Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
crazybadger
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2014, 14:22
Lokalizacja: breslau

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: crazybadger »

Witam ponownie
Osoba która napisała mi prywatną wiadomość (do borsukwrocek) w sprawie biletów proszę o kontakt na maila: crazybadger80@o2.pl

Zapomniałem hasła do konta "borsukwrocek", najlepiej proszę pisać na podanego maila, będzie lepiej.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

W niektórych stronach o Pile, umieszczono wpis o nowym autobusie. Jest nim autobus Solaris Urbino 12 IV. Zupełnie nowa jakość i technika w dotychczas eksploatowanych SU12. Otrzymał numer taborowy 412.
zycie.pila.pl pisze:Obrazek

Klimatyzacja, USB i płatność kartą. Nowy nabytek MZK

Jeszcze w tym tygodniu na ulice Piły wyjedzie nowy autobus zakupiony przez Miejski Zakład Komunikacji. Pojazd jest wyposażony m.in. w klimatyzację dla pasażerów i gniazda USB, w których można doładować baterie telefonów komórkowych.

Obrazek
Fot. Życie Piły

Nowy nabytek Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile to niskopodłogowy autobus Solaris Urbino 12. - Układ napędowy pojazdu wyposażony jest w silnik Cummins ISB6.7 o mocy 209 kW oraz skrzyni biegów VOITH Diwa 6. Autobus spełnia najostrzejsze normy środowiskowe EURO 6 - mówi prezes MZK w Pile, Tadeusz Majewski.

Autobus jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada trzy bezstopniowe wejścia; jest też wyposażony w stanowisko do mocowania wózków inwalidzkich oraz wózków dziecięcych. To też pierwszy autobus w zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile wyposażony w klimatyzację nie tylko w kabinie kierowcy, ale i w części zajmowanej przez pasażerów. Nowością są też gniazda USB umieszczone na dwóch słupkach w autobusie. Dzięki nim można doładować baterię telefonu komórkowego. Pasażer musi mieć jednak przy sobie odpowiedni przewód łączący gniazdo USB z urządzeniem.

Autobus wyposażony jest też w nowe, zintegrowane kasowniki, które obsługują zarówno jednorazowe bilety papierowe, jak i Pilską Kartę Miejską. Pojazd będzie wyposażony również w biletomat, w którym za zakup biletu będzie płaciło się kartą. Biletomat w tym autobusie nie będzie obsługiwał płatności gotówką.

Zakupiony niedawno przez pilski MZK autobus Solaris Urbino 12 ma też nowe, zielono-czarno-szare barwy. Pojazd kosztował prawie milion złotych, będzie obsługiwał głównie najbardziej popularne linie, takie jak 5 i 3. Na pilskie ulice wyjedzie najprawdopodobniej w czwartek, 16 czerwca.

Gmina Piła i Miejski Zakład Komunikacji w Pile liczą, że już wkrótce uda się kupić kolejne nowe autobusy. Pieniądze na nie mają pochodzić z funduszy unijnych.

Miejski Zakład Komunikacji w Pile dysponuje obecnie 46 autobusami, średnia ich wieku to 11 lat. Piła wciąż może cieszyć się jednym z najmłodszych taborów autobusowych w kraju.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 13 czerwca 2016
Awatar użytkownika
Sobol
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2016, 21:58

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Sobol »

No i tak w sumie nowy karton to dramat :? Psuje się na potęgę i malowanie takie z doopy trochę. Na prawdę chciałbym MANa LC, albo chociaż nowe AMZ. Już jak mają kupować kartony to niech nakupują jakiś używek pełno bo lepiej by było...
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Bocian »

Sobol pisze:No i tak w sumie nowy karton to dramat :? Psuje się na potęgę i malowanie takie z doopy trochę. Na prawdę chciałbym MANa LC, albo chociaż nowe AMZ. Już jak mają kupować kartony to niech nakupują jakiś używek pełno bo lepiej by było...
Mógłbyś nie pisać slangiem? Nie wiem, co to jest karton. To ten nowy, zielony Solaris?
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Karton - to opakowanie/karoseria prawdopodobnie. Tak nazywa się teraz ,,plastikowe'' Solarisy. I chodzi tu o ten, nowy, zielony Solaris Urbino 12. Fakt, też nie pochwalam takiego pisania ''nowoczesnym slangiem'', ale to już w tym przypadku norma w niektórych miejscach. Sam jestem młody, a nie nadążam za tymi nowościami. W mojej opinii, fajny autobus. Malowanie może faktycznie nie pasujące, ale tak wybrano i trzeba się do tego dostosować. A przyznam się, że jeszcze nie skorzystałem z przejażdżki.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: lubianka »

Solaris jako marka jest bardzo popularna w Niemczech. Byłem i będę zwolennikiem promowania własnego produktu jakim jest Solaris. AMZ jak się domyślam, to Autobus z Kutna, niestety jakoś do tej pory nie miałem styczności z tym pojazdem, ale owszem może to i jest jakaś alternatywa. Jeżeli chodzi o używane pojazdy, to mam nadzieję, że ten etap mamy już za sobą.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Ogólnie Solaris odnosi od kilku lat sukcesy na arenach międzynarodowych. W Niemczech, jest to poważny konkurent dla MANa czy Mercedesa. Autobusy faktycznie są solidnie wykonane i zachwalane za zachodnią granicą - jest powód do dumy. Co do AMZ to może i też, ale tak samo jak przedmówca mam zdanie, że lepiej mieć za sobą autobusy używane. Znając życie i pilskie warunki jeszcze będziemy mieli styczność z takimi autobusami w przyszłości.
Maurycy 381
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2016, 10:13

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maurycy 381 »

Ja nic nie mam do nowego Solarisa. Co prawda nie jest najlepszy i sam wolę starsze autobusy np. Neoplan N4016. Ale nie jest aż tak zły. Fajnie nawet wygląda. Jeśli chodzi o jazdę to jest lepiej wyciszony i ma lepiej wyprofilowane siedzenia. Czas pokaże jak się będzie sprawował w Pile. :D
Gilbert
Posty: 4
Rejestracja: 03 gru 2016, 14:50

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Gilbert »

Witam,
natknąłem się na film o pilskim PIXELu:
https://www.youtube.com/watch?v=OsSuaRuN1Hk&t=274s
i chciałbym rozwiązać pewne zagadki z nim związane:
2:23 - linia: 50 kierunek: pl. Konstytucji - to jakiś wariant skrócony albo związany z czasowym zamknięciem pl. Zwycięstwa?
4:50 - linia specjalna kierunek: Zawada - była tam jakaś impreza, na którą MZK wysłało linię?
7:41 - linia: 2 kierunek: Zajezdnia przez Wodną ???
11:07 - linia: 9 kierunek: Głuchowska ???
Może ktoś coś wie?
Maury381
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2017, 15:41

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maury381 »

Jeśli chodzi o 50 to mogła dojeżdżać tylko do Pl. Konstytucji i dalej do zajezdni lub na inną linię. Mogło to być późnym wieczorem. Kierunek Zawada to prawdopodobnie związane z imprezami tam organizowanymi. Co do linii 2 to kurs mógł być związany z np. odwożeniem pracowników MZK do domu. A linia 9 to kurs do zajezdni po godzinie 22, kiedy to ostatni autobus zjeżdża do zajezdni. Nie było sensu jechać do Szpitala z braku pasażerów, więc od centrum poprowadzili do zajezdni znajdującej się przy ul. Łącznej (Głuchowska).

Co do kursu przez Wodną to jest specjalna linia kursująca w nocy i nad ranem. Linia polega na zawożeniu kierowców do domu z powodu np. braku samochodu. Kierowcy zapisują się na listę i wiadomo wtedy ile pracowników odwieść. Co do porannego kursu to wygląda on tak samo tylko zabiera się kierowców z ich domów do pracy czyli MZK. Sam osobiście nagrałem taki kurs:

Awatar użytkownika
Sobol
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2016, 21:58

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Sobol »

Maury proszę, jak nie wiesz do końca to nie wprowadzaj w błąd. Kierunek linii 2 Zajezdnia p. wodną jest kursem Linii 2 ze Zbrojnej do Wodnej i dalej przez Powstańców Wielkopolskich do zajezdni. Kolega wyżej pisał o kierunku Głuchowska a nie Osiedlowa. Osiedlowa się zgadza aczkolwiek kierunek Głuchowska to przystanek koło stacji benzynowej. Autobus teoretycznie tam jedzie lecz biorąc pod uwagę że po 22:00 nie ma na dobrą sprawę ruchu to kierowcy czasem nie jadą po trasie. W/w 'specjalny' kurs to nic innego jak zbieranie i rozwożenie kierowców do pracy. Poranny jest wykonywany przez kierowcę z linii 50. Jak ktoś chce sobie popatrzeć to niech patrzy około godziny 3:30-4:00 na główne ulice Piły. Z tego co pamiętam nie jeździ on za wschodnią stronę Gwdy. Miałem okazję raz z takowego kursu skorzystać rano. Natomiast nocne PRK odbywa się chyba (nie jestem pewien) na brygadzie linii 2, nie powiem czy to 2/1 czy 2/2 bo nie pamiętam, aczkolwiek jedna z nich kończy służbę około godziny 20:30. Na tej dłuższej jest przewóz. No rozpisałem się :P Jak coś pomyliłem to krzyczcie!
Maury381
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2017, 15:41

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maury381 »

Ok, dzięki za poprawę (;
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Aragorn »

Złapany podczas jazdy próbnej na pilskim lotnisku (05.04.2017)

Obrazek
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Solaris S.B.C testuje od kilku lat (bodaj, 4-5?) autobusy na lotnisku. Świetne znalezisko. Od 2015 testowane są właśnie, te nowe modele, a ja chyba ani razu tam nie byłem, by móc zrobić zdjęcia, bo, albo nie byłem doinformowany, albo nie wiedziałem, lub się spóźniłem. Podobno kolejne takie autobusy, również zawitają do Piły. A przetarg, jest już podpisany.
Pozdrawiam, Pilanin.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3153
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Krzysztof Ju »

zycie.pila.pl pisze:Obrazek

60 lat MZK w Pile. Będzie wystawa [ZDJĘCIA]

To będzie nie lada gratka dla miłośników historii i komunikacji miejskiej. Muzeum Okręgowe i Miejski Zakład komunikacji przygotowują wystawę prezentującą historię komunikacji miejskiej w Pile.

- Wystawa powstała we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile obchodzącym w tym roku jubileusz 60-lecia istnienia. Wystawa zorganizowana została w oparciu o archiwum zakładowe MZK w Pile i uzupełniona o zbiory własne muzeum - informuje Muzeum Okręgowe.

A na wystawie zobaczymy m.in. archiwalne dokumenty i fotografie, stare bilety i kasowniki autobusowe, a także elementy wyposażenia autobusów, które przed laty jeździły po ulicach Piły.

Ekspozycję "Historia komunikacji miejskiej w Pile" będzie można oglądać w Muzeum Okręgowym przy ul. Browarnej, od 11 maja do 15 sierpnia.

Obrazek
Fot. materiały prasowe. Więcej zdjęć w linku poniżej.


Źródło: www.zycie.pila.pl
Data wydania: 25 kwietnia 2017
Awatar użytkownika
Sobol
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2016, 21:58

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Sobol »

Byłem na wystawie. Bez spojlerowania powiem, że na prawdę warto. :)
piła77
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2017, 17:36
Lokalizacja: Piła/Rtm

Nowy schemat sieci MZK

Post autor: piła77 »

Tymczasem na fb znajomej czytam, że na nowym BOK MZK przy al. Piastów zawisł nowy schemat pilskich autobusów. Nie mam możliwości podejść i się przyjrzeć z bliska a zdjęcie nie jest aż tak wyraźne, ale wygląda intrygująco, przynajmniej tak się wydaje.
Nie wiem, czy gdzieś jeszcze wiszą, na stronie MZK dostępna jest jeszcze poprzednia wersja. Ktoś widział? Jakie wrażenia? Albo jakąś fotkę wyraźniejszą wrzucić, dla tych poza Piłą? Z góry dziękuję, byłoby super, bo tak do końca miesiąca będę czekał na wizytę w Pile :-)
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Aragorn »

Obrazek
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: GaWroN »

Coś wam powiem ciekawego. Otóż w długi majowy weekend usiadłem i zrobiłem dla MZK nowy schemat. Oczywiście wysłałem to do nich, nie oczekując nic w zamian, tylko przejrzenie i w razie jak się spodoba to publikację. Do dziś odpowiedzi nie dostałem, a co najlepsze to MÓJ zrobiła sama nowy schemat bazujący na moim pomyśle począwszy od zaznaczenia trasy tramwaju wodnego, przez zaznaczenie zalewu, parku miejskiego, parku na wyspie, szpitala i ars medicalu, kończąc na stacjach kolejowych (Piła Główna, Piła Podlasie, Piła Kalina) i kodach 2d. Czy można takie zachowanie ze strony MZK nazwać fair? Oczywiście mogę wrzucić swój schemat do porównania.
piła77
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2017, 17:36
Lokalizacja: Piła/Rtm

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: piła77 »

@Aragorn, dzięki! Fajnie!

@GaWroN... hmmm... no że nie odpowiedzieli to niefajnie, aczkolwiek znając się nieco na grafice tego typu to myślę, że może po weekendzie majowym to trochę za późno? Na moje oko zrobienie tego co widzę na zdjęciu... od projektu do druku ... miesiąc to mało. A biorąc pod uwagę kwestie uzgodnień, umów/licencji itd itp. to mówimy o min 3-4 miesiącach. No ale mogę się mylić oczywiście, choć z przecieków wiem, że nad tym prace zaczęły się dobrze jeszcze w zeszłym roku.
A z tego co mówisz też nie wynika, że ten bazuje na Twoim pomyśle, bo elementy które wymieniłeś znajdują się na każdej mapie (pochodna ich rzeczywistej obecności poniekąd), chyba że w takim razie też wszystkie mapy na Twoich pomysłach bazują ;-).
Jak możesz to wrzucaj, pewnie. Wtedy można by porównać czy faktyczne projekt podobny, choć jak Twój majowy to myślę, że wszelkie podobieństwo może być jedynie przypadkowe :-) -
jw.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Tak schemat dostałem w 2015 roku w formacie a4, na kremowej kartce. Bardzo fajny pomysł z taką rozpiską. Przydało się m.in. na Phototrans by móc pokazać, jak jeżdżą autobusy u nas innym, bez zadawania pytań miłośnikom, ani innym ludziom. A to, że MZK nie odpowiedziało, to znajomy fakt ;). Co do wystawy, to również byłem, miesiąc temu i nie powiem, że oglądało się z zapartym tchem - bardzo ciekawa historia. Zdjęcia robiły robotę, bo było dużo takich, których sam nie kojarzyłem. Naprawdę polecam się przejść. Życzę GaWroNowi, by MZK pozytywnie rozpatrzyło jego wniosek ;).
Pilanin
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: GaWroN »

@Maksiu, dzięki, ale po raz kolejny mnie olano, gdy pisałem do MZK z jakiś zapytaniem. i to się nazywa firma, która "(...)stawia sobie za cel satysfakcję przewożonych pasażerów."


@piła77, powiem tak. wiem, że taki schemat robi się długo, bo sam nad swoim pracowałem kilka tygodni, a dopiero w długi majomy weekend mnie olśniło co i jak ma wyglądać. na dodatek z początkiem maja zaczał kursować tramwaj wodny, więc za późno nie było/jest.

nie uważam się, za świętegooraz wszystko wiedzącego, ale czemu MZK nie wpadło same na pomysł, żeby na nowym schemacie (wraz z uruchomieniem nowej strony internetowej - 10.10.2015) zamieścić stację/przystanki kolejowe, parki (miejski i na wyspie), trasę i przystanie tramwaju wodnego, zalew koszycki, oznaczenie ars medicalu, szpitala, siedziby MZK przy ul. Łącznej (logo w miejscu zajezdni), czy chociażby kod 2d?

na moim schemacie jest całkiem inne ułożenie dróg (tras), że jak się patrzy to jakby spojrzeć na mapę miasta, ale opinię zostawiam wam.

Obrazek
piła77
Posty: 5
Rejestracja: 11 cze 2017, 17:36
Lokalizacja: Piła/Rtm

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: piła77 »

@Gawron - bardzo zacny schemat! Na oko (bo ten pierwszy tylko ze zdjęcia znam) wygląda na nieco bardziej topograficzny (inny rozkład ulic), ale zgrabnie zrobiony i fajnie się patrzy. Pierwszy też robi dobre wrażenie, ale nie podejmuję się porównań na tą chwilę. Może niedługo będę na miejscu to się przyjrzę temu co wisi na żywo.
A co do zawartości to myślę, że logicznie pomyślałeś o umieszczeniu tych elementów, bo to przydatne informacje. Nie dziwi mnie do końca gdzieś, że gdzieś ktoś wpadł na podobny pomysł raczej.
Dzięki za podzielenie się w każdym razie. Fajnie wyszło.
Czasowo na pewno spory zbieg okoliczności bo jakoś nie pamiętam, żeby wcześniej temat schematu się pojawiał ze strony MZK. Choć ostatnie dobre kilka lat nie mieszkam na codzień, mogło się coś zmienić.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Maksiu »

Ja miałem taką historię ze zdjęciami, co wysyłałem specjalnie na stronę przewoźnika. Podziękowali mi, i powiedzieli, że piękne zdjęcia robię. Miały wisieć na galerii nowej strony, ale nie stało się nic szczególnego w tym temacie. W gruncie rzeczy mam nadal pozytywną opinię o MZK, i ich lubię, po mimo małych błędów. Duży plus się należy za fajnych kierowców i załogę, którą serdecznie pozdrawiam. A tabor mamy na tle innych MZK, MPK i ZKM bardzo ciekawy. Podoba mi się Twój schemat, dobrze że zrobiłeś takową rzecz.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Komunikacja miejska w Pile

Post autor: GaWroN »

zamieszczam jeszcze treść e-maila wysłanego do MZK, żeby pokazać, że jestem elastyczny i otwarty na zmiany:
Dzień dobry!

Na początku maja (długi weekend) usiałem i zrobiłem dla Państwa nowy i badziej czytelny schemat komunikacji miejskiej. Chciałbym się z podzielić moją pracą i jeśli przypadnie do gustu, to możecie Państwo udostępnuić na swojej stronie internetowaj, a nawet na wiatach i autobusach. Zrobiłem to głównie z dobrej woli i nieoczekuję w zamian żadnych korzyści majątkowych.

Obecnie mieszkam w Niemczech, ale nadal jestem sercem w mojej rodzinnej Pile. Śledzę informacje z miasta i dowiedziałem się, że w związku z likwidacją gimnazjów i dostosowanie układu komunikacji miejskiej do nowej rejonizacji szkół podstawowych. W związku z tym, nie ma dla mnie problemu (w razie potrzeby) nanieść nowych tras lub zmienić przebieg istniejących.

Zielone tło nawiązuje do zieleni z ją jest Piła od zawsze związana. Zaznaczyłem także granice miasta, trasę tramwaju wodnego, przystanie i Zalew Koszycki. Dla osób z korzystających z telefonu komórkowego, wstawiałem także działający kod 2D osdyłający do strony www.mzk.pila.pl . Jeśli już wspominam o liniach to nie naniosłem linii BIS (2 BIS, 3 BIS, 17 BIS i 50 BIS), linii P, a linia 9 (kierunek: Dolaszewo) kończy się na granicy miasta, ale jest zaznaczone, że istnieje możliwość dojchania na Zalesie Działki i wspomniane Dolaszewo. Format schematu to A3, a czcionka wybrana specjalnie taka, żeby była znaczniej czytelniesza. Wszystko jest na zasadzie 45 lub 90 stopni, innych linii pod innym kątem Państwo nie znajdziecie. Format pliku to .pdf .

Ciekaw jestem Państwa reakcji na wspomniany i zrobiony przeze mnie schemat. Jeśli należało by coś zmienić, poprawić lub nanieść to proszę o poinformowanie mnie o tym.

Czekam na Państwa odpowiedź i nie przemilczenie sprawy.

@Maksiu, tobie przynajmniej odpisali i podziękowali a ty sprawa została przemilczana...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się