Strona 1 z 1

Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 30 lis 2007, 13:32
autor: GAZELA
Obrazek
Może ktoś z forumowiczów ma inne zdjęcia nieistniejącego wiaduktu?

: 02 gru 2007, 14:33
autor: lukas
Jerzyk pisze:Zejście z "wiaduktu" drogowego w kierunku ulicy Towarowej.
Jerzyk z wiaduktów nie było żadnych schodów. Pokazane zdjęcie to schody, (idąc od miasta) które znajdowały się po prawej stronie podjazdu, około 10 m przed pierwszym budynkiem stojącym do dzisiaj, a więc około 30-40 m przed pierwszym wiaduktem.

Pozdrawiam

: 02 gru 2007, 19:15
autor: Kreska
Lukas, po lewej stronie w kierunku miasta były schody, tak jak to opisał Jerzyk. Wdrapywałam się po nich na wiadukt niezliczone ilości razy w okresie całego mojego dzieciństwa. Często jeździliśmy pociągiem do dziadków i zawsze szliśmy na dworzec od strony ulicy Towarowej.
Schody były bardzo wyeksploatowane, wręcz niebezpieczne, toteż mama trzymała mnie za rękę bym się z nich nie stoczyła :lol: .
Te schody to jedno z moich sentymentalnych, bardzo odległych wspomnień i dlatego powyżej dałam upust mojej radości, gdy zobaczyłam to zdjęcie. Ogromnie mi go brakowało w odtwarzaniu obrazów starej Piły.
Gdyby się jednak okazało, że to zdjęcie przedstawia inne schody, jak sugerujesz, to nie zmieni to faktu, że schody do Towarowej istniały. Pamiętam to otoczenie trochę bardziej zadrzewione, lub zakrzewione, ale to jest kwestia dwóch, trzech lat i wyrosnąć mogą chaszcze.
Jest to całkiem prawdopodobne, że w latach 60-tych te schody rozebrano dla bezpieczeństwa. Może Jerzyk coś wie o tym.
Pozdrawiam.

: 02 gru 2007, 21:11
autor: Jerzyk
Lukas - przepraszam- Czepiasz się drobiazgów.
Dla nas żyjących wtedy w Pile całość od Kwiatowej do Poznańskiej (przez Zygmunta Starego) - to był wiadukt wtedy "kolejowy".
Ale przepraszam, ja dziś obchodziłem wcześniejsze imieniny "Barbary"... Temat podejmę jutro.
A rację ma i Kreska i Lukas i ja!!!
Przepraszam raz jeszcze.

: 02 gru 2007, 21:41
autor: Kreska
To i ja przepraszam, bo choć nie imprezuje, źle przeczytałam zawartość nawiasu Lukasa. Wszystko wiec się zgadza. Schody są wyborne tak czy siak :D Pozdrówka

: 03 gru 2007, 00:25
autor: Tom
I ja Kresko przypominam sobie te schody o których zupełnie zapomniałem, że istniały. Tak to te schody, nie miały prostej poręczy lecz załamana była w połowie właśnie jak na foto. Chodziło się jedną stroną, albowiem druga strona nie miała w całości poręczy. Schody te przypominam sobie jeszcze w początkach lat 70-tych. Później zejście ze schodów było zagrodzone deskami, były niebezpieczne, pamiętam nie mogłem przejść przez te deski ale bokiem przy poręczy przechodziło się, robiło to wiele dzieciaków.

Pozdrawiam
Tom

: 03 gru 2007, 01:21
autor: Kreska
Witaj nocą, Tom :lol: !
Trudno, żebyśmy zakładali nowy temat o schodach, więc może jeszcze kilka słów dodam tutaj.
Ciesze się, ze przy pomocy Twojej uwagi mogę uporządkować te zamglone i nieco pourywane wspomnienia (czyli schody były jeszcze w latach 70-tych). Te schody fascynowały mnie na pewien sposób i nie masz pojęcia jak bardzo chciałam je zobaczyć. Podobnie jest z całym starym wiaduktem. Marze o tym by kiedyś ktoś wstawił tu jego zdjęcie.
Przez te parę lat istnienia forum powraca pytanie czy ktoś takie posiada. To niemożliwe by nie sfotografowano tego obiektu. Trzeba więc nadal od czasu do czasu ponawiać pytanie aż zajrzy do nas ktoś i oznajmi, że MA TAKIE ZDJĘCIE.
Przepraszam, już mnie tu nie ma... bo przecież jak zaryzykuje i napiszę, że na zdjęciu z zagadki to Posener Strasse, to na pewno spudłuje :lol: . Jeszcze tylko pozdrówka.

: 03 gru 2007, 17:59
autor: robert
A niech tam...

Obrazek

(Zastanawiam się, skąd mam taką fotkę?).

Pozdrawiam

: 03 gru 2007, 19:55
autor: Jerzyk
Robercie!
Oczywiście wiesz, że jest to zdjęcie wykonane na wiadukcie drogowym w Pile. Mylnie nazywanym wiaduktem kolejowym. Sęk w tym, że "na dziś" nie potrafię powiedzieć z której strony? Choć jak na razie ulegam być może "sugestii", że z góry czyli od ul. Poznańskiej albo jeszcze dalej od ul. Wysokiej a po prawo było by na dworzec, ale nie jestem pewny!!!

A co do tych schodów. Wydaje mi się, że były jeszcze jedne ale to było zejście służbowe do nastawni dysponującej.
Ale do rzeczy. Rację mamy wszyscy troje. Bo raz jeszcze przypominam - ja pisząc o "wiadukcie " myślałem i pisałem tak jak się kiedyś mówiło o całości - "budowli" natomiast Lukas pisze tylko o tym co "wisiało w powietrzu".
Przypomnę raz jeszcze, że "wiadukt" to była budowla ziemna - podjazd od centrum (kwiatowa - Towarowa - pl. PPR) i od Zygmunta Starego oraz zjazd pod dworzec i kasy bagażowe to były zwały ziemi. Ziemia była także od strony między wiaduktem a nastawnią dysponującą (tym budynkiem z napisem PŁA) była ziemia. A "mosty" były tylko nad torami. Również zjazd ul. Poznańską też był w nieco innym miejscu.
A co do schodów - nie będę się już znęcał nad forumowiczami. Już je pięknie opisała i Kreska i Tom. Nic dodać nic ująć.

: 03 gru 2007, 21:24
autor: Kreska
Oj, w pierwszej chwili nie poznałam, że Robert wstawił zdjęcie na wiadukcie.
Faktycznie, to mi się zdjęcie nie chciało powiększyć..., ale już zechciało :lol:
Świetna fotka, Robercie, serdeczne dzięki.
Pozdrawiam

: 04 gru 2007, 02:02
autor: Tom
Wielokrotnie przyglądałem się temu Foto, nie jest to wiadukt nic nie pasuje, same drzewa! to nie jest to, myślałem, że to jest od strony ul. Wysokiej, w kierunku miasta, ale niestety, to jednak nie ten płot, który stoi po obu stronach ulicy (zmieniłem poprzednie zdanie).
(Wydawało mi się, to od str. ul. Wysokiej), zaraz na lewo w rogu koniec chodnika, obok było "zejście" w dół do ul. Czarneckiego. Napisałem "zejście" bo wtedy jeszcze nie było tam schodów, tylko wydeptana stroma ścieżka dla pieszych. Schody zrobiono dopiero kiedy rozbudowano to osiedle za torami w latach 70-tych. Pamiętam albowiem ścigałem się biegając po tej drodze. Gorzej było małemu dziecku biec w dół, potrzebne były hamulce przy takim stromym zejściu. Natomiast na prawo było "zejście" do ul. Kościuszki, nie było usytuowane jak na lewo w samym rogu, lecz kawałek oddalone od narożnika. Tam były schody ale też nie takie jakie sobie dziś wyobrażamy, były w kształcie litery "U".

Jerzyk! masz racje, zjazd z samego wiaduktu w ul. Poznańską był trochę w innym miejscu. Cały ten zjazd przesunięto w kierunku tego małego osiedla. Pamiętam jak cały ten teren zasypywano żółtym żwirem. Wydawało mi się że jeszcze jeden dwa transporty i piasek znajdzie się w ogródkach mieszkańców. Usunięto dużą część nasypu po obu stronach i obecny wiadukt jest chyba dwukrotnie większy od poprzedniego.
Dobranoc już 02.00.

10.00.
Jerzyk! Na pewno rozwiążesz tę zagadkę, te lampy (oświetlenie) też mi nie pasuje. Tak dużo ich nie było. Przechodząc przez wiadukt wieczorem, oświetlenie było skromne 2, najwyżej 3 lampy. Czy to przypadkiem nie jest jakiś most na rzece?

Pozdrawiam
Tom

: 04 gru 2007, 10:19
autor: robert
Zamieszczona fotka zapewniam jest widokiem pilskiego "starego" (przed przebudową) wiaduktu. Perspektywa trochę jest zawężona i może być myląca. Widok przedstawia fragment wiaduktu z jego szczytu w kierunku miasta. Widać po prawej stronie (fragment betonowego muru) to zjazd w dół do wejścia głównego stacji. A dalej też po prawej (niewidoczny w kępie tych drzew) zjazd w dół - wspominał o tym "Jerzyk" (w ulicę Zygmunta Starego aż do wejścia tunelu PKP i dalej w lewo do mleczarni).
Pozdrawiam

: 06 gru 2007, 00:17
autor: Kreska
Marku, Robercie, czy możecie choć w przybliżeniu podać rok, kiedy wykonane były powyższe zdjęcia?

: 06 gru 2007, 15:17
autor: robert
Trudno mi określić datę. Sądzę, że gdzieś w połowie lat 70-tych. Później nastąpiła przebudowa wiaduktu. Przez wiele lat mieszkałem w tych stronach (Staszyce).
Pozdrawiam

: 06 gru 2007, 23:21
autor: Marek
Ja niestety nie znam nawet w przybliżeniu daty wykonania fotki schodów którą zamieściłem. Mogę jedynie domniemać, że są to lata 60-te z uwagi na to, że dostałem te zdjęcie z innymi zdjęciami z lat właśnie 60-tych.

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 09 lut 2012, 10:41
autor: pavvlo
Siódmy odcinek cyklu "Piła Prawie Wczoraj" Jana Szwedzińskiego, jest w całości poświęcony pilskiemu wiaduktowi.


Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 09 lut 2012, 21:29
autor: lubianka
No i proszę jak szybko spełniają się życzenia. Jeszcze wczoraj myślałem, że raczej ciężko będzie zobaczyć stary wiadukt. A tu taka niespodzianka. Dzięki

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 09 lut 2012, 22:17
autor: maritim
Witam
Z tym wiaduktem wiążą się moje wspomnienia z dzieciństwa. Często chodziłem tam z ojcem i bratem na spacer, mieszkaliśmy niedaleko. Naszą ulubioną zabawą było obserwowanie jadących pociągów, na stacji ruch był znacznie większy niż dziś... Gdy pociąg dojeżdżał do wiaduktu, przebiegało się na drugą stronę drogi i obserwowało jak wyjeżdża z drugiej strony. To wszystko w kłębach dymu i pary, która zasłaniała widok - ech, trakcja parowa... Niezła frajda dla dzieci, do tego bezpieczna, bo ruch na drodze był znikomy, nie to co na dole... I rzeczywiście, przez szpary w chodniku widać było jadące wagony... to se ne wrati...
Pozdrawiam wszystkich

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 10 lut 2012, 08:52
autor: tato
Cudeńko po prostu!!! ... Mnie też zastanawia fragment w którym widać nasyp na Zygmunta Starego ... no, po prostu nie pamiętam :smile3: żeby tam był wjazd, czy zjazd.

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 10 lut 2012, 10:58
autor: dizel
Był był :) i szkoda, że komuś przeszkadzał. Swoją drogą super fotki, pan Jan znowu się postarał.

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 12 lut 2012, 13:42
autor: Jerzyk
Likwidację zjazdu pod budynek dworca - osobiście uważam za jedno z naj...głubszych posunięć architektonicznych w odbudowywanej Pile. Podobnie zresztą jak i zburzenie kościoła św. Jana - ostatniego budynku wzniesionego rękoma polaków w mieście, które przez ponad 150 lat nazywało się Schneidemuhl.
Co do pierwszego nikt nie pomyślał o osobach z dużym bagażem, które w obecnej sytuacji wychodząc z pociągu w najlepszym przypadku (peron 1 i peron 5) mają do pokonania co najmniej dwie partie schodów. A pozostali i cztery, by dostać się do taksówki. A kiedyś taksówki były przed wyjściem z budynku. Podobnie zresztą z osobami niepełnosprawnymi na wózkach inwalidzkich. A co do drugiego to też swoista bezmyślność ale już większego kalibru. Zresztą już o tym pisano w innym miejscu.

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 12 lut 2012, 20:44
autor: mania
Wracając do zdjęcia Roberta: zwróćcie uwagę na charakterystycznie okopcone przez parowozy barierki. Liczba "okopceń" odpowiada liczbie peronów. Wiem, bo nieraz stałem tam z tatą i czekaliśmy, aż rozpędzający się parowóz przejedzie dokładnie pod nami. Skoki na bandżi to nic w porównaniu z tymi emocjami! Dawna Piła... Czytając o naszym dworcu przypomniało mi się jeszcze coś, niezupełnie a propos ale ciekawe. Na dworcu w Szczecinku, w poczekalni nad barem był taki wielki malunek na ścianie przedstawiający okolice tego miasta i rozkład linii kolejowych. Oczywiście poniemiecki. Ciekawe, czy już to zamalowali olejną czy jeszcze jest?
pozdrawiam

Re: Stary wiadukt nad torami kolejowymi

: 07 lip 2024, 12:13
autor: czeslaw
Małe uaktualnienie...
Według "Piła na zdjęciach lotniczych 1914 - 1945" autorstwa Macieja Usurskiego, Rafała Ruty i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB, strona 26 wiadukt wybudowano w roku 1878, a z kolei wg. książki "Królewska Kolej Wschodnia na akwarelach Eduarda Gaertnera z 1851 roku"Macieja Usurskiego i Rafała Ruty zaprezentowano plan stacji kolejowej z publikacji "Atlas zur Zeitschrift für Bauwesen", Jr. XXIII z 1873 r. Widać na planie (w lewym dolnym rogu) zaznaczony wiadukt i pytanie czy już został wybudowany czy był w planach?

15753-Atlas-zur-Zeitschrift-fur-Bauwesen-Jr-XXIII-1873-PDF-page-0028.jpg


1.jpg

Na fotografii widoczny pilski wiadukt, widziany od strony nastawni Pła (budynek na dole zdjęcia). Nie wiadomo kiedy to zdjęcie dokładnie zostało zrobione. Pochodzi z albumu "Schneidemühl Grenz - und Regierungsstadt" wydanego w Hamburgu w 1963 roku, strona 11.

2.jpg

Widok na wiadukt od strony dworca. Po prawej stronie zdjęcia, kierunek do miasta. Zdjęcie wykonane w sierpniu 1915 - początku 1919 roku. Wycinek zdjęcia pochodzi z książki "Piła na zdjęciach lotniczych 1914 - 1945" autorstwa Macieja Usurskiego, Rafała Ruty i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB, strona 72.

3.jpg

Inne ujęcie wiaduktu z sierpnia 1915 - początek 1919r. Po lewej stronie kierunek do miasta (Literka A, ówczesna Nowa Dworcowa, nie istniejąca). Litera B, wjazd na wiadukt od strony Dammstr. (fragment ul. Zygmunta Starego), literką C oznaczono dojazd do budynku dworca. Literka D, to ścieżka dla ruchu pieszego a literką E oznaczono ul. Strzelecką (obecna aleja Poznańska). Wycinek zdjęcia pochodzi z książki "Piła na zdjęciach lotniczych 1914 - 1945" autorstwa Macieja Usurskiego, Rafała Ruty i ks. Roberta Kulczyńskiego SDB, strona 73.