Remont pilskiego dworca PKP

Wszelkie bieżące zmiany architektoniczne zachodzące w naszym mieście.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 776
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Podziękował: 2 razy
Kontakt:

Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: pavvlo »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Remont dworca PKP: Co i kiedy?

Niewykluczone, że jeszcze w styczniu PKP S.A. ogłosi przetarg na roboty budowlane przy remoncie pilskiego dworca kolejowego. Prace powinny rozpocząć się z początkiem kwietnia, a odnowiony dworzec ma zostać oddany do użytku pod koniec października przyszłego roku. W Życiu Piły publikujemy aktualny harmonogram przebudowy dworca PKP.

Obrazek
Harmonogram przebudowy pilskiego dworca zakłada, że plac budowy zostanie przekazany wyłonionemu w drodze przetargu
wykonawcy 1 kwietnia 2014. Fot. Marcin Maziarz


Remont pilskiego dworca miał rozpocząć się jeszcze w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęła jednak decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nie zgodziło się na zaplanowane przez PKP S.A. całkowite wyburzenie hali, w której znajdują się kasy biletowe.
- Naszym celem było doprowadzenie dworca do jego świetności z początków dwudziestego wieku. Przygotowując projekt, spółka opierała się na opiniach ekspertów wskazujących na brak walorów historycznych lub artystycznych przybudówki – tłumaczyła Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A. Brak zgody Ministerstwa na ten ruch sprawił, że cały proces został opóźniony, ponieważ nastąpiła konieczność aktualizacji gotowych już dokumentów projektowych.

Aktualny harmonogram przebudowy dworca zakłada, że przetarg na roboty budowlane może zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Nie ma jednak co do tego pewności, bo jak mówią pracownicy Biura Prasowego PKP S.A. - „choć wszystkie terminy zawarte w harmonogramie są aktualne, to ogłoszenie przetargu zaplanowane zostało w okresie między 15. stycznia a 25. marca”. Jeszcze do końca stycznia PKP S.A. dały sobie czas na opracowanie projektu wykonawczego, kosztorysów inwestorskich oraz przedmiarów Specyfikacji Wykonania i Odbioru Robót. Do końca tego miesiąca kolejowa spółka chce też uzyskać pozwolenie na budowę.

Czas od 15. stycznia do 25. marca to okres, w którym PKP chce ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych i podpisać z nim umowę na przebudowę pilskiego dworca. Zgodnie z harmonogramem, plac budowy ma zostać przekazany zwycięzcy przetargu 1. kwietnia 2014. Przez pierwszy miesiąc wykonawca będzie miał czas na zorganizowanie dworca tymczasowego i wygrodzenie placu budowy wraz z odpowiednim oznakowaniem informacyjnym. Kolejny etap to wykonanie dojść do dworca tymczasowego i przygotowanie przejść na perony. W tym czasie powinno już też rozpocząć się zagospodarowanie placu przydworcowego, obejmujące parkingi, tzw. małą architekturę, drogę dojazdową, oznakowanie pionowe i poziome i inne prace zewnętrzne. To wszystko powinno być gotowe najpóźniej 29. lipca 2015 roku.

W połowie maja tego roku mają z kolei rozpocząć się roboty rozbiórkowe, polegające na usuwaniu tynków, demontażu ścian i elementów posadzki, a także rozbiórka więźby dachowej, demontaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz zużytych instalacji elektrycznych, sanitarnych, itp. Prace te - zgodnie z harmonogramem - powinny zakończyć się z końcem września bieżącego roku.

Na połowię sierpnia tego roku zaplanowano rozpoczęcie robót konstrukcyjnych, obejmujących m.in. wymianę więźby dachowej wraz z pokryciem, wykonanie szybu windowego i wymianę stropów. Te prace mają potrwać do 28. listopada 2014, a kilka tygodni przed ich zakończeniem - 4. listopada 2014 - ruszą roboty budowlane, polegające na murowaniu ścian, wylewaniu posadzek i czyszczeniu elewacji.

W połowie marca 2015 roku mają rozpocząć się roboty elektryczne, miesiąc później sanitarne, a w pierwszej połowie maja 2015 roku - konserwatorskie, obejmujące m.in. odrestaurowanie gzymsów, boazerii drewnianej i elementów żeliwnych. Z początkiem lipca 2015 ruszą prace wykończeniowe, czyli tynkowanie, malowanie, układanie płytek ściennych i podłogowych i wprowadzanie małej architektury.

Do połowy października 2015 roku PKP S.A. chce odebrać plac budowy od wykonawcy, a najpóźniej 30. października 2015 roku uzyskać pozwolenie na użytkowanie odnowionego dworca w Pile.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 8 stycznia 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Jest przetarg na remont pilskiego dworca PKP

Prawdopodobnie za kilka tygodni rozpoczną się prace przy remoncie dworca PKP Piła Główna. W czwartek Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg, który ma wyłonić wykonawcę tego zadania.

Remont pilskiego dworca miał rozpocząć się jeszcze w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęła jednak decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które nie zgodziło się na zaplanowane przez PKP S.A. całkowite wyburzenie hali, w której znajdują się kasy biletowe. - Naszym celem było doprowadzenie dworca do jego świetności z początków dwudziestego wieku. Przygotowując projekt, spółka opierała się na opiniach ekspertów wskazujących na brak walorów historycznych lub artystycznych przybudówki – tłumaczyła Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A. Brak zgody Ministerstwa na ten ruch sprawił, że cały proces został opóźniony, ponieważ nastąpiła konieczność aktualizacji gotowych już dokumentów projektowych.

Oferty w ogłoszonym w czwartek przetargu przyjmowane będą do 4. kwietnia. To sprawi, że prace remontowe nie rozpoczną się zgodnie z zakładanym wcześniej harmonogramem. Jak już pisaliśmy w Życiu Piły spółka PKP plac budowy wyłonionemu w przetargu wykonawcy planowała przekazać 1. kwietnia. Termin przyjmowania ofert ustalony na 4. kwietnia oznacza, że założone w harmonogramie terminy przesuną się o kilka tygodni. Na realizację zadania wykonawca będzie miał maksymalnie 70 tygodni od daty zawarcia umowy. Z nowego dworca powinniśmy zatem móc korzystać na przełomie lata i jesieni przyszłego roku.

Zakres prac, które obejmie remont dworca publikowaliśmy w Życiu Piły na początku stycznia.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 20 marca 2014
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Na stronie PKP można znaleźć cały projekt przebudowy pilskiego dworca.

Jeśli dobrze widzę, przebudowa obejmuje główny budynek, plac przed nim, wyburzenie dawnego szaletu ale nie obejmuje już tuneli i wyjścia z tunelu do miasta.
Będziemy mieli (nie dla wszystkich) zabawną sytuację, w której na jednym końcu tunelu będzie winda a na drugim już nie...
Awatar użytkownika
Bibek
Posty: 16
Rejestracja: 17 wrz 2011, 18:01
Lokalizacja: Assen/Piła

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bibek »

Oby każdy projektant miał co najmniej 3 dzieci, brak samochodu i musiał poruszać się tylko pociągami.
Niektóre bariery dla np. samotnej matki - nie do przejścia.
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Termin otwarcia ofert przełożono na 08.04.2014.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: drstein »

Bocian pisze:[...]przebudowa obejmuje główny budynek, plac przed nim, wyburzenie dawnego szaletu [...]
Pilski szalet dworcowy jest podobno obiektem już nigdzie niespotykanym. Nie wiem, czy jest formalnie wpisany do rejestru zabytków, ale pamiętam jak się nim zachwycał pan Roman Chwaliszewski. Dziwię się, że chcą go wyburzyć.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

W "Tygodniku Pilskim", wydanie z 1 kwietnia 2014 roku, krótko o remoncie dworca.
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: SA108 »

drstein pisze:Pilski szalet dworcowy jest podobno obiektem już nigdzie niespotykanym. Nie wiem, czy jest formalnie wpisany do rejestru zabytków, ale pamiętam jak się nim zachwycał pan Roman Chwaliszewski. Dziwię się, że chcą go wyburzyć.
Szalet nie jest objęty wpisem do rejestru zabytków. Zgodnie z treścią rejestru na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisem są objęte:
- zespół stacji kolejowej Piła-Główna, ul. Zygmunta Starego, nr rej.: 796 /Wlkp/A z 7.07.2010 :
- budynek dworca z wiatami, 1851, XX
- trafostacja, 1911
- tunel z pawilonem wyjściowym, 1910
- nastawnia Pł-A z wyposażeniem, 1920
- nastawnia Pł-2, po 1910
- lokomotywownia okrągła, 1870
- wieża wodna (I) ze stacją pomp i kominem, 1870
- wieża wodna (II), 1890-91
- magazyn towarowy, 1912
- tunele międzyperonowe (1-4, 5-6), 1910-20, nr rej.: 796 /Wlkp/A z 19.11.2013
Zresztą widać, że sam budynek szaletu przez lata bardzo się zmienił:

Obrazek
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Matey#24 »

Dla mnie to głupota. W jednym z odcinków Kolej Wizji, Pan Chwaliszewski wychwala owe szalety, mówiąc, że są zabytkowe, że zabytkowe pisuary, kafelki a tutaj wychodzi, że te zabytki nie są nigdzie wpisane i na dodatek mają być rozwalone. Totalna bzdura jakaś. Kolejna pomyłka jakiegoś urzędasa? Czy celowe działanie?
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Zna ktoś wyniki?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Wyników jeszcze nie ma. Na razie otwarto oferty.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Cztery oferty w przetargu na remont pilskiego dworca PKP

W centrali PKP S.A. otwarto oferty w przetargu na przebudowę dworca kolejowego Piła Główna.

Obrazek
Fot. Przemek Grabiński

Przetarg na remont pilskiego dworca Polskie Koleje Państwowe ogłosiły 20. marca. We wtorek w siedzibie spółki otwarto oferty, które wpłynęły na wykonanie tego zadania. - W postępowaniu oferty złożyły cztery podmioty - informuje Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A.

Przebudową pilskiego dworca zainteresowane są: Skanska S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota z Poznania, konsorcjum warszawskich firm AMP sp. z o. o. i A-Projekt sp. z o. o. oraz SKB sp. z o. o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Oferty są obecnie weryfikowane. Do czasu zakończenia tego procesu PKP nie udziela szerszych informacji na ich temat, dlatego póki co nie znamy kwot, na które opiewają.

Zakres prac, które obejmie remont dworca publikowaliśmy w Życiu Piły na początku stycznia. Ujęte w harmonogramie terminy mogą ulec zmianom, ale przetarg zakłada, że jego zwycięzca na realizację zadania będzie miał maksymalnie 70 tygodni od daty zawarcia umowy. Z nowego dworca powinniśmy zatem móc korzystać na przełomie lata i jesieni przyszłego roku.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 8 kwietnia 2014
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Bocian pisze:Wyników jeszcze nie ma. Na razie otwarto oferty.
To miałem na myśli. Bo do ogłoszenia zwycięzcy przetargu to jeszcze trochę minie. Mogą być odwołania itp...
laiokon
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:50
Kontakt:

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: laiokon »

Moim zdaniem dworzec powinien być przede wszystkich wygodny i funkcjonalny. Niestety nie zawsze udaje się to pogodzić z zabytkowymi elementami.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

19 milionów na remont pilskiego dworca

Polskie Koleje Państwowe rozstrzygnęły przetarg na modernizację dworca kolejowego Piła Główna.

Przetarg na remont dworca Polskie Koleje Państwowe ogłosiły 20. marca. Na początku kwietnia w siedzibie spółki otwarto oferty, które wpłynęły na wykonanie tego zadania. A przebudową obiektu zainteresowane były: Skanska S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota z Poznania, konsorcjum warszawskich firm AMP sp. z o. o. i A-Projekt sp. z o. o. oraz SKB sp. z o. o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Jako najkorzystniejszą ofertę wybrano tę złożoną przez spółkę SKB, która opiewa na ponad 19 milionów złotych. - Dworzec w Pile czeka kompleksowa przebudowa. Zostanie gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz, jak i w środku, przy uwzględnieniu zabytkowego charakteru budynku i zadbaniu o jego historyczne elementy. Będzie bardziej funkcjonalny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Podczas przebudowy obsługa podróżnych będzie się odbywała na dworcu tymczasowym - mówi Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A.

Zakres prac, które obejmie remont dworca publikowaliśmy w Życiu Piły na początku stycznia. Ujęte w harmonogramie terminy mogą ulec zmianom, ale przetarg zakłada, że jego zwycięzca na realizację zadania będzie miał maksymalnie 70 tygodni od daty zawarcia umowy, a to powinno nastąpić w pierwszej połowie maja. Z nowego dworca powinniśmy zatem móc korzystać na przełomie lata i jesieni przyszłego roku.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 25 kwietnia 2014
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

Kilka dworców zmodernizowali: http://www.skb.net.pl/realizacje-2/
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1362
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße
Podziękowano: 1 raz

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Jak na razie nic nie widać by coś się działo na naszym dworcu, jedynie w holu jeden sklep został opróżniony, inne jeszcze stoją. Na zewnątrz odpadający tynk odkrywa dawne detale budynku.

Obrazek
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

To nie jest odpadający tynk, tylko odkrywki jakie na potrzeby przetargu zrobił mgr Jerzy Borwiński przy badaniach architektonicznych i stratygraficznych dworca. Można o tym poczytać i pooglądać (łącznie ze zdjęciami i planami dawnego dworca) w pliku pod nazwą "PB - Dokumenty formalno-prawne-2". Poniżej plan z odkrywkami na parterze i etapami dawnej przebudowy dworca.

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1362
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße
Podziękowano: 1 raz

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Aragorn »

Wiem że to odkrywki :) Chciałem tylko rozruszać temat bo po długiej majówce mały zastój na forum jest :) A jak tam z dokumentacją dworca? Ktoś z forumowiczów przymierzał się do tego?
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

W dniu 06.05.2014 r. SKB podpisało umowę z Polskimi Kolejami Państwowymi Spółka Akcyjna na realizację zadania pn.: ”Przebudowa dworca kolejowego Piła Główna”.
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest wykonanie przebudowy dworca kolejowego Piła Główna wraz z rozbiórką budynku sanitariatów, przebudową placu przydworcowego z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz projektem i realizacją dworca tymczasowego w sposób zapewniający ciągłość funkcjonowania dworca kolejowego. Planowany termin wykonania inwestycji to 65 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Umowa podpisana więc powoli powinno zaczynać się coś dziać.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Bocian »

Wnętrze dworca wyczyszczono już z reklam, kioski chyba też się już wyniosły.
Awatar użytkownika
iru3
Posty: 262
Rejestracja: 14 lip 2008, 08:59
Lokalizacja: Kallies

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: iru3 »

PKP SA: Remont dworca w Pile ruszy w tym tygodniu

Pod koniec marca spółka PKP SA ogłosiła przetarg na przebudowę dworca w Pile. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma SKB. - Prace mają rozpocząć się pod koniec tygodnia – informuje Paulina Jankowska, z biura prasowego PKP SA.
Planowo przetarg na przebudowę dworca w Pile miał zostać ogłoszony na początku stycznia. Termin ten przedłużył się jednak o kilka miesięcy i ostatecznie przetarg ogłoszono dopiero pod koniec marca.
Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma SKB. - Koszt prac ma wynieść ponad 19 mln zł. Dworzec w Pile czeka kompleksowa przebudowa. Zostanie gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz, jak i w środku, przy uwzględnieniu zabytkowego charakteru budynku i zadbaniu o jego historyczne elementy – mówi Jankowska. - Będzie bardziej funkcjonalny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na realizację prac wykonawca będzie miał do 70 tygodni od zawarcia umowy – dodaje. Według zapowiedzi PKPSA, prace rozpoczną się pod koniec tygodnia.
W budynku znajdują się hol główny, kasy biletowe, poczekalnie dla podróżnych oraz toalety publiczne wraz z lokalami przeznaczonymi pod wynajem. Podczas przebudowy obsługa podróżnych będzie się odbywała na dworcu tymczasowym.
Według pierwszej wersji dotyczącej przebudowy nieruchomości, zachowana miała zostać tylko jej najstarsza część. Wyburzona miała zostać hala z kasami biletowymi. Projekt ten nie został jednak zaakceptowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konieczne okazało się opracowanie nowego projektu, co spowodowało przesunięcie terminu rozpoczęcia prac.

http://www.rynek-kolejowy.pl
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

W piątek ruszy remont pilskiego dworca PKP

Prace budowlane potrwają ponad rok. W razie konieczności podróżni będą korzystać z tymczasowego dworca urządzonego w kontenerze.

Modernizacja obiektu ma potrwać 65 tygodni. Oznacza to zatem, że z nowego dworca powinniśmy móc korzystać na przełomie lata i jesieni przyszłego roku. W ubiegłym tygodniu - we wtorek, 6. maja - Polskie Koleje Państwowe podpisały ze spółką SKB, która wygrała przetarg na przebudowę dworca, umowę na realizację tego zadania.

Zlecone przez PKP S.A spółce SKB prace obejmują przebudowę dworca kolejowego Piła Główna wraz z rozbiórką budynku sanitariatów i przebudową placu przydworcowego z niezbędną infrastrukturą techniczną. W czwartek, 15. maja pracownicy SKB mają ogrodzić i oznakować teren budowy. Remont ruszy następnego dnia. Na piątek zaplanowano symboliczne wbicie łopaty, które rozpocznie prace budowlane. - Pierwszy etap obejmie m.in. demontaże i rozbiórki. Wykonanie zostaną też przyłącza wody i kanalizacji - mówi Paulina Jankowska z biura prasowego PKP S.A.

Prowadzone na początku remontu prace nie powinny stwarzać większych problemów podróżnym, korzystającym z dworca PKP Piła Główna. Z czasem remont może jednak wiązać się z utrudnieniami. - Aktualnie obsługa podróżnych planowana jest w dotychczasowych kasach. Później, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, wykonawca postawi dworzec tymczasowy, zlokalizowany w kontenerze - dodaje Paulina Jankowska z PKP S.A.

Za modernizację pilskiego dworca Polskie Koleje Państwowe zapłacą spółce SKB nieco ponad 19 milionów złotych.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 14 maja 2014
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

Wklejam zdjęcia pokazujące jak w XX wieku zmieniała się fasada dworca kolejowego. Pierwsze cztery zdjęcia udostępniam dzięki uprzejmości Rafała Ruty, właściciela kolekcji tych pocztówek. Ostatnie kolorowe zdjęcie daję dla porównania ze starymi zdjęciami.

Obrazek
Fasada dworca przed 1906 rokiem. Zdjęcie z pocztówki wydanej przez H. Freytaga krótko po 1900 roku.

Obrazek
Fasada dworca po 1906 roku. Zdjęcie z pocztówki wydanej przez Ch. V. Wiecka, który swoją siedzibę miał przy obecnej ul. Śródmiejskiej a później przy ul. 1 Maja.

Obrazek
Fasada dworca po 1915 roku. Zdjęcie na pocztówce wydanej przez F. Barona działającego w Pile w latach 1908-1919.

Obrazek
Fasada dworca po 1925 roku. Zdjęcie na pocztówce wydanej po wojnie z przedwojennych negatywów przez wydawnictwo Schöning & Co rezydujące w Lubece przed wojną i po wojnie w latach 1960-1989.

Obrazek
Fasada dworca z 2009 roku. Zdjęcie autorstwa Axe z zasobów Wikimedia Commons

Krzysztof Ju pisze:To nie jest odpadający tynk, tylko odkrywki jakie na potrzeby przetargu zrobił mgr Jerzy Borwiński przy badaniach architektonicznych i stratygraficznych dworca. Można o tym poczytać i pooglądać (łącznie ze zdjęciami i planami dawnego dworca) w pliku pod nazwą "PB - Dokumenty formalno-prawne-2". Poniżej plan z odkrywkami na parterze i etapami dawnej przebudowy dworca.

Obrazek
Rafał Ruta zwrócił uwagę, że w planie błędnie określono datę pierwszego etapu (prze)budowy nowego dworca, bo wybudowany w 1851 roku pierwszy pilski dworzec mieścił się w innym miejscu niż aktualny istniejący dopiero od 1853 roku. Zamiast 1851-1873 powinno być 1853-1876.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: RR »

Prostuję - zdaje się, że nigdzie nie napisałem, że budynek istnieje od 1853 r. Są dwa najważniejsze momenty w historii pilskiej stacji: rok 1851, kiedy powstała i początek lat 70. XIX w. (lata 1870-1874). W tym drugim okresie, wraz z powstaniem węzła kolejowego (w 1871 oddano linię Piła-Złotów i zbudowano nowy most na Gwdzie) utworzono peron wyspowy, powstał obecny dworzec kolejowy oraz zaplecze eksploatacyjno-ruchowe z okrąglakiem i starszą wieżą wodną. Początek lat 70. można nazwać nowymi narodzinami pilskiej stacji, bo uległa ona całkowitej przebudowie. O ile do dziś nie zachowało się prawdopodobnie nic z pierwszych 20 lat działania stacji, o tyle z lat 70 mamy już sporo obiektów (dworzec, budynek szaletu, okrąglak i wieża wodna).
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3369
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Remont pilskiego dworca PKP

Post autor: Krzysztof Ju »

Faktycznie, źle sformułowałem zdanie i o ile uwaga o pomyłce przy pierwszej dacie budowy nowego dworca jest od Rafała Ruty, to reszta rozważań jest moja na podstawie danych o dworcu na forum. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się