Prochownia?

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Prochownia?

Post autor: Kanclerz »

Tak nazywano miejsce niedaleko Piły, obecnie część nowego osiedla Dolaszewo niedaleko pętli autobusowej (przy drodze do Szydłowa). Można tam było spotkać mnóstwo amunicji, pocisków, prochu itp. Temat był poruszany kilka razy w TV z powodu zbyt pełnego "uzbrojenia" działek budowlanych. Mam pytanie - co właściwie tam się znajdowało, czy był to magazyn czy może mała fabryka? Czy było w Pile takich miejsc więcej?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ciekawe miejsce dla poszukiwaczy militarii - szczególnie pocisków. Myślę, że tam było składowisko pocisków różnego rodzaju i kalibru. Gdzieniegdzie jeszcze widać pozostałości po ogrodzeniu.
Ciekawe czy saperzy całkowicie oczyścili ziemię z niespodzianek?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Raczej nie całkiem oczyścili. Saperzy co jakiś czas pukają do domów i pytają, czy mieszkańcy nie znaleźli w ogródku jakichś pocisków.
Poza tym ludzie z Dolaszewa wolą nie zapuszczać się w okoliczne lasy z obawy przed niewybuchami.
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Post autor: marsza »

Kiedyś na Dolaszewie w latach 90 był pożar, akcje strażaków utrudniały niewypały nawet było to opisane w jakiejś lokalnej gazecie. Mogły tam być magazyny albo pole minowe??? POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W końcu roku 1944, korzystając ze stacji kolejowej w Dolaszewie, zwieziono na ten teren masę amunicji wszelkiego rodzaju. Część zgromadzono w prowizorycznych magazynach - wykopach, część przewieziono do miasta na różne odcinki przygotowywanej linii obrony. Po zdobyciu miasta to co tam pozostało, z uwagi na brak odpowiednich sił saperskich, miano rozbroić później. Jak to często bywa, były inne ważniejsze miejsca,a o tym "zapomniano". Nie było przecież tam ani zakładu produkcyjnego. Wioska Dolaszewo, czy też Cyk leżą także w sporym oddaleniu. Dopiero prace przy kopaniu fundamentów pod domy powstającego osiedla mieszkaniowego, spowodowały powrót do tej niezałatwionej sprawy sprzed lat. Obecnie jest z tym spory problem, gdyż większość jednostek saperskich zlikwidowano. Kiedyś najbliższa była w Wałczu i Szczecinku. Dzisiaj aż w Budowie (Złocieniec).
Rozmawiałem kilka lat temu z saperem z tej jednostki w stopniu chorążego. Dowiedziałem się wtedy, że takich miejsc na terenie przylegającym do "Wału Pomorskiego" jest jeszcze sporo i co jakiś czas znajdują się nowe. Odpowiednio wyszkolonych ludzi mają kilkunastu!!!
Wszak niewybuch, czy też niewypał to "zabawka" bardzo nieprzewidywalna i tutaj musi być fachowiec najwyższej klasy.

Pozdrawiam
SzeregowyZawodowy
Posty: 3
Rejestracja: 16 cze 2006, 00:04

Post autor: SzeregowyZawodowy »

Mieszkam w Dolaszewie i z tego co mi wiadomo w "prochowni" znajdowały się pociski oraz bomby przeciwlotnicze, wielu ludzi po zakończeniu II wojny światowej się tam zabiło. Dzieci przychodziły tam się bawić z pobliskich wiosek, ale to tak na marginesie.
pozdrawiam
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Prochownia

Post autor: adam »

Będąc dzieckiem często bawiliśmy się w tym miejscu z kolegami. Miejsce to nazywaliśmy magazynem, leżało tam mnóstwo amunicji, też większego kalibru.
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: "Prochownia?"

Post autor: maverik »

Nadal leży, potwierdzam. A swoją drogą do końca lat 40-stych stały tam jeszcze zniszczone działa na wysokości obecnego lasu, to wiem tylko z opowiadań dziadków którzy z Szydłowa jeździli na targ do Piły, większość z nich miała biały kamuflaż dlatego latem rzucały się w oczy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się