Imprezy kulturalne związane z miastem

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe pisze:Obrazek

Noc Muzeów 2022

Zapraszamy na Noc Muzeów 2022.

Czekamy na Was od 20:00 do 23:00. Zabierzcie koniecznie latarki!

Obrazek


Źródło: www.pmw.pila.pl
Data wydania: 9 maja 2022
www.muzeum.pila.pl pisze:Obrazek

Noc Muzeów już wkrótce!

Obrazek

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza 14.05. (sobota) 2022 r. na "Noc Muzeów" do muzeum przy ul. Browarnej 7.

Program:

19.00 – 24.00 – zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej: Powstanie listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego, prezentacja, promocja książki, koncert, wykład, quiz.

19.30 – prezentacja multimedialna: Zapinki na pograniczu-czyli kilka informacji o fibulach przez wieki na ziemi pilskiej i wałeckiej, promocja książki: Znaleziska i informacje o zapinkach na Ziemi Wałeckiej i w jej okolicach - Robert Kraszczuk z Wałcza

20.30 – koncert: Piosennik romantyczny w wykonaniu Jacka Kowalskiego (słowo, śpiew, gitara) i Henryka Kasperczaka (lutnia, gitara romantyczna) z Poznania (Secesja, I piętro)

21.40 – losowanie nagród dla uczestników quizu: Coś tu nie pasuje. Zgadniesz co? (Secesja, I piętro)

22.00 – oprowadzanie po wystawie: Powstanie listopadowe 1830-1831 ze zbiorów Marcina Zdrojewskiego – Marek Fijałkowski

23.00 – wykład: Podwodne archeologiczne penetracje w Gwdzie - dr Jarosław Rola


Podczas imprezy będzie prowadzona zbiórka produktów spożywczych długoterminowych w puszkach i innych trwałych opakowaniach, które zostaną przekazane do "Free shop" mieszczącego się przy ul. Śródmiejskiej 11 w Pile dla rodzin z Ukrainy. Zbiórka będzie prowadzona przez wolontariuszy reprezentujących Stowarzyszenie AGAMA.

Stowarzyszenie AGAMA - jest organizacją, której jednym z celów jest organizowanie i niesienie pomocy dobroczynnej, rozwojowej i charytatywnej, społecznie użytecznej i rozwojowej oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.


Źródło: www.muzeum.pila.pl
Data wydania: 6 maja 2022
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na odlotowy weekend!

Dzisiaj popołudniu przylatują samoloty odrzutowe Lim-2 i SBLim-2, które od 1957 r. latały nad Piłą. Na spotkaniu o godz. 17:30 piloci opowiedzą o lotach na stalowych skrzydłach. Spotkaniu towarzyszy pokaz obsługi technicznej samolotu Su-22M4 oraz wystawa fotografii i filmów z pilskiego lotniska.

A jutro, w sobotę, od 14:00 do 18:00 dzień dziecka! W programie m.in. konkursy z nagrodami, start i lądowanie samolotów Lim-2 i SBLim-2, pokaz gaszenia pożaru przez samolot gaśniczy PZL M18 Dromader i wiele innych atrakcji.

Przypominamy, że muzeum działa w nowej lokalizacji i dojazd jest od strony ul. Wałeckiej (mapka: http://www.pmw.pila.pl/index.php/odwiedz-nas). Szczegółowe informacje o imprezach na plakatach i na stronie http://www.pmw.pila.pl

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Nie ustają w pomysłach na łączenie historii z aktywnym spędzaniem czasu wolnego :) Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza dzieci do pokonania bojowego toru rowerowego!

Trasa ma przypominać o Kolarzach, czyli żołnierzach Wojska Polskiego na rowerach, którzy walczyli we wrześniu 1939 roku. W czasie mobilizacji w kawalerii oraz piechocie formowano pododdziały kolarzy, które pełniły funkcję oddziałów rozpoznawczych. Plutony cyklistów działały też w Straży Granicznej jako osłona polskiej armii i rozpoznanie sił wroga.

Wydarzenie w ramach Rowerowej Nocy Świętojańskiej odbędzie się na pilskim lotnisku w najbliższy piątek, 24 czerwca 2022 r. i startując o godz. 18.00 kolarze z pomocą mapy będą musieli przejechać specjalny tor, napotykając po drodze na różne zadania do wykonania. Wśród uczestników zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody! Najmłodszym uczestnikom mogą towarzyszyć rodzice oczywiście na rowerach.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile zaprasza na wystawę plenerową z okazji setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech. Była to największa organizacja polonijna, która była wsparciem dla 1,5 miliona Polaków żyjących w granicach ówczesnych Niemiec, w tym także w Pile i Złotowie.

Obrazek

Związek Polaków w Niemczech założono w 1922 r. i dbał o kulturę, język i interesy polskiej społeczności. Było to trudne zadanie, gdyż władze niemieckie utrudniały życie Polakom, szczególnie po dojściu Hitlera do władzy. Charakterystycznym symbolem organizacji i formą sprzeciwu wobec swastyki było Rodło - znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem jako kolebką kultury polskiej.

W 1938 r. uchwalono kanon organizacji "Pięć Prawd Polaków", wśród których znalazła się zasada Polak Polakowi bratem i troska o przeszłość i przyszłość narodu. W latach 1939-45 wielu przedstawicieli organizacji zabito w egzekucjach, zamęczono w obozach koncentracyjnych lub przymusowo wcielono do armii niemieckiej. Po wojnie Związek reaktywowano i nadal działa wspierając polską społeczność w Niemczech.

O tym i wielu innych dokonaniach Związku Polaków w Niemczech dowiecie się na wystawie plenerowej dostępnej przed wejściem do Muzeum Okręgowego w Pile przy ul. Browarnej 7. Jej głównym organizatorem jest Dom Polski - Centrum Idei Rodła w Zakrzewie i wystawę przygotowaną przez Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie będzie można oglądać do 12 listopada.

Warto też zajrzeć do środka muzeum przy Browarnej, gdzie na wystawie stałej znajduje się gablota poświęcona działalności Związku Polaków w Niemczech (http://muzeum.pila.pl/wystawy.php?lang=pl&id_strony=102), a przy okazji obejrzeć wystawę czasową muzeum o indiańskich kulturach z kontynentu Ameryki Północnej (http://muzeum.pila.pl/wystawy.php?lang=pl&id_strony=889).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
fot. pomorskie.eu

Źródła informacji:

* Relacja prasowa na stronie Pomorskie.eu o uroczystości w Waplewie z okazji setnej rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech, skąd też pochodzą wybrane plansze z wystawy. Link: https://pomorskie.eu/100-lecie-zwiazku- ... z-na-nami/

* Za informacje o wystawie dziękujemy panu Markowi Fijałkowskiemu z Muzeum Okręgowego w Pile oraz za namiary na wystawę panu Januszowi Lenartowi.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Narodowe Święto Niepodległości

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza do wspólnego świętowania tego szczególnego dnia !
Czekamy na odwiedzających od 13:00 do 16:00. W dniu Narodowego Święta Niepodległości udostępnimy nasze wystawy i zaprosimy na przejażdżki pojazdami wojskowymi. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkurs z ciekawymi nagrodami. Przy ognisku będzie się można, nie tylko się ogrzać, ale też coś zjeść.
Przypominamy o bezpiecznym dojeździe do muzeum od strony ul. Wałeckiej - opisanym na naszej stronie pmw.pila.pl w zakładce "Odwiedź Nas".
Do zobaczenia ! Bądźmy razem tego dnia.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

galeriabwa.pila.pl pisze: Patriotyzm Jutra 2022. Powiat pilski, ludzie i wydarzenia -Konferencja naukowa. Zapraszamy!

Obrazek

Zapraszamy mieszkańców i młodzież szkół z terenu powiatu pilskiego do udziału w konferencji naukowej "W nurcie polskich dziejów – powiat pilski, ludzie i wydarzenia". Konferencja odbędzie się 17 listopada i będzie połączona z udostępnieniem zwiedzającym wystawy czasowej z wykorzystaniem m.in. zakupionego monitora interaktywnego.

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury "Iskra" (Piła, ul. Okrzei 9).

Konferencja naukowa jest jednym z elementów projektu historyczno-edukacyjnego podjętego przez nasze Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Jest on realizowany w ramach programu Muzeum Historii Polski w Warszawie "Patriotyzm Jutra. Edycja 2022". Zadanie nosi tytuł: "W nurcie polskich dziejów - powiat pilski, ludzie i wydarzenia" i zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 55 000 zł. Całkowita wartość projektu to 82 300 zł.

Wcześniejszymi elementami zadania, zrealizowanymi w miastach i gminach powiatu, były historyczne prelekcje - cykl wykładów o niepospolitych osobach, które zapisały się w historii całego naszego regionu pilskiego. Odbyły się one w Miasteczku Krajeńskim, Pile, Skrzatuszu, Ujściu oraz Wyrzysku.

- Realizowanym projektem pragniemy przypomnieć sylwetki bohaterów regionu pilskiego, którzy zapisali się w naszej historii. Prelekcje to tylko jeden z elementów zadania. Kolejnym - zrealizowanym we współpracy z regionalistami i pasjonatami historii regionu - jest wydawnictwo edukacyjne, w którym przedstawiliśmy sylwetki 40 takich osób. W opracowaniach znalazły się opowieści m.in. o Michale Drzymale, ks. Bolesławie Domańskim, ks. Zygmuncie Dykiercie, Maksymilianie Bartschu, Bogdanie Bederskim, Tadeuszu Drobniaku i innych. Opracowaliśmy także materiały edukacyjne - z myślą m.in. o uczestnikach inicjowanych w miastach i miasteczkach regionu prelekcji. Materiały zawierają informacje o ważnych osobistościach i wydarzeniach historycznych regionu, jego zabytkach. Przedstawiają historię powiatu pilskiego od czasów narodzin Stanisława Staszica, znamienitego pilanina, czyli od roku 1755, aż do końca lat 80-tych XX wieku.

W ramach projektu zakupiony został także monitor interaktywny do prezentacji przygotowanych materiałów, a także do stworzenia wystawy multimedialnej "Powiat pilski dawniej i dziś - ludzie, wydarzenia, zabytki", która prezentowana będzie do końca realizacji projektu, tj. do 30 listopada br.

Wystawę będzie można oglądać m.in. podczas zapowiadanej konferencji naukowej 17 listopada.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu! - 17 listopada 2022 r. (czwartek) w godz. 12.00-14.30.

W programie spotkania znajdą się prelekcje nt:

g. 12.00 - Krótki zarys dziejów ziem obecnego powiatu pilskiego - prelegent Jacek Stróżyński,

g. 12.30 - Wydarzenia i dzieje okresu staropolskiego - prelegent Maciej Usurski,

g. 13.00 - Rola rodów szlacheckich i ziemiaństwa w okresie zaborów oraz ważne wydarzenia w okresie zaborów - prelegent Marek Fijałkowski,

g. 13.30 - Lata 1920-1945 na ziemi pilskiej - prelegent Marek Fijałkowski,

g. 14.00 - Przemiany społeczne, gospodarcze i administracyjne na ziemi pilskiej po II wojnie światowej - prelegent Maria Bochan.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy szczególnie młodzież szkół średnich powiatu pilskiego (kontakt w sprawie udziału młodzieży w konferencji: edyta.kin@wp.pl, tel. 67 213 11 82)


Źródło: galeriabwa.pila.pl
Data wydania: 9 listopada 2022
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

www.muzeumstaszica.pl pisze:Obrazek

Wykład w ramach cyklu "Dziedzictwo Wielkopolski".

Serdecznie zapraszamy na wykład: „Lud nasz się nie leni”. Refleksje nad kulturą polityczną Wielkopolski w XIX w.i pierwszej połowy XX w. Naszym gościem będzie prof. UAM dr hab. Damian Szymczak.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada 2022 r. (piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Stanisława Staszica przy ul. Browarnej 18.

Obrazek


Źródło: www.muzeumstaszica.pl
Data wydania: 17 listopada 2022
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Kino "Iskra" wraca do życia! We wtorek, 29 listopada, inauguracja działalności kina "Iskra" w Pile nastąpi podczas projekcji starych filmów w ramach spotkania z Stanisławem Janickim - polskim pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą, krytykiem filmowy i historykiem kina, ale przede wszystkim twórcą legendarnego programu telewizyjnego pt. "W starym kinie". Spotkanie poprzedzi wycieczka po Pile autobusem retro.

Obrazek Obrazek

"W starym kinie" - cykliczny program Telewizji Polskiej emitowany w latach 1967-1999, w którym prezentowano starsze produkcje filmowe. Autorem i prowadzącym program był Stanisław Janicki. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji. Początkowo na program składały się audycje tematyczne, poświęcone konkretnemu aktorowi czy reżyserowi, w których prezentowano fragmenty starych filmów, przeplatane bogatym komentarzem autora. Z czasem formuła zmieniła się. Zaczęto prezentować całe filmy, poprzedzane przedmową Stanisława Janickiego.

Obrazek

Spotkanie i projekcja wybranych filmów z Stanisławem Janickim odbędzie się 29 listopada o godz. 17:00 w Centrum Powiatowe ISKRA w Pile, przy ul. Jana Kilińskiego 12. Spotkanie poprowadzi publicysta i krytyk filmowy Wiesław Kot. Organizatorami wydarzenia są Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile, Młodzieżowy Dom Kultury ISKRA w Pile i EFFATA.

Wycieczka po Pile autobusem retro firmy Polster - zabudowa busów rozpocznie się o godz. 16:00 przed kinem Iskra.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje rezerwacja na wydarzenia i organizatorzy proszą o kontakt. Więcej informacji o spotkaniu znajdziecie na stronach organizatorów:
https://www.powiat.pila.pl/promocja-kul ... m-janickim
https://www.facebook.com/EFFATA-195334990538493/

Ilustracje pochodzą ze stron organizatorów. Ostatnia fotografia z relacji prasowej z otwarcia po remoncie budynku dawnego kina "Iskra" w Pile https://www.powiat.pila.pl/aktualnosci/ ... kra-w-pile
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Anna Novak pisze:Jeśli jesteś miłośnikiem lotnictwa/militariów, kolekcjonujesz pamiątki/akcesoria/robisz zdjęcia/sklejasz modele/malujesz obrazy lub wykonujesz zawód z tym związany ☺️ Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej WYSTAWIE PASJONATÓW podczas eventu powitalnego samolotu MiG-23UB 850, w hangarze Aeroklub Ziemi Pilskiej, w dniu 24.09.2023r. o godzinie 13.00.
🚀 Zgłoszenia proszę przesyłać na adres fundacjasrebrneskrzydla@gmail.com lub zgłaszać telefonicznie pod nr 609060758, do 20 września,tak abyśmy mogli zapewnić odpowiednią ilość miejsca wystawowego.
375970661_6619631018117146_1917014684166289343_n.jpg


pc
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

galeriabwa.pila.pl pisze:
Obrazek

Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023 – premiera

Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprasza na pokaz filmu video-art pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023” w dniu 28 września o godz. 11.00 do Centrum Integracji Społeczno – Kulturalnej ISKRA w Pile, ul. Kilińskiego 12.

Film składa się z dwóch części. Pokazuje 10 miejsc w Pile (Plac Zwycięstwa, kościół Świętych Janów, ul. Spacerowa, ul. Śródmiejska, Plac Staszica, Plac Konstytucji 3 Maja, ul. 14 Lutego, ul. 11 Listopada, al. Piastów, ul. Bydgoska) na osi czasu – poczynając od ich stanu po II wojnie światowej aż po współczesność. Zapraszamy szczególnie młodzież, dla której będzie to niezwykła lekcja wiedzy o Pile – taka, z jaką nie spotkała się wcześniej. Film powstał na bazie fotografii miasta, które przez prawie 80 lat wykonali Roman i Andrzej Zaranek. Reżyserem filmu jest Kamila Michałowska – artystka i producentka filmów z Torunia, która ma poważny wkład realizatorski w filmie „Chłopi”, który wkrótce wejdzie na ekrany.

Projekcję filmu przeprowadzi Grzegorz Kubiak. W pokazie przewidujemy również uczestnictwo Edyty Kin z BWA PP.

Filmy – które oprócz tego, że same w sobie są czymś niezwykłym – mają również drugi cel – przygotować młodzież do wielkiej wystawy pt. „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”, która będzie prezentowana w Biurze Wystaw Artystycznych PP w terminie od 27 października do 11 listopada br.

Zapraszamy.

Film jest częścią realizowanego zadania pn: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Źródło: galeriabwa.pila.pl
Data wydania: wrzesień 2023
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

biblioteka.pila.pl pisze:
Obrazek

Mobilny fotoplastykon

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową wystawę pt. "Piła w fotoplastykonie".

Uroczyste otwarcie wystawy - 3 października 2023r., godz. 15.30

W ramach tej niezwykłej ekspozycji będzie można podziwiać 45 archiwalnych zdjęć Piły formacie 3D i 2D pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile.


wystawa_2023_pila_w_fotoplastykonie.jpg


Opiekę merytoryczną nad wystawą będzie sprawował Marek Fijałkowski, kustosz Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile.

Fotoplastykon, wypożyczony od Fundacji Koncept Kultura, zbudowany jest z drewna i stali. Jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Konstrukcja składa się z rozkładanych modułów, dzięki czemu fotoplastykon podróżuje od miasta do miasta.

Dostępnych będzie 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które będziemy mogli zaglądać do wnętrza fotoplastykonu i podziwiać archiwalne zdjęcia. Fotoplastykon jest podświetlany po zmierzchu, posiada specjalne drewniane stopnie dla dzieci i osób niskiego wzrostu.

Fotoplastykon zostanie umieszczony w Strefie Rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile, al. Niepodległości 33/35.

Zdjęcia czarno-białe, wszystkie starannie opisane, będzie można oglądać bezpłatnie w dniach 2-30 października 2023r.

Zapraszamy !


Źródło: biblioteka.pila.pl
Data wydania: 25 września 2023
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

galeriabwa.pila.pl pisze:
Obrazek

Roman Zaranek i Andrzej Zaranek. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989

Zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy fotografii miasta Piły!

Wernisaż: piątek, 27 października, godz. 11.00. Galeria BWA PP, ul. Okrzei 9/2.

Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków.jpg


Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zapraszają na wystawę fotografii legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja Zaranka. Pokażemy blisko 300 zdjęć. Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku – do 1989 roku.

W prezentacji pokazanych zostanie blisko 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z roku 1948, druga z lat 70-tych.

27 października (piątek) o godz. 11.00 zapraszamy na wernisaż tej ekspozycji.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali miasto przez 80 lat. W ich archiwum znajdują się zdjęcia pokazujące m.in. ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentację z ważnych dla Piły wydarzeń, jak odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie, wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego, budowę mostu Krzywoustego, czy kolejowego wiaduktu, a także z procesji Bożego Ciała, pochodów 1-majowych, uroczystości miejskich, pierwszych Dni Piły, wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Fotografie wystawy „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” zostały podzielone na dwie tematyczne części i będą prezentowane w dwóch salach Galerii – w pierwszej pokazana zostanie Piła w latach 1946 – 1989 i jej architektura, budynki, widok tuż po wojnie i w latach późniejszych, w drugiej – ludzie i wydarzenia tych lat.

Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków - konferencja.jpg


Otwarcie wystawy poprzedzi spotkanie – konferencja popularno-naukowa pt: „Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”, której gościem będzie Andrzej Zaranek, jeden z autorów fotografii, syn legendarnego fotografa, twórcy „archiwum ruin” Piły, Romana Zaranka. O Pile na przestrzeni lat opowie także Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.

Gościom spotkania przedstawione zostaną także dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności. Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jak powstawało z powojennych gruzów.

Wystawę będzie można oglądać w dniach od 27 października do 13 listopada 2023 r.

Wystawa jest częścią realizowanego zadania pn: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Źródło: galeriabwa.pila.pl
Data wydania: 18 października 2023
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

7dni.pila.pl pisze:
Obrazek

Piła 1946-1989 w obiektywie Zaranków

Niezwykle ciekawą wystawę można oglądać od dzisiaj w BWA w Pile przy ul. Okrzei. Prezentowanych jest na niej 300 fotografii z kolekcji Romana i Andrzeja Zaranków. Koniecznie musicie się na nią wybrać.

Po II Wojnie Światowej Piła była zburzona w około 75 procentach. Jej największe zniszczenia powstały w wyniku ofensywy zimowej Armii Czerwonej w 1945 roku.

Na wystawie fotograficznej pt. “Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946-1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” prezentowana jest Piła od wszechobecnych powojennych ruin, poprzez kolejne etapy odbudowy i zabudowy. W centrum tej odbudowy i rozwoju stoją zwykli mieszkańcy. Są prezentowani w różnych sytuacjach i wydarzeniach.

Wystawę w pilskim BWA można oglądać do 13 listopada br. Na prawdę warto!

Zapraszamy Was do obejrzenia relacji wideo na naszym kanale na YOUTUBE.


Źródło: youtube.com/watch?v=8YjDDkvRJ78


Źródło: biblioteka.pila.pl
Data wydania: 27 października 2023

galeriabwa.pila.pl pisze:
Obrazek

Nowa tożsamość miasta. Piła na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków – mocne otwarcie!

Wernisaż w naszej Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego – „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków” – był wydarzeniem pełnym emocji i wzruszeń. – Wspaniały projekt. Gratulujemy Galerii pomysłu – komentowali goście wernisażu. – Tak bogatej wystawy pokazującej dawną Piłę i – przede wszystkim – wydarzenia z tamtych lat, jeszcze nie było…

Wystawa jest częścią projektu zainicjowanego i realizowanego przez BWA PP wraz z Biurem Niepodległa.

Galerię odwiedziło mnóstwo pilan i gości z regionu.

Zadbaliśmy o to, by scenariusz wernisażu był bardzo bogaty. Wywiady, wspomnienia, pokazy animacji video art., mini recital fortepianowy i sama wystawa – ona wzbudziła największe emocje.

Przybyli na spotkanie wysłuchali opowieści o Romanie Zaranku, o którym – w rozmowie poprowadzonej przez dyrektora BWA PP Edmunda Wolskiego – opowiadał jego syn, Andrzej Zaranek.

Głos zabrali także Marek Fijałkowski, starszy kustosz z Muzeum Okręgowego, który mówił o Pile czasu odbudowy i jej mieszkańcach, oraz Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, która wspominała Romana Zaranka jako człowieka pełnego pasji, a jednocześnie niezwykle skromnego, unikającego rozgłosu i zamieszania wokół siebie.

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”. W prezentacji pokazujemy ponad 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedną z roku 1948, drugą z lat 70-tych.

– Ta wystawa pokazuje prawdę o tamtych czasach – takie było założenie projektu, gdy zdecydowaliśmy się go realizować. O latach powojennych i późniejszych czasach PRL-u różnie dzisiaj się mówi, deprecjonuje się dokonania ludzi tamtego okresu. Tymczasem w fotograficznej dokumentacji, którą pokazujemy, wyraźnie widać, jak zmieniało się miasto przez te lata, jak aktywnie żyli tu ludzie, ile zrobili, mimo czasów, w jakich przyszło im żyć, jak istotny był to okres dla Piły – podkreśla Edmund Wolski, dyrektor BWA PP.

Wystawa wzbudziła olbrzymie emocje u oglądających: rozpoznawanie miejsc, osób, wydarzeń – to wszystko budzi wspomnienia. A te są kotwicą – dla nas i przyszłych pokoleń.

– Dzięki panu mamy dzisiaj możliwość odbycia podróży w czasie. Jest to przepiękna lekcja historii, historii może nie tak bardzo odległej, ale będącej przede wszystkim ucztą dla zmysłów. Za to dziękuję. Mam nadzieję, że każdy kto obejrzy tę wystawę, dozna pięknej podróży w przeszłość – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski, dziękując Andrzejowi Zarankowi za udostępnienie archiwum fotografii do projektu BWA PP.

– Wspaniały projekt. Gratulujemy Galerii pomysłu – komentowali goście wernisażu. – Tak bogatej wystawy pokazującej dawną Piłę i – przede wszystkim – wydarzenia z tamtych lat, jeszcze nie było…

Po spotkaniu był czas na fotografie z panem Andrzejem Zarankiem, rozmowy, pamiątkowe wpisy do katalogu wydanego z okazji prezentowanej wystawy. Spotkanie uwiecznił recitalem fortepianowym pianista i kompozytor Maciej Trojniar. Był też słodki poczęstunek.

Zapraszamy do Galerii – wystawę można oglądać do 13 listopada 2023 r. w godzinach pracy Galerii: w pon. i pt. od 9.00 do 15.00, we wt, śr. i czw. w godz. od 9.00 do 19.00 (Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego , ul. Okrzei 9/2).

Wystawa jest częścią realizowanego przez BWA PP zadania pn: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

***

Gościem wernisażu był Andrzej Zaranek – autor pokazanych fotografii, a także syn legendarnego pilskiego fotografa Romana Zaranka. W rozmowie, którą poprowadził pomysłodawca projektu, Edmund Wolski, dyrektor BWA PP, tak mówił o ojcu:

– Ojciec opowiadał mi o Pile, jaką znał sprzed wojny. Jako młody człowiek, mieszkając w Budzyniu, przyjeżdżał tutaj. Budzyń był polski, a Piła niemiecka i tu załatwiał różne sprawy techniczne, tu np. można było taniej kupić różne fotograficzne akcesoria. Piła wtedy bardzo mu się podobała jako miasto: była większa od Budzynia, od Chodzieży… Jak przyjechał tu po wojnie, duże wrażenie zrobiła na nim ilość dróg samochodowych, w tym także rowerowych, w okolicach Piły, w lasach. Samo miasto było bardzo zniszczone. Mama, natomiast, pokazywała nam, moim siostrom i mnie, brzozę na trasie, gdzie chodzili z ojcem na spacer – brzozę, pod którą ojczulek powiedział jej, że z Piły nigdy się nie wyprowadzi…

– Ojciec przyjechał do Piły na stałe w 1947 roku, ze Szczecina, gdzie miał niewielką firmę fotograficzną i kontrakt z PUR-em, Państwowym Urzędem Repatriacyjnym. I wszyscy Polacy, którzy wjeżdżali do Szczecina z zachodu, musieli podsiadać szybko jakiś dowód tożsamości. W swojej firmie, mając zatrudnionych kilkadziesiąt osób, ojciec wykonywał 1500-2000 zdjęć dziennie. W Pile uruchomił zakład 11 marca 1948 roku przy ul. Bieruta 7. Od początku tam mieszkał. Remontował najpierw drugie piętro, potem pierwsze. Nieruchomość była cały czas własnością miasta, natomiast remontując ją, miało się jakieś ulgi w czynszu przez jakiś czas. Mimo ciężkich, powojennych czasów, ojczulek nie należał do ludzi, którzy narzekają… Tak po prostu było, tak ludzie żyli.

– Pierwsze zdjęcia ruin były na zamówienie miasta, ponieważ budynki były w takim stanie, że zagrażały bezpieczeństwu mieszkańców i chodziło o pozyskanie środków na rozbiórkę tych murów. I to faktycznie zamówiło miasto. Natomiast całą resztę: rozbiórkę, odgruzowywanie i to, jak zmieniała się potem Piła, dokumentował już dla siebie, było to wynikiem jego fotograficznej pasji.

– Fotografował także różnego rodzaju uroczystości w firmach, w szkołach, otwieranie hal, uruchamianie nowego sprzętu, odbywanie walnych zebrań – ta dokumentacja fotograficzna miała wówczas trochę inny charakter niż obecnie. Obecnie każdy ma w telefonie sprzęt fotograficzny, natomiast wówczas, jak nie poprosiło się fotografa ze sprzętem, by przyszedł, to tych zdjęć po prostu nie było. A ojciec chodził wszędzie.

– Zacząłem pomagać ojcu w firmie już jako uczeń szkoły średniej. Byłem wtedy w firmie takim reporterem „na każde zawołanie”. Pamiętam np. doskonale kościół Świętych Janów. Fotografowałem go wielokrotnie, z różnych powodów, w różnym oświetleniu, w różnych warunkach.

***

Podczas wernisażu zaprezentowaliśmy także dwie animacje video-art., które przygotowaliśmy z fotografii Romana i Andrzeja Zaranków. Animacje pokazują pilskie place i najważniejsze ulice i ich przemianę od wojny po dziś dzień.

Wystawa jest częścią realizowanego przez BWA PP zadania pn: „Wymiary nowoczesności w odsłonach 1946-1989. Piła w fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Piła na przestrzeni lat 1946-1989 - fragment wystawy.jpg

fot. galeriabwa.pl - mnóstwo zdjęć z wystawy w linku poniżej.


Źródło: galeriabwa.pila.pl
Data wydania: 31 października 2023
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

www.muzeum.pila.pl pisze:Obrazek

Zapraszamy na wystawę 'Zabytkowe rowery z XIX w."

Muzeum Okręgowe w Pile zaprasza do obejrzenia wystawy czasowej pt. „Zabytkowe Rowery z XIX wieku”.

Zabytkowe rowery z XIX wieku ze zbiorów Piotra Urbaniaka - wystawa czasowa w 2023-2024.jpg


Wystawa prezentuje dwadzieścia jeden rowerów z kolekcji Piotra Urbaniaka z Poznania, liczącej trzydzieści rowerów. Początkiem zbioru był zakup roweru typu „bicykl”, który nabyty został we Francji w październiku 2017 r. Rowery, pochodzące z lat 1868-1910 zaprezentowano na wystawie w układzie chronologicznym. Wystawie towarzyszą oryginalne plakaty dwóch francuskich firm rowerowych „Gladiator” (ok. 1900 r.) oraz „Lorette” (ok.1920). Obok oryginalnych plakatów, ściany ozdobiły kopie, plakaty firm produkującej rowery oraz reklamujące rajdy cyklistów.

Najstarszym prezentowanym okazem są dwa rowery paryskiej firmy „Michaux”. Oba charakteryzuje posiadanie drewnianych kół. Pierwszy, pochodzący z 1868 r. jest najstarszym produkowanym seryjnie rowerem na świecie. Produkowano go tylko przez jeden rok. Egzemplarze z tego roku stanowią wielką rzadkość i dumę kolekcjonerów prywatnych i muzeów posiadających ten model. Drugi egzemplarz, pochodzący z 1869 roku, różniący się szczegółami technicznymi, także stanowi wielką rzadkość kolekcjonerską. Ciekawostką obu prezentowanych rowerów jest tak zwany „ruszt” nad przednim kołem, na których często kładziono nogi podczas hamowania pojazdu. Na tylne koło stosowano często klocek hamulcowy.

Dużą grupę pokazywanych obiektów są rowery dziecięce. Najstarszy z nich to czterokołowiec z 1870 r. posiadający formę łabędzia. Jest jedynym znanym egzemplarzem w zbiorach polskich i unikatem w skali światowej. Pełnoplastyczna figura łabędzia wykonana jest z papier mâché. Następne siedem rowerów to tak zwane „koniki”, gdyż posiadają pełnoplastyczną formę koni. Rower „konik” namalował Claud Monet, który uwiecznił swego młodszego brata Jeana na takim pojeździe. Prezentowane obiekty różnią się wielkością i pochodzą z lat 1870 – 1895. Rowery typu „konik” posiadają napęd na przednie koło. Pozostałe pięć prezentowanych trójkołowych rowerów dziecięcych posiada napęd na jedno tylne koło.

Ciekawym epizodem w rozwoju rowerów były bicykle, produkowane głównie w latach 1875-1885. Charakteryzowały je duże, dochodzące do 180 cm przednie koła. Jazda na tych pojazdach wymagała wielu lat treningu i często kończyła się wypadkami. Dużą trudność stanowiło wsiadanie i zsiadanie. Poprzez zastosowania dużego przedniego koła uzyskiwano większą prędkość co miało rekompensować inne trudności. Na wystawie zaprezentowano trzy kompletne bicykle z około 1880 roku i cztery duże przednie koła.

Zabytkowe rowery z XIX wieku ze zbiorów Piotra Urbaniaka - foto mix.jpg


Ostatnia część wystawy prezentuje trzy rowery z lat 1885-1910. Dwa pierwsze to tak zwane „Safeciaki”. Pierwszy starszy z 1885 r. posiada ramę krzyżową. Drugi rower z 1890 r. ma tak zwaną ramę diamentową. Oba pojazdy posiadają naciąg z drabinkowym łańcuchem. Trzeci rower to pojazd wojskowy, produkcji włoskiej sprzed I wojny światowej. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż to rower składany. Jest on dostosowany do jazdy po nierównej powierzchni posiada bowiem amortyzatory na przód i tył a przedni hamulec znajduje się w środku ramy pod kierownicą. Zmianę koła dokonywano bez użycia klucza posługując się wystającą wajchą. Rowery z XIX wieku były towarem luksusowym. Masowa produkcja, szczególnie w okresie międzywojennym doprowadziła do obniżki cen i powszechnej dostępności rowerów.

Zabytkowe rowery z XIX wieku ze zbiorów Piotra Urbaniaka - foto pilskie akcenty.jpg


Wystawę uzupełniają pamiątki po pilskich cyklistach. Na kartonowym zdjęciu widzimy postać Teodora Drozdowskiego, sekretarza pilskiej Rady Ludowej w latach 1918-1920, jednego z liderów ruchu polskiego w Pile. Karta pocztowa z 1907 r. prezentuje proporzec organizacji pilskich cyklistów z 1906 r. Osiem kart pocztowych z 1925r. przedstawia rowerowy Rajd wokół Piły. Obok prezentujemy kilkanaście różnych dzwonków pilskich rowerów sprzed 1939 r.

Gorąco polecamy!!! Wystawa czynna do 14 stycznia 2024 r.

Godziny otwarcia Muzeum:
wtorek – piątek 10.00 – 16.00
sobota – niedziela 11.00 – 16.00

Ceny biletów:
ulgowy – 8,00 zł
normalny – 10,00 zł
rodzinny – 20,00 zł

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica
ul. Browarna 7
64-920 Piła


Źródło: www.muzeum.pila.pl
Data wydania: 6 grudnia 2023
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza na wystawę pamiątek związanych z historią Piły, zgromadzonych przez zbieraczy i kolekcjonerów. Będzie to świetna okazja do spotkania i integracji miłośników historii naszego miasta. Warto być od początku, ponieważ będziemy rozmawiać z wystawcami o zbiorach i prawdziwych "perełkach" w ich kolekcji. Ciekawostką będzie pierwsza prezentacja pamiątki, której w całości i tej wielkości jeszcze nikt nie widział.
Masz dużą kolekcję, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, nie jest to istotne, liczy się pasja - pokaż swoje zbiory!
Wystawa dostępna dla zwiedzających w niedzielę 11 lutego od godz. 15:00 do 18:00 w gościnnych progach Regionalnego Centrum Kultury w Pile. Zapraszamy wszystkich małych i dużych kolekcjonerów do zaprezentowania swoich pamiątek. Zgłoszenia wystawców tel. 601291234

Wystawa.jpg
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

14 lutego o godzinie 13:00 w Muzeum S. Staszica odbędzie się wykład dr Macieja Usurskiego pt. ''Ciekawy przypadek kapitana Olega Matwiejewa''.

426764528_800513432103431_8227154997459482137_n.jpg


SHF "Przedmoście Piła" zaprasza mieszkańców Piły na wspólne świętowanie rocznicy powrotu naszego miasta do macierzy.
W tym roku wspólnie z Miasto Piła, Stowarzyszenie Miłośników Munduru oraz Jednostka Militarna 310 przygotowaliśmy wiele atrakcji dla małych i dużych.

Widzimy się 17 lutego 2024. Schron na Pl. Zwycięstwa w godz. 12:00 -16:00 oraz Schronohangar nr 4 w godz.14:00-18:00
Szczegóły na plakacie 👇

424661589_708319264815956_4303022192277123216_n.jpg
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3137
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Krzysztof Ju »

Urząd Miasta Piły zaprasza do świętowania 511. rocznicy potwierdzenia przez króla Zygmunta I Starego nadanych wcześniej Pile praw miejskich. Wśród licznych wydarzeń znajdzie się coś dla miłośników historii:

SPACER PO DAWNEJ PILE

W soboty 2 i 9 marca czeka na Was urodzinowy spacer po mieście w towarzystwie kustosza Muzeum Stanisława Staszica. Do wyboru dwie trasy pełne ciekawostek i opowieści o dziejach miasta. Jakie to trasy, jak się zapisać na spacer i wszelkie szczegóły znajdziecie na stronie www.muzeumstaszica.pl

Urodzinowy Spacer po Pile z Muzeum Stanisława Staszica, 2 i 9 marca 2024.jpgNIEZWYKŁE KOLEKCJE

W poniedziałek 4 marca, w godz. 17-20, na niezwykłe spotkanie z historią Piły opowiedzianą przez pasjonatów-kolekcjonerów zaprasza Pilskie Muzeum Wojskowe w gościnne progi Regionalnego Centrum Kultury. Spotkanie będzie miało podobny charakter do wystawy kolekcjonerów z 11 lutego, gdy zaprezentowano na niej zdjęcia, pocztówki, dokumenty, druki oraz wszelkiej maści przedmioty opowiadające o przeszłości miasta.

Piła zaklęta w kolekcjonerskiej pasji, 4 marca 2024.jpgWYSTAWA FOTOGRAFII WACŁAWA STĘPYRY

To już poza programem urodzin miasta, ale polecamy zajrzeć do Centrum Aktywizacji Seniorów przy ul. Spacerowej 23, gdzie na pierwszym pietrze obejrzycie wystawę fotografii Wacława Stępyry pt. "Tak było". Pośród wielu zdjęć na wielotematycznej wystawie wypatrzycie też ujęcia dawnej Piły.

Wystawa Wacława Stępyry w obiektywie Sebastiana Daukszewicza, 16 luty 2024, foto 1.jpg
Wystawa Wacława Stępyry w obiektywie Sebastiana Daukszewicza, 16 luty 2024, foto 2.jpg

fot. Sebastian Daukszewicz/DS7 MEDIA.


Pełny program urodzin miasta Piły znajdziecie na stronie https://www.pila.pl/aktualnosci/urodzin ... -pily.html

Ilustracje: materiały organizatorów. Wybrane zdjęcia z wernisażu wystawy Stępyry autorstwa Sebastiana Daukszewicza/DS7 MEDIA. Więcej zdjęć z wernisażu zobaczycie na fanpage Tętno Regionu pod tym adresem.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się