownego rozstrzygnięcia przez Wojewódzkiego inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.

Prezydent Miasta Piły nie czekając na dalsze rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego zlecił wykonanie szczegółowej ekspertyzy technicznej mostu. Dokument niezwłocznie przekaże do Zarządu Powiatu, gdyż to właśnie Powiat Pilski jest zobowiązany do remontu jako właściciel obiektu. Zarząd Dróg i Zieleni w Pile zajmuje się wyłącznie jego bieżącym utrzymaniem i oczyszczaniem.

Warto zaznaczyć, że dalsze wstrzymywanie inwestycji przez Powiat Pilski może w konsekwencji doprowadzić do wyłączenia mostu z ruchu drogowego, jako zagrażającego bezpieczeństwu mieszkańców i użytkowników drogi.


Autor: Zarząd Dróg i Zieleni w Pile
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 9 marca 2020 r.
asta24.pl pisze:Obrazek

Czy to koniec "Staszicówki"?

Nagradzane Schronisko Młodzieżowe w Pile do likwidacji? „Staszicówka” miałaby zniknąć z mapy Piły. Nad zamiarem likwidacji placówki głosowali na czwartkowej sesji radni powiatu pilskiego.

Schronisko Młodzieżowe w Pile działa od niemal 70 lat. Najpierw było w Szkole Podstawowej nr 7, a w 2008 zostało przeniesione do budynku przy ul. Okrzei. Jest w nim 40 łóżek, a nocleg kosztuje kilkadziesiąt złotych. Mimo tak długiej historii o jego istnieniu nie wiedzą wszyscy.

- Nie, nie słyszałam
- Nic nie wiem na ten temat. Nie mogę nic powiedzieć
- Do tej pory działało, były tam korzyści dla ludzi, w związku z tym dlaczego to likwidować? Pozostawić to tak jak jest - mówią pilanie.

Korzyści jednak w dalszym utrzymywaniu tej placówki nie widzi zarząd powiatu pilskiego, podpierając się statystykami. Eligiusz Komarowski przekonuje, że na terenie kraju funkcjonuje obecnie już tylko 260 schronisk. W województwie Wielkopolskim jest ich raptem 15. Przed kilkoma laty z tego pilskiego korzystało 1500 osób rocznie. W ubiegłym było ich już tylko 395.

- Formuła schronisk w Polsce niestety będzie zmierzała ku całkowitej likwidacji. Dzisiaj jeżeli mamy chętnych, którzy chcą przenocować w mieście Piła, jeszcze kilka lat temu mieliśmy gdy wpisaliśmy „noclegi Piła” pojawiały nam się oferty pięciu, sześciu hoteli - zaznacza Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Teraz jest to kilkadziesiąt pozycji. Radnym na czwartkowej sesji został więc przedstawiony projekt uchwały o zamiarze likwidacji schroniska. Większość radnych była za. Nie przesądza to jednak losu „Staszicówki”. Zarząd powiatu analizować będzie, czy zupełnie zlikwidować obiekt, czy też tylko ograniczyć liczbę łóżek. Powiat pilski dopłaca rocznie do funkcjonowania obiektu 70 tys. zł.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 2 lutego 2020 r.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Zielone Wzgórza - nowe osiedle w Pile

Zielone Wzgórza - to nazwa nowego osiedla, które powstanie na tak zwanym Bydgoskim Przedmieściu w Pile. Jesienią będzie ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt osiedla.

Rada Miasta we wrześniu powinna uchwalić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Wówczas zostanie ogłoszony konkurs.

- Do przygotowania konkursu i jego regulaminu wybrani zostali uznani polscy architekci: Marek Perepeczo z Koszalina i Zbigniew Maćków z Wrocławia. Obaj panowie mają na koncie wiele projektów, które zdobyły krajowe i międzynarodowe nagrody - czytamy na stronie Urzędu Miasta w Pile.

Projekt powinien uwzględniać liczbę mieszkańców, przebieg dróg, rozmieszczenie budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Osiedle to ma przypominać małe miasteczko. Domy mają mieć solary na dachach, a deszczówka będzie odzyskiwana.

– Chcemy, żeby to było nowoczesne i przyjazne osiedle zarówno dla mieszkańców, jak i ich gości. Z dużą ilością zieleni i zastosowaniem nowatorskich rozwiązań technicznych, przyjaznych ludziom i środowisku naturalnemu. Innymi słowy Zielone Wzgórza, to pomysł na modelowe osiedle mieszkaniowe, na którym będą mogły się wzorować inne polskie miasta. Ważne jest również to, że jest to projekt miejski, więc będziemy mogli czuwać nad tym, by inwestorzy i deweloperzy zastosowali wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie, który okaże się najlepszy w konkursie – podkreśla Piotr Głowski, prezydent Piły.


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 10 czerwca 2020
pila.pl pisze:Obrazek

Przebudowa al. Niepodległości (III etap)

Do 16 czerwca 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na zgłoszenia oferentów, którzy chcieli by zrealizować trzeci odcinek przebudowy al. Niepodległości. To przedostatni etap, od Mostów Królewskich do al. Wyzwolenia.

– Przygotowaliśmy w Zarządzie Dróg i Zieleni odpowiednie dokumenty, przeprowadzaliśmy konsultacje z mieszkańcami i mamy ostateczny projekt przebudowy. Inwestorem i wykonawcą będzie GDDKiA w Poznaniu. Cieszymy się bardzo z tej współpracy. To jedna z dróg, które nie tylko wymagają naprawy, ale są istotne wizerunkowo, ponieważ wiele osób wybiera aleję Niepodległości jako wjazd do miasta – mówi prezydent Piotr Głowski – Teraz przechodzimy do fazy wykonawczej i jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących czwartego, ostatniego etapu. Gdyby udało się go zrealizować w tym roku, cała al. Niepodległości byłaby już nowa. – mówi prezydent Piotr Głowski.

Remont rozpocznie się od Mostów Królewskich – tu nastąpi dowiązanie ścieżki rowerowej do drogi istniejącej już w obwodnicy śródmiejskiej. Powstaną tu zarówno ścieżka rowerowa, jak i chodnik. Pojawi się zupełnie nowe przejście dla pieszych, które szczególnie ułatwi przemieszczanie się dzieciom z pobliskiego przedszkola.

Kolejne nowe przejścia dla pieszych, które poprawią bezpieczeństwo mieszkańców powstanąmprzy ul. Wałeckiej i Żytniej. Odnowione zostaną także istniejące przejścia dla pieszych oraz – co ważne dla cyklistów – pojawi się przejazd rowerowy przez jezdnię, przez ulicę Różana Droga.

Ze względu na warunki gruntowe – zbyt mało miejsca – na jednym z odcinków pojawi się wspólny ciąg pieszo-rowerowy (szerokości około 3.5 metra) aż do skrzyżowania z ul. Różana Droga. Komunikacja rowerowa zostanie zachowana na wysokości z ul. Koszycką. W tym miejscu pojawi się nowe oznakowanie poziome i pionowe. Za skrzyżowaniem z ul. Koszycką pojawi się dalej wspólny ciąg pieszo-rowerowy ciągnący się do ul. Prostej i kończący się w okolicy skweru Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego. Kluczowym fragmentem al. Niepodległości jest skrzyżowanie z ulicą Wałecką – tu doprojektowane zostały nowe przejście dla pieszych oraz zatoka autobusowa.


Autor: Aleksandra Kramkowska, Biuro Prezydenta
Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 2 czerwca 2020
asta24.pl pisze:Obrazek

4 mln zł na centrum przesiadkowe w Pile

Piła rozstrzygnęła przetarg na budowę Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Powstanie ono przy ul. Zygmunta Starego obok galerii handlowej. Inwestycja jest kolejnym elementem wielomilionowego unijnego projektu, którego celem jest poprawa mobilności miejskiej.

- Mamy wybraną firmę z Chodzieży, która złożyła ofertę za 4 mln 200 tys. zł. Oferta została przyjęta. Ona jest trochę wyższa od tego co planowaliśmy. Ponieważ jet tutaj duże dofinansowanie w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji i prawie 85 procent dofinansowania to tę brakująca kwotę zdecydowaliśmy się dołożyć i będziemy to realizować - informuje Piotr Głowski, prezydent Piły.

A wszystko to w pobliżu galerii handlowej, w okolicy dworca PKP i PKS. Planowane Centrum Przesiadkowe ma ułatwić mieszkańcom oraz przyjezdnym podróżowanie różnymi środkami transportu. Tutaj oprócz miejsc postojowych dla ośmiu autobusów, ogrzewanych wiat przystankowych i rowerowych dostępny będzie także infokiosk oraz elektroniczne tablice informacyjne. Zostaną one powiązane z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, który będzie pokazywać rzeczywiste godziny przyjazdu autobusów.

Obrazek Obrazek
fot. materiały prasowe UM w Pile


Autor: Artur Maras
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 12 czerwca 2020
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Kanclerz »

Czyli tak naprawdę 4 mln za jedną większą wiatę?
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

asta24.pl pisze:Obrazek

Prawie dwa miliony dla Muzeum Staszica

Nowe otwarcie dla Muzeum Stanisława Staszica. Placówka dostanie niemal 2 miliony złotych z urzędu marszałkowskiego. Budynek czekają diametralne zmiany.

- W pierwszej alokacji środków, nie było ich wystarczająco dużo, żeby ten projekt tam się znalazł. Dzisiaj na zarządzie Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy wniosek i udało nam się pozyskać dodatkowe środki. Muzeum Stanisława Staszica na swój projekt, który został złożony w partnerstwie z gminą Piła. Otrzyma dofinansowanie 1 758 000 złotych - mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Natomiast miasto dołoży jedynie 100 tysięcy złotych. W ramach tego dofinansowania muzeum czekają prace budowlane, instalatorskie i konserwatorskie w środku i na zewnątrz budynku. Zostanie także wybudowane osobne wejście dla osób niepełnosprawnych. Modernizacja najprawdopodobniej rozpocznie i zakończy się w przyszłym roku.


Autor: Jakub Sierakowski
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 11 lipca 2020
Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Nowe miejsca na mapie Piły: skwer Pawła Adamowicza oraz Bulwary Europejskie

Już niedługo na mapie Piły pojawią się nowe miejsca. Bezimienny teraz skwer między aleją Jana Pawła II a rzeką Gwdą otrzyma imię Pawła Adamowicza. Z kolei bulwary od strony ulicy Dąbrowskiego będą nosić nazwę Bulwary Europejskie. Jest już pozytywna decyzja radnych w tej sprawie.

Piła będzie kolejnym miastem w Polsce, które uczci pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Jego imieniem będzie nazwany skwer położony pomiędzy aleją Jana Pawła II i rzeką Gwdą.

Propozycja wyszła od Stowarzyszenia Obywatelskie Inicjatywy Europejskie, którego prezesem jest Mieczysław Augustyn. Została zaakceptowana przez zespół ds. nazewnictwa ulic, a na ostatniej sesji poparli ją radni.

Skwer Pawła Adamowicza nie wzbudził tylu emocji, co Bulwary Europejskie, które według wnioskodawców mają być "symbolem zadowolenia mieszkańców Piły z przynależności do UE, a także przywiązania do wartości, które jednoczą Europę". Tym wnioskodawcą również było stowarzyszenie byłego senatora. Kiedy wniosek w sprawie bulwarów pojawił się na posiedzeniu połączonych komisji ostro skrytykowała go radna PiS, Gabriela Milska.

- Dlaczego akurat taka nazwa? Przecież tyle lat żyliśmy w okupacji sowieckiej, a teraz dalej mamy żyć w okupacji niemieckiej? Miasto Piła jest miastem polskim, a nie niemieckim, ani europejskim. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Nie wiadomo co będzie jutro, albo za miesiąc czy za rok z Unią Europejską - padło wtedy z ust Gabrieli Milskiej.

Proponowała, by bulwary dostały polską nazwę. Na przykład Jana Pawła II, który w Pile ma już rondo i aleję czy Bitwy Warszawskiej. Szkopuł w tym, że nazwa Bitwa Warszawska pasuje raczej do ulicy ronda niż do bulwarów.

Na wtorkowej sesji nowa nazwa - Bulwary Europejskie, została przegłosowana. Czy przyjmie się tak samo jak Bulwary Châtellerault, czas pokaże.

Dotyczy to również Parku nad Gwdą im. Tekli Budnowskiej, który otrzymał to imię dwa lata temu. Mało który pilanin potrafiłby jednak wskazać go na mapie. Tymczasem chodzi o tereny położone wzdłuż Bulwarów Châtellerault pomiędzy aleją Jana Pawła II a ulicą 11 listopada czyli na przeciwko skweru im. Pawła Adamowicza.

Na mapie Piły oprócz skweru Pawła Adamowicza oraz Bulwarów Europejskich pojawiła się także ulica Cynkownicza. Taką nazwę otrzymała droga gruntowa - jedyna i główna droga dojazdowa do nowej cynkowni firmy Termetal, która złożyła wniosek o "swoją" ulicę. Firma zajmuje się bowiem cynkowaniem. Skoro może być w Pile ulica Philipsa, to dlaczego nie może być Cynkownicza.


Autor: Agnieszka Świderska
Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 3 lipca 2020
asta24.pl pisze:Obrazek

Rusza program modernizacji przystanków kolejowych

3 przystanki kolejowe w powiecie pilskim zostaną zmodernizowane. Wszystko w ramach ogłoszonego dziś Programu Przystankowego na lata 2020-2025.

Plan zakłada przeznaczenie miliarda złotych na budowę nowych i modernizację starych przystanków kolejowych. W ciągu najbliższych 5 lat ma powstać blisko 200 przystanków w całym raju. W programie modernizacji polskiego kolejnictwa znalazły się 3 lokalizacje z regionu. Nowy przystanek ma powstać w pilskiej strefie przemysłowej przy ulicy Fabrycznej. Zmodernizowane zostaną także obiekty w Białośliwiu i Osieku nad Notecią. Nowy program ma sprawić, że podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a z mapy znikną obszary wykluczone komunikacyjnie.


Autor: Mateusz Manthai
Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 9 maja 2020
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: lubianka »

Od Jakiegoś czasu, możemy jeździć, po nowej nawierzchni drogi, od osiedla Zawada, aż do Zawady. Takie inwestycje cieszą, jednak ile razy przejeżdżam tą drogą, nie mogę zrozumieć jaki cel mają pełnić, bariery drogowe ustawione, przy drodze Osiedle Zawada. Według mnie, gdyby zainstalowano je przy krawędzi chodnika od strony jezdni, spełniały by funkcję ochronną. Obecnie, naprawdę nie wiem jakie ma być ich zadanie? Gdyby jadący samochód wpadł w poślizg, lub kierowca stracił kontrolę nad pojazdem, wówczas idący pieszy czy rowerzysta, nawet gdyby spostrzegł niebezpieczeństwo, miałby problem z ucieczką. Kosztowało to z pewnością sporo, ale może ktoś mnie oświeci, jaki cel mają owe barierki spełniać.

Obrazek
Alcatel
Posty: 37
Rejestracja: 26 lis 2010, 20:16

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Alcatel »

Temat sposobu stosowania tego typu balustrad często się pojawia na forach branżowych. Patrząc na liczbę artykułów na temat przypadków z całego kraju można śmiało uznać tę kwestię za kontrowersyjną. Ze swoich doświadczeń mogę zasugerować, czym projektujący się kierował, że umieścił balustrady U-11a tak a nie inaczej ;)

a) Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 1 sierpnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie

- § 45 ust.1 "Pochylenie podłużne chodnika usytuowanego bezpośrednio przy jezdni, pasie postojowym lub zatoce postojowej nie powinno przekraczać odpowiednio dopuszczalnej wartości pochylenia niwelety jezdni określonej w § 24 ust. 2 oraz dopuszczalnej wartości pochylenia jezdni zatoki określonej w § 118 ust. 4 pkt 2 i ust. 7 pkt 2. Przy pochyleniu podłużnym przekraczającym 6% należy stosować balustrady z poręczami"


b) Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 9 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (-c2)

- 5.2 "Balustrady U-11a według wzoru i wymiarów pokazanych na rysunku 5.2.1 stosuje się w celu zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, jeśli powierzchnia, po której odbywa się ruch pieszych lub rowerzystów, położona jest powyżej 0,5 m od poziomu terenu."


c) Chciał zachować skrajnię poziomą (0,5 m), gdzie nie można umieszczać oznakowania (żródło j.w. (-c1) - 1.5.3 [rys. 1.5.6 c] Odległość znaków od jezdni oraz wysokość ich umieszczania) - inaczej cały chodnik musiałby zostać odsunięty od jezdni o tą wartość mimo zastosowania wysokiego krawężnika

Podsumowując - różnego rodzaju niuanse prawne w naszym kraju mają się dobrze :D
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: lubianka »

No tak. Prawo budowlane to jedno, a logika to drugie. Pół metrowa skarpa stanowi według mnie, mniejsze zagrożenie, niż pojazd. Ale jest jak jest i cieszmy się z gładkiej nawierzchni.
Jest jednak, na terenie naszego miasta jeszcze jedno miejsce, które mnie zastanawia. Skrzyżowanie za Philipsem z drogą nr 10.

Obrazek

Jadąc od strony rzeki i skręcając na Aleję Powstańców, zatrzymujemy się na czerwonym świetle, pomimo, że mogli byśmy bezkolizyjnie jechać. Pas ten, nie przecina się z pasem jezdni, prowadzącym od strony Skórki, czy też pojazdów skręcających od strony przejazdu kolejowego.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Skateplaza w Pile już otwarta

Miłośnicy jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach mogą korzystać z pilskiej skateplazy. Dostępne są też boiska oraz strefa do kalisteniki.

Skateplaza nad Gwdą przy ulicy Dąbrowskiego, w sąsiedztwie Parku na Wyspie w Pile została otwarta 14 sierpnia. - Nie chcieliśmy przedłużać, nie chcieliśmy zatrzymywać tych młodych ludzi, bo są zresztą nie do zatrzymania. Więc jak tylko uprawomocniły się wszystkie dokumenty, zdjęliśmy płot i można z tego obiektu korzystać - mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

- Pilska skateplaza to najnowszy, najnowocześniejszy i jeden z największych takich obiektów w Polsce, o powierzchni prawie 3,5 tys. m2. Tuż obok powstał tor do jazdy na rolkach o długości 190 m. Wybudowano także dwa boiska do siatkówki i jedno wielofunkcyjne - do koszykówki, siatkówki czy piłki nożnej. Są też urządzenia do uprawiania kalisteniki, czyli gimnastyki na drążkach na świeżym powietrzu - informuje pilski Urząd Miasta.

Przedstawiciele ratusza apelują o to, by korzystając ze skateplazy pamiętać o bezpieczeństwie. - Apelujemy do rodziców adeptów ekstremalnych dyscyplin sportowych, by zadbali o ich bezpieczeństwo. Kaski i ochraniacze to jest absolutnie obowiązkowe wyposażenie, dla osób korzystających z obiektów skateplazy - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski.

Jak informuje Urząd Miasta - to nie koniec inwestycji w tym miejscu. - Trwają już przygotowania do budowy dużego placu zabaw dla dzieci w różnym wieku, kolejnego boiska sportowego, parkingu i zatoki autobusowej, pola do gry w bule, a finalnie także pumptracku do ekstremalnej jazdy na rowerach. Zakończenie Inwestycji planowane jest w 2023 roku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Życie Piły / UM w Pile. Więcej fotografii w linku poniżej.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 16 sierpnia 2021
asta24.pl pisze:Obrazek

Wkrótce ruszy budowa mostu tymczasowego na Gwdzie

Obrazek

Umowa na rozbudowę mostu przez Gwdę w ciągu DK 10 w Pile została podpisana. Plac budowy w najbliższych dniach zostanie przekazany wykonawcy robót. Planowany termin zakończenia prac to koniec maja 2023 roku.

W pierwszej kolejności zaprojektowany i wykonany zostanie most tymczasowy, by ruch pojazdów i pieszych został przełożony na czas głównych robót. Później prace skoncentrują się wokół rozbiórki starego i budowy nowego mostu.

Nowy obiekt to według projektu trójprzęsłowy w formie żelbetonowej płyty pomostowej ze sprzężonymi, prefabrykowanymi dźwigami głównymi typu "T". Na nowym moście znajdzie się jezdnia dla pojazdów, chodnik oraz ścieżka pieszo-rowerowa.
Podpisana umowa opiewa na kwotę ponad 12 mln zł. Wykonawcą będzie konsorcjum firm: PBW INŻYNIERIA Jacek Garbacz - lider Konsorcjum oraz partner konsorcjum DROMOSTTOR POLSKA S. z o.o. Sp. k.

źródło: gov.pl
fot. UM Piła


Źródło: www.asta24.pl
Data wydania: 11 sierpnia 2021
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkowej altanie w Parku Miejskim w Pile

Jak informuje Zarząd Dróg i Zieleni w Pile, rozpoczęły się prace konserwatorsko-restauratorskie przy zabytkowej altanie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica. Mają one na celu przywrócenie pierwotnej estetyki oraz stanu technicznego obiektu i dotyczą zarówno elementów murowanych, jak i konstrukcji stalowej oraz ornamentyki. Prace te odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zostaną zakończone jeszcze w tym roku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Autor: Sebastian Daukszewicz
Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 28 listopada 2022
pila.pl pisze:Obrazek

Rewitalizacja budynku SP7 dobiega końca

Zbliża się koniec prac związanych z rewitalizacją budynku Szkoły Podstawowej nr 7. Najważniejsza widoczna zmiana, to usunięcie farby i przywrócenie historycznej elewacji z lat 1902-1904. W ramach rewitalizacji przebudowana została również harcówka, aula szkolna i plac wraz z Pomnikiem Więźniów Obozu "Albatros".

Podczas prac usunięto uszkodzone elementy z metalu i cegły. Odrestaurowane zostały detale architektoniczne, okratowania, balustrady, daszki, drzwi zewnętrzne, a także dach i poddasze.

Ważnym komponentem projektu jest przebudowa otoczenia szkoły od strony al. Wojska Polskiego i ul. Lotniczej przy istniejącym Pomniku Więźniów Obozu „Albatros”. Przedsięwzięcie polegało na przebudowie placu z istniejącym pomnikiem i utworzenie tam skweru pamięci historycznej. Prace objęły oczyszczenie pomnika, wymianę nawierzchni z kostki betonowej, uporządkowanie zieleni, budowę elementów małej architektury, w tym ławek, koszy na śmieci i tablic z historią miejsca i wydarzeń.

Więcej aktualnych zdjęć tutaj: Zdjęcia SP7

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zadanie pn. "Rewitalizacja zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile" jest realizowane w ramach programu JESSICA 2 w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowita wartość prac to około 5,2 mln zł. Wkład własny wyniesie około 800 tys. zł.

Źródło: www.pila.pl
Data wydania: 23 listopada 2022
pila.pl pisze:Obrazek

Nowy przystanek PKP: Piła Fabryczna

Polskie Koleje Państwowe utworzą nowy przystanek na trasie Piła - Kutno. Zlokalizowany będzie przy linii prowadzącej w kierunku Bydgoszczy, w rejonie ulicy Fabrycznej. Przede wszystkim ma to ułatwić dojazd do zakładów pracy w strefie ekonomicznej, m.in. PZZ Wałcz, PellasX i Orca, Thule. 

Dla podróżnych zostaną przygotowane odpowiednio wysokie perony, aby wsiadanie i wysiadanie z pociągów było komfortowe. Przewidziano wiaty, ławki i oświetlenie, staną tu tablice z oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Przystanki zostaną dostosowane do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Dla osób niewidomych i niedowidzących będą ścieżki naprowadzające. Obok peronów zamontowane zostaną stojaki rowerowe, by ułatwić łączenie podróży koleją i rowerem.

Peron, po prawej stronie pociąg stojący na torze. Po lewej stronie tablica informacyjna z napisem Piła Główna.

Wykonawcą przystanku Piła Fabryczna będzie firma NDI ENERGY Sp. z o.o. Prace o wartości blisko 4 mln złotych będą realizowane w formule "projektuj i buduj". Zakończenie robót planowane jest w grudniu 2023 roku.

Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Dostosowane do potrzeb podróżnych na wspomnianej trasie zostaną także stacje Białośliwie i Wyrzysk Osiek. 

W województwie wielkopolskim program przystankowy na liście podstawowej obejmuje 19 lokalizacji: Białężyce, Patrzyków, Piła Fabryczna, Słupca, Bożacin, Golina, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Książno, Miłosław, Obra Stara, Orzechowo, Radlin, Wyrzysk Osiek, Białośliwie, Pleszew, Jastrowie Miasto, Wronki Zamość, Żerków. Na liście rezerwowej ujęto 5 projektów: Koninko, Wolenice, Rogaszyce, Ostrów Wielkopolski Gorzyce, Barłogi Wiadukt.


Źródło: PKP PLK / www.pila.pl
Data wydania: 16 listopada 2022
Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Ruszył inwestycyjny bum na pilskim osiedlu Motylewo

Osiedle Motylewo obok malowniczej rzeki Gwdy czekają gruntowne zmiany. Już dziś firma Panattoni za własne środki realizuje przebudowę ul. Jastrzębiej. Jednak to nie koniec. Wkrótce ruszą inwestycje miejskie.

Obecnie pod względem wielkości, rozmachu i liczby realizowanych budów, Motylewo jest miejscem zupełnie wyjątkowym. Po zakończeniu budowa ulicy Jastrzębiej (do końca grudnia) rozpocznie się kolejny tym razem miejski projekt pod nazwą "Budowa infrastruktury drogowej na osiedlu Motylewo w Pile", który obejmuje rozbudowę ulic w pełnym zakresie oraz rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w tej części miasta, wraz z przeprawą przez Gwdę, która umożliwi pieszym i rowerzystom komunikację z gminą Ujście.

Obrazek

- Mówimy o kontynuacji budowy ulicy Jastrzębiej oraz ulicy Łabędziej, która wejdzie w ulicę Perkozią i połączy nas z istniejącą już ulicą Sokolą. Inwestycja obejmie również ulice: Bocianią, Kolibrową i Gęsią. To zadanie jest współfinansowane z rządowego programu inwestycji strategicznych Polski Ład. Wartość tej inwestycji to jest niecałe 19 milionów złotych. W tej chwili, w przygotowaniu jest program funkcjonalno-użytkowy, a zadanie będzie realizowane w trybie zaprojektuj i wybuduj. Na początku przyszłego roku natomiast, ogłoszony zostanie przetarg na wybór wykonawcy. Powstanie również ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Orlej, która prowadzić będzie nawet do gminy Ujście, bo w takim horyzoncie o tym myślimy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2024 roku – mówi Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich.

Natomiast Zarząd Dróg i Zieleni w Pile wybuduje w miejscu dawnego mostu drewnianego, który funkcjonował jeszcze w pierwszych latach po wojnie kładkę pieszo-rowerową, która połączy Motylewo z Kaliną.

- Kładka będzie konstrukcją nośną, lekką, dla ruchu pieszo-rowerowego. Myślę, że za jakiś czas będziemy mogli państwu przedstawić pierwsze wizualizacje tego mostu. Wartość tej inwestycji to będzie na pewno kilka milionów złotych – dodaje Miron Tadych, dyrektor pilskiego ZDiZ.

Wybudowana infrastruktura drogowa zapewni połączenie Motylewa z układem komunikacyjnym Piły oraz poprawi dostępność do drogi DK11, zwiększając tym samym mobilność mieszkańców. Planowane drogi rowerowe wpisują się w system miejskich dróg rowerowych, stanowić też będą bezpieczną alternatywę dojazdów do centrum Piły.

Nie można zapomnieć o tym, co dzieje się na samych działkach inwestycyjnych. Najbliżej nas budowę prowadzi firma Panattoni, która stawia Panattoni Park Piła o powierzchni 44 000 metrów kwadratowych. Dalej są: Nowa Term, czyli przedsiębiorstwo świadczące usługi ogólnobudowlane oraz serwis aut ciężarowych Nijhof-Wassink, który już teraz poszukuje pracowników – kończy prezydent Piły Piotr Głowski.


Autor: Sebastian Daukszewicz
Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 8 listopada 2022
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3395
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

Kilka fotografii z renowacji zabytkowej altany oraz kosztorys z zakresem prac.

1. Zdjęcia autorstwa Krystiana Szczelczyka, którymi podzielił się na swoim koncie na Facebooku 17 grudnia 2022 r.

Obrazek Obrazek Obrazek
fot. Krystian Szczelczyk

2. Zdjęcia z fanpage Prezydent Piły Piotr Głowski opublikowane 20 grudnia 2022 r.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. Zakres pracy i kosztów konserwacji altany udostępniony 19 grudnia 2022 r. przez Zarząd Dróg i Zieleni w Pile na wniosek Artura Łazowego, prezesa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Effata.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1770
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: SA108 »

Jak co roku w grudniu 2023 r. zostały uchwalone budżety Miasta Piły i Powiatu Pilskiego na kolejny rok. Z tej okazji przyjrzałem się, jakie środki zaplanowano na remonty pilskich zabytków.
W budżecie Miasta Piły znalazły się środki z Rządowego Programu Ochrony Zabytków w łącznej wysokości 1 420 000 zł. Podzielono je następująco:
- renowacja zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile - 306 130 zł
(oczywiście chodzi tu o budynek byłej Szkoły Podstawowej nr 8, późniejszego Gimnazjum nr 5 przy ul. Bydgoskiej)
- dotacja na modernizację kościoła pw. Świętego Antoniego - prace ratunkowo-konserwatorskie ściany bocznej - nawa główna, kruchta wejściowa kościoła - 204 090 zł
- dotacja na remont dachu zabytkowego budynku dawnej szkoły przy ul. Orlej 14 w Pile - 173 470 zł
- dotacja na renowację elewacji zewnętrznej i wnętrza kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile - 510 210 zł
- dotacja na renowację kościoła w Motylewie - 255 110 zł
Ze środków własnych Miasta zostaną sfinansowane: odnowienie wejścia głównego do budynku MOPS i werandy przy ul. Kwiatowej 5 (59 469 zł) oraz wykonanie projektu stałej ekspozycji zabytkowych macew (żydowskich stel nagrobnych - 10 000 zł).
Z kolei w budżecie Powiatu Pilskiego zapisano wykonanie robót budowlanych w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile - 450 000 zł z Rządowego Programu Ochrony Zabytków i 62 611 zł ze środków własnych.
Na zdjęciu jeden z obiektów, które w tym roku otrzymają dotację na remont - dawna szkoła podstawowa przy ul. Orlej w Motylewie.

IMG_2496.JPG
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1770
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: SA108 »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Przy Piekarskiej powstaje skwer...z historyczną niespodzianką

Trwają prace na skwerze przy ulicy Piekarskiej i Wodnej w Pile. Nie byłoby w tym zapewne nic nadzwyczajnego, gdyby nie pewne odkrycie.
- Chcemy wykonać skwer w rejonie ulicy Piekarskiej i Wodnej. To jest bardzo ciekawa inwestycja, troszeczkę nam się przedłużyła z uwagi na konieczność uzgodnienia jej z konserwatorem ochrony zabytków, ale ona powstaje w miejscu, gdzie dawniej był pomnik bohaterów I Wojny Światowej. Wiele osób, wielu pilan kojarzy ją z pocztówek. Był to pomnik w formie okręgu, w formie filarów. Dokopaliśmy się nawet wraz z archeologiem do fundamentów tego pomnika i chcemy je w jakiś sposób odznaczyć i w tym miejscu powstaje skwer. Będzie bardzo ładna płytka płukana betonowa, która nada bardzo ładną estetykę temu miejscu. Powstanie bardzo elegancka okrągła ławka i w ogóle forma okręgu zostanie zachowana w tym miejscu. Dodatkowo oczywiście - tak jak zawsze staramy się przy każdej inwestycji - powstaną nowe drzewa, nowe nasadzenia i oświetlenie - mówi Miron Tadych, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem skwer ma być gotowy jeszcze w tym roku.


Autor: Krzysztof Kuźmicz
Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 7 grudnia 2023

419633320_335089359495410_3954282967515684232_n.jpg
419334654_794575286041919_5992095903041439654_n.jpg

Zdjęcia: Krystian Szczelczyk
Kapralq
MODERATOR
Posty: 63
Rejestracja: 13 sty 2024, 22:05
Podziękował: 5 razy
Podziękowano: 2 razy

Re: Inwestycje w Pile

Post autor: Kapralq »

Stary rynek 22-24 listopada 2023 rok.

IMG_20231122_074753.jpg
IMG_20231123_145155.jpg
IMG_20231122_074821.jpg
IMG_20231123_145040.jpg
IMG_20231122_074851.jpg
IMG_20231122_075007.jpg
IMG_20231122_074928.jpg
IMG_20231122_074952.jpg
IMG_20231123_145118.jpg
IMG_20231124_075353.jpg
IMG_20231124_075406.jpg
IMG_20231124_075430.jpg
IMG_20231124_141846.jpg
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się