Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
reniu33
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2010, 12:55

Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Post autor: reniu33 »

Witam wszystkich. Ma ktoś może informacje o starciu zbrojnym wojska polskiego z Niemcami we wrześniu 1939r. Starcie miało miejsce pomiędzy miejscowościami Lipia Góra a Szamoty
Awatar użytkownika
Jastrzębiec
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2009, 22:53

Re: Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Post autor: Jastrzębiec »

Witam wszystkich forumowiczów!! Na ten temat podaję kilka informacji w moim artykule zamieszczonym w październikowym numerze gazety parafialnej "Głosu Św. Antoniego" pod tytułem "Tankietki w rejonie nadnoteckim". Egzemplarze tego numeru powinny być jeszcze do kupienia w zakrystii kościoła Św. Antoniego. W każdym numerze tego pisma znajdzie się dla pasjonatów garść często mało znanej historii naszego regionu. Dodam jeszcze, że we wrześniowym numerze jest mój artykuł o działaniach polskiego pociągu pancernego w regionie pilskim podczas wojny obronnej w 1939, a w numerze listopadowym opiszę działania polskiego lotnictwa. Zachęcam do nabywania tego pisma. :smile4: :smile4:
reniu33
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2010, 12:55

Re: Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Post autor: reniu33 »

Ty jesteś z Piły a ja z okolic Szamocina więc po gazetę nie pojadę do Piły. Znasz jakieś fakty to napisz.
Awatar użytkownika
Jastrzębiec
Posty: 4
Rejestracja: 04 sty 2009, 22:53

Re: Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Post autor: Jastrzębiec »

Na linii Szamocin-Chodzież od dnia 01 września operowała 82 kompania czołgów rozpoznawczych pod dowództwem por. Eugeniusza Włodkowskiego wydzielona z 8 batalionu pancernego stacjonującego w Bydgoszczy. Kompania wyposażona była w tankietki polskiej produkcji typu TK-3. W dniu 02 września doszło do starć tej kompanii której przydzielono pluton kawalerii z oddziałami Wehrmachtu wspomaganymi przez niemieckich dywersantów w czasie których po kilku godzinach zepchnięto nieprzyjaciela za Noteć. W dalszych walkach w okolicach Szamocina, Raczyna i Józefowic kompania poniosła straty - jeden z czołgów został zniszczony, a drugi uszkodzony pozostawiono na ulicach Szamocina. Później ten czołg Niemcy ustawili na postumencie w centrum Szamocina jako symbol upadku lokalnej polskiej państwowości (ciekawe w którym to było miejscu, może wiesz coś o tym). Wycofując się kompania prawdopodobnie stoczyła kolejną potyczkę w rejonie Szamot i Lipiej Góry ale nie mam na ten temat sprawdzonych informacji. Później kompania prowadziła rozpoznanie rejonu Wągrowca i Kcyni. W dniu 05 września wraz z całą 26 dywizją piechoty (w ramach której prowadziła działania zbrojne od początku wojny) jako ostatni pododdział osłonowy wycofała się z okolic regionu nadnoteckiego w okolice Żnina gdzie dokonała niezbędnych napraw i przeglądów sprzętu przed dalszymi walkami. Na razie tyle udało mi się dowiedzieć o działaniach zbrojnych polskich oddziałów we wrześniu 1939 roku w tym rejonie. Jak będę miał coś nowego to tutaj napiszę. Pozdrawiam.
reniu33
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2010, 12:55

Re: Starcie zbrojne w ok. Szamot i Lipia Góra

Post autor: reniu33 »

Witam. Ta tankietka stała na krzyżówce dróg które wiodą z Chodzieży i Margonina w miejscu gdzie dzisiaj jest figura Jezusa lub Maryi na wprost kościoła. A to starcie zbrojne domyślam się gdzie mogło dokładnie być bo jest dużo okopów w tym rejonie, chociaż niekoniecznie mogły być wykorzystane. A w tamtych miejscach kolo Józefowic i Raczyna byleś? Dowiedziałem się teraz od mojego wuja z Margonina że duża grupa wojska z ciężkim sprzętem właśnie stacjonowała w ok. Margonina i czekała na Niemców.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się