Kuźnica Czarnkowska

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1359
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Kuźnica Czarnkowska

Post autor: Aragorn »

Kuźnica Czarnkowska, wieś położona przy szosie Czarnków-Trzcianka w dolinie Rudnicy, nieopodal doliny Noteci, 7 km na północ od Czarnkowa. Znalazłem ciekawą informację na temat tej miejscowości, niestety nie ma jej w żadnym z przewodników. Ciekawe czemu. Zamieszczę najciekawsze fragmenty.

W podobny sposób trafiły do Krakowa samoloty z berlińskiej kolekcji Deutsche Luftfahrt Sammulung stworzonej w latach 30. jako własność Hermanna Göringa. Znalazły się w niej najstarsze aparaty latające z pionierskich czasów lotnictwa. Po 1939 r. do kolekcji włączono sukcesywnie maszyny pochwycone w kolejnych krajach podbijanych przez III Rzeszę. Jesienią 1943 r. po ciężkim bombardowaniu Berlina, w trakcie którego część kolekcji została zniszczona, najlepiej zachowane maszyny i pewną liczbę silników lotniczych przewieziono i ukryto w Kuźnicy Czarnkowskiej w rejonie Piły - na terenie znajdującym się w granicach przedwojennej Polski. Tam zostały odnalezione po wojnie i ostatecznie w 1963 r. trafiły do zbiorów nowo utworzonego krakowskiego Muzeum Lotnictwa. Krakowska część byłego zbioru Göringa mogłaby być ozdobą każdego muzeum lotnictwa. Dla nas szczególne znaczenie mają dwa egzemplarze samolotów polskich - jedyne, jakie dotrwały do naszych czasów. Cenny jest zwłaszcza myśliwiec PZL P-11c, który należał do 121. eskadry Armii Kraków.

Gazeta Wyborcza 11/12 sierpień 2007, Berlin, Berlinianka i bierna Warszawa, Włodzimierz Kalicki.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

W zacytowanym fragmencie jest jeden błąd - Kuźnica Czarnkowska nie była na terenie przedwojennej Polski - granica przebiegała na Noteci a Kuźnica jest na północ od tejże. Ot, drobny szczegół ale znaczący.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1767
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pewne informacje na temat tego zbioru są w książce M. Krzyżana "Samoloty w muzeach polskich". W Kuźnicy odnaleziono 23 samoloty (jest pełen wykaz), 1 szybowiec i ok. 70 silników lotniczych. Wszystkie eksponaty były w mniejszym lub większym stopniu zniszczone i zdekompletowane. Zbiór ten przeniesiono do Gądek pod Poznaniem, następnie przez Pilawę koło Dęblina i Wrocław w latach 1963-64 ostatecznie trafił do Krakowa.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się